Jump to content

Αύξηση ΝΟ2


Recommended Posts

Καλημέρα και απο μένα! Είμαι πολύ νεός στο άθλημα και θα ήθελα τις συμβουλές σας. Έχω ένα ενυδρείο Juwel 180L εδώ και ένα μήνα περίπου. Μετά την εκτόξευση των ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 και μετά απο ένα μήνα κάνοντας 30% αλλαγή νερού το ενυδρείο μου βρισκεται σε επίπεδα

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

PH=7,5

GH=2

KH=6

NH3/NH4=0,5

Το άφησα ακόμα λίγες μέρες να πέσουν τα αμμωνιακά αλλα τπτ. Χθές πήγα στο Pet shop και πήρα 3 ακόμη ψάρια! Η ερώτηση μου είναι:

Είναι λογικό που η αμμωνία δε πέφτει στο 0?

Είναι normal να ανέβουν λίγο τα ΝΟ2 στο 0,5mg/Lt μετά την εισαγωγή των νέων ψαριών?

Το ενυδρείο περιέχει:

2 Molly Balloοn

4 Platys

Anubia

Ρίζα

2 Πετρες Λαβα

Κερατόφυλο

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα! Είμαι πολύ νεός στο άθλημα και θα ήθελα τις συμβουλές σας. Έχω ένα ενυδρείο Juwel 180L εδώ και ένα μήνα περίπου. Μετά την εκτόξευση των ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4 και μετά απο ένα μήνα κάνοντας 30% αλλαγή νερού το ενυδρείο μου βρισκεται σε επίπεδα

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

PH=7,5

GH=2

KH=6

NH3/NH4=0,5

Το άφησα ακόμα λίγες μέρες να πέσουν τα αμμωνιακά αλλα τπτ. Χθές πήγα στο Pet shop και πήρα 3 ακόμη ψάρια! Η ερώτηση μου είναι:

Είναι λογικό που η αμμωνία δε πέφτει στο 0?

Είναι normal να ανέβουν λίγο τα ΝΟ2 στο 0,5mg/Lt μετά την εισαγωγή των νέων ψαριών?

Το ενυδρείο περιέχει:

2 Molly Balloοn

4 Platys

Anubia

Ρίζα

2 Πετρες Λαβα

Κερατόφυλο

Ευχαριστώ πολύ.

για να τα παρουμε με την σειρα ....

εχεις ενα μηνα το ενυδρειο , στο διαστημα αυτο εχεις ψαρια μεσα και εβαλες και αλλα 3 χτες .

στον μηνα αυτο με τι τροπο εστρωσες το ενυδρειο σου (εαν το εστρωσες)?

τα no2 δεν θα επρεπε να σου ανεβουν και οτι ανεβαινουν πρεπει να ειναι επειδη εισαι αστρωτος .

ποια ειναι η ρουτινα των αλλαγων νερου που κανεις ? το 30% που λες ποιο πανω το εκανες μονο μια φορα στον ενα μηνα ?

χωρις αλλαγες νερου δεν θα πεσει η αμμωνια ....

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

για να τα παρουμε με την σειρα ....

εχεις ενα μηνα το ενυδρειο , στο διαστημα αυτο εχεις ψαρια μεσα και εβαλες και αλλα 3 χτες .

στον μηνα αυτο με τι τροπο εστρωσες το ενυδρειο σου (εαν το εστρωσες)?

τα no2 δεν θα επρεπε να σου ανεβουν και οτι ανεβαινουν πρεπει να ειναι επειδη εισαι αστρωτος .

ποια ειναι η ρουτινα των αλλαγων νερου που κανεις ? το 30% που λες ποιο πανω το εκανες μονο μια φορα στον ενα μηνα ?

Στην αρχή υπήρχαν 3 ψάρια και το στρώσιμο έγινε με βακτήρια (Sera Bionitrivec) περίπου για ένα μήνα! Μετά έκανα την αλλαγή νερού (πριν μια ευδομάδα περίπου). το 30% το έκανα μόνο μια φορά και αυτό στον μήνα!

Δεν έχω ξαναλλάξει το νερό απο τότε!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως εισαι αστρωτος και το λεω αυτο γιατι κατα την (γνωμη μου ) τα υγρα βακτηρια δεν κανουν δουλεια :D .

κανε αλλαγη νερου παλι 30-40% για να πεσει η αμμωνια που εχεις μεσα στο ενυδρειο γιατι θα την ''ακουσουν'' τα ψαρια ....

Και βαλε μια αγγελια για μπολι .

Υ.Γ - χωρις να θελω να κανω τον αστυνομο :D ΚΑΚΩΣ ΕΒΑΛΕΣ ΨΑΡΙΑ σε νεο-αστρωτο ενυδρειο ( εντελως φιλικα )

Πες μας με τι τεστακια μετρας

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως εισαι αστρωτος και το λεω αυτο γιατι κατα την (γνωμη μου ) τα υγρα βακτηρια δεν κανουν δουλεια :D .

