Jump to content

Άλγη? Βακτήριο?


Recommended Posts

Είναι 3-4 μέρες τώρα που έχω παρατηρήσει στα τοιχώματα του ενυδρείου μου, πολύ μικρούς (σχεδόν αόρατους στο γυμνό μάτι) λευκούς οργανισμούς σαν σκουληκάκια. Τοποθετήθηκε μέσα στο 20 λιτρο μου ένα φύλλο πλάτανου. Δεν γνωρίζω αν σε αυτό οφείλεται η εμφάνιση των οργανισμών ή προϋπήρχε και απλά συνέπεσε η εμφάνισή τους.

Εχτές συγκεκριμένα παρατηρήθηκε συγκέντρωση σε ορισμένα σημεία ενός λευκού χνουδιού εσωτερικά στα τζάμια του ενυδρείου.

Φωτογραφία δεν πρόλαβα εχτές να βγάλω λόγω έλλειψης χρόνου, ελπίζω σήμερα να τα καταφέρω.

Μπορεί κάποιος σε αυτή τη φάση να βοηθήσει από την εμπειρία του σε τί μπορεί να οφείλεται το συγκεκριμένο φαινόμενο?

Σκέφτηκα ότι επειδή είναι νέο το ενυδρείο, τρέχει τώρα πάνω από ένα μήνα, μήπως είναι απλά κάποιο είδος οργανισμού που συναντάται συχνά και καθαρίζονται οι λευκές συγκεντρώσεις χνουδιού με μαγνήτη καθαρισμού. (μέχρι στιγμής δεν έχω καθαρίσει ποτέ τα τοιχώματα του ενυδρείου / δεν έχει χρειαστεί).

Παρακαλώ βοηθήστε με, πριν να είναι αργά (αν υπάρχει κάποιου είδους πρόβλημα τελικά)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς λίγη βοήθεια? Κάπου διάβασα για περίπτωση σχετικά παρόμοια με τη δική μου, όπου γίνονται αναφορές για πλανάρια, αλλά πουθενά δεν είδα ολική ή έστω σχετικά αποτελεσματική αντιμετώπιση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...