Jump to content

ΑΛΓΗ


Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 200 Λ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΓΗ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΥΧΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ¨ΠΕΡΙΠΟΥ 50Λ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ"ΠΗΡΑ ΛΑΜΠΑ TETRA 5WATT ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΛΓΗ ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΥΡΙΟΣ :lmao::lmao: ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΝΣΙΣΤΟΥΣ ΑΛΛΑ..............

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα,

πριν μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πρέπει να μας δώσει μια εικόνα του ενυδρείου σου και της άλγης που έχεις. Δώσε μας μετρήσεις NO3, PO4, Fe και περιέγραψέ μας πως είναι η άλγη που έχεις, που εμφανίζεται (στα φύλλα, στα τζάμια) καθώς και τις λάμπες σου, το ωράριο λειτουργίας τους, πόσα λτ νερό έχεις και ό,τι άλλο μπορείς να μας περιγράψεις για να δούμε τις παραμέτρους του ενυδρείου σου. Έχεις μέσα αληθινά φυτά? Τι φυτά?

Link to comment
Share on other sites

εχουν δικιο οι προλαλησαντες.Δωσε ωρες λειτουργιας φωτισμου και ποσσα watt σε καθε αλλαγη ελπιζω να βαζεις black water η οτιδηποτε παρεμφερες εγω εχω βολευτει πολυ το amazon extract ελπιζω βεββαια να μην το εχεις το ενυδρειο κοντα σε κανα παραθυρο.στειλε και παραμετρους νερου να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα,

πριν μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πρέπει να μας δώσει μια εικόνα του ενυδρείου σου και της άλγης που έχεις. Δώσε μας μετρήσεις NO3, PO4, Fe και περιέγραψέ μας πως είναι η άλγη που έχεις, που εμφανίζεται (στα φύλλα, στα τζάμια) καθώς και τις λάμπες σου, το ωράριο λειτουργίας τους, πόσα λτ νερό έχεις και ό,τι άλλο μπορείς να μας περιγράψεις για να δούμε τις παραμέτρους του ενυδρείου σου. Έχεις μέσα αληθινά φυτά? Τι φυτά?

30242[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

30656[/snapback]

EΧΩ 200 ΛΙΤΡΑ JUWEL ΜΕ 2 ΛΑΜΠΕΣ 2*30WATT 2 ΔΙΣΚΟΥΣ 10 ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ 10 ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ ΚΑΙ 2 ΑΝΣΙΣΤΟΥΣ ΑΠΟ ΦΥΤΑ 1NYMPHAEA LOTUS 2 VALLISNERIA SPIRALIS TIGER 2 ECHINODOROUS BLENERI KAI NUTRAFIN CO ΛΥΠΑΝΣΗ ΥΓΡΟ ΤΗΣ SERA ΣΤΗΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΒΑΖΩ BUFFER KAI EΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΑ 6.4PH NO3 10 NO2 0 GH4-5 KH 3-4 H AΛΓΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΒΑΛΑ UV5WATTTETRA ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΑΝΑΜΕΝΩ :lmao:
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα που της ΤΕΤΡΑ που χρησιμοποιείς δεν προσφέρει τίποτα για την άλγη που έχεις εσύ , αυτή η λάμπα χρησιμοποιείτε για αιωρούμενη άλγη .

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα που της ΤΕΤΡΑ που χρησιμοποιείς δεν προσφέρει τίποτα για την άλγη που έχεις εσύ , αυτή η λάμπα χρησιμοποιείτε για αιωρούμενη άλγη .

30782[/snapback]

ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΥΧΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ?Η ΤΕΤΡΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΑΠΟ ΤΖΑΜΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΡΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ????
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα που της ΤΕΤΡΑ που χρησιμοποιείς δεν προσφέρει τίποτα για την άλγη που έχεις εσύ , αυτή η λάμπα χρησιμοποιείτε για αιωρούμενη άλγη .

30782[/snapback]

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΣΤΑΜΑΤΗ 10 ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 2 ΛΑΜΠΩΝ 30 WATT Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΩΡΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΜΜΕΣΟ ΦΥΣΙΚΟ ΦΩΣ (ΠΑΡΑΘΥΡΟ)ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το λέει πουθενά .

30789[/snapback]

ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΕ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΩ ΑΠΟ ΤΗΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΕ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΩ ΑΠΟ ΤΗΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

30796[/snapback]

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΑΙΔΙΑ???????????????
Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να βάλεις 2-3 φωτογραφίες να τη δούμε ;

Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να βάλεις 2-3 φωτογραφίες να τη δούμε ;

30798[/snapback]

ΣΤΑΜΑΤΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΕ PC ΚΑΙ ΠΕΡΗΜΕΝΩ ΤΟ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ!!ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΥΚΙΔΕΣΠΡΑΣΙΝΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΣΤΗΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά έχεις μετρήσει ποτέ; Συνήθως η πράσινη σποτ που περιγράφεις είναι αποτέλεσμα έλλειψης φωσφορικών ή και ανισορροπίας με τα νιτρικά. Το ΝΟ3=10 είναι πριν ή μετά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού;

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά έχεις μετρήσει ποτέ; Συνήθως η πράσινη σποτ που περιγράφεις είναι αποτέλεσμα έλλειψης φωσφορικών ή και ανισορροπίας με τα νιτρικά. Το ΝΟ3=10 είναι πριν ή μετά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού;

30807[/snapback]

ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΛΟΓΟ BUFFER ΟΜΩΣ
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΛΟΓΟ BUFFER ΟΜΩΣ

30808[/snapback]

ΤΟ ΝΟ3 ΕΙΝΑΙ 10 ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΝΟ3 ΕΙΝΑΙ 10 ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

30809[/snapback]

Υ.Γ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΠΡΑΒΟ
Link to comment
Share on other sites

Σωστά λέει ο Γιώργος έχεις χρησιμοποιήσει μηχανικά μέσα για να καθαρίσεις την άλγη ;

Αν ναι μετά από πόσο καιρό ξαναεμφανίζεται .

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 10ΜΕΡΕΣ ΑΠΛΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ Η UV ΠΟΙΑ ΑΛΓΗ ΣΚΟΤΟΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΟΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ, ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ?ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΠΙ24ΩΡΟΥ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ FLUVAL104[ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ??

Link to comment
Share on other sites

Σωστά λέει ο Γιώργος έχεις χρησιμοποιήσει μηχανικά μέσα για να καθαρίσεις την άλγη ;

Αν ναι μετά από πόσο καιρό ξαναεμφανίζεται .

30995[/snapback]

ΠΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΜΕΡΕΣ,ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΑΠΛΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ Η UV ΠΟΙ ΑΛΓΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ :lmao:
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα σκοτώνει ότι επιπλέει και μόνο αυτό!

Νομίζω ότι πρέπει να είναι μόνιμα συνδεδεμένη στο φίλτρο!

Αφού καθαρίσεις την άλγη με μηχανικό τρόπο θα πρέπει στη συνέχεια να βρεις τον λόγο που δημιουργείται!

Κάνε τις απαραίτητες μετρήσεις που έχει προτείνει ο φίλος μας εδώ και τα λέμε μετά!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4470&hl=

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...