Jump to content

Πρόβλημα?


Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου 450 λίτρων φούλ φυτεμένο, με τα φυτά να είναι υγειέστατα και τα ψάρια μου μέχρι και το απόγευμα το ίδιο, έχω τις εξης μετρήσεις :

pH:7,5

Γενική σκληρότητα (GH):8

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): <10

Αλλαγές νερού: 40% ανα 6-7 μερες (Προετοιμασία μόνο με αντιχλώριο)

Θερμοκρασία:29-30 (Δουλεύουν 3 ανεμιστήρες)

Το Co2 έχει τελειώσει εδώ και 5-6 ημέρες. Τα αφήνω καμιά εβδομάδα χωρίς και μετά ξαναβάζω.

Το πρόβλημα είναι μάλλον? η έλλειψη οξυγόνου γιατί βλέπω τα τα περισσότερα ψαράκια μου να είναι στην επιφάνεια για οξυγόνο.

Φάρμακα, λιπάσματα δεν χρησιμοποιώ, ταϊζω 2 φορές την ημέρα με αρκετή τροφή, φωτοπερίοδο 11 το πρωί με 10 το βράδυ + 1 ώρα moonlight το βράδυ.

Με τόσα φυτά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει έλλειψη οξυγόνου.

Χτες τους άλλαξα 50% νερό για να δροσιστούν λίγο και το πρόβλημα κυριολεκτικά άρχισε ξαφνικα γύρω στις 19:00 το απόγευμα σήμερα.

Τί μπορεί να συμβαίνει?

Α! και μια παρατήρηση. Σήμερα το πρωί μου είπε η γυναίκα μου ότι όλα τα φυτά ήταν γεμάτα φουσκαλίτσες. Τα βλέπω βέβαια και εγώ αλλά απο ότι μου είπε δεν τα έχει ξαναδεί τόσο πολύ. Αυτό είναι βέβαια καλό σημάδι, αλλά μετά το απογευματινό τι να πω?

Εσείς οι εμπειρότεροι έχετε κάτι κατα νού?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έκανες σωστή διάγνωση, μάλλον υποφέρουν από έλλειψη οξυγόνου, που προκλήθηκε από υψηλή θερμοκρασία.

Λύσεις πολλές:

1. πρόσθεσε μια αεραντλία με αερόπετρα, τουλάχιστον για όσο καιρό θα έχεις αυτές τις θερμοκρασίες.

2. άφηνε τα καπάκια ανοιχτά, ή πρόσθεσε ακόμη 2-3 ανεμιστήρες για να κατεβείς τουλάχιστον 2 βαθμούς.

3. αύξησε την ανατάραξη στην επιφάνεια, ρυθμίζοντας την έξοδο του φίλτρου, η πρόσθεσε κυκλοφορητή.

4. άνοιγε κάποιες ώρες (μεσημέρι-απόγευμα) το κλιματιστικό (αν υπάρχει), να χτυπάει πάνω στο ενυδρείο.

5. υπάρχουν και κάποιες ταμπλέτες οξυγόνου (δεν τις έχω δοκιμάσει), όπως και συσκευή - οξυγονωτής.

Αυτά σκέφτηκα εγώ, όποιος έχει άλλη ιδέα, ας την πει κι ας ελπίσουμε να φταίει αυτό μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η υψηλη ιχθυοφορτωση βοηθα στην ελλειψη οξυγονου.

:ninja:

απο φιλτρανση τι υπαρχει στο ενυδρειο?αναταραξη επιφανειας?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα unimax500 στα 1500λ/ώρα για φίλτρο. Έχει όγκο περίπου 20 -25 λίτρα. δεν μπορώ να το μετρήσω ακριβώς.

Και οι δύο έξοδοι του φίλτρου είναι ακριβώς κάτω απο την επιφάνεια και έχω πολύ καλή ανατάραξη.

Είχα να βάλω αεραντλία 3-4 μήνες τώρα.

Η όλη κατάσταση έγινε εντελώς ξαφνικά χτες το απόγευμα.

Βέβαια όλο το βράδυ φούλ αέρα, τώρα το πρωί κάτι σαν να έγινε. Δεν ήταν όλα στον αφρό, αλλά κάποια ελάχιστα.

Βοηθάει στην μη οξυγόνωση η υψηλή θερμοκρασία του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο?

Καμιά 60 ζωοτόκα, 10 αρλεκίνους, 15 νέον, 4 κλόουν, 9 κόρυ και 2 πλέκο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια ειναι ασυμβατα μερικα και πιστευω οτι ειναι πολλα 100 ψαρια για 450λ . :lmao::lmao::ninja::helpsmilie:

Το ενυδρείο είναι 450 λίτρα.

Δες τις φωτογραφίες παρακάτω. Τα ψάρια δεν φαίνονται καν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=402541

Από τα 60 ζωοτόκα τα 20-25 είναι μωρά. Τα υπόλοιπα ψαράκια μου αν εξαιρέσεις ενα ζευγάρι ξυφοφόρους και 1 ζευγάρι μόλλυ τα υπόλοιπα είναι μικρού μεγέθους.

