Jump to content

Νέος στο στήσιμο! Βοήθεια!!!


Recommended Posts

Ασπρο χρωμα ειναι το θολωμα?

Εβαλες και ψαρια?

Ταισες?

Εχει στρωσει το ενυδρειο?

Τιμες νερου?

Ναι το θόλωμα είναι άσπρο. Ψάρια δεν έχω βάλει εννοείται. Μόνο τα φυτά για να μην χαλάσουν. Το ενυδρείο είναι καινούριο και έχω τον άνθρακα στο φίλτρο για να τραβήξει ό,τι είναι. Θα ξεκινήσω στρώσιμο άυριο με βακτήρια (υγρό) και μπόλι. Χωρίς ψάρια (με αμμωνία). Τιμές για αυτούς τους λόγους που σου γράφω δεν έχω πάρει. Πρέπει να αλλάξω ποσότητα νερού πριν αρχίσω στρώσιμο;;; Και αν ναι πόσο;;; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν εχεις ψαρια μεσα δεν σε νοιαζει τιποτα.

Πρεπει καπου να υπαρχει καποια πηγη ρυπων για να εχει θολωσει αφου μου μοιαζει με bacteria bloom.

Εκτος κι αν ειναι κατι αλλο που δεν βλεπω.

Βαλε καμια φωτο. Μια φωτο 1000 λεξεις.

Αν αρχισεις στρωσιμο χρειαζεσαι καποια πηγη ρυπων για να τρεφονται τα βακτηρια.

Ελαχιστη τροφη τριμμενη σκονη ειναι μια βοηθεια. (οχι πολυ και μενει και σαπιζει, θα υπαρξει προβλημα, να την βαγζεις αν δεις κομματια αλιωτα ή μουχλιασμενα).

Εβαλες τιποτα ταμπλετες λιπανσης ή υποστρωμα λιπανσης και βγηκε στο νερο τιποτα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Το άσπρο θόλωμα μειώθηκε κατά 90% θα έλεγα. Δεν έχω βάλει ταμπλέτες λίπανσης. Το μόνο που έριξα προχθες είναι υγρό λίπασμα (seachem flourish, αν δεν κάνω λάθος). Από χθες ξεκίνησα στρώσιμο του ενυδρείου. Έριξα βακτήρια (υγρό) και μπόλι και αμμωνία για να τραφούν τα βακτήρια και σε 2-3 ημέρες ξεκινάω μετρήσεις. Ψάρια εννοείται ότι δεν έχω βάλει. Τα φυτά δείχνοιυν μια χαρά. Μάλιστα κάποιο έβγαλε και καινούριο φύλλο. Αυτό σημαίνει ότι έχουν "πίασει" ;; Τα φυτά είναι φυτεμένα εδώ και 5 ημέρες. Μια ανούμπια έβγαλε και ρίζα!! Φώτο θα βάλω παιδία, απλά να προχωρήσω λίγο στο στρώσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες!!Λοιπόν συνεχίζω το στρώσιμο με αμμωνία και την Πέμπτη ξεκινάω μετρήσεις με υγρά τεστ Api , Μετράω αμμωνία και ΝΟ2 και ΝΟ3 . Ποιό από τα δύο τελευταία είναι πιο βλαβερό;;; Θέλω να πω όταν ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου ποιό εκτός από την αμμωνία πρέπει να μηδενίζεται;; Επίσης εδώ και δύο μέρες βλέπω να έχει σχηματιστεί πάνω στις ρίζες κάτι σαν άσπρη γλίτσα, άσπρη "μούχλα" . Γνωρίζει κανείς τί είναι αυτό;; Το καθάρισα , αλλά βλέπω ακόμα λίγο. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες!!Λοιπόν συνεχίζω το στρώσιμο με αμμωνία και την Πέμπτη ξεκινάω μετρήσεις με υγρά τεστ Api , Μετράω αμμωνία και ΝΟ2 και ΝΟ3 . Ποιό από τα δύο τελευταία είναι πιο βλαβερό;;; Θέλω να πω όταν ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου ποιό εκτός από την αμμωνία πρέπει να μηδενίζεται;; Επίσης εδώ και δύο μέρες βλέπω να έχει σχηματιστεί πάνω στις ρίζες κάτι σαν άσπρη γλίτσα, άσπρη "μούχλα" . Γνωρίζει κανείς τί είναι αυτό;; Το καθάρισα , αλλά βλέπω ακόμα λίγο. Ευχαριστώ...

