Jump to content

Dicrossus Filamentosus


delta66

Recommended Posts

Μη περιμενετε να δειτε και πολλα, απο το μαυρο ποταμο.

Ενα 50λιτρο ειναι και εχω βαλει ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες Dicrossus filamentosus για αναπαραγωγη (μακαρι γιατι δεν εχουμε και συχνα εισαγωγες απο τετοια ψαρια)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πετύχει Σπύρο! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στο video #001 μπόρεσα να διακρίνω περισσότερα πράγματα :bowdown:

Πόσο καιρό τα έχεις; Τι ταΐζεις; Συνθήκες νερού; Τι χαρακτήρα έχουν τα ψαράκια;

Και φυσικά εύχομαι καλή επιτυχία :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απίθανα νομιζω πιο πολύ απ ότι εγώ τα προσέχεις τελικά :bowdown:

Ελπίζω να ανταμείψουν τις προσπάθειες σου για να αναπαραγωγή. Είναι πραγματικά ψάρια που θα ανταμείψουν τον ιδιοκτήτη τους με χρώματα και κίνηση μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα σχολια, να απαντησω και εδω:

Νομίζω πως στο video #001 μπόρεσα να διακρίνω περισσότερα πράγματα :bowdown:

Πόσο καιρό τα έχεις; Τι ταΐζεις; Συνθήκες νερού; Τι χαρακτήρα έχουν τα ψαράκια;

Και φυσικά εύχομαι καλή επιτυχία :bowdown:

Τα ψαρια καταρχην ειχαν αγοραστει απο καταστημα και ειχαν ερθει σε οχι και τοσο καλη κατασταση.

Μετα μπηκαν σε πολυ καλο ενυδρειο συνχομπιστριας (astra) με τιμες νερου πολυ καλες αλλα οχι ακραιες (πεχα λιγο κατω απο 7, μετρια μαλακο νερο) και ηρθαν σε μενα σε αψογη κατασταση.

Και αυτα τα λεω για να καταλαβεις γιατι στο βιντεο #001 δεν ειναι παρει χρωμα ακομα το νερο.

Ηταν κατα τη διαρκεια της σταδιακης προσαρμογης των ψαριων σε συνθηκες του αληθινου βιοτοπου τους.

Αν θελετε λεπτομερειες τις λεμε στην πορεια.

ΥΓ1 η λαμπα ειναι grolux

ΥΓ2 το βιντεο #001 ειναι εδω:

(Ερωτηση : τα χρωματα σας μοιαζουν με Dicrossus filamentosus? ή αλλιως chessboard cichlid (κιχλιδα σκακιερα) :bowdown: )

edit: μαζι γραφαμε Αννα :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:bowdown::bowdown: πολύ ωραία.....
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : τα χρωματα σας μοιαζουν με Dicrossus filamentosus? ή αλλιως chessboard cichlid (κιχλιδα σκακιερα) :bowdown:

Πειτε αποψη για το παραπανω, αν μπορειτε να ξεχωρισετε κατι απο το #001 που δεν ειχε μαυρισει τελειως το νερο ακομα.

Σημερα ειναι ακομα πιο μαυρο το νερο και οπως παει θα θελουμε προβολεις για να δουμε αν γινει τιποτα απο μωρα.

Οταν πλησιαζουν τα ψαρια στο τζαμι κατι βλεπω.

Ο αρσενικος εχει βγαλει σουπερ χρωματα γυαλιστερα και κανει headstanding σαν να προσκυναει τη θηλυκια.

Αυτη τον παρατηρει με προσοχη (και θαυμασμο νομιζω), και του κανει ψευτομικροεπιθεσεις στα πλευρα.

Το ιδιο και αρσενικος καποιες στιγμες.

Μετα χωνονται για ωρα μεσα στα φυλλα ή πισω απο τα ξυλα στο πισω μερος του ενυδρειου.

Στη θηλυκια φαινεται να εχει φουσκωσει λιγο η κοιλια της.

Ισως ειναι απο το πολυ φαι (grindal, bloodworms)

Δυο προχειρες φωτο απο χθες και σημερα.

