Jump to content

Μέθοδοι μείωσης της Γενικής σκληρότητας του νερού και απορίες.


Recommended Posts

Φίλε Ανδρέα επειδή και εγώ δεν είμαι χημικός δεν το έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή το βιβλίο αλλά αύριο μόλις γυρίσω σπίτι θα αναφέρω την βιβλιογραφία και θα το ξαναδιαβάσω μην κατάλαβα και εγώ λάθος και λέω .............! :D

ΟΚ

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξαναλεω οτι δεν ειμαι ειδικος (χημικος). Ωστοσο εχω τις βασικες γνωσεις (λυκειο) ωστε να μην μπερδευω οτι διαβαζω.

Η αναφορα του υποχλωριωδες οξεως και της χλωαραμινης ειναι ασχετη.

(Επισης οταν βλεπετε μια αντιδραση δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν αναμειξεις 2 ενωσεις σε ενα ποτηρι θα παρεις το ααποτελεσμα που βλεπεις. Χρειαζεται μερικες φορες καποιες συνθηκες ή καταλυτες.)

Οι αντιδρασεις (αποσο γνωριζω) ειναι

HCL + NH3 ->NH4Cl (to h2o παραλειφεται αφου ειναι σε διαλυμμα)

Link to comment
Share on other sites

ξαναλεω οτι δεν ειμαι ειδικος (χημικος). Ωστοσο εχω τις βασικες γνωσεις (λυκειο) ωστε να μην μπερδευω οτι διαβαζω.

Η αναφορα του υποχλωριωδες οξεως και της χλωαραμινης ειναι ασχετη.

(Επισης οταν βλεπετε μια αντιδραση δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν αναμειξεις 2 ενωσεις σε ενα ποτηρι θα παρεις το ααποτελεσμα που βλεπεις. Χρειαζεται μερικες φορες καποιες συνθηκες ή καταλυτες.)

Οι αντιδρασεις (αποσο γνωριζω) ειναι

HCL + NH3 ->NH4Cl (to h2o παραλειφεται αφου ειναι σε διαλυμμα)

Τι έχεις να πεις όσο αφορά την αναφορά που κάνει ο Πάνος 1990 στα λινκ της Wiki;

Δεν νομιζω να κανει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις να πεις όσο αφορά την αναφορά που κάνει ο Πάνος 1990 στα λινκ της Wiki;

Δεν νομιζω να κανει λαθος.

παντως εχει απολυτο δικιο για τις συνθηκες και τους καταλυτες..

εγωβαζω 3-4 πλατανοφυλλα ξερα και ειμαι οκ παντως... :D:D:)<_<

Link to comment
Share on other sites

δείτε και αυτό

Πολύ ενδιαφέρων το λινκ φίλε μου μόλις έχω λίγη ησυχία θα το μελετήσω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

οι αντιδρασεις ειναι σχεδον ολες αμφιδρομες... αν καταφερεις και βρεις τις συνθηκες να τις πηγαινεις εσυ ειτε προς τα δεξια ειτε αριστερα να μας το πεις και θα ειναι παααραα πολυ ενδιαφερον!

καπου στα uses λεει: οτι χρησιμοποιειται για να σκοτωνει βακτηρια και η ολη διαδικασια χρησιμοποιιτε στις πισινες για καθαρισμα.... δες το και αυτο

και ξερεις τι σημαινει πισινα ε? .... χλωριο...

και σκοτωνει βακτηριδια..... :) η βιολογια του ενυδρειου.

ολα αυτα θελουνε πειραματισμο οπως λες και συμφωνο απολυτα και με σενα και την αστρα ... εξω απο το ενυδρειο...

ευχομαι να καταληξεις και να μας πεις τα χρησιμα συμπερασματα και αποτελεσματα σου :D:D

Link to comment
Share on other sites

παντως εχει απολυτο δικιο για τις συνθηκες και τους καταλυτες..Δεν είπα το αντίθετο, απλά ρωτώ δεν ειρωνεύομαι.

εγωβαζω 3-4 πλατανοφυλλα ξερα και ειμαι οκ παντως... :D:D:)<_<

Τη GH έχει το δίκτυο σου και πόσο το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρων το λινκ φίλε μου μόλις έχω λίγη ησυχία θα το μελετήσω καλύτερα.

λεει οτι με υδροχλωρικο δεν αξιζει τον κοπο γτ ειναι χρονοβορο και φτανει η ωρα για την επομενη αλλαγη....

