Jump to content

Εθελοντισμός και κίνητρα


Recommended Posts

Θυμηθείτε πως κάθε μέρα υπάρχει ανάγκη για αίμα το οποίο περισσεύει σχεδόν σε

όλους μας, αλλά μας λείπει σε κάποιες δύσκολες στιγμές της ζωής.

Κάντε μια βόλτα και δώστε λίγο αίμα.

Συμβολικά, καθώς η αιμοδοσία δεν πληρώνεται, όποιος δώσει αίμα μέσα στον

Αύγουστο θα συμμετέχει στην κλήρωση (η οποία θα πρέπει να αναβληθεί για λίγο)

για το skimmer, το οποίο θα αναβαθμιστεί (μόνο για τους αιμοδότες) από το

μοντέλο των 250 λίτρων στο μοντέλο των 800 λίτρων. Για την συμμετοχή στην

κλήρωση θα χρειαστεί αντίγραφο της πιο κάτω κάρτας αιμοδοσίας σφραγισμένης

από το Νοσοκομείο με τσεκαρισμένη την ένδειξη στην κατηγορία αιμοδότη

Εθελοντής.

th_26537_aimo01_393lo.jpg

th_27489_aimo02_382lo.jpg

30749[/snapback]

Θεωρώ οτι η συμμετοχή στην κλήρωση για το σκίμερ σε όποιον δώσει αίμα είναι εντελώς 'χαζή' ως κίνητρο.

Τι πάει να πει κίνητρο για να δώσω αίμα ;;;;;;

Αν το έχει ανάγκη ένας συνάνθρωπος μου για να ζήσει θα το δώσω με ευχαρίστηση.

Δεν χρειάζομαι κίνητρα :lmao:

Μην τρελαθούμε εντελώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι η συμμετοχή στην κλήρωση για το σκίμερ σε όποιον δώσει αίμα είναι εντελώς 'χαζή' ως κίνητρο.

Τι πάει να πει κίνητρο για να δώσω αίμα ;;;;;;

Αν το έχει ανάγκη ένας συνάνθρωπος μου για να ζήσει θα το δώσω με ευχαρίστηση.

Δεν χρειάζομαι κίνητρα :lmao:

Μην τρελαθούμε εντελώς!!!

30889[/snapback]

Στην ιδέα ότι μπορεί να σωθεί μία ανθρώπινη ζωή έστω και με 'κίνητρο' ΔΕΝ μπορούμε να καταλογήσουμε ΤΙΠΟΤΑ!

Το σκίμμερ μπορεί να είναι η αφορμή κάποιος να γίνει τακτικός αιμοδότης και έτσι κερδίζουμε ΟΛΟΙ!

Μπράβο στον Ηλία για την ιδέα και είμαι σίγουρος ότι μέσα από το Aquazone θα την προχωρήσουμε!!!! :rasp:

Και πάλι προσωπικά έχω να πώ ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!!!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε SW1IXC αν και στην ωφελιμιστική κοινωνία που ζούμε μόνο αν δώσεις κάποιο αντάλλαγμα έχεις αποτέλεσμα!

Σίγουρα για να αλλάξει αυτό δεν πρέπει να λειτουργούμε έτσι αλλά δεν είναι μόνο αυτό που μας κάνει ωφελιμιστές είναι η γενικότερη παιδία που αναπαράγουμε σαν κοινωνία και το πώς μεγαλώνουμε τα παιδιά μας!

Αν τους λες κάνε για να σου δώσω τότε τι θα μάθουν μετά!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι η συμμετοχή στην κλήρωση για το σκίμερ σε όποιον δώσει αίμα είναι εντελώς 'χαζή' ως κίνητρο.

Τι πάει να πει κίνητρο για να δώσω αίμα ;;;;;;

Αν το έχει ανάγκη ένας συνάνθρωπος μου για να ζήσει θα το δώσω με ευχαρίστηση.

Δεν χρειάζομαι κίνητρα :lmao:

Μην τρελαθούμε εντελώς!!!

30889[/snapback]

Αν σκέφτονταν όλοι έτσι?????

Ασε που ανάγκη από συνανθρώπους μας υπάρχει κάθε μέρα. Τα κέντρα αιμοληψίας

όμως είναι άδεια, και οι "πελάτες" τους είναι επί το πλείστον "εθελοντές" που το

κάνουν γιατί κάποιος δικός τους το έχει ανάγκη.

Έγινε επεξεργασία - I.LOGOTHETIS Ltd.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι η συμμετοχή στην κλήρωση για το σκίμερ σε όποιον δώσει αίμα είναι εντελώς 'χαζή' ως κίνητρο.

