Jump to content

μονομαχακι


roza

Recommended Posts

πριν από 15 μέρες μου έφεραν ένα μονομάχο. μου είχαν πει να τον ταίζω μια φορα την ημέρα με sera και να του αλλαζω το νερο κάθε 4 μέρες βάζοντας ενα aquavital conditioner. τον έχω σε μια ορθογώνια γυάλα 2λίτρων. διαβάζοντας διάφορα πράγματα από εδώ του αυξησα το φαγητο (2-3 φορες τη μέρα) και τον βλέπω ότι είναι πιο ζωηρός και φτιάχνει πολλές φουσκάλες. με προβληματίζει το ότι στην αλλαγή του νερού θα του χαλάσω τη φωλιά, υπαρχει κάτι που μπορώ να κανω;;

επίσης, υπάρχει περίπτωση να ζήσει το μονομαχάκι στη γυάλα ή είναι απαραίτητο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλώς ήρθες στο AZ!

Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω, αλλά όπως κατάλαβες και μόνη σου, η γυάλα σου, είναι εντελώς ακατάλληλη για οποιδήποτε ψάρι.

Αν σου αρέσουν τα ενυδρεία, και θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς με αυτά, τότε πρέπει να αγοράσεις ένα μικρό ενυδρειάκι (20-30 L), για να φιλοξενήσει το μονομάχο σου.

Επίσης, απαραίτητο εφόδιο, είναι και ένα φίλτρο, ώστε το ενυδρείο να αποκτήσει βιολογία.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις άρθα περί στρωσίματος των νέων ενυδρείων, πχ εδώ και σιγά σιγά θα καταλάβεις τι ''παίζει''.

Φυσικά, για ότι απορία έχεις, εδώ είμαστε. :(

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και δες και το προφιλ του

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στο φόρουμ!

Σίγουρα ο μονομάχος σου θα νιώθει πολύ άβολα και στριμωγμένα σε 2 λίτρα.Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρειάκι κάπου στα 20 λιτρα για να είναι άρχοντας. Πρέπει να πάρεις επίσης και ένα φιλτράκι για να ανανεώνει το νερό και να προστατέυει τον μονομάχο απο τα τοξικά κακάκια του :( .Οσον αφορά το θέμα του ταίσματος έιναι σημαντικό να κοιτάς πάντα πριν ταίσεις την κοιλιά του μονομάχου σου η οποία βρίσκεται κάτω απο τα πλευρικά πτερίγια του, αν είναι πολύ φουσκωμένη δεν θα πρέπει να τον ταίσεις!Οταν πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο θα είναι πιο εύκολο να μήν χαλάσεις τις φουσκες (φωλιά) του μονομάχου σου αν προσέχεις λίγο την ροή του καθαρού νερού πίσω στο ενυδρείο

Καλή συνέχεια :)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

το εχω δει...απλα καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη ιστορία αυτό με το ενυδρείο και μάλλον δε θα τα καταφέρω, λόγω περιορισμένου χρόνου, σκεφτομαι να το δώσω για υιοθεσία :(:)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω? εσυ ξερεις το χρονο σου, γιατι το χομπι αυτο ειναι και της υπομονης ... αλλα ανταμειβει :(

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει...απλα καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη ιστορία αυτό με το ενυδρείο και μάλλον δε θα τα καταφέρω, λόγω περιορισμένου χρόνου, σκεφτομαι να το δώσω για υιοθεσία :):D

Μήν είσαι και τόσο απαισιόδοξη δεν είναι και Κβαντική Φυσική δα :(

Ολοι απο το μηδέν αρχήσαμε και τώρα απολαμβάνουμε τα ψαράκια μας.Πάντος μην νομίζεις πως θα αφιερώνεις περισσότερο απο 1 ώρα την εβδομάδα για ένα μικρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ναι βασικα συνηθως το προβλημα ειναι τα χρηματα αλλα αν μπορεις να ριξεις μια ματια στο site για ευκαιριες πιστευω πως με ενα 40αρι θα εισαι κομπλε για ενα διαστημα. ενα ενυδρειακι 20λιτρα, λιγη αμμο, κανενα ξυλο, κλαδεματα απο μας οσα θες και εισαι οκ :(

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα?? μια ωρα?? αυτο νομίζω μπορώ να το κάνω. πόσο στοιχίζει ενα 20λτ ενυδρείο περιπου;;

Link to comment
Share on other sites

Μια ώρα, μπορεί και λιγότερο όταν μάθεις την διαδικασία.

Στο πόσο κοστίζει ένα ενυδρείο δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε ακριβώς, γιατί εξαρτάται από την μάρκα, από το αν έχει φως, φίλτρο κτλ.

Θα πρότει να να κάνεις μια έρευνα αγοράς στο internet, αλλά και σε petshop στην πόλη σου!

Και φυσικά κοίτα για ευκαιρίες στις αγγελίες του forum!!!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

σοβαρα?? μια ωρα?? αυτο νομίζω μπορώ να το κάνω. πόσο στοιχίζει ενα 20λτ ενυδρείο περιπου;;

ενυδρείο + φίλτρο + φως + θερμαντήρας γύρω στο 50ρικο :(

Link to comment
Share on other sites

ενυδρείο + φίλτρο + φως + θερμαντήρας γύρω στο 50ρικο :(

:) σωστος στην τιμη που εδοσα παρεληψα το φως. κοιτα για αγγελιες εδω ή βαλε εσυ. εχει τεραστιες ευκαιριες...