κανε αλλαγη νερου παλι 30-40% για να πεσει η αμμωνια που εχεις μεσα στο ενυδρειο γιατι θα την ''ακουσουν'' τα ψαρια ....

Και βαλε μια αγγελια για μπολι .

Υ.Γ - χωρις να θελω να κανω τον αστυνομο :D ΚΑΚΩΣ ΕΒΑΛΕΣ ΨΑΡΙΑ σε νεο-αστρωτο ενυδρειο ( εντελως φιλικα )

Πες μας με τι τεστακια μετρας

Με υγρά τεστ της SERA.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.

Αν μπορεις επισης πες μας και για τα υλικα που εχεις στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να πεσει η αμμωνια ταιζε καθε 3 μερες και αυτο απο λιγο.Ριχνε καθε 2 μερες βακτηρια αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου σου.Καθε 5 μερες 20% αλλαγες νερου.Και μετα προσοχη στην ποσοτητα τροφης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Τα υλικά στο φίλτρο είναι τα υλικά που είχε απο την αρχή 2 μπλέ και ένα πράσινο σφουγγαρια, όργανικό (κόκκους) και έχω βάλει και τύρφη(λασπουριό το νερό) και υαλοβάμβακα! τον άνθρακα τον έχω αφαιρέσει!Το κακό είναι ότι δεν έχω ξεπλύνει ποτέ τα φίλτρα με νερό ενυδρείου!

τώρα μόλις το μέτρησα και είδα ΝΟ2=0,5 και ΝΗ3=0,5!

Αν μένει κάποιος απο εσάς πεύκη(ή γύρω περιοχή) θα παρακαλούσα λίγο μπόλι!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Τάισμα κάθε 3-4 μέρες!

Έγινε επεξεργασία - triphop
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Τα υλικά στο φίλτρο είναι τα υλικά που είχε απο την αρχή 2 μπλέ και ένα πράσινο σφουγγαρια, όργανικό (κόκκους) και έχω βάλει και τύρφη(λασπουριό το νερό) και υαλοβάμβακα! τον άνθρακα τον έχω αφαιρέσει!Το κακό είναι ότι δεν έχω ξεπλύνει ποτέ τα φίλτρα με νερό ενυδρείου!

τώρα μόλις το μέτρησα και είδα ΝΟ2=0,5 και ΝΗ3=0,5!

Αν μένει κάποιος απο εσάς πεύκη(ή γύρω περιοχή) θα παρακαλούσα λίγο μπόλι!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Τάισμα κάθε 3-4 μέρες!

Ελπίζω να μην έχεις ξεπλύνει τα φίλτρα με νερό βρύσης.

Επίσης ελπίζω να μην σταματάς το μοτέρ για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Στην θέση του ενός μπλε σφουγγαριού και του άνθρακα θα έβαζα μίνι σιποραξ η substrat pro για να μπορεί να αναπτυχτεί περισσότερο η βιολογία σου.

Την τύρφη για την ώρα βγαλτη γιατί προσθέτεις αυτή την στιγμή οργανική υλη και η βιολογία σου ακόμα δεν είναι έτοιμη σε τέτοιο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχεις ξεπλύνει τα φίλτρα με νερό βρύσης.

Επίσης ελπίζω να μην σταματάς το μοτέρ για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Στην θέση του ενός μπλε σφουγγαριού και του άνθρακα θα έβαζα μίνι σιποραξ η substrat pro για να μπορεί να αναπτυχτεί περισσότερο η βιολογία σου.

Την τύρφη για την ώρα βγαλτη γιατί προσθέτεις αυτή την στιγμή οργανική υλη και η βιολογία σου ακόμα δεν είναι έτοιμη σε τέτοιο βαθμό.

Δεν έχω ξεπλύνει καθόλου τα φίλτρα ούτε με νερό βρυσης ούτε και με ενυδρείου! Το μοτέρ δεν το σταματώ καθόλου εδώ και ένα μήνα δουλέυει ασταμάτητα! όσο για τις συμβουλές σου στα φίλτρα σε ευχαριστώ!

Στην παρούσα φάση να αλλάξω το νερό σε ένα ποσοστό 30% και να ξεπλύνω τα σφουγγάρια?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να πεσει η αμμωνια ταιζε καθε 3 μερες και αυτο απο λιγο.Ριχνε καθε 2 μερες βακτηρια αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου σου.Καθε 5 μερες 20% αλλαγες νερου.Και μετα προσοχη στην ποσοτητα τροφης

η αμμωνια απο μονη της δεν προκειται να πεσει ....

