Jump to content

Νέος στο στήσιμο! Βοήθεια!!!


Recommended Posts

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόλις στρώθηκε το ενυδρείο. Συγκεκριμένα: ‘υποσιτισμένα’ φυτά (δεν έριχνα λιπάσματα στην αρχή), λίγα ψάρια, NO3 =0 & BGA.

Τι έκανα: Αλλαγή νερού 30-40% αφαιρώντας όση περισσότερη bga μπορούσα ρουφώντας την, απολύμανση με οξυζενέ στις περιοχές της άμμου που εμφανίζονταν, σκέπασμα με μαύρη σακούλα για 4 μέρες.

Αποτέλεσμα: Έχασα κάποια ψάρια, διαλύθηκε το κερατόφυλλο και σε σημαντικό βαθμό οι βαλισνέριες. Η bga εξαφανίστηκε και μέχρι στιγμής (2+ μήνες) δεν έχει ξαναεμφανιστεί.

Τι έφταιξε: Πιστεύω, τελικά, ότι υπερέβαλα με την απολύμανση με το οξυζενέ και φυτά & ψάρια ‘κάηκαν’ απ΄αυτό.

Η Πρότασή μου: Συσκότιση χωρίς οξυζενέ = Μεγάλη αλλαγή νερού με απομάκρυνση - ρούφηγμα όσης bga μπορείς, συσκότιση για 4 μέρες, ξανά αλλαγή νερού με καλό σκούπισμα βυθού και φυτών από υπολείμματα bga, καθώς και απομάκρυνση τυχών χαλασμένων φύλλων.

Επανάληψη της διαδικασίας μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, αν ξαναεμφανιστεί.

Απ΄ ότι διάβασα και από την παρατήρηση της δικιάς μου bga, κάνει κάποιο κύκλο ζωής, που διαρκεί μάλλον 5-6 μέρες (‘ρίχνει σπόρο’ – καταρρέει – αναγεννάτε). Καλό είναι να γίνεται συστηματικό σκούπισμά της, σε μικρότερο από αυτό το χρονικό διάστημα, για να αποφεύγεται η αναγέννηση και η εξάπλωσή της.

Τα ΝΟ3 τα καταναλώνουν τα φυτά. Εγώ πλέον προσθέτω Flourish Nitrogen για να συμπληρώνω τα νιτρικά που δεν έχω.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!!! Ήσουν απίστευτα κατατοπιστική και λεπτομερής. Έκανα ακριβώς αυτό που είπες. Χθες άλλξα 40% νερού, καθάρισα όλα τα φυτά, έπλυνα άμμο και ρούφηξα όσο πιο πολύ bga μπορούσα. Σήμερα το απόγευμα προχώρησα σε σκέπασμα του ενυδρείου (σακούλες και κουβέρτα) , αφού ταϊσα καλά τα ψάρια. Θα το αφήσω έτσι για 4 ημέρες!! Ελπίζω να μου πάνε όλα καλά όπως και σε εσένα και να ξενοίασω από bga. Αυτό το υγρό που είπες : flourish nitrogen, μπορείς να μου πεις την ακριβή του μάρκα (είναι seachem ;:P για να δω αν μπορώ να το βρω από πετ σοπ της πόλης μου ή έστω να το παραγγείλω ηλεκτρονικά;; Μπορείς να με καθοδηγήσεις;;; Και πάλι ευχαριστώ για συμβουλές, προφανώς αντιμετώπισες το ίδιο με εμένα και οι οδηγίες σου ήταν πολύτιμες και αναλυτικές!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το υγρό που είπες : flourish nitrogen, μπορείς να μου πεις την ακριβή του μάρκα (είναι seachem ;:thumbup: για να δω αν μπορώ να το βρω από πετ σοπ της πόλης μου ή έστω να το παραγγείλω ηλεκτρονικά;;

http://www.seachem.com/Products/product_pa...shNitrogen.html

:P

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Λοιπόν χθες το απόγευμα, ξεσκέπασα το ενυδρείο. Απολογισμός : Bga εξαφανίστηκε εντελώς, δεν υπήρχε ίχνος!! Μάλιστα δεν υπήρχαν ούτε καφέ υπολείμματα !!! Τα είχε τραβήξει όλα το φίλτρο (στο τμήμα του υαλοβάμβακα)!!!! Η άμμος είναι πάλι κάτασπρη. Μόνο δύο φυτά έχασα και από ψάρια κανένα!!Πάντως για όσους ενδιαφέρονται να ακολουθήσουν συσκότιση για την αντιμετώπιση της bga σας λέω ότι απέδωσε!! Τα ψάρια δεν έπαθαν τίποτα (είχα ταϊσει καλά πριν σκεπάσω για 4 ημέρες).

Πήρα και το flourish nitrogen για να αυξήσω ΝΟ3.

Ξέρει κανείς δοσολογία για rio 180 και προκειμένου να κρατούνται σταθερά στο 10 -15 όπως πρέπει ως μέρος της θεραπείας για την bga;;; Έυχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς δοσολογία για rio 180 και προκειμένου να κρατούνται σταθερά στο 10 -15 όπως πρέπει ως μέρος της θεραπείας για την bga;;; Έυχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Δεν υπαρχει στανταρ. Καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και μαλιστα το ιδιο ενυδρειο κατα περιοδους και στησιμο μπορει να αλλαξουν οι απαιτησεις του.

Οι δοσολογιες που αναγραφει η εταιρεια στα προιοντα της ειναι παντως για φουλ φυτεμενο ενυδρειο.

Προτεινω να ξεκινησεις με τη μιση και αναλογως τις μετρησεις να ρυθμισεις τη δοση στη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Μετά από πόση ώρα πρέπει να κάνω μετρήσεις για να δω πόσο έχουν ανέβει ΝΟ3;; Το υγρό το ρίχνω μέσα στο νερό απευθείας ή στο φίλτρο;;; Ευχαριστώ και πάλι. Ελπίζω να μην ζαλίζω...Ξέχασα να πω τόσο καιρό ότι η γυναίκα μου έχει πορωθεί τρελά..Της αρέσει πάρα πολύ το ενυδρείο και ασχολείται όσο δεν φαντάζεστε!!! Ευτυχώς δηλαδή....!

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε παντα με την πρυποθεση οτι οντως χρειαζεσαι νιτρικα στο ενυδρειο, (δεν εχω μελετησει την περιπτωση) και με την προυποθεση οτι τα τεστακια σου ειναι αξιοπιστα οχι ληγμενα και μετρανε σωστα.

Μπορεις λοιπον αν θες να κανεις το εξης.

Διελυσε τη μιση δοση nitrogen που προτεινει η seachem για τα λιτρα, σε ενα δοχειο (καθαρο για ενυδρειακη χρηση) με νερο, κανε τη μετρηση και μετα υπολογιζοντας τη διαλυση που θα γινει στο ενυδρειο θα βρεις περιπου ποσο θα ανεβει.

Εχεις γυρω στα 160 λιτρα νερο, λεει 2.5ml για 160 λιτρα, εσυ βαλε 1-1.5ml (χρησιμοποιησε πλαστικη πιπετα με δοσομετρηση ή δοσομετρικη συριγγα απο φαρμακειο)

Διαβασε κι αυτα αν ξερεις αγγλικα απο τη seachem

http://www.seachem.com/Products/product_pa...shNitrogen.html

http://www.seachem.com/support/FAQs/FlourishNitrogen.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...