Jump to content

νεο μεσογειακό ενυδρείο...


Recommended Posts

Ωραία πέρκα (μην βάλεις μιρόψαρα γιατί θα τα φάει (σίγουρα το ήξερες αυτό )Σκέφτομαι κι εγώ να κανω έγώ ένα μεσογιακό μετά τις εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

γειά σας απο θεσσαλονίκη,ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,απ αυτό παίρνοντας θάρος θα σας γράψω μερικές παρατηρήσεις σχετικά με το μεσογειακό μου....τελικά ήταν πιό εύκολο απ ότι φανταζόμουν.Βέβαια στοιχισε ουκ ολίγα,αν και ξεκινησα με το σκεπτικό να μου βγει όσο το δυνατόν λιγότερα..και έπεται και συνέχεια γιατί όσο περισσότερο το δουλεύω τόσο περισσότερο μαρέσει,και τόσο περίσσοτερο θέλω να το καλυτερέψω...μου λειπει ακόμα αρκετός εξοπλισμός και πειρα...αλλα μέχρι στιγμής όλλα πάνε πολύ καλά θα έλεγα.Η πέρκα δεν μου προέκυψε και πολύ αντικοινωνική,αντιθέτως κάνει καλή παρέα με τον σπάρο,αυτός ειναι λίγο επιθετικός ειδικά απέναντι στον σκορπιο και όποτε τον δει να κολυμπάει του επιτίθεται.Γαρίδες και μικρόψαρα επιβιώνουν μόνο κάτω απο τα τελάρα που στηρίζουν τον βράχο,και κάποια έπεσαν θύματα μάλλον του σκορπιού,αλλα γενικά η συμβίωση του όλου συστήματος ειναι αρμονική.Ο μεγάλος κάβουρας που ειναι πάνω απο τρία χρόνια μαζι μου,(ήταν και στο μικρό το ενυδρείο που ειχα απο την αρχή)δεν δειχνει να ενδιαφέρεται για τα ψάρια,αντιθέτως κατασπαραξε ένα μικρότερο καβουρι του ίδιου είδους που έβαλα πριν κανα μήνα.Πρίν μερικές μέρες μου χάρισε μιά ακόμα έκδυση,μετά απο τουλάχιστον ένα χρόνο απο την προηγούμενη....ειναι σαν να βλέπεις ξαφνικά δυό ίδια καβούρια μες το ενυδρείο....φωτό θα στειλω αργότερα.Τον ερημίτη δεν τον πειράζει κανένας γιατι προστατευεται απο τις 4 ανεμώνες του ,και δυο τσαγανοι ειναι φαινεται αρκετά γρηγοροι για να γινουν τροφή για τον κάβουρα.Θελω να βαλω κανα δυο ψαρια ακόμα,πιστευω να τα σηκώνει το ενυδρείο,και κάμποσο βράχο....πάντως το πειραμα μεχρι στιγμης ειναι πετυχημένο.Νερο αλλάζω παντα απο την θάλασσα,πεχα εχω 8,5,αλατοτητα 1028/30 και το πρόβλημα με την κυανή άλγη δεν ξαναεμφανίστηκε.Οι παρατηρήσεις και οι συμβουλές σας ειναι πάντα ευπρόσδεκτες και πιστεύω οτι πιάνουν τόπο...με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.Ευχαριστώ και πάλι,κανάρης.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει ένα καλό αποτέλεσμα.

Στις θαλασσινές εξορμήσεις σου, παρατηρώντας το βυθό, σίγουρα θα βρεις ενδιαφέροντες οργανισμούς για να εμπλουτίσεις το σύστημά σου.

Όπως κόκκινες ανεμώνες, αστερίες οφίουρους, σπόγγους αν και δύσκολοι, σπειροβρανχίδες και άλλα ασβεστιακά ή μη σκουλήκια, μικρά χτένια, κάποιο μικρό ολοθούριο για τον καθαρισμό της άμμου, μικρούς αχινούς για τον καθαρισμό των βράχων, διάφορα είδη gobbies, dragonets, glingfish, rainbow wrasse και άλλα εντυπωσιακά μικρόψαρα, όπως ένα κοπαδάκι chromis chromis juv. και anthias και πόσα άλλα μου διαφεύγουν Κατά τη γνώμη μου είναι πιο εντυπωσιακά είδη, απ' ότι η πέρκα και σπάρος, για ένα μικρό σύστημα.