Τι πάει να πει κίνητρο για να δώσω αίμα ;;;;;;

Αν το έχει ανάγκη ένας συνάνθρωπος μου για να ζήσει θα το δώσω με ευχαρίστηση.

Δεν χρειάζομαι κίνητρα :lmao:

Μην τρελαθούμε εντελώς!!!

30889[/snapback]

Ακριβως οπως τα λεει ο Βαγγελης για μενα δεν νοείται να δωσεις αιμα για καποια "αμοιβη" το κανεις μονο και μονο για να βοηθησεις και οχι για να παρεις καποιο δωρο μηπως θα πρεπει να το ξανασκεφτουμε το θεμα του δωρου για την αιμοδοσια;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σημαντική η πράξη και ΚΥΡΙΩΣ το αποτέλεσμά της, που πιστεύω ότι οτιδήποτε "σπρώξει" κάποιον να το κάνει, είναι θεμιτό.

Ας μην κρίνουμε αυτόν που το κάνει και για ποιους λόγους ή με τι κίνητρα, αλλά ας εστιάσουμε στο τι μπορούμε να κάνουμε για να αυξήσουμε τις ποσότητες αίματος προς διάθεση. Είναι πιο σημαντικό...

"Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"... (με την καλή έννοια)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει ολα να τα βλεπουμε μονο απο μια οπτικη γωνια ? Γιατι να θεωρουμε οτι το δωρο μπενει για να παμε να δωσουμε αιμα και οχι σαν μια μικρη επιβραβευση γι αυτους που πανε και ευκαιρια για προβολη της εθελοντικης αιμοδοσιας ?

Δεν προκειτε κανεις εαν δεν θελει να δωσει αιμα να παει για να μπει στην κληρωση μηπως και κερδισει κανενα skimmer!!

Απο την πλευρα μου μονο θετικη βλεπω αυτη την προσφορα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σημαντική η πράξη και ΚΥΡΙΩΣ το αποτέλεσμά της, που πιστεύω ότι οτιδήποτε "σπρώξει" κάποιον να το κάνει, είναι θεμιτό.

Ας μην κρίνουμε αυτόν που το κάνει και για ποιους λόγους ή με τι κίνητρα, αλλά ας εστιάσουμε στο τι μπορούμε να κάνουμε για να αυξήσουμε τις ποσότητες αίματος προς διάθεση. Είναι πιο σημαντικό...

"Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"... (με την καλή έννοια)

Γιατι πρεπει ολα να τα βλεπουμε μονο απο μια οπτικη γωνια ? Γιατι να θεωρουμε οτι το δωρο μπενει για να παμε να δωσουμε αιμα και οχι σαν μια μικρη επιβραβευση γι αυτους που πανε και ευκαιρια για προβολη της εθελοντικης αιμοδοσιας ?

Δεν προκειτε κανεις εαν δεν θελει να δωσει αιμα να παει για να μπει στην κληρωση μηπως και κερδισει κανενα skimmer!!

Απο την πλευρα μου μονο θετικη βλεπω αυτη την προσφορα!

Τελικά η ελληνική Γλώσσα είναι τόσο ανυπέρβλητη τόσο υπέροχη που μερικές λέξεις τις, δίνουν στο λόγο μια στοιβαρότητα που σε κανει να ξεχνάς τι κρύβεται απο πίσω.

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα... Μια μικρή επιβράβευση και πάει λέγοντας.

Λέξεις ωραίες. Λέξεις που χρησιμοποιούμε και κατα κάποιο τρόπο παίρνουμε συγχωροχάρτι απο το ατόπιμα που μπορεί να κάνουμε.

Δεν είναι έτσι όμως.

Και στο Λίβανο κάποιος σκοπός υπάρχει και γίνεται ο πόλεμος φίλε κουζ

Τι σημαίνει αυτό οτι θα αγιάσουμε τους πυραύλους που κατακρεουργούν τα παιδιά σα νανε σαλάμια ;

Τέλος θέλω να πώ οτι δεν κρίνω τον Λογοθέτη η τον κάθε Λογοθέτη εδω μέσα.

Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο ουτε αυτός εμένα.

Κατακρινώ την ιδέα και μόνο αυτή.

Link to comment
Share on other sites

...Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα... Μια μικρή επιβράβευση και πάει λέγοντας.

Λέξεις ωραίες. Λέξεις που χρησιμοποιούμε και κατα κάποιο τρόπο παίρνουμε συγχωροχάρτι απο το ατόπιμα που μπορεί να κάνουμε.