Μηδεν αμμωνια,μηδεν ΝΟ2,γενναια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμος.Προσοχη μετα λιγα-λιγα

τα ψαρια.Η ασπρη γλιτσα δεν ειναι τιποτα,πλυνε την ριζα και ξαναβαλτην.

Link to comment
Share on other sites

Η ασπρίλα, μπορεί να διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση, θα φύγει και από μόνη της. Λίγη υπομονή και θα περάσει. Μπορεί και σε 5-7 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστω για τις συμβουλές!!! Άντε από αύριο που αρχίζω μετρήσεις να δούμε τί θα δούμε.... Τα λέμε σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τσαμπα ταλαιπωρια το πλυσιμο.

Την πρωτη φορα που μου βγηκε μυκητας σε ξυλο το επλυνα και τα εβρασα μαλιστα.

Αυτος εκει ξαναβγηκε.

Αν θυμαμαι καλα το ξαναπλυνα και παλι ξαναβγηκε,

Μεχρι που το αφησα ετσι και τον φαγανε τα φυτοφαγα ψαρια.

ΥΓ μπορει να κανει και πανω απο εβδομαδα να φυγει αν δεν υπαρχουν φυταφαγα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες!

Λοιπόν συνεχίζω το στρώσιμο (με αμμωνία ως νέος και μπόλι) και οι μετρήσεις πιστέυω πάνε καλά αμμωνία έχω 2 και ΝΟ2 1.

Πρίν 2 ημέρες ΝΟ2 ήταν ο,25 , οπότε το στρώσιμο πηγαίνει καλά.

Εκέινο που με ψιλοξενερώνει είναι μια καφέ άλγη που εμφανίστηκε στην άμμο και πάνω στα φύλλα της ανούμπια. Μπορώ να κάνω κάτι στην παρούσα φάση του στρωσίματος ;;

και μια ακόμη ερώτηση;; Υπάρχει κανένα μικρό αλγοφάγο ψάρι για όταν γεμίσω ενυδρείο;;

Θα βοηθήσει καθόλου;; Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ότνα τελειώσω με στρώσιμο θα βάλω φώτο να μου πείτε πώς σας φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!! Το στρώσιμο πηγαίνει τέλεια , έχει αρχίσει να εμφανίζεται και αποικία ΝΟ3. Τελικά έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο αλγοφάγο ψάρι ή ασπόνδυλο για το ενυδρείο;; Επίσης από σήμερα εκτός από την καφέ άλγη έκανε την εμφάνιση της και λίγη πράσινη. Είναι φυσιολογικό αυτό στο στρώσιμο;; Μείωσα τη διάρκεια της φωτοπεριόδου σε 8 ώρες. Όμως η πράσινη άλγη εμφανίστηκε στην άμμο και η κάφε στα φυτά!!! Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;; Ευχαριστώ και πάλι και περιμένω και άλλες συμβουλές..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο αλγοφάγο ψάρι ή ασπόνδυλο για το ενυδρείο;;

Για να γινει αυτο πρεπει να ξερω διαστασεις ενυδρειου, φιλτρανση, διακοσμηση (στησιμο), τιμες νερου που θα του ρυθμισεις, και αλλους συγκατοικους.

Θα στησεις το ενυδρειο πανω στο αλγοφαγο ή σε καποιο αλλο ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει αυτο πρεπει να ξερω διαστασεις ενυδρειου, φιλτρανση, διακοσμηση (στησιμο), τιμες νερου που θα του ρυθμισεις, και αλλους συγκατοικους.

Θα στησεις το ενυδρειο πανω στο αλγοφαγο ή σε καποιο αλλο ψαρι?

