Jump to content

ενυδρειο για χελωνακια


Recommended Posts

Είναι μια χαρά τότε... Πάντως δες το αν μπορείς να καλύψεις ένα μέρος του τουλάχιστον με άμμο.. Κρατάει και την θερμότητα. Θα το εκτιμίσουν πολύ! :ninja:

Τι τις ταίζεις? Πάντως όσο για τα άσπρα στιγματα, για την ώρα μην σε ανισυχούν. Απλά έλεγχε το καβούκι τους συχνα... Αν δεις να χάνει την σκληρώτητα ή την λάμψη του να το προλάβεις. Είναι δύσκολο κατοικίδιο η χελώνα... Και έχει 2 σημεία σταθμούς. Αν βγάλει το πρώτο 2μηνο θα σου πω εγώ και μετά θέλει προσοχή στον χρόνο πάνω...

οκ ευχαριστω.τις ταιζω τισ κλασσικες γαριδες .τρεισ μερεσ τισ εχω μονο τις χελωνεσ.αν δεισ πιο πανω ειχα ψαρια 6 χρονια.το καβουκι το ειδα ειναι σκληρο για την ωρα.αμμο σιγουρα θα βαλω.για το νερο επιμένεισ?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν, ναι... Ή αλλιώς φρόντησε να έχουν εύκολη πρόσβαση στην ξέρα... Είδα πως το νησάκι από κάτω είναι κενο... Δεν έχουν κάπου να γαντζωθούν. Βοήθησε τις λίγο. Πάντως όπως και να'χει, μέχρι να μεγαλώσουν λίγο πρέπει να την ρίξεις..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα νησακι στην δεξια πλευρα του ενυδρειου δεν ηταν στις προηγουμενες εχεις δικιο.Βεβαια αν δεις ανεβαινουν και στο ξυλο και βγαζουν μονο το κεφαλι.Λαμπα uv δεν εχω ακομα .πρεπει να βαλω λες ε?

και τα ασπρα σημαδια στο καβουκι λες να ειναι απο αυτο?

κατι ασχετο επιδει ειχα και εγω χελονακια στο παρελθον? ...στο ενυδρειο εχεις προβλεψει χωρο που θα βγαινουν εκτος νερου? ..επισης θελω να σε πληροφορησω οτι μεγαλωνουν αρκετα και καποια στιγμη θα αποχωρηστεις για να τα βαλεις σε καποια λιμνη

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω μονο σφουγγαρι .εχω βαλει βιολογικο υλικο.εβαλα αντιχλωριο μετα μετα εβαλα βακτηρια ολα κανονικα.αλλα θα διαβασω και για τον ανθρακα μηπως και βαλω και αυτο.

...ειναι σγουρο οτι χρειαζεται βιολογια το φιλτρο? ....πως αναπνεουν οθι χελωνες ξερουμε? εντος η εκτος νερου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έπρεπε να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστς.. Οι red ear χελώνες τρώνε αυτά των ελληνικών νεροχελώνων με αποτέλεσμα να είναι απειλούμενο είδος. Όποιος έχει πάρει χελώνα πρεπει να είναι σίγουρος για το τι πάει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Επισης... Οι χελώνες αναπνεύουν φυσικά εκτός νερού. Η βιολογία είναι καλή, όχι απαραίτητη για τις χελώνες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έπρεπε να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστς.. Οι red ear χελώνες τρώνε αυτά των ελληνικών νεροχελώνων με αποτέλεσμα να είναι απειλούμενο είδος. Όποιος έχει πάρει χελώνα πρεπει να είναι σίγουρος για το τι πάει να κάνει.

οκ δεν διαβασα τι γραφετε :ninja: ...νομιζα οτι μιλουσατε για κοινα νεροχελονακια και μου φανηκε περιεργο το project οπως εχει στηθει (ενυδρειο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Επισης... Οι χελώνες αναπνεύουν φυσικά εκτός νερού. Η βιολογία είναι καλή, όχι απαραίτητη για τις χελώνες.

για ποιο λογο? αμωνια κλπ ε? (μαλλον)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή το ενυδρείο είναι ακαταλληλο φίλε μου. Χωρίς καμιά παρεξήγηση. Δεν έχουν μέρος να βγούν ώστε να λιαστουν οι χελώνες. Χωρίς την λάμπα δεν θα μπορούν να συνθέτουν ασβέστιο. Η στάθμη του νερού είναι πολύ ψηλή! Υπάρχει ακόμη και κινδυνος πνιγμού για τα μικρά.

