Jump to content

Recommended Posts

rio 240 με eheim 2217 .

δουλεβει ενα μηνα με αλλαγες νερου κανονικα

σημερα εβαλα μετα απο ενα μηνα δυο χρυσωψαρα για να στρωσει το νερο...

το προβλημα μου ειναι το εξης

το ενα χρυσοψαρο ηρθε αυτος ο μαγος ο coperfild που εξαφανιζει διαφορα και το εξαφανισε!

δεν το βρισκο πουθενα

πιθανον να μπηκε στο φιλτροκουτι που εχει το ενυδρειο το οποιο το εχω αδειασει.

με φακο ειδα μεσα μιπως μπηκε εκει αλλα τιποτα

που πηγε το χρησωψαρο οεοοοοοοοοο?

το αλλο χρησοψαρο καθησε κατο στο πατο του ενυδρειου καποια στιγμη και ηπεθεσα οτι ειναι λογο αυξησης θερμοκρασιας...

εβαλα παγομενα μπουκαλια μεσα και οντος επεσε η θερμοκρασια..

το χρυσωψαρο αρχισε να κινειτε παλι

η θερμοκρασια ειναι τωρα 29.5 αλλα το χρυσωψαρο καθετε κατο , δεν εχει σφιγμενα τα πτεριγεια του

ουτε inc ktl...

στο ενυδρειο εχο αμμο και πεντε φυτα

καποιος???

υπαρχει περιπτωση το ενα χρησωψαρο να καταποιε το αλλο???

δυστηχως δεν εχω test νερου ph κτλ... αυτη την στιγμη

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγα παραπάνω λόγια για το τρόπο που στρώνεις το ενυδρείο .

Η θερμοκρασία πόσο ήταν πριν το πάγο ;

Ανάβεις πολλές ώρες τη λάμπα;

Μήπως το ψαράκι πήδηξε έξω από το ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντιμετωπίσει και εγώ παρόμοιες εξαφανίσεις και σου λέω εκ πείρας ότι μάλλον δεν θα το βρεις ποτέ το άλλο ψάρι!

Πάντως πρέπει να ψάξεις πολύ καλά και να κάνεις ότι είναι δυνατόν για να το βρεις!

Δεν κάνει να μείνει μέσα στο νερό αν έχει πεθάνει!

Η θερμοκρασία σου είναι πολύ μεγάλη για τα χρυσόψαρα τα οποία ζούνε σε κρύο νερό!

Βρες έναν τρόπο να ψύχεις σταθερά το νερό (ανεμιστήρας ή κλιματισμός), οι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας κάνουν πολύ κακό στα ψάρια!

Δεν έκανες καλά που έβαλες μέσα τα ψάρια χωρίς να ξέρεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο!

Πάρε τεστ για να δεις που βρίσκεσαι!

Link to comment
Share on other sites

και την προηγουμενη φορα εβαλα χρησωψαρα για να στρωσει το νερο και μετα εβαλα κανονικα τα ψαρια που ηθελα και δεν ειχα κανενα προβλημα.

η θερμοκρασια ειναι τορα 29,2 ξαφνικα το ψαρι κινιθηκε σαν να ειναι ενταξει αλλα εκανε περιεργες κινισεις...

τορα παλι καθετε κατο..

απο οσο ξερω τα χρυσωψαρα αντεχουν σε πολλες καταστασεις και ειναι ιδανικα για το στρωσιμο του ενυδρειου η κανο λαθως?????

τα φωτα ειναι ανοιχτα απο τις 11 το πρωι οπου ναναι τα σβηνω

αποκλειετε να πηδηξε εξω το αλλο με κλειστα καπακια?????

διακτινιστηκε????

το νερο αν και δεν εχω κανει test ειναι σε καλη κατασταση ....

φταιει η θερμοκρασια?

