Jump to content

Αναγνώριση επιπλέουσας βλάστησης!


kouzman

Recommended Posts

Με το στήσιμο του νέου μου ενυδρείου πήρα αρκετά φυτά και μετά την φύτευση τους είχα προσέξει κάποια φυλλαράκια που επιπλέανε αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη προσοχή μια και τα θεώρησα ως φύλλα που έφυγαν από το εξής φυτό που έβαλα: Hydrocotyle Sibthorpioides!

Τα περισσότερα από αυτά τα μάζεψα με την απόχη και με τον καιρό παρατήρησα ότι έχουν αυξηθεί και τα ξανάβγαλα (νόμιζα ότι μαδάει το γνωστό φυτό)!

Μετά πρόσεξα ότι έχουν κάτι σαν ρίζα από κάτω τους (το καθένα είναι τελείως αυτόνομο) και υπέθεσα ότι είναι κάποιο επιπλέον φυτό που εισήγαγα μέσα στο ενυδρείο κατά λάθος (προφανώς είχε πιαστεί πάνω σε κάποιο άλλο)!

Το ερώτημα μου είναι αν είναι όντως κάποιο άλλο φυτό και αν υπάρχει ονομασία για να βρω περισσότερες πληροφορίες!

Επίσης, με έχει ανησυχήσει το γεγονός ότι πολλαπλασιάζετε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να καλύπτει μεγάλο μέρος της επιφάνειας και να μειώνει το φως που περνάει!

post-1048-1153500838_thumb.jpg

post-1048-1153500885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το στήσιμο του νέου μου ενυδρείου πήρα αρκετά φυτά και μετά την φύτευση τους είχα προσέξει κάποια φυλλαράκια που επιπλέανε αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη προσοχή μια και τα θεώρησα ως φύλλα που έφυγαν από το εξής φυτό που έβαλα: Hydrocotyle Sibthorpioides!

Τα περισσότερα από αυτά τα μάζεψα με την απόχη και με τον καιρό παρατήρησα ότι έχουν αυξηθεί και τα ξανάβγαλα (νόμιζα ότι μαδάει το γνωστό φυτό)!

Μετά πρόσεξα ότι έχουν κάτι σαν ρίζα από κάτω τους (το καθένα είναι τελείως αυτόνομο) και υπέθεσα ότι είναι κάποιο επιπλέον φυτό που εισήγαγα μέσα στο ενυδρείο κατά λάθος (προφανώς είχε πιαστεί πάνω σε κάποιο άλλο)!

Το ερώτημα μου είναι αν είναι όντως κάποιο άλλο φυτό και αν υπάρχει ονομασία για να βρω περισσότερες πληροφορίες!

Επίσης, με έχει ανησυχήσει το γεγονός ότι πολλαπλασιάζετε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να καλύπτει μεγάλο μέρος της επιφάνειας και να μειώνει το φως που περνάει!

30096[/snapback]

Φίλε kouzman Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1628&hl=

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ακριβώς αυτό που λέει και ο Βαγγέλης.

Limna minor ή αλλιώς φακή του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά κι ΕΔΩ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Η οποία φακή απ'όσο γνωρίζω είναι και ρουφήχτρα ΝΟ².

Link to comment
Share on other sites

Η οποία φακή απ'όσο γνωρίζω είναι και ρουφήχτρα ΝΟ².

30101[/snapback]

ΝΟ3 εννοείς προφανώς !!!

Link to comment
Share on other sites

Ooops!

ΝΟ³ σαφώς!

Ειρήσθω εν παρόδω...

Link to comment
Share on other sites

Η οποία φακή απ'όσο γνωρίζω είναι και ρουφήχτρα ΝΟ².

30101[/snapback]

ΝΟ3 εννοείς προφανώς !!!

30102[/snapback]

Γιατι οχι και τα δυο?(ΝΟ2,ΝΟ3)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

Τα No2 είναι κατά κάποιο τρόπο η οξειδωμένη μορφή της αμμωνίας και λέγεται Νιτρίτης.

Υπεύθυνα για αυτή την δουλειά είναι μια ομάδα βακτηριδίων που ονομάζονται Nitrosomas.

Ο Νιτρίτης λοιπόν ή αλλιώς Νιτρώδη ιόντα είναι εξίσου τοξικά όσο και η αμμωνία αλλά μια δεύτερη αποικία βακτηριδίων επονομαζόμενα Nitrobacter ή Νίτροβακτηρίδια ελληνιστί τα μετατρέπει σε Νιτρικά Ιόντα τα οποία είναι 100 φορές λιγότερο τοξικά απο ότι η αμμωνία και τα νιτρώδη ιόντα.

Με λίγα λόγια μιλάμε για τον κύκλο του Αζώτου.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν τα No2 δεν μπορούν να αποροφηθούν απο φυτά.

Βέβαια δεν ειμαι και σίγουρος για ότι σου λεώ αλλά αυτό ξέρω και γω μέχρι στιγμής !

Αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι περισσότερο ας μας πεί.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Μια ακόμα ερώτηση:

Τα χρυσόψαρα τρώνε τη φακή;

Μήπως καταφέρω να την αξιοποιήσω κάπως μια και υπάρχει και είναι αρκετά δύσκολο να φύγει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τα χρυσόψαρα να τρώνε τη φακή , κάποτε τα Σεβέρουμ είχα δει να τη τρώνε τις πρώτες μέρες μετά δεν έδιναν σημασία .