Εξάλου είναι όλα μαζί εδώ και 6-7 μήνες χωρίς κανένα πόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου δεν μπορω να πω :ninja::helpsmilie: .Αλλα γιατι δεν κοιτας να αφησεις η μονο ζωοτοκα η τους αρλεκινους ,τα νεον?Θα ειναι πολυ ωραιο. :lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου δεν μπορω να πω :ninja::helpsmilie: .Αλλα γιατι δεν κοιτας να αφησεις η μονο ζωοτοκα η τους αρλεκινους ,τα νεον?Θα ειναι πολυ ωραιο. :lmao::lmao::lmao:

Είναι συναισθηματικό το θέμα. Τους αρλεκίνους και τα νέον τα έχω 3,5 χρόνια, τα τρία βέβαια χωρίς να γνωρίζω ότι δεν ταιριάζουν. Τα έχω σαν παιδιά μου. Να τα διώξω τώρα που είναι γεροντάκια και έχουν συνηθήσει σε κάποιες συνθήκες? Ούτος ή άλλος όμως μετά τιε διακοπές μου θα φτιάξω ένα κατοστάρι καρφουρίσιο που έχω σε στύλ "Raven" που το έχω ζηλέψει πολύ και θα τα βάλω εκεί. :lmao::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κανουν ενυπωση τα εξης:

- ο φιλος εχει σταματησει τη παροχη CO2 εδω και κατι μερες και δεν ειχε προβλημα. πως γινεται να εχει τωρα χωρις τη παροχη?

- το προβλημα παρουσιαστηκε στις 7 το απογευμα που τα φυτα παρηγαγαν Ο2 γιαι 8 ωρες. κανονικα θα επρεπε να υπηρχε ελλειψη τις πρωινες ωρες που τα φωτα ειναι σβηστα και τα φυτα αναπνεουν.

- εκανε αλλαγη νερου την προηγουμενη ημερα, που σημαινει οτι το νερο ειχε οξυγονο.

συμφωνα με τα παραπανω, λογικα δεν φταιει η ελλειψη οξυγονου. φυσικα δεν λεω να μην προχωρησει στις λυσεις που αναφερθηκαν... δεν χανει και κατι να δοκιμασει. βλεποντας και κανοντας!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κανουν ενυπωση τα εξης:

- ο φιλος εχει σταματησει τη παροχη CO2 εδω και κατι μερες και δεν ειχε προβλημα. πως γινεται να εχει τωρα χωρις τη παροχη?

- το προβλημα παρουσιαστηκε στις 7 το απογευμα που τα φυτα παρηγαγαν Ο2 γιαι 8 ωρες. κανονικα θα επρεπε να υπηρχε ελλειψη τις πρωινες ωρες που τα φωτα ειναι σβηστα και τα φυτα αναπνεουν.

- εκανε αλλαγη νερου την προηγουμενη ημερα, που σημαινει οτι το νερο ειχε οξυγονο.

συμφωνα με τα παραπανω, λογικα δεν φταιει η ελλειψη οξυγονου. φυσικα δεν λεω να μην προχωρησει στις λυσεις που αναφερθηκαν... δεν χανει και κατι να δοκιμασει. βλεποντας και κανοντας!

Και εγώ για αυτό έχω αγχωθεί αλλά πριν λίγο η γυναίκα μου που είναι περίπου άσχετη (με όλα αυτά βέβαια που ακούει και βλέπει είναι πιο σχετική απο εμένα) με ρώτησε κάτι καλό.

Η σωλήνα που έβαλα νερό περίπου 55-60 μέτρα ήταν όλη μέρα εκτεθημένη στον ήλιο στην αυλή. Το νερό σίγουρα το μεσημέρι θα είχε βράσει.Μήπως σε αυτές τις ακραίες θερμοκρασίες που βρέθηκε το νερό μέσα στην σωλήνα δημιουργήθηκε κάτι παράξενο στην σύσταση του νερού? Αν και οι μετρήσεις μου ήταν οκ ίσως σε κάτι άλλο, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει στην μη οξυγόνωση η υψηλή θερμοκρασία του νερού?

Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια λιγοστευει το ποσοστο οξυγονου στο νερο.

Καμιά 60 ζωοτόκα, 10 αρλεκίνους, 15 νέον, 4 κλόουν, 9 κόρυ και 2 πλέκο.

Δεν υπαρχει προβλημα. Εχω περισσοτερα ψαρια με λιγοτερη αναταραξη απο το φιλτρο και χωρις αεραντλια.

- εκανε αλλαγη νερου την προηγουμενη ημερα, που σημαινει οτι το νερο ειχε οξυγονο.

Μαλλον γινεται το ακριβως αντιθετο.

3η παραγραφος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=230664

Η σωλήνα που έβαλα νερό περίπου 55-60 μέτρα ήταν όλη μέρα εκτεθημένη στον ήλιο στην αυλή. Το νερό σίγουρα το μεσημέρι θα είχε βράσει.Μήπως σε αυτές τις ακραίες θερμοκρασίες που βρέθηκε το νερό μέσα στην σωλήνα δημιουργήθηκε κάτι παράξενο στην σύσταση του νερού? Αν και οι μετρήσεις μου ήταν οκ ίσως σε κάτι άλλο, δεν ξέρω.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ κατα την αποψη μου.

Εχετε πιει νερο απο σωληνα που εχει μεινει στον ηλιο? :bowdown::bowdown:

Τους σωληνες (ειτε λαστιχο, ειτε οικιακους) τους αδειαζουμε αφηνωντας να τρεξει αφθονο νερο* πριν παρουμε νερο για αλλαγη αλλα και για να πιουμε.

Εγω θα εκανα τεραστιες αλλαγες απανωτες αλλαγες νερου.

*καλη ιδεα ειναι να κοιταμε να συμπεσει η συλλογη νερου μετα απο καζανακι, ποστισμα, πλυσιμο βεραντας κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...