Jump to content

θεμα για αντιχλωριο


Recommended Posts

καλησπερα. ηθελα να ρωτησω, εκτος απο τα ευεργετικα για τα ψαρια συστατικα που εχουν τα αντιχλωρια που κυκλοφορουν, μπορουμε με φυσικο τροπο να κερδισουμε 1-2 αλλαγες νερου το μηνα χωρις αντιχλωριο???

καπου διαβασα οτι με μια αντλια στο κουβα τις αλλαγης που πεταει το νερο απο πανω με σπρει μπαρ(κανοντας μπουρμπουλιθρες το νερο), εξατμιζεται το χλωριο. ισχυει? και αν ναι πιστευεται οτι μπορει να αντικατασταθει το 50% τον αλλαγων νερου με αντιχλωριο με αυτον τον τροπο?

οι υπολοιπες αλλαγες θα γινονται με αντιχλωριο για τα συστατικα αντι στρεςς και τις ουσιες που κανουν καλο στο δερμα τον ψαριων.

ευχαριστω :D

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Αν το θεμα σου ειναι το κοστος, η απαντηση ειναι απλη:

Seachem Prime και ξεμπερδευεις...

ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το ακολουθησω, αλλα ρωταω και λογω περιεργιας. να σε καλα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ηθελα να ρωτησω, εκτος απο τα ευεργετικα για τα ψαρια συστατικα που εχουν τα αντιχλωρια που κυκλοφορουν, μπορουμε με φυσικο τροπο να κερδισουμε 1-2 αλλαγες νερου το μηνα χωρις αντιχλωριο???

καπου διαβασα οτι με μια αντλια στο κουβα τις αλλαγης που πεταει το νερο απο πανω με σπρει μπαρ(κανοντας μπουρμπουλιθρες το νερο), εξατμιζεται το χλωριο. ισχυει? και αν ναι πιστευεται οτι μπορει να αντικατασταθει το 50% τον αλλαγων νερου με αντιχλωριο με αυτον τον τροπο?

οι υπολοιπες αλλαγες θα γινονται με αντιχλωριο για τα συστατικα αντι στρεςς και τις ουσιες που κανουν καλο στο δερμα τον ψαριων.

ευχαριστω :D

εγω αυτο πρωτη φορα το ακουω ( μπορει να ειναι γραμμενο ) αλλα δεν το εχω δει και δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο .

Πλεον εχουν βγει αντιχλωρια που ειναι value for money και με το παραπανω , οπως ειπε ο φιλος ποιο πανω το seachem prime ,strees coat και αλλα , οποτε ποιος ο λογος να μπλεκεις σε περιπετειες (αεραντλιες , σπρευ μπαρ και ιστοριες ) οταν με 9-10 ευρο που κανει το μπουκαλι μπορεις να περασεις αρκετο καιρο , εκτος αυτου το prime δεν βγαζει μονο το χλωριο απο νερο αλλα αφαιρει αμμωνια και αλλα συστατικα :D το μονο κακο η ασχημη μυρωδια του :)

Link to comment
Share on other sites

Το χλωριο φευγει σιγα σιγα με την εξατμηση η' με αναταραξη,αν αφησεις ενα ποτηρι νερο και το δεις την επομενη μερα θα δεις στα τοιχωματα του φισαλιδες σαν αυτες που δημιουργουντε με το αντιχλωριο.

Το προβλημα ομως ειναι ΚΑΙ η χλωραμινη, που δεν φευγει ουτε με αναταραξη ουτε με εξατμηση.

Υπαρχουν αντιχλωρια με αναλογια 5ml/40 λιτρα και αντιχλωρια 1ml/40 λιτρα στην ιδια περιπου τιμη.

Εγω χρισημοποιω το seachem prime σε συσκευασια των 250ml κοστιζει περιπου 13 ευρω και αντιστοιχει σε 10000 λιτρα αλλαγη,υπολογισε ποσα λιτρα αλλαγη κανεις και ποσες φορες το μηνα και δες ποσους μηνες θα σε βγαλει το Prime.

Σε μικρα ενυδρεια μια αλλαγη σου κοστιζει λιγοτερο απο μια τσιχλα :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια...ειχα κανει μια αναζητηση στο google και το ειχε γραψει ενας για αυτο ρωτησα. μαλλον στο prime με βλεπω, ομως στο water inn που πηγα πριν λιγο το εχει 2 ευρο παραπανω απο το στρες κοουτ. αλλα θελει λιγοτερο ανα λιτρο ε? γιαυτο ειναι οικονομικο?

Link to comment
Share on other sites

Το prime που προτεινε ο Γιωργος ειναι το πιο οικονομικο. Το μπουκαλι κανει οσο κανουν και τα αλλα, η δοσολογια ομως ειναι πολυ μικρη. Ειχα υπολογισει για το 120αρι που ειχα οτι με εβδομαδιαιες αλλαγες θα μου κραταγε περιπου 10 χρονια. Υποψην οτι δεν εχει ημερομηνια ληξης.

Link to comment
Share on other sites

:D:D:)<_<
Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι αχρωμο δεν χρωματιζει το νερο οπως καποια αλλα που χρισημοποιουσα στο παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

...κι αμα υπολογισεις και το ρευμα που θα καιει η αντλια μηνιαιως :D

Link to comment
Share on other sites

Αν το θεμα σου ειναι το κοστος, η απαντηση ειναι απλη:

Seachem Prime και ξεμπερδευεις...

Απλώς μια παρένθεση:

Και εγώ εκεί κατέληξα...φαντάσου ότι βάσει οδηγιών πρέπει να βάλεις 5ml->200lt.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς μια παρένθεση:

Και εγώ εκεί κατέληξα...φαντάσου ότι βάσει οδηγιών πρέπει να βάλεις 5ml->200lt.

τοσο λιγο?????? καλη φαση θα παω να παρω λιγο τη δευτερα να μη μπλεκουμε και με πειραματισμους αχρειαστα.

ευχαριστω παιδια :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στο site της εταιρίας γράφει :

Χρήση 5 mL για κάθε 200 L καινούργιου νερού. Αυτό αφαιρεί περίπου 1 mg/L αμμωνίας, 4 mg/L χλωραμίνης, ή 5 mg/L χλώριο ... Μπορεί να προστεθείτε κατευθείαν στο ενυδρείο, αλλά είναι καλύτερα εάν προστεθεί στο καινούργιο νερό. Εάν προστεθεί κατευθείαν στο ενυδρείο, υπολογίστε τη δόση στον όγκο του ενυδρείου. Η μυρωδιά θείου που έχει είναι φυσιολογική. Για εξαιρετικά υψηλές συγκεντρώσεις χλωραμίνης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακίνδυνα διπλή δόση . Σε επείγουσα περίπτωση, για να καταστήσει μη τοξικό το νιτρώδες άλας (nitrite) , μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι 5 φορές η κανονική δόση ...

Για περισσότερες πληροφορίες με το αρχικό σου ερώτημα διάβασε ΕΔΩ

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...