Link to comment
Share on other sites

Τη GH έχει το δίκτυο σου και πόσο το ενυδρείο σου;

το δικτυο νομιζω ειχε 16 αλλα ειχα μετρησει μονο μια φορα στην αρχη

και το ενυδρειο στην 2η βδομαδα και με αλλαγες νερου κανονικα ειχε 9...

ΑΛΛΑ: δεν ειναι ασφαλες το παραδειγμα γτ μετρησα ΜΙΑ και ΜΟΝΟ φορα το gh και δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα...

μετραω ομως καθημερινα πρωι-βραδυ το ph που χωρις καμια αλλη κατεργασια του νερου μονο με τα φυλλα απο 7,5 που εχει το δκτυο, στο ενυδρειο εχει 6-6,5 αναλογα με την ωρα που μετραω...

Link to comment
Share on other sites

το δικτυο νομιζω ειχε 16 αλλα ειχα μετρησει μονο μια φορα στην αρχη

και το ενυδρειο στην 2η βδομαδα και με αλλαγες νερου κανονικα ειχε 9...

ΑΛΛΑ: δεν ειναι ασφαλες το παραδειγμα γτ μετρησα ΜΙΑ και ΜΟΝΟ φορα το gh και δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα...

μετραω ομως καθημερινα πρωι-βραδυ το ph που χωρις καμια αλλη κατεργασια του νερου μονο με τα φυλλα απο 7,5 που εχει το δκτυο, στο ενυδρειο εχει 6-6,5 αναλογα με την ωρα που μετραω...

Επειδή στο κτήμα μας στο Πήλιο έχει αρκετά πλατάνια και έχω άνετη πρόσβαση ποια είναι η διαδικασία, τα αποξεραίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο κτήμα μας στο Πήλιο έχει αρκετά πλατάνια και έχω άνετη πρόσβαση ποια είναι η διαδικασία, τα αποξεραίνεις;

τα παιρνω απο κατω ειναι ξερα ηδη...τα πλενω με νερο τρεχουμενο να φυγουν σκονες και λοιπα και με καυτο νερο. μπορεις να τα βραζεις για να εισαι κομπλε αλλα χανουν πολλα οξεα και ετσι δν ριχνουν πολυ το ph αλλα και βρασμενα που εβαλα παλι εκαναν δουλεια...

μετα τα αφησα στον ηλιο μια μερα και ....μπλουμ...

ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

:D

τα παιρνω απο κατω ειναι ξερα ηδη...τα πλενω με νερο τρεχουμενο να φυγουν σκονες και λοιπα και με καυτο νερο. μπορεις να τα βραζεις για να εισαι κομπλε αλλα χανουν πολλα οξεα και ετσι δν ριχνουν πολυ το ph αλλα και βρασμενα που εβαλα παλι εκαναν δουλεια...

μετα τα αφησα στον ηλιο μια μερα και ....μπλουμ...

ελπιζω να βοηθησα...

:D

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη μου την έχω πει και εδώ πάντα εμπειρικά μιλάω.

Αλλά με τη GH πιστεύω ότι παλεύεται και μπορείς να πειραματιστής,

κάνε το εξής με ένα Demo ενυδρείο. Κάνε προετοιμασία νερού με

υδροχλωρικό ώστε να έχεις την επιθυμητή GH βάλε μετά ένα φιλτράκι

με άνθρακα για 2-3 μέρες να μαζέψει το χλώριο κλπ. Στο Demo ενυδρείο

κάνε στρώσιμο κανονικά (με αμμωνία) και αλλαγές με το φτιαχτό νερό,

με τις μετρήσεις δες αν κάνεις βιολογία.

Εύκολο είναι δύο κουβάδες θέλεις και δύο φιλτράκια (50ml κάδο) ο

άνθρακας πέταμα κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη μου την έχω πει και εδώ πάντα εμπειρικά μιλάω.

Αλλά με τη GH πιστεύω ότι παλεύεται και μπορείς να πειραματιστής,

κάνε το εξής με ένα Demo ενυδρείο. Κάνε προετοιμασία νερού με

υδροχλωρικό ώστε να έχεις την επιθυμητή GH βάλε μετά ένα φιλτράκι

με άνθρακα για 2-3 μέρες να μαζέψει το χλώριο κλπ. Στο Demo ενυδρείο

κάνε στρώσιμο κανονικά (με αμμωνία) και αλλαγές με το φτιαχτό νερό,

με τις μετρήσεις δες αν κάνεις βιολογία.

Εύκολο είναι δύο κουβάδες θέλεις και δύο φιλτράκια (50ml κάδο) ο

άνθρακας πέταμα κάθε φορά.

