Jump to content

Sos βοηθεια


Recommended Posts

Μεχρι σημερα ειχα ενα μικρο ενυδρειο με μικρα νεον.Λογω των πανελληνιων δεν ασχοληθηκα μαζι του και πολυ, εξαλου ειχε στρωθει.σημερα ανακαληψα οτι ενα απο τα νεον μου ειχε πεθανει και μαλιστα η σαρκα του ειχε αποσηντεθει, τα υπολοιπα νεον ειχαν παθει το ιδιο αλλα σε μικροτερο βαθμο.Δυστυχως τα ματια μου και τα χερια μου ηρθαν σε επαφη με αυτο το νερο,υπαρχει περιπτωση να κολλησω καμια δερματικη παθηση?αυτο που λεω το ξερω πως ειναι χαζο απλα ειχε γινει στο φορουμ αναφορα σε εναν ο οποιος κολλησε μια δερματικη παθηση απο τα ραμιζερι.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα μην βιαζεσα.απαντηση θα παρεις απο πολους.προφανος το νεον σου εχει πεθανει μερες και δεν το ειχες προσεξει.κανε μετρησεις στο ενυδρειο σου και γραψτες.παντα υπαρχει η πιθανοτητα σπανιοτατη βεβαια να παρεις κανενα δερματικο απο το ενυδρειο.το καλυτερο ειναι να εχεις ιατρικα γαντια και πολυ καλο πλυσιμο χεριων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς.Όλοι μας λίγο πολύ

έχουμε τα χέρια μας τακτικά έως συνέχεια μέσα στο ενυδρείο

για διάφορους λόγους.Το πλύσιμο των χεριών μας πριν και

μετά πιστεύω φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ, απλα το γεγονος οτι το ψαρι μου ειχε αποσυντεθει με εκανε να ειμαι επιφυλακτικος ως προς την ασθενεια του καθως πεθανε σε πολυ χρονικο διαστημα

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα σου ειναι ανεβασμενα(νο3).το ph σου ειναι υψηλο για τα νεον.αμμωνια(νη3/νη4)να μετρησεις.και κανε μια γεναια αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

να σ πω την αληθεια απο τα 3 μου εμεινε το 1,το εβαλα στο 14 λιτρο με μπολιασμα 50% απο το προηγουμενο.Επισης εβαλα και νιτροποιητικα

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια μετρα και πες μας.μονο 3 νεον ειχες αυτα ειναι κοποδοψαρα πρεπει να εχεις το μινιμουμ7-8 στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χαρτακια για αμμωνια.ναι το γνωριζω αυτο για τα κοπαδοψαρα απλα ειναι σχετικα η καλυτερη επιλογη για το μικρο μου ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη επιλογή για το μικρό σου ενυδρείο??

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου??

Η καλύτερη επιλογή για μικρό ενυδρείο είναι σαλιγκάρια και γαρίδες. Μετά μονομάχος και πάει λέγοντας...

Το ότι τα νεον είναι μικρά δεν σημαίνει πως είναι και για μικρό ενυδρείο! Τα νέον είναι για 60 litres ενυδρείο και πάνω! Δεν παίζει κάνενα ρόλο το μέγεθος! Τα νεον αν δεν είναι σε κοπάδι στρεσάροντε και το αποτέλεσμα είναι.....το γνωστό!!! 3 νέον σε ένα ενυδρείο δεν είναι η καλύτερη λύση.. Τώρα 1 νεον σε ένα ενυδρείο.. Με χαμούς επι των χαμών.??

Πόσα λίτρα είσαι?????

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χαρτακια για αμμωνια.ναι το γνωριζω αυτο για τα κοπαδοψαρα απλα ειναι σχετικα η καλυτερη επιλογη για το μικρο μου ενυδρειο

Να πάρεις οπωσδήποτε υγρό test αμμωνίας και να κάνεις μέτρηση! Τότε θα καταλάβεις σε τι φάση βρίσκεται το ενυδρείο σου! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι τεστ υγρα και αξιοπιστα ,και συμφωνω πως καλυτερα οχι τοσα λιγα λιτρα για τετοια ψαρακια...

δεν μας ειπες επισης τι θερμοκρασια εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ηταν στους 27,1

τα νεον θελουν πιο ...δροσιες.το 24 ειναι πολυ καλυτερο για αυτα.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...