Μπορείς πολύ εύκολα να την ελέγχεις με μια απόχη .

Link to comment
Share on other sites

Λέω μήπως μπορώ να την χρησιμοποιήσω και θετικά για τα ψάρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και 'γω στα ενυδρεία μου το συγκεκριμένο φυτό και θα σας πω τη γνώμη μου.

Κατ' αρχήν, το θέμα της αισθητικής είναι συζητήσιμο και προσωπικό - το συγκεκριμένο είναι από τα ομορφότερα φυτά κατά τη γνώμη μου, γιατί δίνει μιά άλλη αίσθηση στη γενική εικόνα του ενυδρείου.

Η ύπαρξή του είναι σίγουρα χρήσιμη, για λόγους συμπληρωματικής επεξεργασίας των αποβλήτων στις τιμές του νερού (όπως όλα τα φυτά εξ άλλου), αλλά και για άλλους:

1. Πυκνές συγκεντρώσεις του φυτού σε κάποια σημεία της επιφάνειας του ενυδρείου, έχουν σαν αποτέλεσμα να δημιουργείται στρώμα-σύμπλεγμα με διάφορα φύλα, κοματάκια φυτών, ρίζες, άλγη κλπ, με αποτέλεσμα να μπορούν να κρύβονται νεογέννητα ψαράκια πιο εύκολα εκεί και ειδικά αυτά που έχουν την τάση να ανεβαίνουν στην επιφάνεια (γκάπυ, πλάτυ κλπ).

2. Είναι δεδομένη η σκίαση που δημιουργεί σε πυκνές συγκεντρώσεις. Εμείς μπορούμε να φροντίσουμε αυτή η μάζα να βρίσκεται πάνω από περιοχές φυτών που χρειάζονται σκιά (πχ ανούμπιες), δίνοντάς τους έτσι καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και ανάπτυξης, αποφεύγοντας τις άλγες στα πλατιά φύλα τους, λόγω του υπερβολικού φωτισμού.

Γενικά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πραγματικά υδρόβια φυτά που κάνουν κακό ή που είναι άχρηστα στα ενυδρεία μας. Είναι καθαρά θέμα αισθητικής η όποια επιλογή τους - αν γίνεται αυτή. Το γεγονός ότι απορροφούν βλαβερές ουσίες από το νερό (συμμετέχοντας με ένα είδος φυσικού φιλτραρίσματος) και ότι συμβάλλουν με την παρουσία τους στη πιο φυσική διαμόρφωση του κάθε τανκ, καθώς και στην καλύτερη διαβίωση των ψαριών που διατηρούμε, νομίζω ότι είναι αναμφισβήτητο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτά που διάβασα νομίζω ότι θα το εισάγω σε όλα τα ενυδρεία μου και με την ελεγχόμενη χρήση του θα έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα σε θέμα βιολογίας, σε θέματα αισθητικής και σαφώς θα το βάλω στο ενυδρείο με τα ζωοτόκα!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη συμφωνα με την δικια μου εμπειρια παρατηρησα οτι κατα την περιοδο στρωσιματος στο μεγαλο ενυδρειο μου,αποροφουσε το συγκεκριμενο φυτο νιτρωδη,νιτρικα χωρις βεβαια να ειμαι και γω σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την εισαγωγή του εν λόγο φυτού σε όλα τα ενυδρεία μου παρατήρησα το εξής:

Μόνο στο ενυδρείο με τους κογκολέζους δεν πρόκειται να αναπτυχτεί μια και την τρώνε αμέσως μόλις την βάλω!

Ελπίζω να υπάρχει υπερπαραγωγή σε όλα τα υπόλοιπα για να ταΐζω και τα ψαράκια μου!

Φαντάζομαι ότι είναι μια καλή διατροφή σε συνδυασμό πάντα με τα υπόλοιπα που τους δίνω!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχεις δίκιο. :lmao:Νιτρώδη Ιόντα 

Ας το διορθώσει κάποιος που έχει το δικαίωμα γιατί δεν με αφήνει να το κάνω Edit.

30219[/snapback]

Η διόρθωση έγινε από τον istellas. Με την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα να ενημερώσω ότι υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης του κειμένου, πατώντας "επεξεργασία" κάτω δεξιά του πλαισίου του post.

Με συγχωρείτε για την μικρή παρένθεση στη συζήτησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Η διόρθωση έγινε από τον istellas. Με την ευκαιρία αυτή, θα ήθελα να ενημερώσω ότι υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης του κειμένου, πατώντας "επεξεργασία" κάτω δεξιά του πλαισίου του post.

Με συγχωρείτε για την μικρή παρένθεση στη συζήτησή σας.

30256[/snapback]

Όχι αφότου απαντήσει κάποιος μέτα ! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νίκο!

Καλά κάνατε και διορθώσατε οτιδήποτε μπορεί να παραπληροφορήσει κάποιον τρίτο!

Αν υπάρχει η δυνατότητα παρακαλώ να αλλάξει το όνομα του θέματος και να πάρει την ονομασία του φυτού για να διευκολύνει ακόμα περισσότερο τον κόσμο που αναζητάει πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...