Jump to content

βοηθεια


Recommended Posts

παιδια η γκαπίνα μου ήταν έτοιμη να γεννήσει...είχε φουσκώσει αρκετά αλλά χθές ξαφνικά ψόφισε και έγινε ακόμα πιο πρησμένη...γιατί ψόφισε;εκανα τεστακι στο νερο σημερα και απο ph ειμαι οκ αλλα εχω ανεβασμενα νιτρικα...τι εχω κανει λαθος και πωσ μπορω να το διορθωσω;επειδη το καπακι του ενυδρειου το αφηνω ανοιχτο το νερο εξατμιζεται και κατεβαινει η σταθμη του.βαζω σε μια λεκανη νερο μα αντιχλωριο το αφηνω μια μερα και την επομενη το ριχνω στο ενυδρειο..λετε να φταιει αυτο;δεν το κανω συχνα... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν θα θέλαμε περισσότερες πληροφορίες για τους χειρισμούς που κάνεις στο ενυδρείο σου .Το ΝΟ3 σε πια επίπεδα είναι ;

Όσο για τα γκάμπυ πετυχαίνει καμιά φορά πάνω στη γέννα να έχουμε προβλήματα .

Τα υπόλοιπα ψαράκια σε τη κατάσταση είναι ;

Η προσθήκη νερού με το τρόπο που τη κάνεις είναι σωστή .

Link to comment
Share on other sites

το επιπεδο ηταν σχεδον στο 50(απο αυτα που γραφει απ εξω το κουτακι απ τα τεστακια).....το τεστακι στα νιτρικα ηταν ροζακι...τα υπολοιπα ψαρακια μου ειναι μια χαρουλα!πολυ ζωηρα και πεινανε συνεχεια...

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τις απαντησεις που μας λες απ τα τεστ....

Η γκαπινα σου δυστυχως δεν μπορεσε να γεννησει και για αυτο πεθανε συμβαινει καποιες φορες και σ αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να την βοηθησεις. Κριμα για το ψαρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν παρατηρηθεί προβλήματα με εγγυμοσύνες και θανάτους πριν τη γέννα. Μπορεί...

Είσαι σίγουρη όμως ότι ήταν έγγυος? Μήπως ήταν πρησμένη λόγω dropsy και όχι έγγυος? Θα το καταλάβεις από το γεγονός ότι ανοίγουν τα λέπια σαν κουκουνάρι και το ψάρι παραμορφώνεται από το πρήξιμο στο τελικό στάδιο (βλέπε φωτό από αντίστοιχη δική μου περίπτωση).

Τα νιτρικά στο 50 και μάλιστα με τεστ στικ, είναι πάρα πολλά (συνήθως τα στικ δείχνουν λιγότερο απ' ότι είναι πραγματικά) και ειδικά για νεογέννητα ή έγγυες θηλυκιές.

Δεν θα θίξω καθόλου το θέμα της ασυμβατότητας των ψαριών σου... Για τις αλλαγές όμως θα παρατηρήσω το εξής:

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να αφήνεις το νερό 1 μέρα. Το αντιχλώριο δρα ακαριαία (μερικά δευτερόλεπτα), οπότε μπορείς να το βάζεις αμέσως (εάν είναι εντάξει από θέμα θερμοκρασίας). Αφήνοντάς το, θα πρέπει να προσέχεις όταν πας να το βάλεις την άλλη μέρα, η θερμοκρασία του να είναι ίδια με του ενυδρείου ή +-1.

Αν έχει κρυώσει (λόγω περιβάλλοντος) ή αν έχουν πέσει μέσα μικροσωματίδια σκόνης, σκουπιδάκια κλπ λόγω ανοιχτής λεκάνης, κουβά κλπ (συμβαίνει συχνά) νομίζω ότι αντί για καλό, κάνεις κακό...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

οταν λες ασυμβατα;;;;ποιο δεν ταιριαζει με ποιο;;

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

.

Αν ισχύουν όσα γράφεις στην υπογραφή σου, έχεις στο ίδιο τανκ ψάρια που θέλουν χαμηλό ρΗ & σκληρότητες με ψάρια που χρειάζονται ψηλό ρΗ & σκληρότητες (ζωοτόκα).

Επίσης, κάποια από αυτά δεν πρέπει να είναι μαζί γιατί κινδυνεύουν από τσιμπήματα, δαγκωνιές, κλωτσιές, μπουνιές και γενικά κυνηγητό από κάποια άλλα.... :lmao:

Αποτέλεσμα είναι να έχεις συνεχώς διάφορα προβλήματα.

Υ.Σ.: Από την εμπειρία μου με τα ενυδρεία, έχω παρατηρήσει ότι τα ψάρια δεν "ψοφάνε"... Μάλλον πεθαίνουν... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ.: Από την εμπειρία μου με τα ενυδρεία, έχω παρατηρήσει ότι τα ψάρια δεν "ψοφάνε"... Μάλλον πεθαίνουν...  :rasp:

30214[/snapback]

:lmao::lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...