Jump to content

Ramirezi


teodgeor

Recommended Posts

Ανεφερα την αναπαραγωγη λογω οτι ειναι πολυ προστατευτικα και επιθετικα ειδικα εκεινη την εποχη.Οι ενηλικες red cherry δεν ειναι και πολυ μικρες για να τις φαει ενα ψαρι 5εκ.Αν ηταν ετσι θα τις χτυπουσαν και τα platy μου.

Φυσικα δε θα το ρισκαρω.Το πολυ πολυ αν παρω κανενα μικρο ενυδρειο μετα απο καιρο και βαλω μονο γαριδες να προσθεσω μετα στο 200λιτρο ενα ζευγαρι ραμ.

Μεχρι τοτε...........υπομονη.

Αμα στις φάνε θα τις φάνε επειδή είναι λιχουδιά,όχι λόγω αναπαραγωγής.

Ενα ram μόνο του δεν είναι και πολύ καλή ιδέα.Καλύτερα ζευγάρι.Επίσης ραμ δεν πανε με πλάτυ λόγω συνθηκων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια!πριν μια εβδομαδα πηρα απο το πετ-σοπ 2 ραμιρεζι.το ενα με κομμενη την ουρα του που σιγα σιγα μεγαλωνει και με λιγοτερο εντονα χρωματα απο το αλλο.στην αρχη αυτο με τα εντονα χρωματα κυνηγουσε το αλλο κατα την διαρκεια του φαγητου.χθες τα επιασα σε μια φαση που εγω την μεταφραζω μάχη.ειχαν σηκωσει τα πτερυγια τους,εφερναν σβουρες το ενα γυρω απο το αλλο,τσιμπιονταν στομα με στομα και θεωρησα σωστο να τα χωρισω.σκεφτομαι να δωσω το ενα.τι λετε εσεις για ολα αυτα;τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν θυμαμαι πως ανεβαζω φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει να μου πει καποιος πως ανεβαζω φωτογραφιες εδω;

Link to comment
Share on other sites

οκ βρηκα πως ανεβαζω φωτογραφιες.

λοιπον,το ενα ραμιρεζι ειναι αυτο:

post-28999-0-62928000-1330114005_thumb.jpg

post-28999-0-65182000-1330114029_thumb.jpg

post-28999-0-65481300-1330114052_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και το αλλο ειναι αυτο:

post-28999-0-62842700-1330114128_thumb.jpg

post-28999-0-13210300-1330114138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ενα το εχω αναγκαστικα μεσα σε μια πλαστικη γυαλα που επιπλεει μεσα στο ενυδρειο γιατι επεσε πολυ κυνηγητο.

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο απ όσο βλέπω λέω 50/50.. αν βλέπεις καθόλου μπλέ βουλίτσες (δε μπορώ να το διακρίνω καλά απ τις φωτό) πρέπει να ναι θηλυκό, αλλιώς όχι.

το δεύτερο πιστεύω αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι πιστευω.το πρωτο εχει μπλε βουλες αλλα δεν ειναι τοσο εντονες οπως του αλλου.το δευτερο εχει πολυ εντονα τα χρωματα του.

αφου ειναι μαλλον ζευγαρακι γιατι μου δινουν την εντυπωση οτι παλευουν;μηπως απλα φλερταρουν;

Link to comment
Share on other sites

δες λίγο για μπλέ βουλίτσες μέσα στη μαύρη βούλα στο κέντρο του σώματος. ποιό έχει και ποιό όχι ?

Link to comment
Share on other sites

οκ,μισο λεπτο να δω

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο εχει μπλε βουλες μεσα στην μαυρη το δευτερο οχι.

Link to comment
Share on other sites

τότε πιστεύω ότι πρόκειται για 1ο θηλυκό / 2ο αρσενικό :D

Link to comment
Share on other sites

λες να βγαλω το ασενικο απο την γυαλα και να γινει οτι ειναι να γινει;οταν αρχισαν να ''μαλωνουν'' γυροφερναν,τσιμπουσε το ενα το αλλα στο στομα και σε καποια φαση το θηλυκο δεν εκανε τιποτα και το αρσενικο μου φανηκε οτι την τσιμπουσε στα πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

λες να βγαλω το ασενικο απο την γυαλα και να γινει οτι ειναι να γινει;οταν αρχισαν να ''μαλωνουν'' γυροφερναν,τσιμπουσε το ενα το αλλα στο στομα και σε καποια φαση το θηλυκο δεν εκανε τιποτα και το αρσενικο μου φανηκε οτι την τσιμπουσε στα πλευρα.

χμμμ. αυτό μου κάνανε κι εμένα μόλις τώρα, τα πήρα σήμερα από waterinn. Πάλι θηλυκό/αρσενικό πιστεύω με τα ίδια ακριβώς διακριτικά με τα δικά σου ... (δεν έχω προλάβει να παρουσιάσω το ενυδρείο ακόμα).

Μέχρι τώρα τα πηγαίναν πολύ καλά, βολτάρανε και μαζί κάποιες φορές. Αφού έσβησα τα φώτα του ενυδρείου παρατήρησα αυτό το φαινόμενο, δηλαδή να πηγαίνουν να κάνουν κύκλους μεταξύ τους και τελικά δε φάνηκε για φλέρτ αλλά κατέληξαν στο παραπάνω!

Αν γνωρίζει κάποιος αν αυτή η αψιμαχία σημαίνει κάτι, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στη συνέχεια δε ξαναβλέπω παρόμοιο περιστατικό. Είναι πότε μόνα τους και πότε παρέα, μάλιστα συνήθως το "θηλυκό" πηγαίνει προς το "αρσενικό". Ας ελπίσουμε ότι είναι κλασσικά παιχνίδια κυριαρχίας των κιχλίδων και δεν θα έχουμε θύμα, καθώς και ότι έχουμε πετύχει F και Μ ... :)

κάθε συμβουλή αν κάποιος μπορεί να μας διαφωτίσει παραπάνω καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

τον εβγαλα κ εγω τον αρσενικο απο την γυαλα αλλα παλι κυνηγαει το αλλο.ελπιζω να το βρω καλα το πρωι.

οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας δωσει τα φωτα του!

παρεπιπτοντως μολις εσκασαν τα μωρα γατοψαρα μου απο τα αυγουλακια τους!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!τελικα οι αψιμαχιες συνεχιζονται.δυστυχως πρεπει να τα γυρισω πισω γιατι αγχωνουν και τα αλλα ψαρια.ειναι φασαριοζοι, καμια σχεση με τα ''φιλησυχα'' ραμιρεζι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...