Καλησπέρα!! Λοιπόν, το ενυδρείο είναι το Rio 180. φίλτρο το μαμίσιο. Διακόσμηση έχω βάλει ρίζες, μια καρύδα που έχω δέσει πένω jawa moss και άμμο carat 6 . Από φυτά : ανούμπια, cuba και άλλα δύο που δεν θυμάμαι ονομασία. Οι τιμές νερού είναι PH : 7,5 και GH : 11. Από ψάρια θα βάλω 3 κλόουν ή 3 αγγελόψαρα. Υπάρχει κάποια γαρίδα ή σαλιγκάρι που να τρώει άλγη και γενικά να είναι καθαριστής;; Μου είπε στο πετ σοπ ότι αν βάλω τελικά αγγελόψαρα μπορώ να βάλω και λίγα cardinal tetra γιατί είναι τα μόνα που δεν ενοχλούν τα αγγελόψαρα. Είναι αλήθεια;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Λοιπόν, το ενυδρείο είναι το Rio 180. φίλτρο το μαμίσιο. Διακόσμηση έχω βάλει ρίζες, μια καρύδα που έχω δέσει πένω jawa moss και άμμο carat 6 . Από φυτά : ανούμπια, cuba και άλλα δύο που δεν θυμάμαι ονομασία. Οι τιμές νερού είναι PH : 7,5 και GH : 11. Από ψάρια θα βάλω 3 κλόουν ή 3 αγγελόψαρα. Υπάρχει κάποια γαρίδα ή σαλιγκάρι που να τρώει άλγη και γενικά να είναι καθαριστής;; Μου είπε στο πετ σοπ ότι αν βάλω τελικά αγγελόψαρα μπορώ να βάλω και λίγα cardinal tetra γιατί είναι τα μόνα που δεν ενοχλούν τα αγγελόψαρα. Είναι αλήθεια;;

Για το νερο αυτο, γαριδες Amano και Zebra nerite snail ειναι οι καλυτερες επιλογες για αλγοφαγα αλλα με clown μεσα δεν θα μεινει τιποτα απο αυτα ζωντανο ΙΜΟ.

Θα μπoρουσες να βαλεις ενα ζευγαρι Ancisrtus cf chirrhosus με το σκεπτικο οτι θα κατεβαζες σιγα σιγα τις τιμες του νερου σε σκληροτητα και πεχα αφου ετσι εχουν αναγκη και τα αγγελοψαρα και clown.

Ομως οπως θα δεις στα προφιλ πρεπει να επανεξετασεις το μεγεθος του ενυδρειου βαση του τελικου μεγεθους που γινονται αυτα τα ψαρια, αλλα και τον αριθμο ατομων που χρειαζονται για να ζουν σαν σμηνοψαρα.

Επισης θα απεφευγα να δωσω τοσο σιγουρες συμβουλες για ασφαλη συμβιωση τετρας με αγγελοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχει ανακύψει κάτι καινούριο κατά τη διάρκεια του στρωσίματος : Η άμμος (carat 6) έχει γεμίσει πράσινη και καφέ άλγη. Το ίδιο και μερικά φύλλα από τα φυτά 9κυρίως της ανούμπια καφέ άλγη) . Το ενυδρείο το στρώνω με αμμωνία και ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο. Επίσης σήμερα είδα και λίγη άσπρη άλγη στο τζάμι. Τί κάνω για όλα αυτά;; Ο φωτισμός είναι 8 ώρες. Λάμπες : οι μαμίσιες (Rio 180) (day light και natural). Mήπως να βγάλω τη day ligth και να βάλω colour ;; Φταίει ο φωτισμός για την άλγη ή κάτι άλλο;; Τί μου προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχει ανακύψει κάτι καινούριο κατά τη διάρκεια του στρωσίματος : Η άμμος (carat 6) έχει γεμίσει πράσινη και καφέ άλγη. Το ίδιο και μερικά φύλλα από τα φυτά 9κυρίως της ανούμπια καφέ άλγη) . Το ενυδρείο το στρώνω με αμμωνία και ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο. Επίσης σήμερα είδα και λίγη άσπρη άλγη στο τζάμι. Τί κάνω για όλα αυτά;; Ο φωτισμός είναι 8 ώρες. Λάμπες : οι μαμίσιες (Rio 180) (day light και natural). Mήπως να βγάλω τη day ligth και να βάλω colour ;; Φταίει ο φωτισμός για την άλγη ή κάτι άλλο;; Τί μου προτείνετε;;

Για την αμμο πρεπει να εχεις καλη κυκλοφορια νερου πανω της ειτε μεσω του φιλτρου ειτε με κυκλοφορητη αναλογα το ενυδρειο κλπ.