δειτε foto

ευχαριστω παντος που καποιοι ανθρωποι ενδιαφερονται να βοηθησουν

οι θερμοκρασιες φτανουν τα 30 αλλα με παγο τις ριχνω στα 28 πριν δεν με ενοιαζε απλα τωρα που εβαλα τα ψαρια.

απιστευτο!!!!!!!!!!!!!

εχω στρωσει τρεις φορες ενυδρειο με χρυσωψαρα και τα φωτα ηταν αναμεννα 15 ωρες την ημερα... και δεν ηχα κανενα προβλημα....

μολις τωρα εσβησα τα φωτα και το ψαρι σηκωθηκε και κινειτε κανονικα

τι να πω!

παραμενει το προβλημα για το που πηγε το αλλο!

post-1327-1153601880_thumb.jpg

post-1327-1153602276_thumb.jpg

post-1327-1153602289_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου αυτός είναι ο πιο βάρβαρος (για τα ψάρια) τρόπος για να στρώσεις το ενυδρείο σου!

Έκανες κάποια άλλη διαδικασία πριν βάλεις τα ψάρια (αμμωνία ή μπόλιασμα);

Τα φώτα καλό θα ήταν να μένουν ανοιχτά 10 ώρες όχι παραπάνω!

«το νερο αν και δεν εχω κανει test ειναι σε καλη κατασταση ....»

Αφού δεν έχεις τεστ που το ξέρεις;

«οι θερμοκρασιες φτανουν τα 30 αλλα με παγο τις ριχνω στα 28»δεν προτείνεται τέτοια μεταβολή στη θερμοκρασία!

Βρες έναν μόνιμο τρόπο ψύξης για το καλοκαίρι (εγώ λειτουργώ με κλιματισμό μόνιμα και δεν πάω πάνω από 27)!

Link to comment
Share on other sites

- Αυτές οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι "δολοφονικές" για χρυσόψαρα.

- Χωρίς τουλάχιστον τα στοιχειώδη τεστ, δεν μπορεί κανείς να κρατήσει ενυδρείο με ασφάλεια.

- Τι άμμο έχεις βάλει? Ελπίζω ότι δεν είναι κοραλίτης ή κάτι άλλο τέτοιου τύπου (ασβεστολιθική)...

Αποκλείω να έχει φαγωθει το χρυσόψαρο από το άλλο. Εάν δεν έχει πεταχτεί έξω ή δεν βρίσκεται σφηνωμένο πίσω από κανα βράχο ή φυτό, τότε είναι μέσα στο φίλτρο. Ξαναψάξε σχολαστικά.

Το ρίξιμο της θερμοκρασίας μπορείς να το κάνεις με παγωμένα μπουκάλια μέσα στο νερό (όχι προσθήκη παγωμένου νερού!) , αλλά προϋποθέτει πολύ ψάξιμο πρώτα, ώστε να καταγράψεις τι ποσότητες χρειάζεσαι για την περίπτωσή σου, πόση διάρκεια αντέχει το κατέβασμα ανά μπουκάλι, σε πόση ώρα και με τι ταχύτητα επιτυγχάνεις το κατέβασμα κλπ κλπ, ώστε να καταφέρεις να το κάνεις με σωστό τρόπο (ομαλά & με διάρκεια) και χωρίς να "εξοντώσεις" τα ψάρια σου => ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΠΕΛΑΣ (!) και πολύ συστηματική και διαρκής παρακολούθηση/ενασχόληση με το ενυδρείο => τις ζεστές μέρες πρέπει να είσαι... άνεργος! Βάλε ανεμιστηράκια να τελειώνεις με το θέμα.

Τα φώτα στην περίπτωσή σου (5 φυτά γράφεις στο Rio 240), άναμα 8-10 ώρες το πολύ, είναι αρκετά. Αλλοιώς ετοιμάσου να καθαρίζεις άλγες από παντού...

