Jump to content

Χρυσόψαρα


elle

Recommended Posts

Καλησπέρα, σήμερα το απόγευμα που πήγα να ταΐσω τα χρυσόψαρα παρατήρησα μία λίγο παράξενη συμπεριφορά.

Μου φάνηκε σαν φλέρτ αλλα δεν έχω καθόλου εμπειρία οπότε δεν μπορώ να κρίνω :lmao::rasp:

Το ένα κυνηγούσε το άλλο αλλα δέν το δάγκωνε όπως την προηγούμενη φορά με το άρρωστο, παρα μόνο το ακουμπούσε με το κεφάλι ή με το σώμα του.

Η κοιλιά του συγκεκριμένου ψαριού μου φάνηκε τις τελευταίες μέρες λίγο πιό φουσκωμένη απο το κανονικό.

Μπορεί κάποιος πιό έμπειρος να μου πεί τι τρέχει;

Εχω ένα μικρό βιντεάκι.. :lmao:

http://www.esnips.com/web/elle-pond

Έγινε επεξεργασία - elle
Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δεί και το βιντεάκι με τον pleco..

Είναι η πρώτη φορά που τον είδα επιτέλους να τρώει.. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να το δω .

Μάλλον δεν είναι σωστά γραμμένη η διεύθυνση .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να το δω .

Μάλλον δεν είναι σωστά γραμμένη η διεύθυνση .

30817[/snapback]

Ελπίζω εδώ να φαίνεται..

http://www.esnips.com/doc/7bff56d2-99ee-42.../Ζευγαρωμα;.wmv

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη , διόρθωσα και την πρώτη διεύθηνση

Είχα βάλει καταλάθος δύο φορές το http :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εχω δύο ερωτήματα :lmao:

1) Αν όντως τα χρυσόψαρα μου είναι ζευγάρι τί να κάνω ; Δεν ξέρω τίποτα για την αναπαραγωγή των χρυσόψαρων..

Οποιος γνωρίζει κάτι θα το εκτιμούσα αν μου έδινε καμία συμβουλή γιατί δεν βρήκα και πολλα για το θέμα στο ιντερνετ (δεν πρόλαβα βέβαια να ψάξω και πολύ).

2) Παρατήρησα οτο ο πλέκο μαζί με την άλγη τρώει απο τα τοιχώματα της λιμνούλας και τα άλατα που έχουν δημιουργηθεί απο την αυξημένη σκληρότητα του νερού.

Μήπως δεν είναι καλό αυτό και τον πειράξει;Πάντως εδώ και ένα μήνα δέν δείχνει να έπαθε τιποτα αλλα τι γινεται στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν το πρώτο site στο οποίο έψαξα αλλα δεν βρήκα τίποτα για την αναπαραγωγή τους.

Σε ελληνικό site δεν βρήκα μέχρι στιγμής τίποτα :lmao:

Απο αύριο αρχίζω το ψάξιμο σε sites του εξωτερικού..

Link to comment
Share on other sites

:lmao::lmao::rasp:

Ξαναέψαξα και μάλλον βρήκα κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις πως τα χρυσοψαρα σου θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2 χρονων για να ζευγαρωσουν.

Ζευγαρωνουν ανοιξη και φθινοπωρο μετα την ανοδο της θερμοκρασιας αν τα εχεις σε ενυδρειο θα πρεπει να τα κρατησεις αρκετο καιρο στους 16ο και να ανεβασεις σταδιακα την θερμοκρασια μεχρι να τα δεις να φλερταρουν. Αν εχεις πολλα φυτακια στην λιμνη σου τα μωρα θα μπορεσουν να κρυφτουν και καποια να σωθουν. Να ξερεις πως τα χρυσοψαρα κανουν παρα πολλα αυγα μεχρι και 10.000 αναλογα το μεγεθος και την ηλικια αλλα αν γεννησουν θα πρεπει να προσεξεις παρα μα παρα πολυ τις μεταβολες της λιμνης σου ειναι απ τα ποιο ευπαθή ζωακια και μπορουν παρα πολυ ευκολα να παρουσιασουν δυσμορφιες.

Ελπιζω να σε καλυψα

Οτι αλλο θες ρωτα.

Ααααααααα να τα ξεχωριζεις ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωΐ στο pet shop και ρώτησα αν γνωρίζανε την ηλικία των χρυσόψαρων που αγόρασα , αλλα δεν γνωρίζανε. :lmao:

Το δεύτερο ψαράκι πάντως για την ώρα δεν δείχνει σημάδια σεξουαλικής ωρίμανσης, άσε που δεν ξέρω και αν είναι καν αρσενικό..

Ευτυχώς για την ώρα μάλλον θα τη γλυτώσουμε την αναπαραγωγή, πάντως για κάθε ενδεχόμενο αγόρασα τροφή για μωρά ψαράκια γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. :lmao:

Αν συμβεί κάτι πάντως σκέφτομαι να μήν επέμβω και να αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της..