Δεν είναι έτσι όμως.

Και στο Λίβανο κάποιος σκοπός υπάρχει και γίνεται ο πόλεμος φίλε κουζ

Τι σημαίνει αυτό οτι θα αγιάσουμε τους πυραύλους  που κατακρεουργούν τα παιδιά σα νανε σαλάμια ;

Τέλος θέλω να πώ οτι δεν κρίνω τον Λογοθέτη η τον κάθε Λογοθέτη εδω μέσα.

Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο ουτε αυτός εμένα.

Κατακρινώ την ιδέα και μόνο αυτή

30918[/snapback]

Ξεκινώ από το τέλος:

Οταν είπα "ας μην κρίνουμε..." εννοούσα τον όποιο αιμοδότη και τα κίνητρά του και όχι αυτόν που έκανε την πρόταση.

Προσωπικά θεωρώ τόσο ΣΠΟΥΔΑΙΟ το να δώσει κάποιος αίμα, που δεν με ενδιαφέρει καθόλου, ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ, ο λόγος για τον οποίο θα το κάνει... Μπορεί να σωθεί μια ζωή και αυτό είναι ΠΑΝΩ από ΟΛΑ !

Το κίνητρό του (λεφτά, δώρα, "επίδειξη" αλληλεγγύης ή ανθρωπιάς για λόγους προβολής κλπ κλπ) δεν με νοιάζει καθόλου. Πρόβλημά του, αν σκέφτεται και λειτουργεί έτσι. Δεν θα κάτσω να σχοληθώ με τη ψυχή του καθ' ενός... Εμένα με νοιάζει ότι θα σωθεί μια ζωή από αυτή τη μπουκάλα του μ****α !

Σαφώς όμως και αξίζει την επιβράβευσή μας, αυτός ο άλλος, που θα το κάνει με κίνητρο πραγματικής ανθρωπιάς και αλληλεγύης, ανιδιοτελώς...

Επίσης, δεν με νοιάζει να κρίνω αυτόν που κάνει την πρόταση και τα κίνητρά του.

Το αποτέλεσμα μετράει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ, γιατί έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινες ζωές.

Και αφού πάρουμε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα που θέλουμε και που το χρειαζόμαστε τόσο πολύ, ΜΕΤΑ, μπορούμε και να αφιερώσουμε την κριτική μας και στα κίνητρα του καθ' ενός...

Μετά όμως... Αφού θα έχουν σωθεί κάποιοι...

Και αφού θα έχουμε συμμετάσχει κι εμείς, στο βαθμό που μπορούμε.

Στιο άλλο θέμα που θίγεις, αυτό του πολέμου, θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο.

Είναι άλλο θέμα όμως.

Και το απόφθεγμα " ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" ΣΑΦΩΣ και δεν ισχύει πάντα και παντού! Υπάρχει ιεράρχηση και στις αξίες και στους σκοπούς και στα αποτελέσματα και στις συνέπειες και σε όλα.

Μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι γιατί να χαλάμε μια τόσο καλή προσπάθεια του Ηλία αλλά και του κάθε Ηλία?

Όποιος θέλει να μιλήσει για κίνητρα ας το κάνει σε άλλο καινούργιο πόστ.

Είναι κρίμα να γινόμαστε πάντα "Ελληνάρες" και να προσπαθούμε να βρούμε κακά σε ένα θέμα τόσο σοβαρό που έχει να κάνει με ζωές συνανθρώπων μας.

Άς ηρεμήσουμε γιατί άμα μας ανέβει η πίεση δέν θα μπορούμε να δώσουμε ΑΙΜΑ καθώς απαγορεύεται! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είπα κάτι αντίθετο με τα λόγια σου φίλε SW1IXC!

Σίγουρα οι οπτικές μας είναι διαφορετικές!

Αυτά που είπαμε για την κοινωνικοποίηση!

Μακάρι να είχαμε όλοι τόσο καλές προθέσεις και να μην γίνονταν ποτέ αυτή η συζήτηση!

Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δεν σκέφτονται όπως εμείς και αυτό δεν μπορείς να μην το λάβεις υπόψη σου!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι η συμμετοχή στην κλήρωση για το σκίμερ σε όποιον δώσει αίμα είναι εντελώς 'χαζή' ως κίνητρο.

Τι πάει να πει κίνητρο για να δώσω αίμα ;;;;;;

Αν το έχει ανάγκη ένας συνάνθρωπος μου για να ζήσει θα το δώσω με ευχαρίστηση.

