Jump to content

Αναγνώριση Πλεκόστομου


filoxenos

Recommended Posts

Βάζω και 3 φωτό από τον δικό μου, για αναγνώριση...

Link to comment
Share on other sites

Επιδεί φέρανε τα περισσότερα μαγαζια τον τελευταίο μήνα πραγματικούς Albino Gibbiseps τα συγκεκριμένα ψάρια σάν το δικό σου προέρχονται κατά την γνώμη μου, από επιλεκτική αναπαραγωγή του γένους Liposacrus.

Όμως υπάρχουν επίσης και ψάρια του γένους Gibbiseps που μετά από επιλεκτική αναπαραγωγή μοιάζουν πολύ με αυτά τα 'Gold' Liposarcus.

Γενικά επικρατεί ΧΑΟΣ στις αναγνωρίσεις και τα δεδομένα μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμη.Συστυχώς τα δύο συγκεκριμένα είδη είναι "πολύ-ταλαιπωρημένα" από τους απίθανους ασιάτες breeders οπότε όλα είναι πιθανά,ακόμα και ο υβριδισμός.

Η μόνη ορθή απάντηση 100% θα ήταν μετά από λεπτομερή εξέταση DNA. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

"...Η μόνη ορθή απάντηση 100% θα ήταν μετά από λεπτομερή εξέταση DNA. "

ok! Παίρνω δείγμα σπέρματος/ωαρίων και στο στέλνω με... κούριερ! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ok! Παίρνω δείγμα σπέρματος/ωαρίων και στο στέλνω με... κούριερ!  :rasp:

30014[/snapback]

:lmao::rasp::lmao:

Θα προσπαθήσω το ΣΚ να ξεκαθαρίσω λίγο το εν λόγο θέμα Gibbiseps-Liposarcus! :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη τουλάχιστον ως προς το φύλο του εν λόγω ψαριού? ή την ηλικία του? (είναι 11 πόντοι με την ουρά).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη τουλάχιστον ως προς το φύλο του εν λόγω ψαριού? ή την ηλικία του? (είναι 11 πόντοι με την ουρά).

30016[/snapback]

Είναι μικρός ακόμα σύν ότι χρειάζονται καλές φωτό από όλο το σώμα του και κυρίως από την 'ευαίσθητη' περιοχή.... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao: Εγω να πω την αληθια παντος, μου μιαζει με μπαρμπουνι! :rasp::rasp::lmao:

Ετσι να σας πηραξω λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην μοιάζει και με κουτσομούρα ...... ακους εκεί μπαρμπούνι. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

...Θα προσπαθήσω το ΣΚ να ξεκαθαρίσω λίγο το εν λόγο θέμα Gibbiseps-Liposarcus!...

Δημήτρη, πέρασε το Σαββατοκύριακο... :) Εβγαλες κάποια άκρη μήπως?

Παρατηρώντας τον τώρα όμως σε τανκ που είναι μαζί με 2 μικρότερους σκούρους Liposarcus και επειδή δεν τους δίνει καμία σημασία (ενώ αυτοί οι δύο "τρώγονται" συνέχεια μεταξύ τους), σκέφτομαι μήπως είναι Gibbiseps τελικά... Πως θα μπορούσε κάποιος να καταλάβει τη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φωτογραφία νομίζω φαίνεται λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...