Για αρχή θα σου πρότεινα να χαμηλώσεις την στάθμη... Κανονικά συνήσταται στάθμη όσο το ύψος της χελώνας. Ίσως και κανα 2εκ παραπάνω για να κολλημπάνε πίο άνετα. Στην συνέχεια και αφού βαλεις απαρραίτητα την λάμπα σχημάτησε μια ξέρα από κάτω ώστε να βγαίνουν να στεγνώνουν και να συνθέτουν το απαραίτητο ασβέστιο. Προσωπική άποψη στο νησάκι να βάλεις ενυδρειακή άμμο. Από κει και μετα... Για να βοηθήσεις την χελώνα ώστε να μην δημιουργηθεί έλλειψη ασβεστίου μπορείς να ρίξεις μέσα έναν κύβο ασβεστίου. (Αυτός που βάζω εγώ έχει σχήμα χελώνας...). Μια άλλη ασθένεια των χελωνών αφορά τα μάτια τους. Μπορείς να ρίχνεις και απ'αυτές τις σταγόνες στο νερό... Την ονομασία τους δεν την θυμάμαι... Μπορώ να στην πω όταν πάω σπίτι αν θες... Είδα έχεις χελώνες red ear. Θα σου πρότεινα μια θερμοκρασία γύρω στους 23-25....

Για την ώρα Γιώργο και μέχρι να πάρεις λάμπα μπορείς να τις αφήνεις σε έναν κουβά για καμιά ώρα στον ήλιο στο μπαλκόνι. Μην ξεχνας, ο κουβάς στον ήλιο και οπωσδήποτε μια ξέρα μέσα!

Πάντως με τα λίτρα σου μπορείς να κάνεις μαγικά! Και θα ήθελα πολύ να δω μια γέννα σε περιβάλλον ενυδρείου.. Α και το φύλλο την συγκεκριμένης χελώνας μπορείς να το ξεχωρίσεις μετά τον 2ο με 3ο έτος της ζωής τους...

Ελπίζω να βοήθησα!

Πάντα στην διαθεση σου και πάντα φιλικά!

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν, ναι... Ή αλλιώς φρόντησε να έχουν εύκολη πρόσβαση στην ξέρα... Είδα πως το νησάκι από κάτω είναι κενο... Δεν έχουν κάπου να γαντζωθούν. Βοήθησε τις λίγο. Πάντως όπως και να'χει, μέχρι να μεγαλώσουν λίγο πρέπει να την ρίξεις..

ναι απο κατω ειναι ισιο αλλα εχει κλιση γυρω γυρω και ειναι σαν βραχος για να μπορούν να γαντζωθούν.εχω βάλει και μια πετρα επάνω για να κρατάει το νησάκι πιο κάτω και ετσι οι δυο πλευρές που ειναι στο νερό ειναι ηδη μεσα οποτε δεν χρειαζεται να προσπαθήσουν πολυ.Θα σου δειξω αυριο φωτο να μου πεις αν ειναι οκ .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι φαινεται παραπανω σε μια φωτο απο κοντα με τις χελωνεσ.Εχω θεμα ?

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω φωτό μιας και ζήτησες σε ενυδρείο φτιαγμένο για τις ανάγκες της χελώνας τα πρώτα χρόνια της ζωής τους

post-17450-1276794753_thumb.jpg

post-17450-1276794770_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω φωτό μιας και ζήτησες σε ενυδρείο φτιαγμένο για τις ανάγκες της χελώνας τα πρώτα χρόνια της ζωής τους

γεια σου φιλε theog.καλη φαση το ενυδρειο σου.Δεν εχεις φιλτρο ,αμμο?Μαλλον τον εκανες ετσι για να καθαριζεις πιο ευκολα.Εγω να δω οταν θα ερθει η ωρα να καθαρισω τι θα κανω.Η στερια πάντως ειναι φοβερη.Θα βρω κατι τετοιο μαλλον και εγω για να ειναι ανετες.Εβαλα το νησακι στη μεση του ενυδρειου εχθες και η ταν πιο ευκολο να ανεβαινουν τωρα.θα στειλω φωτο να δεις.Α αυτη ειναι η λάμπα?τι κοστος εχει περιπου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

attachmentid=44829]