Δεν χρειάζομαι κίνητρα :rasp:

Μην τρελαθούμε εντελώς!!!

30889[/snapback]

Ξερεις πολλους εσυ να δινουν αιμα εθελοντικα χωρις να το εχει αναγκη καποιος δικος τους ανθρωπος??????????Αν εχεις παει φανταρος,οταν δινοταν αιμοδοτικες αδειες,εσυ δεν τις ηθελες?????????Μη τρελαθουμε τελειως :lmao::lmao::rasp:

Ο Κος Λογοθετης με την κινηση του αυτη ισως και να καταφερει απο τους 1600 που θα διαβασουν το ποστ του να κανει εστω και εναν πραγματικο ΕΘΕΛΟΝΤΗ.

Μπραβο Ηλια και απο εμενα. :ballistic::rasp::rip:

Link to comment
Share on other sites

Μιά ιδέα καλή είχε ο ανθρωπος, και αμέσως να τον θάψουμε.

Γ... τ.. Ε..... μ.. :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πολλους εσυ να δινουν αιμα εθελοντικα χωρις να το εχει αναγκη καποιος δικος τους ανθρωπος??????????Αν εχεις παει φανταρος,οταν δινοταν αιμοδοτικες αδειες,εσυ δεν τις ηθελες?????????Μη τρελαθουμε τελειως :lmao:  :lmao:  :rasp:

Ο Κος Λογοθετης με την κινηση του αυτη ισως και να καταφερει απο τους 1600 που θα διαβασουν το ποστ του να κανει εστω και εναν πραγματικο ΕΘΕΛΟΝΤΗ.

Μπραβο Ηλια και απο εμενα. :rasp:  :ballistic:  :rasp:

30951[/snapback]

Προσωπικα βρισκω την κινηση του Ηλια καλη και ευγενικη κινηση. Μην ψαχνουμε να βρουμε "ψειρες". Το θεωρω τουλαχιστον αστειο να μπλεκουμε την κινηση του Ηλια με το Λιβανο κτλ. Εχουμε σαφως ποιο σοβαρα πραγματα να απασχολησουμε το μυαλο μας απο πραγματα που αν μη τι αλλο εχουν μια σαφη ευγενικη φυση.

Μην κανουμε την κλωστη τριχια, ειδικα εκει που εχουμε αρκετες τριχιες και καραβοσκοινα να ασχοληθουμε. Μια πολυ μικρη και προχειρη λιστα?

-Παλαιστινη

-Λιβανο

-Ιρακ

-Τσετσενια

-Πολιτικη σκηνη(η ετσι οπως ποια την εχουν καταντησει)

-Ηλιθια τηλεοραση

κτλ

κτλ

κτλ

Ετσι και αλλιως το story που παιζετε τωρα στην Παλαιστηνη και στο Λιβανο ολοι βλεπουμε το ιποκριτικο της υποθεσης. Οπως ολοι ακουσαμε καθαρα τον πλανηταρχη ανεφερε καποιο συγκεκριμενο μερος του λαου εκει σαν "σκατα". Δικαιολογουνε τις θηριωδιες του ολοκληρωτικου πολεμου εκει με τον ποιο ξεδιαντρωπο τροπο και αντι να το κανουμε θεμα-ΘΕΜΑ-ΘΕΜΑΤΑΡΑ, ασχολουμαστε με το κινητρο για να δωσει καποιος αιμα? Οποιος θελει ας δωσει, δικαιωμα του να το κανει, και δικαιωμα του να πει εγω δεν θελω. Ποιο το προβλημα?

Συγνωμη παιδια αλλα νομιζω πως καπου χασαμε την μπαλα...Εχουμε σαφως ποιο σοβαρα ηθικα και κοινωνικα ζητηματα να ασχοληθουμε και δεν το κανουμε οπως πρεπει.

Φιλικα Μαριος

Υστ. Μπραβο Ηλια και απο εμενα, μακαρι και αλλοι να κανουν αντιστοιχες κινησεις. :rip:

Link to comment
Share on other sites

Και στο κατω κατω οποιος θελει να δινει αιμα χωρις να το πει και ας μη δηλωσει συμμετοχη για την κληρωση! Ειναι τοσο απλο...και επιτελους, οπως εγραψαν τοσοι και τοσοι, δεν ειναι απαραιτητο καθε πρωτοβουλια να την ξεσκιζουμε...για μια ακομα φορα ενα μπραβο στον Ηλια...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πολλους εσυ να δινουν αιμα εθελοντικα χωρις να το εχει αναγκη καποιος δικος τους ανθρωπος??????????Αν εχεις παει φανταρος,οταν δινοταν αιμοδοτικες αδειες,εσυ δεν τις ηθελες?????????Μη τρελαθουμε τελειως :lmao:  :lmao:  :rasp:

Ο Κος Λογοθετης με την κινηση του αυτη ισως και να καταφερει απο τους 1600 που θα διαβασουν το ποστ του να κανει εστω και εναν πραγματικο ΕΘΕΛΟΝΤΗ.