Η μεθοδος αυτη (με καθαρη αμμωνια) μου ειναι αγνωστη (εννοω δεν εχω ρισκαρει να την εφαρμοσω) και δεν εχω αποψη για το προβλημα καθυστερησης.

Ο Shimek ειπε συγκεκριμενα θα βαζατε ποτε ενα δηλητηριο στο ενυδρειο σας?

Στην ουσια ξερω οτι το στρωσιμο με ολους τους τροπους (εκτος του μπολιασματος του φιλτρου) εχει περιπου την ιδια διαρκεια γυρω στις 30-45 μερες. Απλα με τα βακτηρια εμποριου λεγεται οτι οι τιμες των τοξικων (NH3, NO2) ειναι σε χαμηλα επιπεδα και συντομευεται η διαδικασια για μερικες μερες.

Το στρωσιμο του εσωτερικου του ενυδρειου θα εχει ετσι κι αλλιως την ιδια διαρκεια 3+ μηνες.

Οι αλγες ειναι κατι που συμβαινει σε νεα ενυδρεια.

Το ασπρο στο τζαμι ειναι πιθανως βιολογια που ξεκιναει να δημιουργειται.

Το πρασινο στο βυθο δεν ειναι καλο αν ειναι η γλειωδης BGA που ειναι κυανοβακτηριο. Κανε αναζητηση για αποφηγη της.

Η παρουσια φυτων περιοριζει τις αλγες εως και μηδενιζει (εγω δεν ειδα αλγη σε ενυδρειο μου που στρωθηκε με παρουσια φυτων).

Τα φωτα σου ειχα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά μπερδεύτηκα λίγο. έχω κάποιες ερωτήσεις :

1. Τί εννοείς καλή κυκλοφορία βυθού;; Πώς γίνεται αυτό και που να διαβάσω τί χρειάζεται;;

2. Αν είναι η άλγη BGA τί πρέπει να κάνω ;; Μπορείς να με βοηθήσεις σε ποιο link να διαβάσω γι' αυτήν;;

3. Την άσπρη άλγη στο τζάμι την αφήνω;; Είναι μέρος της βιολογίας ή πρέπει να την καθαρίσω;;

4. Η πράσινη άλγη από το βυθό πώς καθαρίζεται;;

5. Τα φυτά και κυρίως την ανούμπια που την έχω δέσει πάνω σε ρίζες να την βγάλω έξω από το ενυδρείο (με τη ρίζα) και να πλύνω προσεκτικά τα φύλλα;;

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σε ζάλισα με τόσες ερωτήσεις.. Το στρώσιμο έκλεισε σήμερα δύο εβδομάδες και συνεχίζω..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά μπερδεύτηκα λίγο. έχω κάποιες ερωτήσεις :

1. Τί εννοείς καλή κυκλοφορία βυθού;; Πώς γίνεται αυτό και που να διαβάσω τί χρειάζεται;;

2. Αν είναι η άλγη BGA τί πρέπει να κάνω ;; Μπορείς να με βοηθήσεις σε ποιο link να διαβάσω γι' αυτήν;;

3. Την άσπρη άλγη στο τζάμι την αφήνω;; Είναι μέρος της βιολογίας ή πρέπει να την καθαρίσω;;

4. Η πράσινη άλγη από το βυθό πώς καθαρίζεται;;

5. Τα φυτά και κυρίως την ανούμπια που την έχω δέσει πάνω σε ρίζες να την βγάλω έξω από το ενυδρείο (με τη ρίζα) και να πλύνω προσεκτικά τα φύλλα;;

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σε ζάλισα με τόσες ερωτήσεις.. Το στρώσιμο έκλεισε σήμερα δύο εβδομάδες και συνεχίζω..

1. Να περναει νερο απο πανω, να βλεπεις να κινειται. Ποσα λιτρα ροη την ωρα εχει το φιλτρο?

2. Πρωτα να εξακριβωσεις οτι ειναι bga (να ειναι ζελε)

3. Δεν ειναι αλγη το ασπρο. Αστο.

4. Με το ροη που ειπαμε.

5. Γιατι τι εχουν τα φυτα?

Και φωτο βγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδία:: Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα συνεχίζω εδώ.