Αυτά είναι γούστα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

υγ.απο θερμοκρασία ξέχασα να σας πώ οτι το ενυδρείο το έχω σε υπόγειο και πέρυσι ακομα και στις μεγάλες ζέστες δεν ξεπέρασα τους 28 βαθμους,και δεν έδειξαν να υποφέρουν τα ψάρια μου.στο μικρότερο ενυδρείο πήγαινε η θερμοκρασία και 30,χωρίς καμμιά απώλεια.στους 30 έβαζα τότε παγωμένα μπουκάλια με νερό,.το ίδιο λέω να κάνω και στο μεγάλο αν ανέβει κάποια στιγμή τόσο.

Με ένα ανεμιστηράκι και ηλεκτρονικό θερμοστάτη, θα κάνεις τέλεια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

post-793-1181329994_thumb.jpgpost-793-1181329895_thumb.jpgpost-793-1181329838_thumb.jpgpost-793-1181329750_thumb.jpgpost-793-1181329706_thumb.jpgκαι οι φωτό.....οι δυό κάβουρες ειναι ο ίδιος με διάφορά ένα χρόνο περιπου....και ζωντανός στο ενυδρείο.(στην τριτη φωτο πανω απο την πέρκα)
Link to comment
Share on other sites

post-793-1181589494_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
post-793-1188720358_thumb.jpgpost-793-1188720152_thumb.jpgpost-793-1188720179_thumb.jpgκαλημέρα απο θεσ/νίκη και καλό χειμώνα....φαντάζομαι οτι ήταν να περάσουμε απο καύσωνες το περάσαμε,οπότε μπορούμε να κάνουμε έναν απολογισμό του καλοκαιριού που πέρασε.Με την θερμοκρασία να ακουμπά τους 26-27 βαθμούς,και με την εξάτμιση να απαιτει λόγω των ανεμιστήρων γύρω στα 3 λίτρα την ημέρα,τα ψάρια φάνηκαν να αντέχουν χωρίς ιδιάιτερα προβλήματα,έχασα όμως τον μεγάλο ερημίτη.Πρόβλημα αντιμετώπισα όταν προσπάθησα να βάλω κάποια ακόμα ψάρια,και στις τρεις προσπάθειες που έκανα τα βρήκα μετά απο απο καμμιά βδομάδα άσχημα δαγκωμένα και τελικά πέθαναν,οχι απο την πέρκα ή τον σκορπιό,οπως θα περίμενε κανεις,αλλα απο τον σπάρο που τελικά εχει εξελιχθει στο πιό επιθετικό ψάρι.Ο βράχος εχει πάρει ενα καφε χρώμα,αφου έχει απογυμνωθει απο την πράσινη άλγη,και εχω παρατηρήσει μερικά άσπρα στίγματα πάνω στην μιά σαλιάρα....κατα τα άλλα νομίζω οτι πάμε καλά,σταθερό το νερό με αλλαγές μιά φορά το μήνα περίπου,στελνω και κανα δυό φωτό,φαντάζομαι οτι το άλλο καλοκαίρι πρέπει να μας βρει με ψυκτικό.Περιμένω τις συμβουλές σας και τις παρατηρησεις σας,και πάλι καλόχειμώνα....
Link to comment
Share on other sites

Καλό φθινόπωρο αγαπητέ Φίλε!

Πιστεύω και εγώ, ότι τα δύσκολα πέρασαν και όλα σύντομα θα ομαλοποιηθούν. Οι θερμοκρασίες σου, όπως αναφέρεις, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, μάλλον ήταν μέσα στα αποδεκτά πλαίσια. Βέβαια η αγορά ενός ψυκτικού, είναι σίγουρα μια καλή επένδυση, για όλα τα θαλασσινά συστήματα.

Όσον αφορά το σύστημά σου, θεωρώ ότι μια καλή παρέα από αλγοβόρους ερημίτες, θα κάνει πολύ καλή δουλειά στην καθαριότητα των βράχων. Αρκεί βέβαια, να μην έχουν φυσικούς εχθρούς μέσα στο νέο τους περιβάλλον.

Επίσης, στη δεύτερη φωτογραφία, τα ψαράκια σου δείχνουν κομμάτι.....γαϊδούρια! Μήπως θα έπρεπε να ξανασκεφτείς τη συλλογή των ψαριών σου καθώς και τη συμβατότητα με το όλο σύστημά σου?

Κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσες να επιλέξεις από μια μεγάλη γκάμα μικρών ψαριών, τα οποία εκτός από την αρμονική σχέση λίτρων και μεγέθους ψαριών, έχουν και κάτι να προσφέρουν στην όλη ισορροπία του συστήματος. Όπως για παράδειγμα τον έλεγχο της άλγης, τον καθαρισμό του υποστρώματος, την λιγότερη επιβάρυνση του συστήματος με οργανικά απόβλητα, τις χαμηλές απαιτήσεις σε εξωτερική τροφή κλπ

Αυτό θα σε βοηθήσει να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου και διάφορους ασπόνδυλους οργανισμούς, πράγμα που θα σε ικανοποιήσει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε νίκο καλό φθινόπωρο και σε σένα,και ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σου....έχω σκεφτει κι εγώ πολλές φορές να αλλάξω το στυλ του συστήματος και να βάλω μικρότερα ψαράκια αλλα σκονταφτω στην αντίδραση των παιδιών μου καταρχήν,που έχουν συνηθίσει τους ένοικους,αλλα και στον ενδοιασμό μου οτι μετά απο τόσο καιρό αυτά τα ψάρια δεν θα μπορέσουν αν ελευθερωθούν στο φυσικό τους περιβάλον να επιβιώσουν...σκέψου οτι τον σκορπιό τον έχω απο το παλιό μικρό ενυδρείο σχεδον 4 χρόννια όπως και τον κάβουρα,την πέρκα και τον σπάρο κοντά ενάμισυ χρόννο....Επίσης μιά απότομη αφαίρεση τόσο μεγάλων και πολλών ψαριών δε θα τίναζε στον αέρα την ισσοροπία του συστήματος;και μετά αντε να το επαναφέρεις....φιλλικά κανάρης.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχεις προβλήματα με την βιολογία σου μπορεί σταδιακά να απομακρινεις τα ψαρια σου.Οπως σου λέει και ο Νίκος υπάρχει μια μεγάλη γκάμα μικρότερων και πανέμορφων ψαριών που θα είναι ιδανικά για το μέγεθος του ενυδρείου σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλές γιορτές και καλή χροννιά νάχουμε ......με την ευκαιρία και μιά ερώτηση....η πέρκα εδω και μια βδομαδα δειχνει να εχει πάθει κατι στο ένα βράνχιο...σα να έχει πρηστει και απο κατω φαινεται λιγο κοκκινο....επισης ειναι ανορεχτη...σα να τρεφεται με δυσκολία...αν εχει κατι καποιος υπόψην του ασ μου πει... τιμες φυσιολογικές,κατα τάλλα όλλα καλά...και πάλι καλές γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά να πρόκειται για παράσιτο. Σε αυτήν την περίπτωση, ένα ολιγόλεπτο μπάνιο με γλυκό, μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
post-793-1278090503_thumb.jpgγειά σας και πάλι μετά απο αρκετό καιρό.....διάφορες δυσκολίες υγείας καθώς και ένα καινούργιο μέλος στην οικογένεια,αλλα και αρκετή αμέλεια ίσως,δεν μου επέτρεψαν να επικοινωνήσω....το πειραμα πάντως με το ενυδρείο πιστεύω πως πέτυχε χάρη στις πληροφορίες που ψάρευα απο το φόρουμ και τις απαντήσεις των φίλων στις διάφορες χαζες ερωτήσεις μου...κάποια ψάρια βέβαια πέθαναν στο διάστημα αυτό,και λόγω των προβλημάτων που προανέφερα δεν έγινε και καμία προσπάθεια ανανέωσης,και κάποια επιστράφηκαν στην θάλασσα...ο μοναδικός τώρα κάτοικος του ενυδρείου μου ειναι ο σπάρος που έχει ξεπεράσει τα τρία χρόνια ισως και παραπάνω....και διάφοροι ερημίτες.Θεωρώ οτι έφτασε η ώρα και αυτόν να τον επιστρέψω εκει οπου τον βρήκα,και να αλάξω το στύλ βάζοντας μικρότερους και λιγότερους αυτή την φορά οργανισμούς....Σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια σας και ελπίζω απ εδώ και μπρός να τα καταφέρω να τα λέμε συχνότερα...
Link to comment
Share on other sites

Περημενου νεα καθως ειναι λιγα και πραγματικα πολυ ενδιαφεροντα τα μεσογειακα συστηματα :buttrock:

Συνχαρητηρια για την μεχρι τωρα προσπαθεια...Και να σου ζησει το νεο μελος :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ νασαι καλά....ότι νεότερο θα το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...