Jump to content

Γλώσσα


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

Πριν δύο βδομάδες ψάρεψα μια μικρή γλώσσα μήκους τριών cm περίπου. Την έβαλα στο refugium.

Σήμερα δείχνει τέλεια προσαρμοσμένο στο καινούργιο του περιβάλλον. Περιφέρεται στην άμμο, με τέλειο καμουφλάζ, αλλά και στο πίσω τζάμι, τσιμπολογώντας ότι μικροσκοπικό οργανισμό βρεί.

Μέχρι στιγμής δεν την έχω παρατηρήσει να τρώει flakes ή κατεψυγμένο.

Έχει και μια κακή συνήθεια να επιτίθεται, με εξαιρετική μανία. στους ερημίτες, όταν είναι έξω από το κέλυφος, χωρίς βέβαια να τους προξενεί κακό. Προς το παρόν, όταν μεγαλώσει, βέπουμε.

Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες, τις καλύτερες που μπορούσα να τραβήξω.

post-358-1153646403_thumb.jpg

post-358-1153646439_thumb.jpg

post-358-1153646454_thumb.jpg

post-358-1153646471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χόμπι σε όλο του το μεγαλείο .

Για μένα .

:lmao::lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είσαι Καταπληκτικός !!!

Αναρωτιέμαι μερικές φορές αν ποτέ αυτά που ψαρεύεις καταλήγουν ποτέ στο τηγάνι σου ; :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καθώς είχα γι α αρκετούς μήνες τροπική γλώσσα στο reef μου έχω να σου πω ότι τρελαίνονται για κατεψυγμένες γαρίδες σε μικρά κομματάκια καθώς και καλαμάρι.

Κάνουν καταπληκτική δουλειά στο υπόστρωμα απαλλάσσοντας μας από νεκρές ζώνες. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao: φανταστικό καμουφλάζ πάντως!!!!
Link to comment
Share on other sites

RESPECT THE MASTER!!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο!

κ. Νίκο

εάν κάνατε και ένα αρθράκι για το πώς μπορεί κάποιος

να πιάσει αυτά τα πιτσιρίκια ή πως να πάρει από την δικιά μας

θάλασσα κλαδέματα, ρίζες από διάφορα φυτά άλγθ ροζ-πράσσινη κτλ

θα ήταν πολύ χρήσιμο!

έχω μπανίσει κάτι μικρά μπλε ή μωβ ψαράκια της τάξης του 2cm

που πάνε σε κοπάδι πως τα πιάνει κανεις :lmao:

είδα χτες και κάτι άλλα αφροψαράκια στον ίδιο υφαλο που ήταν

0.5 cm σε κοπαδι !

Μάλλον με αυτά που βλέπουν τα ματάκια μας όλο μεσογειόφιλους

reefaδες θα προσελκύσετε!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι

Θα ήθελα να σας πληροφορήσω, ότι σήμερα είναι η τρίτη βδομάδα διαβίωσης της μικρής Μεσογειακής γλώσσας, σε τροπικό περιβάλλον.

Η νέα συγκάτοικος, των υπολοίπων οργανισμών του ενυδρείου, δείχνει τέλεια προσαρμοσμένη. Δεν ενοχλείται καθόλου από την παρουσία των άλλων "παράξενων" κατοίκων, αλλά ούτε και αυτοί δείχνουν να ενοχλούνται από την μικρή εισβολέα.

Κατά τη διάρκεια του ταΐσματος, δείχνει έντονη κινητικότητα και τρέχει αμέσως προς τη μπροστινή πλευρά του ενυδρείου. Παρ' όλα αυτά, όμως δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι τρέφεται από την τροφή που ρίχνω, γιατί μέχρι στιγμής δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Στο ενυδρείο όμως υπάρχει άφθονη ζωντανή τροφή, η οποία είναι αρκετή για να τη θρέψει.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Οι δημοσιεύσεις σχετικά με την αιχμαλωσία και τις οικολογικές ανησυχίες μεταφέρθηκαν ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Στέφανε

Πληροφορίες για τους τρόπους ψαρέματος και γενικά συλλογής Μεσογειακών ειδών, έχουν αναφερθεί κατά καιρούς σε συζητήσεις στην κατηγορία του Μεσογειακού.

Μπορείς να κάνεις εκει μια αναζήτηση.

Πιστεύω ότι η συλλογή οργανισμών δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Στις θαλασσινές σου εξορμήσεις, μπορείς να παίρνεις μαζί σου μια ενυδρειακή απόχη και μερικές σακούλες, και να μαζέψεις ότι νομίζεις ενδιαφέρον. Από βραχάκια, άλγη,ερημίτες,ολοθούρια κλπ μέχρι και reef safe ψαράκια, αστερίες και άλλα παρόμοια.

Τα ψαράκια, που αναφέρεις είναι ανήλικες καλογριές. Ένα είδος Μεσογεικού damsel. Αυτή την εποχή είναι σε αφθονία. Όντως είναι πολύ εντυπωσιακά ψαράκια και πολλές φορές έχουν κοσμήσει το ενυδρείο μου.

Όταν μεγαλώσουν, όμως, χάνουν το φωσφωριζέ χρώμα τους και γίνονται μαύρα. Ταυτόχρονα γίνονται αρκετά καυγατζήδες μεταξύ τους και τέλειοι εκσκαφείς, δηλαδή κλασσική συμπεριφορά τροπικού damsel. Καλό λοιπόν είναι μόλις αρχίζουν τα προβλήματα να απελευθερωθούν και πάλι στη θάλασσα.

Μάλλον με αυτά που βλέπουν τα ματάκια μας όλο μεσογειόφιλους

reefaδες θα προσελκύσετε!

Πιστεύω ότι ένας χομπίστας που τιμά τον τροπικό ύφαλο, μπορεί άνετα να βρεί και έναν επιπλέον, μικρό ή μεγάλο χώρο, για να τιμήσει εξίσου ένα ενυδρείο Μεσογειακής αποχής.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...