Jump to content

Προβλημα με θεραπεια


Recommended Posts

Ειχα προβλημα με καποιο ψαρι (gourami) και η διαγνωση εδειξε οτι ειναι Dropsy....

Ετσι λοιπον πηγα κατευθειαν να παρω το backtopur (direct,να ειναι και πιο δραστικο γιατι ειχε προχωρησει...) αλλα οταν πηγα στο ενυδρειαδικο (γνωστο μαγαζι) μου προτεινε να παρω καποιο αλλο που δεν θυμαμαι μαρκα, το οποιο ειναι σε καψουλες και οταν τις ανοιγεις να πεσει το περιεχομενο,το νερο γινεται πρασινο!

Οταν τελειωσε η θεραπεια....δυστυχως εχασα το γκουραμι (και μαζι μάυτο αλλο ενα glass fish)...εκανα μια αλλαγη,αλλα το νερο και γενικοτερα ο μικροκοσμος του ενυδρειου μου εχει μια αποχρωση του πρασινου!

Τι συμβαινει ακριβως? Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?

Mηπως με τις αλλαγες να φυγει??? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σου έδωσε τις κάψουλες της ΑΡΙ (Furan 2).

Το πρασίνισμα είναι από το φάρμακο και θέλει τουλάχιστον 50% αλλαγή νερού (ας λέει στις οδηγίες 25...) και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ προσθήκη ενεργού άνθρακα μετά για περίπου 1 εβδομάδα, για να φύγει. Και μετά πάλι μεγάλη αλλαγή.

Με την υδρωπικία πάντως, δεν καθαρίζεις εύκολα (μάλλον πολύ δύσκολα έως ποτέ...), με οποιοδήποτε φάρμακο.

Για να καταλάβεις, η εμφάνιση υδρωπικίας (πρήξιμο και άνοιγμα στα λέπια σαν κουκουνάρι) σημαίνει προσβολή/καταστροφή αμετάκλητη κάποιων εσωτερικών οργάνων. Είναι περισσότερο σύμπτωμα, παρά ασθένεια - μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες.

Απ' όσο ξέρω, είναι πάρα πολύ σπάνια η περίπτωση θεραπείας, με οτιδήποτε. Μόνο ανακουφιστικά μπορεί να λειτουργήσουν κάποια φάρμακα - και ιδίως το αλάτι - παρά θεραπευτικά.

Καθάρισε καλά το βυθό και κάνε γενναία αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Εχω το ιδιο προβλημα με ενα Gourami κοκκινο και ως θεραπεια δινω OCTOZIN δισκια. Η θεραπεια ειναι ακομη αγνωστη, αν και ακομη δεν εχει ολοκληρωθει. Ελπιζω για το καλυτερο αν και νομιζω οτι δεν θα εχω κανενα αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...