Kαταρχήν delta 66 ευχαριστώ για τις συνεχείς συμβουλές. Με βοηθάς πολύ φίλε...

Τώρα έχει ανακύψει το εξής :

Εδώ και τρεις εβδομάδες στρώνω το ενυδρείο (rio 180 ) με τη μέθοδο της αμμωνίας και μπόλι από άλλο ενυδρείο γνωστού.

Εδώ και 1 εβδομάδα ή αμμωνία είναι μηδέν, ενώ τα ΝΟ2 μένουν σταθερά 5.

Τα ΝΟ3 μέχρι και χθες ήταν πάνω από 80, αλλά από χθες έπεσαν στα 10!!! .

Ένας φίλος μου είπε να βγάλω το πράσινο σφουγγάρι από το φίλτρο γιατί δεσμεύει τα ΝΟ3 και κάνει κακό στα φυτά και το έβγαλα.

Νερό δεν έχω αλλάξει νερό όλο αυτό το διάστημα, αφού είμαι στο στρώσιμο.

Το μόνο που έκανα ήταν το εξής : Επειδή εμφανίστηκε αρκετή πράσινη και καφέ άλγη ξεκίνησα τη θεραπεία που διάβασα από το φόρουμ με λίπασμα της seachem flourish excel και αυτό όχι κανονικά 10 ημέρες που διάβασα, για λιγότερες, και με τη μισή δοσολογία. Λέτε να φταίει αυτό;; Από φυτά έχω : cuba, ανούμπια, egeria densa, εχινόδορο (μακρόφυλλο), Ceratophyllum demersum, και κάποιο είδος Hygrophila.

Χθες άλλαξα το 30% του νερού.

Το πρωϊ η αμμωνία έγινε 0,25 , τα ΝΟ2 σταθερά 5!!

Τί γίνεται ρε παιδία ;; Γιατί δεν στρώνει άλλο το ενυδρείο;;; Τί φταίει;;

Τί κάνω ;; Συνεχίζω και κάνω υπομονή;; Εννοείται ψάρια δεν έχω βάλει . Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Και συγγνώμη αν κουρασα με τόσα που γράφω..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 5 που μετράς μήπως είναι και η ανώτερη τιμή που μπορεί να μετρήσει το τεστ που έχεις?

Λογικά η μέτρηση NO2 πρέπει να έχει βγει εκτός κλίμακας(μάλλον έχεις παραπάνω απο 5), σε λίγες μέρες θα αρχίσει να πεφτει και να μηδενιστεί απότομα.

Πριν λίγο καιρό τέλειωσα και εγώ το στρώσιμο (με αμμωνία) και μου πήρε 37 μέρες

Να σημειώσω οτι όταν έιδα την αμμωνία να μηδενίζεται, άλλαξα τα ml της αμμωνίας που έριχνα στο μισο.

Τα φυτα καταναλώνουν ΝΟ3

Έγινε επεξεργασία - sefer
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση! Μου έδωσες κατεύθυνση... Ήταν και εσένα θολωμένο το νερό μέχρι να στρώσει;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδία:: Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα συνεχίζω εδώ.

Kαταρχήν delta 66 ευχαριστώ για τις συνεχείς συμβουλές. Με βοηθάς πολύ φίλε...

Τώρα έχει ανακύψει το εξής :

Εδώ και τρεις εβδομάδες στρώνω το ενυδρείο (rio 180 ) με τη μέθοδο της αμμωνίας και μπόλι από άλλο ενυδρείο γνωστού.

Εδώ και 1 εβδομάδα ή αμμωνία είναι μηδέν, ενώ τα ΝΟ2 μένουν σταθερά 5.

Τα ΝΟ3 μέχρι και χθες ήταν πάνω από 80, αλλά από χθες έπεσαν στα 10!!! .

Ένας φίλος μου είπε να βγάλω το πράσινο σφουγγάρι από το φίλτρο γιατί δεσμεύει τα ΝΟ3 και κάνει κακό στα φυτά και το έβγαλα.

Νερό δεν έχω αλλάξει νερό όλο αυτό το διάστημα, αφού είμαι στο στρώσιμο.

