Jump to content

λιτρα αγγελοψαρα


biktwria

Recommended Posts

Νομιζω η φιλη Βικτωρια θελει να βαλει ψαρια στο 60λιτρο της οχι για 1-2 μηνες αλλα για περισσοτερο καιρο.

Ας την προτεινουμε κατι αλλο. :ninja:

:lmao: Σωστός η κοπέλα ρώτησε πιο πάνω και έχει μείνει να περιμένει απάντηση :helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

. για παραδειγμα εγω ξερω οτι μεταβαλουμε το ΚΗ για να μεταβαλουμε το ΡΗ στη συνεχεια και οχι το αντιθετο ή με την προσθηκη ενεργου ανθρακα που λες. επισης, οτι λες για τα σκαλαρια ειναι λαθος. το λεω φιλικα.

τα αγγελοψαρα οπως αναφερθηκε ζουν σε κοπαδι. ειδικα οταν ειναι μικρα σε ηλικια. κοπαδι εννουμε τουλαχιστον 6 ατομων, μην πω 8. επισης οταν μεγαλωσουν καπως αρχιζουν να εχουν τασεις κυριαρχιας. ενα κοπαδι εχει το ισχυρο ψαρι δηλαδη. αν ειναι στριμωγμενα οι μαχες θα οξυνονται με τον καιρο και οχι μονο σε περιοδους αναπαραγωγης. αυτο θα εχει σαν συνεπεια στρες των αδυναμων ψαριων, αποδυναμωση του ανοσοποιητικου συστηματος και τελος ασθενειες. για να πετυχεις μια σχετικα ανετη συμβιωση ενος κοπαδιου χριαζεσαι κατ' αρχας τουλαχιστον 60 εκατοστα υψος και 1,20 μετρα πλατος. δηλαδη κατω απο 400 λιτρα νερο ειναι δυσκολο να ζησουν αρμονικα μεταξυ τους ολα μαζι. φυσικα παντα θα υπαρχουν οι τσακωμοι αλλα το θεμα ειναι σε τι βαθμο και με τι επιπτωσεις.

σε μικρο ενυδρειο μπορεις να εχεις μονο σκαλαρια ηλικας εως 6 μηνων. μετα οχι.

να φαντασεις ενα μελος ειχε μονο ενα σκαλαρι σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων. μου το εδωσε γιατι αυτο καθοταν στη μια ακρη του ενυδρειου και το λυποταν. οταν μπηκε στο μεγαλυτερο μαζι με τα αλλα πηρε τα πανω του.

κανε κλικ στη φωτογραφια της υπογραφης μου να δεις το βιντεο και θα καταλαβεις για το μεγεθος τους. το ενυδρειο που θα δεις εχει υψος 80-85 εκατοστα και μηκος 150. τα σκαλαρια εχουν μεγαλωσει κι αλλο απο τοτε που τραβηξα το βιντεο.

βαλε τα σκαλαρια στο ενυδρειο σου ΜΟΝΟ αν εχεις σκοπο σε 1 μηνα το πολυ να παρεις ενα αλλο καταλληλοτερο. αν και θα ηταν καλυτερα σε μια τετοια περιπτωση να τα βαλεις απευθειας στο μεγαλο.

τελος ειδικα αν ειναι αναπαραγωγης ζουνε σε συνθηκες βρυσης αθηνας. μονο που δεν μπροκειται να δεις μικρα ποτε γιατι αν δεις αυγα, αυτα θα εχουν σκληρο κελυφος και δεν μπορουν να γωνιμοποιηθουν απο τα αρσενικα (χρειαζεται οξυνο και μαλακο νερο).

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

mode note

Θα παρακαλεσω να επικεντρωθουμε στο περιεχομενο του θεματος και οχι σε προσωπικους χαρακτηρισμους.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

. για παραδειγμα εγω ξερω οτι μεταβαλουμε το ΚΗ για να μεταβαλουμε το ΡΗ στη συνεχεια και οχι το αντιθετο ή με την προσθηκη ενεργου ανθρακα που λες. επισης, οτι λες για τα σκαλαρια ειναι λαθος. το λεω φιλικα.

τα αγγελοψαρα οπως αναφερθηκε ζουν σε κοπαδι. ειδικα οταν ειναι μικρα σε ηλικια. κοπαδι εννουμε τουλαχιστον 6 ατομων, μην πω 8. επισης οταν μεγαλωσουν καπως αρχιζουν να εχουν τασεις κυριαρχιας. ενα κοπαδι εχει το ισχυρο ψαρι δηλαδη. αν ειναι στριμωγμενα οι μαχες θα οξυνονται με τον καιρο και οχι μονο σε περιοδους αναπαραγωγης. αυτο θα εχει σαν συνεπεια στρες των αδυναμων ψαριων, αποδυναμωση του ανοσοποιητικου συστηματος και τελος ασθενειες. για να πετυχεις μια σχετικα ανετη συμβιωση ενος κοπαδιου χριαζεσαι κατ' αρχας τουλαχιστον 60 εκατοστα υψος και 1,20 μετρα πλατος. δηλαδη κατω απο 400 λιτρα νερο ειναι δυσκολο να ζησουν αρμονικα μεταξυ τους ολα μαζι. φυσικα παντα θα υπαρχουν οι τσακωμοι αλλα το θεμα ειναι σε τι βαθμο και με τι επιπτωσεις.

