Jump to content

Χρήση ενεργού άνθρακα σε φυτεμένο ενυδρείο


istellas

Recommended Posts

Πιστεύετε ότι η χρήση άνθρακα σε φυτεμένο ενυδρείο κάνει καλό ή όχι?

Θα έπρεπε να τον χρησιμοποιούμε συνέχεια ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα ή όποτε χρειάζεται μόνο και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ο ενεργός άνθρακας δεν θα πρεπενα χρησιμοποιείται σε συνεχή βάση σε φυτεμένα ενυδρεία, γιατί μπορεί μεν να αποχρωματίζει το νερό αν υπάρχουν ξύλα (σε άλλους αυτό το χρώμα της τανίνης αρέσει), αλλά απορροφά και πολλά από τα θρεπτικά συστατικά των φυτών. Αν δούμε επίσης σε αρκετές μάρκες στα διάφορα λιπάσματα ή σκευάσματα ιχνοστοιχείων (όπως της Kent Discus Essential), αυτό που αναγράφεται από πίσω στις οδηγίες είναι ότι συστήνεται η απομάκρυνση άνθρακα κατά την δοσολογία του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι η χρήση άνθρακα δεν είναι υποχρεωτική , εφ όσον είμαστε τακτικοί στις αλλαγές νερού .

Επιβάλετε όμως μετά από θεραπείες .

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση άνθρακα είναι σίγουρα απαραίτητη μετά από μια θεραπεία γιατί ο άνθρακας παρακρατεί τα υπολοίματα του φαρμάκου από τη θεραπεία. Η συνεχής του χρήση όμως σε ενυδρείο με φυτά πιστεύετε ότι είναι σωστή? Σε πολλά σκευάσματα (και αναφέρομαι προτίστως σε ιχνοστοιχεία νερού, λιπάσματα και ΟΧΙ σε φάρμακα) η χρήση του άνθρακα θα πρέπει να αποφεύγεται ώστε να απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά τα φυτά και όχι ο άνθρακας.

Μπορεί να καθαρίζει από φάρμακα, βαριά μέταλλα, χρωματισμό του νερού, αλλά πρέπει πιστεύω να χρησιμοποιείται με μέτρο ή και ελάχιστα. Τα τελευταία 2 χρόνια στα ενυδρεία μου δεν έχω χρησιμοποιήσει άνθρακα (ευτυχώς δεν είχα ασθένειες) και τα φυτά μου πάνε άψογα! Βέβαια εβδομαδιαίες αλλαγές νερού εννοείται ότι πρέπει να γίνονται σε όλα τα ενυδρεία (γλυκού νερού), για αναπλήρωση των θρεπτικών συστατικών και ιχνοστοιχείων που υπάρχουν στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου άποψη είναι ότι η μόνιμη χρήση ενεργού άνθρακα δεν είναι απαραίτητη.

Όπως πολύ καλά επισήμανες, πολλά σκευάσματα αναφέρουν ότι δεν ενδείκνυται η χρήση τους με ταυτόχρονη χρήση ενεργού άνθρακα.

Είναι πεποίθησή μου, τόσο από τις θεωρητικές μου γνώσεις όσο και από την εμπειρία μου, ότι οι συστηματικές αλλαγές επεξεργασμένου νερού, με χρήση άνθρακα, είναι ικανές να εξασφαλίσουν την ιδανική λειτουργία ενός συστήματος.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παιδιά δε χρησιμοποιώ άνθρακα, παρά μόνο μετά από κάποια θεραπεία (δλδ σπάνια).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ο άνθρακας στο φίλτρο μου, μπορεί να κρατήσει το χλώριο του νερού της βρύσης !

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας στο φίλτρο μου, μπορεί να κρατήσει το χλώριο του νερού της βρύσης !

Που το ξέθαψες αυτό τέσσερα χρόνια μετά ? ;)B)B)

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα.

Το να έχεις άνθρακα στα φίλτρα για να παρακρατά το χλώριο δεν νομίζω ότι είναι συνετή λύση. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν τα αντιχλώρια (που ταυτόχρονα κάνουν κι άλλες δουλειές).

Άνθρακας ενδείκνυται (στα φυτεμένα) για τους λόγους που αναφέρονται και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακας ενδείκνυται (στα φυτεμένα) για τους λόγους που αναφέρονται και παραπάνω.

Τελικά είναι καλό να χρησιμοποιούμε άνθρακα?

Το ότι απορροφά και πολλά από τα θρεπτικά συστατικά των φυτών, ισχύει τελικά? ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι καλό να χρησιμοποιούμε άνθρακα?

Το ότι απορροφά και πολλά από τα θρεπτικά συστατικά των φυτών, ισχύει τελικά? ;)

Ναι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κοιτα εγω πρωσοπικα καθε 2-3 μηνες κανω μλουμ ενα σφουγκαρακι ανθρακα για 2 μερες και μετα τον βγαζω...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κάνεις "μπλουμ ενα σφουγγάρι" ?

...Έτσι όπως είναι το βάζεις μέσα στο ενυδρείο χύμα και μετά το βγάζεις? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κάνεις "μπλουμ ενα σφουγγάρι" ?

...Έτσι όπως είναι το βάζεις μέσα στο ενυδρείο χύμα και μετά το βγάζεις? :wub:

ναι δν χωραει στο φιλτρο οποτε απλα το βαζω μεσα

Link to comment
Share on other sites

ναι δν χωραει στο φιλτρο οποτε απλα το βαζω μεσα

Φίλε μου δεν κάνεις τίποτε ρίχνοντας απλά το σφουγγάρι μέσα στο νερό.

Το σφουγγάρι πρέπει να δέχεται συνεχή ροή όντας μέσα στο φίλτρο.

Και εν πάση περιπτώσει δεν βλέπω και το λόγο να βάζεις που και που άνθρακα αν δεν είχες κάνει πρωτύτερα κάποια θεραπεία (ή αν έχεις ένα νεοστημένο ενυδρείο, ή αν αν θέλεις να αποχρωματίσεις κάπως το νερό από τανίνες ή κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν κάνεις τίποτε ρίχνοντας απλά το σφουγγάρι μέσα στο νερό.

Το σφουγγάρι πρέπει να δέχεται συνεχή ροή όντας μέσα στο φίλτρο.

Και εν πάση περιπτώσει δεν βλέπω και το λόγο να βάζεις που και που άνθρακα αν δεν είχες κάνει πρωτύτερα κάποια θεραπεία (ή αν έχεις ένα νεοστημένο ενυδρείο, ή αν αν θέλεις να αποχρωματίσεις κάπως το νερό από τανίνες ή κλπ)

οκ δεν το ηξερα αυτο! ;) thx για την ενυμερωση :wub::wootwoot::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...