Link to comment
Share on other sites

:( σωστος στην τιμη που εδοσα παρεληψα το φως. κοιτα για αγγελιες εδω ή βαλε εσυ. εχει τεραστιες ευκαιριες...

ναι..που ακριβώς είναι οι αγγελείες??

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μόνο του (τζάμια και καπάκι) κάνει περίπου 20-25 ευρώ

Το φίλτρό κάπου στα 10 ευρώ

Και μέτά θα χρειαστείς επισης:χαλίκι,φυτά,κάποιο κομάτι ξύλο και καμία πέτρα για διακόσμιση και θερμόμετρο κάπου στα 20 ευρώ

Για τον χειμώνα θα χρειαστείς σίγουρα και έναν μικρό θερμοστάτη,για να σου κρατάει την θερμοκρασία κάπου στους 26-27,κοστίζει περιπου 20 ευρώ

Αν πάρεις αληθηνά φυτά θα χρειαστέις και φώς στο ενυδρέιο σου!Υπάρχουν ενυδρεία που έχουν ενσοματομένες λάμπες αλλα άν δεν έχει θα πρέπει να πάρεις ένα φωτιστικό κατάληλο για ενυδρείο και για τα λίτρα σου.Θα σου κοστήσει κάπου στα 25 ευρώ

Ο φωτισμός στο ενυδρείο έιναι πολύ σημαντικός και πιστεψε με ένα ενυδρείο χωρίς φωτισμό δεν λέει και πολά πραγματα οπότε καλό θα ήταν να πάρεις

Φυσικά μπορείς να πάρεις και αληθινά φυτά απο μέλη του φόρουμ άν κάποιος έχει κλαδέματα απο τα φυτά του :)

Αυτά :(

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

ναι..που ακριβώς είναι οι αγγελείες??

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=248

εδω και μπορεις να κανεις τι δικη σου ανοιγοντας νεο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι..που ακριβώς είναι οι αγγελείες??

η τιμή που σου είπα είναι για καινούργιο... εάν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ για να μην κάνω διαφήμιση το μαγαζί εδώ :(

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μόνο του (τζάμια και καπάκι) κάνει περίπου 20-25 ευρώ

Το φίλτρό κάπου στα 13 ευρώ

Και μέτά θα χρειαστείς επισης:χαλίκι,φυτά,κάποιο κομάτι ξύλο και καμία πέτρα για διακόσμιση και θερμόμετρο κάπου στα 20 ευρώ

Για τον χειμώνα θα χρειαστείς σίγουρα και έναν μικρό θερμοστάτη,για να σου κρατάει την θερμοκρασία κάπου στους 26-27,κοστίζει περιπου 20 ευρώ

Αν πάρεις αληθηνά φυτά θα χρειαστέις και φώς στο ενυδρέιο σου!Υπάρχουν ενυδρεία που έχουν ενσοματομένες λάμπες αλλα άν δεν έχει θα πρέπει να πάρεις ένα φωτιστικό κατάληλο για ενυδρείο και για τα λίτρα σου.Θα σου κοστήσει κάπου στα 25 ευρώ

Ο φωτισμός στο ενυδρείο έιναι πολύ δημαντικός και πιστεψε με ένα ενυδρείο χωρίς φωτισμό δεν λέει και πολά πραγματα οπότε καλό θα ήταν να πάρεις

Φυσικά μπορείς να πάρεις και αληθινά φυτά απο μέλη του φόρουμ άν κάποιος έχει κλαδέματα απο τα φυτά του :D

Αυτά :(

εκτος αν βρει στις αγγελιες κανενα πακετο ετσι? :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=248

εδω και μπορεις να κανεις τι δικη σου ανοιγοντας νεο θεμα.

Δεν μπορεί ακόμα :(

Δικαίωμα δημιουργίας αγγελιών έχουν μόνο τα μέλη με συνολικό αριθμό πόστ 15 και άνω

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

εκτος αν βρει στις αγγελιες κανενα πακετο ετσι? :(

Σίγουρα παίζει και αυτό αν ψάξεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ακόμα :(

Δικαίωμα δημιουργίας αγγελιών έχουν μόνο τα μέλη με συνολικό αριθμό πόστ 15 και άνω

σωστοςςςςςς!!! ναι το ειχα ξεχασει γτ με το που μπηκα στο site απο τις πολλες αποριες την πρωτη μερα παιζει να ειχα κανει 50 ποστ... :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

thx! θα το ψαξω και αύριο και θα ενημερώσω!

τιποτα! αναμενουμε νεα!!

Link to comment
Share on other sites

ένα τελευταίο, κάτι μαύρες κηλίδες που έχει πάνω στα πτερύγιά του τι είναι;; μήπως είναι στρεσαρισμένος;

Link to comment
Share on other sites

ένα τελευταίο, κάτι μαύρες κηλίδες που έχει πάνω στα πτερύγιά του τι είναι;; μήπως είναι στρεσαρισμένος;

οχ τωρα πρεπει λογικα να δουν φωτο τα παιδια για να σου πουν και μαλλον να συμπληρωσεις και μια φορμα ασθενειας για να δουμε ακριβως σε τι συνθηκες ζει. μπορει να μην ειναι και τιποτα... τι χρωμα ειναι ο μονομαχος? τις ειχε απο οταν στον εφεραν? τοτε θα ειναι απο φυσικου του μαλλον, αν οχι μπορει να αλλαζει η διαθεση του, τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει για τη θυληκια μου... τωρα οτι και να σου λεω εγω καλο ειναι να ακουσεις τους εμπειρους σε αυτο το ειδος να σου πουν. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...