Οι "Μιντχάουζεν" που διέδωσαν ότι τα χρυσόψαρα αντέχουν και μπορούν να στρώνουν ενυδρεία εκ του μηδενός χωρίς να παθαίνουν τίποτα, θέλουν όλοι κρέμασμα! Ο θεός δεν έχει φτιάξει ακόμα τέτοια όντα...

ΜΗΝ ξαναστρώσεις ενυδρείο με ψάρια, pls...

Link to comment
Share on other sites

καλως θα ακολουθησω αυτα που ειπατε και θα ξαναψαξω για το αλλο χρυσωψαρο..

thanxs

Link to comment
Share on other sites

υποθετωντας λοιπον οτι στο συγκεκριμενο ενυδρειο δεν εχει στρωσει το νερο εβγαλα το χρυσωψαρο και το εβαλα στο αλλο trigon 190 που επισης δουλευει περιπου εναμιση μηνα με eheim 2215 θερμοκρασια 28 βαθμους και κανονικες αλλαγες νερου...

το ψαρι κριβετε κατο απο το εσωτερικο φιλτροκουτι του ενυδρειου.. και βγενει που και που για λιγο και μετα παλι πισω.

σβηνωντας τα φωτα βγηκε εξω και κινειτε κανονικα ψαχνει για τροφη κτλ...

τι εχουν τα φωτα στα ενυδρεια μου?

στο 240 εχω την ασπρη που ειχε ο κατασκευαστης και μπροστα μια sera tropical plant

και οι δυο 38 watt οπως προβλεπετε γιαυτο το ενυδρειο...

στο trigon 190 παλι μια ασπρη λαμπα που ειχε πανο εργοστασιακα και μπροστα arcadia tropical... και ανακλαστηρες ..

μηπως εχει προβλημα το ψαρη????

ξεχασα να αναφερο επισης οταν ηταν το ψαρη στο rio 240 κρυβοταν κατο απο τα φυλα.

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις στρώσει το άλλο;

Το ψάρι είναι γενικός αγχωμένο και περίμενε να ηρεμίσει!

Πρέπει να ψύχεις το νερό σου με κάτι!

Θα δεις με την παρατήρηση!

Γενικά πως τα πάει με τα άλλα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

φιλε kouzman οπως ανεφερα μετα απο περιπου εναμιση μηνα λειτουργιας στα δυο ενυδρεια με φιλτρα αλλαγες νερου κτλ...πηρα δυο χρησωψαρα για να βοηθησουν στην βιολογια του νερου.

και το ενα οπως ειπα εξαφανιστηκε δεν εχω αλλα ψαρια..

εχω στρωσει 3 φορες ενυδρειο αφου ειχα guppy - molly - platy κτλ..

πριν ειχα δολαρια - αγγελοπσαρα κτλ... ειχα μεχρι και δισκους για 3 μηνες

το λαθος μου ηταν οτι ειχα υπερβολικο αριθμο ψαριων (σαν αρχαριος) και εχασα πολλα επειδη ο ενας καθαριζε τον αλλον...

τα ενυδρεια τα εφτιαξα απο την αρχη για να βαλω φυτα μεσα αφου πριν ειχα πλαστικα φυτα - καραβια και αλλες χαζομαρες

βεβαια απο τα λαθη μας μαθενουμε

νομιζω πος αυτο που ειπες οτι ειναι αγχωμενο μαλλον ετσει πρεπει να ειναι..

πριν που ειτανε παρεα με το αλλο χρυσωψαρο που εξαφανιστηκε δεν ειδα κανενα προβλημα....πολη δραστηρια συνεχως πανω κατω ψαχνανε για τροφη κτλ...

θα παρο test νερου αυριο (αν και ειμαι σιγουρος οτι το νερο ειναι μια χαρα) και αν οντος

θα βαλο ακομα ενα για παρεα...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις στρώσει τα ενυδρεία σου!