(Γενικα προτιμω τα βιντεο απο τις φωτο για να "βλεπω" ενα ενυδρειο. ΟΚ μια φωτο ειναι 1000 λεξεις, αλλα εγω νομιζω οτι ενα βιντεο ειναι 10000000 λεξεις)

Χθες

post-4587-1277125271_thumb.jpg

Σημερα

post-4587-1277125309_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο ξάρι, ωστοσο δεν έχει τύχει ποτέ να δω κάποιο από κοντά.

Σύμφωνα όμως με τις φώτο από το νετ, παρατηρώ πως ενώ στις φωτογραφίες φαίνεται πως τα σημάδια στο σώμα του ψαριού είναι διακεκομένα (σκακιέρα), στο βίντεο κατά μήκος του σώματος βλέπω μια συνεχή γραμμή.

Τι ηλικία περίπου έχουν τα ψαράκια; Η ουρά του αρσενικού έχει το χαρακτηριστικό σχήμα λύρας; Για χρώματα βέβαια, ούτε λόγος. Όλα αποχρώσεις του καφέ φαίνονται ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο ξάρι, ωστοσο δεν έχει τύχει ποτέ να δω κάποιο από κοντά.

Σύμφωνα όμως με τις φώτο από το νετ, παρατηρώ πως ενώ στις φωτογραφίες φαίνεται πως τα σημάδια στο σώμα του ψαριού είναι διακεκομένα (σκακιέρα), στο βίντεο κατά μήκος του σώματος βλέπω μια συνεχή γραμμή.

Τι ηλικία περίπου έχουν τα ψαράκια; Η ουρά του αρσενικού έχει το χαρακτηριστικό σχήμα λύρας; Για χρώματα βέβαια, ούτε λόγος. Όλα αποχρώσεις του καφέ φαίνονται ! :bowdown:

Τα ψαρια δεν πρεπει να ειναι πανω απο ενος ετους. (Παντως οτι ειναι να γινει πρεπει να γινει συντομα. Δεν εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης, και με την ταλαπωρια των ταξιδιων μειωνεται. Αν τα ειχα απο αναπαραγωγη συνχομπιστα δεν θα ανησυχουσα τοσο.)

Η ουρα ειναι σαν λυρα.

Οταν ηρθαν τα ψαρια στο ενυδρειο μου ηταν σαν σκακιερα. :bowdown:

Μια φωτο του αρσενικου απο προχθες οσο φαινοταν κατι.

post-4587-1277132197_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ριχνετε ιχνοστοιχια?Μονο indian η και αλλα φυλλα οπως πλατανου?

Oχι. Ιχνοστοιχεια γιατι? Παιρνουν απο την τροφη τους και βαζω και βιταμινη 1-2 φορες την εβδομαδα.

Και πλατανοφυλλα ξερα και μαζεμενα απο καθαρο περιβαλλον.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αλλαγη 30% με σκετο ΑΟ γιατι τα ψαρια τρακαραγαν μεταξυ τους απο τη μαυριλα :bowdown:

post-4587-1277224849_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βρε, μήπως έχεις καμιά διαρροή πετρελαίου;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κανω καθε 1-2 μερες αλλαγη 30% (σκετο ΑΟ)

Το tds ειναι 21 ppm (με τον υπολογισμο πρεπει να ειναι gh~1), kH~0.5.

pH δεν εχει πεσει πολυ, ειναι στο 5.7.

Θερμοκρασια 27.5 C (με θερμαντηρα) επεσε δροσια αυτες τις μερες καλα που δεν τον εβγαλα οπως στα αλλα ενυδρεια

Σημερα εβγαλα και μερικα φυλλα και μπορω και διακρινω καλυτερα τις κινησεις.

Χορευουν.

Τα χρωματα της αναπαραγωγης παραμενουν.

Αναμονη.

Εκτος κι αν εχουν κανει τιποτα απο πισω απο τα ξυλα και δεν το βλεπω.