Ενα περίεργο πράγμα, το χρυσόψαρο με την πρησμένη κοιλιά που λογικά απο ότι διάβασα είναι το θηλυκό, κυνηγάει το άλλο ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το ανάποδο.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααα να τα ξεχωριζεις ξερεις;

31078[/snapback]

Πώς τα ξεχωρίζει κανείς? εγώ δεν ξέρω ούτε τα είδη :lmao:

Αυτά είναι τα 3 από τα 4 που φιλοξενώ εγώ

aqua3gv.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα μωρα σου.

Τα 2 αριστερα ειναι τα common ενω το 3 δεξια που εχει πολυ μακρια ουριτσα ειναι comet.

Τα ξεχωριζεις απο το σχημα του πρωκτου τους δλδ ο προεξεχον ειναι θηλυκο ενω ο επιπεδος αρσενικο. Τωρα για να σου πω τι ειναι τα δικα σου θα πρεπει να εχω και την καταλληλη φωτο :lmao:.

Ποσο καιρο τα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! αλλά μάλλον χαλάσαμε το τοπικ της elle!

Σορι!

Απλα να σου πώ ότι στην παραπάνω φωτο το κάτω αριστερά

η ουρά του είναι σαν ανάποδο Υ. Παραθέτω μία φωτό πριν

τα μεταφέρω στο νέο τους σπιτι που είναι 50-60lt!

post-1185-1154111291_thumb.jpg

δλδ έχω ένα με μεγάλη ουρα

ένα με μικρή και ίσια

και 2 με ανάποδο Υ

Τα δύο απο αυτά είναι από μέσα 2000

και τα άλλα δύο πρέπει να είναι περίπου 2002.

Και εφώ νόμιζα τα είχα μόνο 5 χρόνια :lmao:

πάει γέρασα :lmao:

Σόρι elle!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, και εγώ δεν ξέρω τι φύλλο είναι τα χρυσόψαρα μου.. :lmao:

Σε ένα απο τα site που έβαλε ο kouzman παραπάνω έγραφε πώς τα ξεχωρίζεις αλλα είναι πολύ δύσκολο.

Ειδικά εγώ, που για την ώρα τα βλέπω μόνο απο πάνω, δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω.

Ισως όταν μπούν στο ενυδρείο να μπορέσω να δώ καλύτερα..

Υποψιάζομαι οτι το ένα είναι θυληκό απο την συμπεριφορά του τις τελευταίες μέρες, όσο για το άλλο δεν ξέρω.

Αλλα για να το κυνηγάει το θηλυκό και τα το σκουντάει στην "ευαίσθητη περιοχή" υποθέτω πως θα είναι αρσενικό.. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν το κυνηγαει και το εννοχλει οπως λες τοτε μαλλον ειναι αγορακι και οχι κοριτσακι

Στεφανε αν οι ουρες τους ειναι οπως το ψαλιδι και ειναι κοντες ειναι common αν ειναι παλι οπως και το ψαλιδι και μακριες τοτε ειναι comet, αν ειναι οπως στο ψαρακι στην φωτο απ το προφιλ τοτε ειναι fan tail http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=589

Link to comment
Share on other sites

αν και το videακι δεν ειναι πολυ κατατοπιστικο,διαφενεται καποια συμπεριφορα ζευγαρωματος,ομως τα ψαρακια δειχνουν καπως ανωριμα.

αυτο που κυνηγα ειναι σιγουρα αρσενικο.τα αρσενικα εχουν οβαλ πρωκτο,ενω τα θυληκα,στρογγυλο.

Ζευγαρι που θα βγαλει αρκετα ψαρακια αποτελειται απο ενα θηλυκο και 4-5 αρσενικα,λογω του οτι τα αρσενικα βγαζουν λιγο σπερμα,και χρειαζεται η συνδρομη και των υπολοιπων.

Η προετοιμασια για την γεννα αρχιζει τον χειμωνα που τα αρσενικα τα εχουμε σε ξεχωριστο ενυδρειο απο τα θηλυκα,οχι ομως σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες,ιδιαιτερα αν ειναι oranda.για τα απλα χρυσοψαρα ομως μπορει να γινει αυτο.

Οταν αρχιζει να αυξανεται η θερμοκρασια περιβαλλοντος,ενωνουμε τα "ζευγαρια" αυξανουμε κι εμεις την θερμοκρασια του ενυδρειου σχετικα αποτομα,και κατεβαζουμε την σταθμη του νερου μεχρι και τα μισα του ενυδρειου,αυξανουμε την τροφη σε ποσοτητα και ποιοτητα.αν και τα μεγαλα χρυσοψαρα ειναι φυτοφαγα,τους δινουμε και bloodworm 3-4 φορες την εβδομαδα.

Τελος βαζουμε κατι να επιπλεει στην επιφανεια του νερου που να μοιαζει με φυτο,και η φυση θα κανει τα υπολοιπα.

Αν δεν καταλαβες κατι ,,πες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

μπορει να εινι γενα αμα ειναι 2 χρονων και αμα το αλλο το κυνιγαει συνεχεια μπορει να γενησουνε αλλα πρεπει να εχεις γενιστρες και κριψωνες πολλες για να κριβονται τα μικρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...