Σωστά;

Η απορία μου είναι η εξής:

Ένα στρωμένο ενυδρείο πόσο καιρό μπορεί να μείνει χωρίς ψάρια και μην λιμοκτονήσουν τα βακτήρια του φίλτρου;

Αν όπως λες έχεις μόνο αυτό το ψάρι τότε τι συντηρούσε τα άλλο ενυδρείο όλο αυτό το διάστημα;

Το ταΐζεις αμμωνία;

Όπως πολύ σωστά είπες πρέπει να πάρεις τα απαραίτητα τεστ για να έχεις μια σαφή εικόνα της λειτουργίας του ενυδρείου σου!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Φιλε gregory32 ολα τα ψαρια χρειαζονται προσαρμογη πριν μπουν μεσα στο ενυδρειο,εσυ εκανες?Αν ναι,πως?

Οσο για το χρυσοψαρο το πιο πιθανο ειναι να πηδηξε εξω απο το νερο.

Προμηθευσουμε τα καταλληλα τεστ και πες μας τι εδειξαν.

Τα χρυσοψαρα τα βαζεις για να στρωσεις το νερο ή σκεφτεσαι να ασχοληθεις με αυτα?

Link to comment
Share on other sites

ισως το ψαρακι σου να το ενοχλει ο φωτισμος και γι αυτο να καθεται κατω απ τα φυτα....ειχα και γω παλια κατι ψαρια που οποτε αναβα το φως παθαιναν τρελλα...ετρεχαν νευρικα πανω κατω και χτυπουσαν στα τζαμια του ενυδριου..οποτε εκλεινα το φως ηταν μια χαρα..κολυμπουσαν,ετρωγαν... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

εκανα προσαρμογη στα ψαρια

οχι τα χρυσωψαρα τα εβαλα για να βοηθησουν στο στροσιμο του ενυδρειου και δεν θα τα κρατησω..

ο φιλος kouzman πρεπει να εχει δικιο οσον αφορα το στρωσιμο

thanxs ειμε της αποψης οτι μαλλον η mary εχει δικιο γιατι εχω κλειστο το φως και το ψαρι κινειτε και τρωει κανονικα παντως

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να στρώσεις ένα ενυδρείο και να διατηρείς ενεργό το φίλτρο του καλό είναι να το ταΐζεις με αμμωνία και να μην ταλαιπωρείς τα ψάρια!

Τα χρυσόψαρα μπορεί να είναι ανθεκτικό είδος αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να τα χρησιμοποιείς με αυτόν τον τρόπο!

Δεν θέλω να σε προσβάλω και νομίζω ότι καταλαβαίνεις γιατί το αναφέρω!

Αρκεί που αυτή η μέθοδος στρωσίματος είναι η πιο δημοφιλής πρόταση των περισσότερων καταστημάτων!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι σου το ενοχλει το φως και η δικη μου μερικες φορες κυριως τωρα με την ανοδο της θερμοκρασιας πηγαινει και μπαινει κατω απ την κοιλια της μπουλας μου της Οβελιξ και καθετε με τις ωρες εχουν πολυ πλακα. Να το μειωσει περισσοτερο το φως εγω το αναβα το πολυ 4 ωρες και δεν εχουν κανενα προβλημα και τους κανω αλλαγες νερου καθε 3 μερες το αργοτερο για να μην εχουν προβλημα. Καθονται στον πατο γιατι εκει ειναι το ποιο δροσερο σημειο του ενυδρειου σου. Δεν μπορεις να τους βαλεις καποιο ανεμιστηρακι;

Παντως κακος στρωνεις το ενυδρειο με χρυσοψαρα γιατι τα ταλαιπωρεις και ειναι κριμα. Ψυχη εχουν κι αυτα

Το αλλο σου ψαρακι φυσικα και μπορουν να το φανε τα υπολοιπα και γι αυτο να μην μπορεις να το βρεις να ξερεις παντως πως αν το βρεις θα του λυπει η κοιλια, ειναι το πρωτο μερος που τρωνε τα χρυσοψαρα δεν κανω πλακα.