Αλλαγες νερου και λιγοτερο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξεπλύνει καθόλου τα φίλτρα ούτε με νερό βρυσης ούτε και με ενυδρείου! Το μοτέρ δεν το σταματώ καθόλου εδώ και ένα μήνα δουλέυει ασταμάτητα! όσο για τις συμβουλές σου στα φίλτρα σε ευχαριστώ!

Στην παρούσα φάση να αλλάξω το νερό σε ένα ποσοστό 30% και να ξεπλύνω τα σφουγγάρια?

αλλαζεις ενα 30-40% νερο , προσθετης αντιχλωριο και βακτηρια για να βοηθησεις την βιολογια σου .

Γνωμη μου να μην καθαρισεις τωρα τα σφουγγαρια ...

Και οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω βγαλε την τυρφη .

Link to comment
Share on other sites

αλλαζεις ενα 30-40% νερο , προσθετης αντιχλωριο και βακτηρια για να βοηθησεις την βιολογια σου .

Γνωμη μου να μην καθαρισεις τωρα τα σφουγγαρια ...

Και οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω βγαλε την τυρφη .

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!

Πάω να αλλάξω το νερό να βγάλω την τύρφη και ο Θεός Βοηθός!!!

Ελπίζω να μην πεθάνουν...τουλάχιστον όχι ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!

Πάω να αλλάξω το νερό να βγάλω την τύρφη και ο Θεός Βοηθός!!!

Ελπίζω να μην πεθάνουν...τουλάχιστον όχι ολα!!!

αυτο θα επρεπε να το σκεφτεις πριν τα βαλεις μεσα :D

Σε ποια περιοχη εισαι ?

Link to comment
Share on other sites

αλλαζεις ενα 30-40% νερο , προσθετης αντιχλωριο και βακτηρια για να βοηθησεις την βιολογια σου .

Γνωμη μου να μην καθαρισεις τωρα τα σφουγγαρια ...

Και οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω βγαλε την τυρφη .

:D

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα επρεπε να το σκεφτεις πριν τα βαλεις μεσα :D

Σε ποια περιοχη εισαι ?

Πεύκη Αθήνα!

Άλλαξα το νερό (40%) και πρόσθεσα και βακτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Πεύκη Αθήνα!

Άλλαξα το νερό (40%) και πρόσθεσα και βακτήρια!

αντιχλωριο ? :D

Link to comment
Share on other sites

Πεύκη Αθήνα!

Άλλαξα το νερό (40%) και πρόσθεσα και βακτήρια!

Την τυρφη την εβγαλες;

Link to comment
Share on other sites

Την τυρφη την εβγαλες;

Εφυγε και αυτή ελπίζω να γίνει και λίγο πιο κρυστάλλινο το νερο! βαρέθηκα την λασπουριλα! :D

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα επρεπε να το σκεφτεις πριν τα βαλεις μεσα :D

Σε ποια περιοχη εισαι ?

Το pet shop μου πρότεινε να βάλω και άλλα ψάρια!!!

Τι να πώ και εγώ αρχαριος ειμαι ο κακομοιρης!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε και αυτή ελπίζω να γίνει και λίγο πιο κρυστάλλινο το νερο! βαρέθηκα την λασπουριλα! :D

Αύριο περιμένουμε μετρήσεις, είμαι σχεδόν σίγουρος πως η τύρφη αυτή την χρονική στιγμή κάνει την όλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Το pet shop μου πρότεινε να βάλω και άλλα ψάρια!!!

Τι να πώ και εγώ αρχαριος ειμαι ο κακομοιρης!!!

Ολοι απο καπου ξεκιναμε σκοπος ειναι η αρχη που θα κανουμε να μην ειναι λανθασμενη και σε περιπτωση που ειναι λανθασμενη να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας για να διορθωσουμε γρηγορα το λαθος και χωρις ''απωλειες ''

Οσο για τον πετσοπα απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ....

Υ.Γ : και εγω αρχαριος ειμαι φιλε μου :D

Link to comment
Share on other sites

Ολοι απο καπου ξεκιναμε σκοπος ειναι η αρχη που θα κανουμε να μην ειναι λανθασμενη και σε περιπτωση που ειναι λανθασμενη να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας για να διορθωσουμε γρηγορα το λαθος και χωρις ''απωλειες ''

Οσο για τον πετσοπα απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ....

Υ.Γ : και εγω αρχαριος ειμαι φιλε μου :D

Σχετικα αρχαριος.......... :D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα αρχαριος.......... :D

6 μηνες μονο ασχολουμαι με τα ενυδρεια :D οποτε αρχαριος ειμαι , βεβαια και 20 χρονια να περασουν ολο και κατι νεο θα μαθαινω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...