γεια σου φιλε theog.καλη φαση το ενυδρειο σου.Δεν εχεις φιλτρο ,αμμο?Μαλλον τον εκανες ετσι για να καθαριζεις πιο ευκολα.Εγω να δω οταν θα ερθει η ωρα να καθαρισω τι θα κανω.Η στερια πάντως ειναι φοβερη.Θα βρω κατι τετοιο μαλλον και εγω για να ειναι ανετες.Εβαλα το νησακι στη μεση του ενυδρειου εχθες και η ταν πιο ευκολο να ανεβαινουν τωρα.θα στειλω φωτο να δεις.Α αυτη ειναι η λάμπα?τι κοστος εχει περιπου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

που εισαι βλεπω εχεις και εσυ τα δικα σου με τα ψαρακια σου αλλα δεν μπορω να βοηθησω.μακαρι να μπορουσα.!!!!!!θα την βρεις την ακρη παντως :ninja:

Link to comment
Share on other sites

που εισαι βλεπω εχεις και εσυ τα δικα σου με τα ψαρακια σου αλλα δεν μπορω να βοηθησω.μακαρι να μπορουσα.!!!!!!θα την βρεις την ακρη παντως :helpsmilie:

γειαααααααααα!!!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο είναι πίσω και μέσα στον βράχο! Κάνει ένα καταρακτάκι στην πάνω αριστερή γωνία του βράχου. Άμμο δεν έχω για τον λόγο της καθαριότητας. Αλλα εσύ με την άμμο μπορείς να χρησιμοποιείς σουρωτήρι. Είναι μια απλή λύση. Η λαμπα μου έχω εγώ παρέχει UVA & UVB. Απ'ότι θυμάμαι κοστίζει γύρω στα 8€.

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο είναι πίσω και μέσα στον βράχο! Κάνει ένα καταρακτάκι στην πάνω αριστερή γωνία του βράχου. Άμμο δεν έχω για τον λόγο της καθαριότητας. Αλλα εσύ με την άμμο μπορείς να χρησιμοποιείς σουρωτήρι. Είναι μια απλή λύση. Η λαμπα μου έχω εγώ παρέχει UVA & UVB. Απ'ότι θυμάμαι κοστίζει γύρω στα 8€.

καλη περιπτωση με το φιλτρο.δεν το καταλαβα το σουρωτηρι!δεν εχω αμμο χαλικακι εχω 3-4 χιλ.πως θα το χρεισιμοποιησω?8 η 80 εγραψες γιατι δεν καταλαβαινω.

Τις ειδες τις φωτογραφιες?

Link to comment
Share on other sites

8E έγραψα. Τις είδα τις φωτό. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρων εγχείρημα. Aλλά παλι έχω τις αμφιβολίες μου για το ύψος του νερού. Το σουρωτήρι θα σε βιηθήσει να καθαρίζεις το χαλίκι. Πρέπει να το κάνεις το λιγότερο μια φορά τον μήνα. Οι χελώνες είναι αρκετά βρώμικο ζωάκι. Ρίχνεις τις πέτρες στο σουρωτήρι και τις πλένεις εκει μέσα. Οι ακαθαρσίες θα φύγουν και θα μείνει καθαρό το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

8E έγραψα. Τις είδα τις φωτό. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρων εγχείρημα. Aλλά παλι έχω τις αμφιβολίες μου για το ύψος του νερού. Το σουρωτήρι θα σε βιηθήσει να καθαρίζεις το χαλίκι. Πρέπει να το κάνεις το λιγότερο μια φορά τον μήνα. Οι χελώνες είναι αρκετά βρώμικο ζωάκι. Ρίχνεις τις πέτρες στο σουρωτήρι και τις πλένεις εκει μέσα. Οι ακαθαρσίες θα φύγουν και θα μείνει καθαρό το χαλίκι.

ok το καταλαβα με το σουρωτηρι αλλα ειναι λιγο δυσκολο γιατι η ποσοτητα ειναι μεγαλη και του χαλικιου και του νερου.η λαμπα ειναι φτηνη παντως καπου ειχα διαβασει οτι ειναι πολυ ακριβες οι λαμπες uva uvb.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...