Ελπιζω αν κανουν τιποτα να ειμαι μπροστα και να υπαρχει φως για να τραβηξω με την καμερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω να ξενυχτάς Σπύρο!

Ελπίζω να γίνει σύντομα η αναπαραγωγή.

Θα πρότεινα μια επίσκεψη της Astra για να συγκρίνει τις συμπεριφορές στο νέο τους ενυδρείο...

Βιοτοπικό Lipton! :(

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω να ξενυχτάς Σπύρο!

Ελπίζω να γίνει σύντομα η αναπαραγωγή.

Θα πρότεινα μια επίσκεψη της Astra για να συγκρίνει τις συμπεριφορές στο νέο τους ενυδρείο...

Βιοτοπικό Lipton! :)

Σιγα μη ξενυχτυσω.

Και να ξενυχταγα τι θα εβλεπα?

Μ'αρεσει που τους εχω βαλει και το 2ο moonlight που μου εφτιαξες.

Το πρωτο ειναι στο 400αρι και το εχω χαμηλωμενο απο το ρεοστατη για να μη το κανει μερα μεσα.

Στο 50αρι το εχω τερμα και δεν φαινεται τιποτα :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αφου ο αρσενικος που ειχα βαλει δεν εγινε αποδεκτος (οπως καταλαβα τελικα) απο τη θηλυκια, της εβαλα τον δευτερο αρσενικο στην ιεραρχια.

Ο αλφα, παρολο που ειχε την κυριαρχια οταν ηταν ολα τα ψαρια μαζι στο μεγαλο ενυδρειο (3 αρσ και 1 θηλ), ειχε καποιο γενετικο μαλλον προβλημα και το χαρακτηριστικο σχημα λυρας που εχει η ουρα τους ειχε μια τριτη μικρη αιχμη.

Το σωστο θα ηταν να μη το βαλω για αναπαραγωγη αλλα με παρεσυρε το παθος του.

Η θηλυκια ειχε ομως αλλη γνωμη και δεν προχωρουσε σε γεννα.

Μετα απο δυο μηνες που τα αφησα για αναπαραγωγη στο ενυδρειο, αποφασισα να κανω τον ταρζαν και να ψαρεψω τον βητα αρσενικο απο το 400αρι, οπως και τον αλφα απο το 50αρι και να τα κανω τραμπα.

Μετα απο 3 μερες η θηλυκια ενεδωσε στον βητα αρσενικο (ο οποιος μολις μπηκε στο ενυδρειο αναπαραγωγης εγινε αγνωριστος απο χρωματα, δεν εχω δει τοσο εντονα τυρκουαζ χρωματα σε Dicrossus filamentosus. Ενδεικτικα αναφερω οτι στο 400αρι ηταν σε pH 6.2 - TDS 70 με 70% βρυσης με τυρφη και 30% AΟ και μπηκε σε σκετο 100%ΑΟ με λιγα ξερα φυλλα και λιγη τυρφη)

Να συμπληρωσω οτι βοηθησε η περιεργη αναπτυξη του εχινοδωρου στο πισω μερος ετσι ωστε να δημιουργηθει μια φυσικη φωλια με δυο φυλλα αριστερα δεξια και ενα απο κατω σαν γλωσσα οπου πανω του αφησε τα αυγα η θηλυκια. Το μερος το εβλεπα εδω και δυο μερες και το προσεχε ο αρσενικος, προκαλωντας και την θηλυκια να παει και αυτη να το δει.

Ενυδρειο 50 λιτρα με νερο απο Α.Ο. λιγα ξερα φυλλα (catappa) και λιγη τυρφη.

pH 5.8

TDS 25

θερμοκρασια 29C

Αλλαγες 2 φοιρες την εβδπμαδα 50% με σκετο ΑΟ

Ταισμα με σκουληκακια Grindal (ζωντανα) και Bloodwarms (αποξηραμενα)

φρεσκα βιντεο αμονταριστα (συγνωμη για τα χρωματα του βιντεο αλλα blackwater και gro lux λαμπα ... τα επαιξε η καμερα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...