Αυτό σκεπτόμουν σαν δεύτερη φάση του πειράματος εφόσον έκανα πρώτα δοκιμές σε ένα βαρέλι για να δω τη μετρήσεις θα πάρω. Πάντως ευχαριστώ μου είχε διαφύγει ο άνθρακας σαν λύση, όχι ότι δεν το γνώριζα αλλά ξέρεις δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου. :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις να πεις όσο αφορά την αναφορά που κάνει ο Πάνος 1990 στα λινκ της Wiki;

Δεν νομιζω να κανει λαθος.

οι αντιδρασεις μπορει να ειναι σωστες αλλα ειναι ασχετες με την περιπτωση μας.

Στην πρωτη περιπτωση δεν εχουμε υποχλωριωδες οξυ αλλα ΜΟΝΟ υδροχλωρικο.

Παντως εγω θα ελεγα γενικα το εξης. Σε ολο τον κοσμο υπαρχουν καποιοι που εχουν αντιστοιχες ανησυχιες. Αν ηταν ΕΥΚΟΛΟ να βρεθει κατι που ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ωστε να αλλαξουμε την πεπατημενη τοτε αυτο θε ειχε ηδη βρεθει απο καποιους αλλους. Με αυτο δεν θελω να πω οτι παρατηστε τις ανησυχιες σας - καθε αλλο. Θελω να πω οτι για να προκυψει καποιο χρησιμο συμπερασμα θελει τροπο, κοπο, χρονο. Και υπομονη επιμονη.

Στην προεκειμενη γιατι δεν ακολουθεις τη μεθοδο της τυρφης, της ΑΟ ή κατι συναφες?

Link to comment
Share on other sites

Ισα ίσα που αφού υπάρχει η πεπατημένη είναι η εύκολη λύση και αρκετοί ακολουθούν αυτή.

Εγώ θα ήθελα ο Rik να δοκιμάσει αν θέλει και να μας ενημερώνει :thumbup: α

Αυτό που με προβληματίζει εμένα κυρίως είναι η σταθερότητα των τιμών της GH μέσα σε όλη αυτή την διαδικασία... και πού θα πάει και το pH.

Link to comment
Share on other sites

οι αντιδρασεις μπορει να ειναι σωστες αλλα ειναι ασχετες με την περιπτωση μας.

Στην πρωτη περιπτωση δεν εχουμε υποχλωριωδες οξυ αλλα ΜΟΝΟ υδροχλωρικο.

Παντως εγω θα ελεγα γενικα το εξης. Σε ολο τον κοσμο υπαρχουν καποιοι που εχουν αντιστοιχες ανησυχιες. Αν ηταν ΕΥΚΟΛΟ να βρεθει κατι που ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ωστε να αλλαξουμε την πεπατημενη τοτε αυτο θε ειχε ηδη βρεθει απο καποιους αλλους. Με αυτο δεν θελω να πω οτι παρατηστε τις ανησυχιες σας - καθε αλλο. Θελω να πω οτι για να προκυψει καποιο χρησιμο συμπερασμα θελει τροπο, κοπο, χρονο. Και υπομονη επιμονη.

Στην προεκειμενη γιατι δεν ακολουθεις τη μεθοδο της τυρφης, της ΑΟ ή κατι συναφες?

Για το ενυδρείο μου έχω ρητίνη, από εκεί και πέρα θα ήθελα να πειραματιστώ μόλις βρω λίγο χρόνο καθαρά για ψυχαγωγία και για να βγάλω κάποια συμπεράσματα και στην πράξη.

Εσύ δεν είσαι περίεργος;

Δεν ανακάλυψα σίγουρα εγώ τον τροχό ούτε έχω τέτοιες φιλοδοξίες.

Link to comment
Share on other sites

Ισα ίσα που αφού υπάρχει η πεπατημένη είναι η εύκολη λύση και αρκετοί ακολουθούν αυτή.

Εγώ θα ήθελα ο Rik να δοκιμάσει αν θέλει και να μας ενημερώνει :thumbup: α

Αυτό που με προβληματίζει εμένα κυρίως είναι η σταθερότητα των τιμών της GH μέσα σε όλη αυτή την διαδικασία... και πού θα πάει και το pH.

Astra με προλαβες! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι χημικος για να κατανοησω ολα γραφονται αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει το υδροχλωρικο οξυ να δεσμευσει μαγνησιο και ασβεστιο.

Link to comment
Share on other sites

Το υδροχλώριο αποτελείται στην ουσια απο ένα κατιον (H+) και ένα ανιον (Cl-). Tα ελεύθερα ανιόντα μεσα στο νερό έχουν την τάση, για να πετύχουν ουδέτερο ηλεκτρικο φορτίο, να δεσμεύουν κατιόντα.