Το μόνο που έκανα ήταν το εξής : Επειδή εμφανίστηκε αρκετή πράσινη και καφέ άλγη ξεκίνησα τη θεραπεία που διάβασα από το φόρουμ με λίπασμα της seachem flourish excel και αυτό όχι κανονικά 10 ημέρες που διάβασα, για λιγότερες, και με τη μισή δοσολογία. Λέτε να φταίει αυτό;; Από φυτά έχω : cuba, ανούμπια, egeria densa, εχινόδορο (μακρόφυλλο), Ceratophyllum demersum, και κάποιο είδος Hygrophila.

Χθες άλλαξα το 30% του νερού.

Το πρωϊ η αμμωνία έγινε 0,25 , τα ΝΟ2 σταθερά 5!!

Τί γίνεται ρε παιδία ;; Γιατί δεν στρώνει άλλο το ενυδρείο;;; Τί φταίει;;

Τί κάνω ;; Συνεχίζω και κάνω υπομονή;; Εννοείται ψάρια δεν έχω βάλει . Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Και συγγνώμη αν κουρασα με τόσα που γράφω..

Φίλε μου καλημέρα και καλή αρχή. Και εγώ είχα στρώσει το ενυδρείο μου μόνο με αμμωνία. Το καλό με την αμμωνία είναι ότι γλιτώνεις τα φωσφορικά (από στρώσιμο με τροφή) και ασθένειες από στρώσιμο με μπόλι. Βέβαια δεν είναι και η καλύτερη μέθοδος γιατί δεν στρώνει εντελώς το ενυδρείο σου παρά μόνο για ΝΗ3,ΝΟ2. Υπάρχουν και άλλη οργανισμοί που πρέπει να αναπτυχθούν όμως γι'αυτό καλό θα ήταν να έκανες έναν συνδυασμό και με τροφή μέσα σε απόχη την οποία θα έβγαζες ανά δυο μέρες και θα την αντικαθιστούσες με καινούργια. Όσο γι'αυτό που ρωτάς, και μένα είχαν παραμείνει για αρκετό καιρό ΝΟ2 υψηλά και ταυτόχρονα και υψηλά ΝΟ3. Το ότι μειώνονται τα ΝΟ3 πάει να πει ότι κάποιος τα απορροφά. Αυτό μπορεί να είναι είτε σφουγγάρι είτε τα φυτά σου. Αυτή τη στιγμή στο δικό μου ενυδρείο έχω ΝΟ3 μηδέν. Μην ανησυχείς λοιπόν και συνέχισε να προσθέτεις βακτήρια και αμμωνία και ανά δυο μέρες τροφή σε απόχη(ελάχιστη). Υπομονή θέλει. Αν έχει εμφανιστεί άλγη, δες μήπως χτυπάει ο ήλιος το ενυδρείο σου. Μπορείς να προσθέσεις και καμιά egeria densa που αντιμετωπίζει και την bga. Ξέχασα να σου πώ ότι τα βακτήρια, αν ρίχνεις, ρίξτα καλύτερα μέσα στο φίλτρο. Έχε υπόψιν ότι τα βακτήρια που αναπτύσονται δεν τους αρέσει το φώς. Κοινώς αναπτύσονται σε σκοτεινά μέρη περισσότερο. Αυτά και καλή συνέχεια. Αν μπορείς ανέβασε και καμιά φώτο.
Link to comment
Share on other sites

Ήταν και εσένα θολωμένο το νερό μέχρι να στρώσει;;

Ήταν λίγο θολωμένο, μάλλον από τα ξύλα που έβαλα και τις πρώτες μέρες έβγαζαν ουσίες...

Όταν τέλειωσε το στρώσιμο έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερου :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό τέλειωσα και εγώ το στρώσιμο (με αμμωνία) και μου πήρε 37 μέρες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ριχνετε αμμωνια μεσα στο ενυδρειο.

37 μερες.

Χωρις καθολου αμμωνια και με ελαχιστη τροφη σκονη θα εκανε περισσοτερο?

Φίλε μου καλημέρα και καλή αρχή. Και εγώ είχα στρώσει το ενυδρείο μου μόνο με αμμωνία. Το καλό με την αμμωνία είναι ότι γλιτώνεις τα φωσφορικά (από στρώσιμο με τροφή) ...

Αν δεν υπαρχουν φωσφορικα και υπαρχουν μονο νιτρικα τοτε δεν εχουμε την σωστη αναλογια 1 φωσφορικα προς 12 νιτρικα και το αποτελεσμα να ειναι (με περισσια νιτρικα) να εχουμε πρασινη αλγη ή (με περισσια φωσφορικα) μαυρη αλγη.