Απ τις φωτο βλεπω καποιες γρατσουνιες ή μου φαινεται λυπουν λεπια;

Ξερεις αν ειναι αγορακια ή κοριστακια;

Link to comment
Share on other sites

οπως ανεφερα ψαρια δεν εχω αλλα μεσα

ειχα δυο χρησωψαρα.. το ενα εξαφανιστηκε.

οταν τα εβαλα ηταν μια χαρα μεχρι και τουμπες κανανε..

οταν εξαφανιστηκε το ενα ,το αλλο εμεινε μονο του και μαλλον λογο stress συμπεριφερετε ετσει.. απο οτι καταλαβα.

με κλειστα φωτα ειναι μια χαρα..

επισης οταν πλησιασο το ενυδρειο φευγει και κρηβετε κατο απο το φιλτροκουτι.

μαλλον φοβατε μονο του?

θα του βαλω παρεα σημερα και θα δω πως θα σημπεριφερθει... αφου προτα κανο test νερου.

ολα αρχισαν οταν εξαφανιστηκε το ενα και εμεινε μονο του το αλλο.

με τον ιδιο τροπο εχω ξαναστρωσει ενυδρειο και δεν ειχα προβλημα , τα ψαρια που εβαλα μετα ηταν αρκετα ζωντανα (οπως και τα χρυσωψαρα που τα εδωσα σε φιλο και τα εχει ακομα)το ενυδρειο εχει δυο ριζες mopani και 4 φυτα (δηλαδη σχεδον αδειο)που κρηφτηκε και δεν το βρισκω?

μεσα στο εσωτερικο φιλτροκουτι του ενυδρειου που το αδειασα γιατι χρησιμοποιο εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι. εψαξα μεσα μεχρι και με φακο.

τελος παντον ...

εγω πιστευω παντος οτι κατι εγινε μεταξυ τους διοτι εχω δει πολλα κουφα στα ενυδρεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φοβαται μονο του αλλα σιγουρα το ενοχλει το φως γι αυτο αναβετο το απογευμα πριν να βραδιασει και μονο για 3-4 ωρες το πολυ δεν θα παθει τιποτα ισα ισα που θα του κανει καλο.

Κανε τεστ πριν βαλεις αλλο ψαρακι για να εισαι σιγουρος

Οταν πλησιαζεις στο ενυδρειο ερχεται ή σε φοβαται;

Link to comment
Share on other sites

οταν πλησιασω το ενυδρειο παει πισω και κρυβετε κατο απο το φιλτροκουτι ..

απο οτι καταλαβα φοβαται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να του κανεις μια καλη αλλαγη νερου και να μην τον πολυενοχλης και να εχεις τα φωτα πολυ λιγες ωρες αναμενα και αν μπορεις βαλτου και κατι για να εχει σκια

Link to comment
Share on other sites

για να συνηθησει το ψαρακι σου στο φως μπορεις να αναβεις πρωτα το φως του δωματιου(δηλ του χωρου που εχεις το ενυδρειο σου) και μετα απο κανενα τεταρτακι να αναβεις τη λαμπα του ενυδρειου!!ετσι δεν θα του ερχεται αποτομα.. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

τελικα ληθηκε το προβλημα με το χρυσωψαρο το οποιο ειχε μεινει μονο του και φοβοταναι..

μολις εβαλα αλλο ενα για παρεα συνηλθε κανονικα .

τρωει κινειτε κανει τουμπες δεν φοβαται αλλο το φως ...

thanxs σε ολλους και ολλες που βοηθησαν με τις πολιτιμες συμβουλες τους

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και αυτά νιώθουν μοναξιά και χρειάζονται παρέα!

Τώρα φρόντισε να τους παρέχεις το καλύτερο δυνατό περιβάλλον!

Αυτό εξαρτάται μόνο από εσένα!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

thanxs φιλε kouzman για την βοηθεια ..

ειμε παρα πολυ ευαιστητος σε κατι τετοια δηλ. οταν προκητε για ζωντανο οργανισμο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...