Jump to content

την βοηθεια σας παρακαλω...


Recommended Posts

καλημερα σας

θα ηθελα οποιος γνωριζει να με βοηθησει γιατι εχω μπερδευτει.....εχω λοιπον ενα ενυδρειο και θελω να φτιαξω μια καμερα να την βυθησω μεσα και να βλεπω τα ψαρια οταν εγω θα φυγω διακοπες....δεν εχω προβλημα αν μενει ανοικτος ο υπολογιστης εγω απλα θελω να μπαινω στο ιντερνετ απο το μερος που θα ειμαι και να κοιταω τα ψαρια μου.....θα μποουσατε να μου προτεινεται ενα προγραμμα το οποιο να το κανει αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Από πρόγραμμα δεν ξέρω να απαντήσω, αλλά γιατί θέλεις να βυθίσεις την κάμερα μέσα στο νερό; Και εκτός ενυδρείου την ίδια δουλειά δεν θα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο θα ελεγα και γω. και εκτος του ενυδρειου καλα δεν ειναι για το σκοπο που τη θες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχουν αρκετές λύσεις αν βγάλεις το θέμα “υποβρύχιας “ από την πρόταση . Μπορείς πολύ απλά αν δεν έχεις πρόβλημα με το pc σου που θα είναι ανοικτό να φτιάξεις ένα κανάλι streaming θέλει λίγο ψάξιμο αν δεν έχεις static ip αλλά είναι απόλυτα εφικτό . 1 φτιάχνεις μια σελίδα σε έναν free server και με το κατάλληλο scriptακι στριμαρεις την webcam σου .2 remote administration πρόγραμμα και ελέγχεις την κάμερα σου 3 αν δεν έχεις γνώσεις αλλά έχεις ευρώ αγοράζεις μια ip camera και τέλος . Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Μια προχειρη ευκολη και οικονομικη λυση που μου ερχετε στο μυαλο ειναι η εξης:

Aς υποθεσουμε οτι για οποιαδηποτε μεθοδο επιλεξεις χρειαζεσαι 2 υπολογιστες 2 συνδεσεις ιντερνετ και 1 καμερα σωστα;

1 συνδεση 1 υπολογιστης και 1 καμερα στο σπιτι, 1 συνδεση 1 υπολογιστης στο εξοχικο.

To μονο που σου λειπει ειναι ενα προγραμμα remote desktop που ελεγχεις απο μακρια το desktop που εχεις στο σπιτι σου και 2 λογαριασμοι στο msn η' το skype που ειναι δωρεαν για να κανεις κληση βιντεο απο τη μια στην αλλη.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια προχειρη ευκολη και οικονομικη λυση που μου ερχετε στο μυαλο ειναι η εξης:

Aς υποθεσουμε οτι για οποιαδηποτε μεθοδο επιλεξεις χρειαζεσαι 2 υπολογιστες 2 συνδεσεις ιντερνετ και 1 καμερα σωστα;

1 συνδεση 1 υπολογιστης και 1 καμερα στο σπιτι, 1 συνδεση 1 υπολογιστης στο εξοχικο.

To μονο που σου λειπει ειναι ενα προγραμμα remote desktop που ελεγχεις απο μακρια το desktop που εχεις στο σπιτι σου και 2 λογαριασμοι στο msn η' το skype που ειναι δωρεαν για να κανεις κληση βιντεο απο τη μια στην αλλη.

:bowdown:

και πως θα αποδεχεται την κληση? γτ καποια στιγμη θα κοπει η συνδεση.....

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

και πως θα αποδεχεται την κληση? γτ καποια στιγμη θα κοπει η συνδεση.....

α με το remote .... ok!!!

Link to comment
Share on other sites

και πως θα αποδεχεται την κληση? γτ καποια στιγμη θα κοπει η συνδεση.....

Eφοσον ελεγχεις τον απομακρισμενο υπολογιστη και εχεις πληρη ελεγχο της επιφανειας εργασιας,μπορεις να κανεις τα παντα,να κανεις επανεκινηση τα windows,να κανεις επανεκινηση το rooter μεσω του 192.168.1.1 πχ και να εκτελεσεις οποιαδηποτε εφαρμογη υπαρχει στο απομακρισμενο υπολογιστη(skype,msn,pacman,magenta,office κτλ).

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση για να μην μπλέκεις με το πως ανοίγουν ports στο router, (το remote desktop είναι δύσκολο και αν δεν έχεις static ip) είναι να γραφτείς στη σελίδα www.logmein.com

Έχει και μια δωρεαν έκδοση που εγκαθιστας στο PC σου.

Μετά από οποιδήποτε σημειο που έχει internet μέσω της σελιδας www.logmein.com μπορείς να πάρεις τον έλεγχο του υπολογιστή σου

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση για να μην μπλέκεις με το πως ανοίγουν ports στο router, (το remote desktop είναι δύσκολο και αν δεν έχεις static ip) είναι να γραφτείς στη σελίδα www.logmein.com

Έχει και μια δωρεαν έκδοση που εγκαθιστας στο PC σου.

Μετά από οποιδήποτε σημειο που έχει internet μέσω της σελιδας www.logmein.com μπορείς να πάρεις τον έλεγχο του υπολογιστή σου

Tα προγραμματα remote desktop δεν θελουν απαρετητα static ip γιατι πολυ απλα δεν εχουν ολοι static ip.

Το port το ανοιγει μονο του λογικα το προγραμμα εφοσον το κανεις accept απο το firewall.

Παλια(1999) που δεν υπηρχαν τετοια προγραμματα, κυκλοφορουσαν σε αλλες μορφες οπου ο απομακρισμενος υπολογιστης και ο χρηστης του δεν καταλαβαινε καν οτι εχεις προσβαση σε αυτον.

Eπαιζα online και αν εβλεπα τα σκουρα εκανα restart στην εφαρμογη(game) του αντιπαλου. :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...