Το Ca και το Mg μέσα στο ενυδρείο μας είναι συνήθως σε μορφή κατιόντων. Θεωρητικά μπορούν να δεσμευτούν απο το χλώριο. Το θέμα είναι κατα πόσο μπορεί να γίνει στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

πολλες ενωσεις (και βεβαιως τα αλατα και τα οξεα) οταν βρεθουν σε νερο "διαλλυονται" σε ιοντα (ανιοντα και κατιοντα). Η ανταλλαγη των ιονταν μεταξυ τους (οποτε και ο σχηματισμος διαφορετικων ενωσεων) εξαρταται απο το ηλεκτρικο δυναμικο των στοιχειων.

τα Ca και Mg δεν βρισκονται μονα τους. Αφου ειναι αλατα εχουν και αυτα τα ανιοντα τους. Το Cl θα τα αντικατααστησει αν ειναι πιο πανω (ή πιο κατω δεν θυμαμαι) απο αυτα στην αντιστοιχη κλιμακα.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι μόνα τους είναι σε μορφή κατιόντων, όταν είναι μαζί με άλλα είναι άλατα.

Στο νερό δεν είναι σε μορφή αλάτων εκτός αν δεν διαλύονται ή είναι υπέρκορο.

Τα έχεις μπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites

ξαναλεω οτι δεν ειμαι ειδικος (χημικος). Ωστοσο εχω τις βασικες γνωσεις (λυκειο) ωστε να μην μπερδευω οτι διαβαζω.

Η αναφορα του υποχλωριωδες οξεως και της χλωαραμινης ειναι ασχετη.

(Επισης οταν βλεπετε μια αντιδραση δεν σημαινει απαραιτητα οτι αν αναμειξεις 2 ενωσεις σε ενα ποτηρι θα παρεις το ααποτελεσμα που βλεπεις. Χρειαζεται μερικες φορες καποιες συνθηκες ή καταλυτες.)

Οι αντιδρασεις (αποσο γνωριζω) ειναι

HCL + NH3 ->NH4Cl (to h2o παραλειφεται αφου ειναι σε διαλυμμα)

http://en.wikipedia.org/wiki/Hypochlorous_acid

Addition of chlorine to water gives both hydrochloric acid (HCl) and hypochlorous acid

Link to comment
Share on other sites

αν θες καταλαβε το. παρουσιαζεις μια αντιδραση χλωριου ή οξεων. Στην δικη μας περιπτωση στο νερο ριχνουμε ΜΟΝΟ HCl. Για να ισχυσει το δεξιο μερος πρεπει να βαλεις και HCLO.

Διαβασε τι γραφςεις "Addition of chlorine to water gives both hydrochloric acid (HCl) and hypochlorous acid".

Το αλατι παραμενει αλατι ακομα και στο διαλυμμα. Αλλοιως η θαλασσα δεν θα ηταν αλμυρη.

Δεν γνωριζω ποια ειναι η ιδιοτητα σου. Εγω διευκρινησα εξαρχης οτι ΔΕΝ ειμαι ειδικος (δηλ. χημικος). Απλα γνωριζω καποιες βασικες αρχες και εννοιες. Εσυ εισαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις?

ΥΓ Την ερωτηση την διατυπωνω με καλοπροαιρετη διαθεση για να μην παρεξηγηθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι χημικος για να κατανοησω ολα γραφονται αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει το υδροχλωρικο οξυ να δεσμευσει μαγνησιο και ασβεστιο.

:thumbup::bowdown:

Προηγουμένως έθεσα το ερώτημα, ότι απ' ότι έχω διαβάσει, το υδροχλωρικό οξύ δεν σχετίζεται με τη μείωση του Gh αλλά του PH (μέσω το ΚΗ). O Rik είπε ότι θα κοιτάξει και τη σχετική βιβλιογραφία που τον οδήγησε στο αρχικό ερώτημα και θα μας πει τι γίνεται.

Περίμενα και από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες στην ενδιαφέρουσα αυτή συζήτηση και που ίσως γνωρίζουν καλύτερα χημεία, να μας απαντήσουν (αν γνωρίζουν) επί της ουσίας του ερωτήματος. Εγώ πάντως δεν βρήκα ούτε μία πηγή η οποία να υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Αντίθετα βρήκα πηγή στην οποία αναφέρεται ότι το HCl δεν κατεβάζει ποτέ το GH.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...