σε μικρο ενυδρειο μπορεις να εχεις μονο σκαλαρια ηλικας εως 6 μηνων. μετα οχι.

να φαντασεις ενα μελος ειχε μονο ενα σκαλαρι σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων. μου το εδωσε γιατι αυτο καθοταν στη μια ακρη του ενυδρειου και το λυποταν. οταν μπηκε στο μεγαλυτερο μαζι με τα αλλα πηρε τα πανω του.

κανε κλικ στη φωτογραφια της υπογραφης μου να δεις το βιντεο και θα καταλαβεις για το μεγεθος τους. το ενυδρειο που θα δεις εχει υψος 80-85 εκατοστα και μηκος 150. τα σκαλαρια εχουν μεγαλωσει κι αλλο απο τοτε που τραβηξα το βιντεο.

βαλε τα σκαλαρια στο ενυδρειο σου ΜΟΝΟ αν εχεις σκοπο σε 1 μηνα το πολυ να παρεις ενα αλλο καταλληλοτερο. αν και θα ηταν καλυτερα σε μια τετοια περιπτωση να τα βαλεις απευθειας στο μεγαλο.

τελος ειδικα αν ειναι αναπαραγωγης ζουνε σε συνθηκες βρυσης αθηνας. μονο που δεν μπροκειται να δεις μικρα ποτε γιατι αν δεις αυγα, αυτα θα εχουν σκληρο κελυφος και δεν μπορουν να γωνιμοποιηθουν απο τα αρσενικα (χρειαζεται οξυνο και μαλακο νερο).

αχ είναι μεγάλη η συζήτηση, επιστημονικά λοιπόν σου λέω και φυσικά παραπάνω έχεις γράψει πάρα πολλά σωστά πράγματα, σου λέω ότι η μείωση του ph γίνεται βάζοντας κάποιο άσθενες οξύ και όχι μόνο βέβαια με αυτό τον τρόπο απλά αναφέρω έναν ενδεικτικά, αυτό το οξύ μπορεί να είναι το ξύδι πχ.

η μείωση της γενικής σκληρότητας γίνεται με ρητίνες ή ζεολίθο και η μείωση της ανθρακικής γίνεται με μείωση του ph ή με προσθήκη ενεργού άνθρακα, καταλαβαίνω ότι το λες φιλικά κ δεν σε παρεξηγώ άλλωστε οι συζητήσεις γίνονται για να παίρνουμε όλοι κάτι απο αυτό. η χημεία του νερού είναι μεγάλη κ τα περισσοτέρα στοιχεία είναι αλληλένδετα. ενδεχομένως κάπου να κάνω κ εγώ λάθος λόγω της ώρας αλλά τσέκαρε το ή να μας πει κ κάποιος άλλος την άποψη του. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ας μην χαλάμε το θέμα με offtopic η χημεια του νερου ειναι ενας πολύ ενδιαφέρον κλάδος μου θα μπορούσε να συζητηθεί σε καινουριο θεμα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

So... Biktwria...

60 λίτρα...!! Μια χαρά!! :ninja:

Για δες λοιπόν.. ζωοτόκα: endlers , guppies.. Θα μπορούσες να βάλιες 1 χαρεμάκι και να περιμένεις αναπαραγωγή!!! :helpsmilie:

Εγώ θα έβαζα γενικά μικρά ψαράκια είναι μουρλια για έναν τέτοιο ενυδρείο...

Κοπάδι tetra... 6 tetra.. black tetra, neon tetra.. (αν και είναι ζόρικα στις συνθηκες νερού ψάρια).. Ή και Cpd...

Έχεις επιλογες... ευτυχώς για σένα έχεις επιλογές..

Link to comment
Share on other sites

So... Biktwria...

60 λίτρα...!! Μια χαρά!! :ninja:

Για δες λοιπόν.. ζωοτόκα: endlers , guppies.. Θα μπορούσες να βάλιες 1 χαρεμάκι και να περιμένεις αναπαραγωγή!!! :helpsmilie:

Εγώ θα έβαζα γενικά μικρά ψαράκια είναι μουρλια για έναν τέτοιο ενυδρείο...

Κοπάδι tetra... 6 tetra.. black tetra, neon tetra.. (αν και είναι ζόρικα στις συνθηκες νερού ψάρια).. Ή και Cpd...

Έχεις επιλογες... ευτυχώς για σένα έχεις επιλογές..

συμφωνώ απολυτά με τον τζιμακο.......θα είναι οτι πρέπει!!!και σε λίγο καιρό θα έχεις πολλά μικρά......

καλή επιτυχία σε ότι προτιμήσεις βικτορια..... :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Koπάδι κανονικό είναι 8-10 αλλά μην το κάνεις καλύτερα για να μην έχεις πρόβλημα με αμωνία λόγο των πολλών ψαριών και αναγκάζεσαι να κάνεις συχνές αλλαγές νερού..

6 είναι καλά πιστεύω.. mini κοπαδάκι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...