Ετσι δικαιολογειται η κατασταση στο ενυδρειο του φιλου μας νομιζω. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ριχνετε αμμωνια μεσα στο ενυδρειο.

37 μερες.

Χωρις καθολου αμμωνια και με ελαχιστη τροφη σκονη θα εκανε περισσοτερο?

Αν δεν υπαρχουν φωσφορικα και υπαρχουν μονο νιτρικα τοτε δεν εχουμε την σωστη αναλογια 1 φωσφορικα προς 12 νιτρικα και το αποτελεσμα να ειναι (με περισσια νιτρικα) να εχουμε πρασινη αλγη ή (με περισσια φωσφορικα) μαυρη αλγη.

Ετσι δικαιολογειται η κατασταση στο ενυδρειο του φιλου μας νομιζω. :)

Όταν λέω γλιτώνεις τα φωσφορικά δεν εννοώ ότι πρέπει να είναι μηδέν. Απλά όταν κάνεις για στρώσιμο για πρώτη φορά και δεν γνωρίζεις μπορεί να κάνεις υπερβολές. Ακόμα όταν ρίχνεις τροφή για πρώτη φορά δεν αυξάνεται κατευθείαν η ΝΗ3. Ακόμα και στην αλλαγή νερού που κάνουμε όταν ρίχνουμε αντιχλώριο για να φύγει το χλώριο και η χλωραμίνη έχουμε αύξηση της ΝΗ3. Όλα αυτά είναι λίγο πρωτόγνωρα στην αρχή. Με την αμμωνία πάλι ρίχνεις μερικές σταγόνες (ανάλογα πόσο έχεις υπολογίσει) και πετυχαίνεις εύκολα τα 10mg/l. Φυσικά και πιστεύω πλέον ότι γίνεται πιο σωστό στρώσιμο με τροφή. Όσο για τις μέρες, εμένα έστρωσε περίπου σε 2 μήνες. Δηλαδή αν έβαζα ακόμη και 10 mg/l ΝΗ3 σε 24 ώρες γινόταν μηδέν καθώς και τα ΝΟ2. Απλά σε αυτή την περίπτωση δεν έχει αναπτυχθεί τόσο η βιολογία για αποσύνθεση τροφών και άλλων πραγμάτων αλλά μόνο της ΝΗ3.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδία καλησπέρα!! Συνεχίζω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα. Λοιπόν το ενυδρείο (rio 180) στρώθηκε εδώ και 10 μέρες περίπου!!!!.

Μετρήσεις :

αμμωνία : 0

ΝΟ2 : 0

ΝΟ3 : 0 ;;

Φωτισμός : μαμίσιος 2 x 45 watt t5

ψάρια : 2 κλόουν, 1 αγγελόψαρο , 1 anscistrous cirroshus , 2 cae και 2 amano.

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και μια εβδομάδα το ενυδρείο έχει γεμίσει bga, η οποία εξαπλώνεται παντού.

Διαβάζοντας στο φόρουμ κατέληξα ότι πρόκειται για bga, η οποία μάλιστα δεν είναι και ακριβώς άλγη. έχει εξαπλωθεί σε όλη την άμμο και πάνω στα φυτά . Από λίπασμα βάζω μια φόρα την εβδομάδα μισή δόση από το seachem flourish.

Δεν ξέρω τί να κάνω , έχω ξενερώσει.. Μόλις στρώθηκε το ενυδρείο και γέμισε bga!!!

Έχω καταλήξει να δοκιμάσω αυτό που διάβασα εδώ :

Αλλαγή νερού 30% -50% , καθαρισμός άμμου και φυτών και ολική συσκότιση 3-4 ημέρες.

ΕΡΏΤΗΣΗ :

1. Τα φυτά θα πάθουν κάτι;;

2. Τα ψάρια;;;

3. Γιατί έχω NO3 0 ;;;

4. Υπάρχει κάποιο προίον να ανεβάζει NO3 γιατί διάβασα ότι είναι ένας λόγος εμφάνισης bga (μηδενικά ΝΟ3) ;;

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;;Τί με συμβουλεύετε να κάνω ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...