Μπραβο Ηλια και απο εμενα. :rasp:  :ballistic:  :rasp:

30951[/snapback]

Ξέρω έναν και αν θέλεις σου δίνω πλήρες στοιχεία να πας να το ελέγξεις.

Και αυτό διότι αυτοί που δίνουν συχνά 'ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ' αίμα και όχι μια φορά το χρόνο επειδή υπάρχει κίνητρο έχουν πρώτη προταιρεότητα όταν το χρειασθούν απο την Τράπεζα αίματος.

Προφανώς δεν το ξερες.

Φαντάρος ναι έχω πάει και υπηρέτησα 23 μήνες και 12 μέρες.

Και όχι αιμοδοτική άδεια δεν πήρα ποτέ.

Τέλος θα πρέπει φίλε Nidal να ρίξεις μια ματιά στο λεξικό για την ερμηνεία της λέξης ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ

Για να μην κουράζεσαι όμως το κάνω εγω για σένα και για όλους όσους νομίζουν οτι αν πάνε να δώσουν είναι Εθελοντές.

"ο) ουσ. εθελοντής ο θεληματικά προσφερόμενος να κάνει κάτι...

Εθελοντής εννοείτε ο πολίτης ο οποίος προσφέρει τις υπηρεσίες του στο κοινωνικό σύνολο και την χώρα του χωρίς απολύτως καμμία αμοιβή"

Η αιμοδοσία είναι κάτι που πρέπει να γίνεται απο τον κάθε άνθρωπο επειδή τον προστάζει η συνείδηση του και όχι γιατί μυρίστηκε κάτι στον αέρα.

Χειραγωγήσεις του στυλ "Ελάτε να δώσετε και θα πάρετε άδεια" έρχεται ενάντια με τις δικές μου αρχές.

Και επειδή θα θεωρεί στο τέλος ότι έχω προσωπική αντιπάθεια με τον Ηλία το ξαναλέω.

Δεν επικροτώ την ιδέα του.

Θα την επικροτούσα αν δεν εμπλεκόταν η κλήρωση ασχέτως αν θα πατούσε κάποιος να δώσει αίμα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω έναν και αν θέλεις σου δίνω πλήρες στοιχεία να πας να το ελέγξεις.

Και αυτό διότι αυτοί που δίνουν συχνά 'ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ' αίμα και όχι μια φορά το χρόνο επειδή υπάρχει κίνητρο έχουν πρώτη προταιρεότητα όταν το χρειασθούν απο την Τράπεζα αίματος.

Προφανώς δεν το ξερες.

Φαντάρος ναι έχω πάει και υπηρέτησα 23 μήνες και 12 μέρες.

Και όχι αιμοδοτική άδεια δεν πήρα ποτέ.

Τέλος θα πρέπει φίλε Nidal να ρίξεις μια ματιά στο λεξικό για την ερμηνεία της λέξης ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ

Για να μην κουράζεσαι όμως το κάνω εγω για σένα και για όλους όσους νομίζουν οτι αν πάνε να δώσουν είναι Εθελοντές.

"ο) ουσ. εθελοντής ο θεληματικά προσφερόμενος να κάνει κάτι...

Εθελοντής εννοείτε ο πολίτης ο οποίος προσφέρει τις υπηρεσίες του στο κοινωνικό σύνολο και την χώρα του χωρίς απολύτως καμμία αμοιβή"

Η αιμοδοσία είναι κάτι που πρέπει να γίνεται απο τον κάθε άνθρωπο επειδή τον προστάζει η συνείδηση του και όχι γιατί μυρίστηκε κάτι στον αέρα.

Χειραγωγήσεις του στυλ "Ελάτε να δώσετε και θα πάρετε άδεια" έρχεται ενάντια με τις δικές μου αρχές.

Και επειδή θα θεωρεί στο τέλος ότι έχω προσωπική αντιπάθεια με τον Ηλία το ξαναλέω.

Δεν επικροτώ την ιδέα του.

Θα την επικροτούσα αν δεν εμπλεκόταν η κλήρωση ασχέτως αν θα πατούσε κάποιος να δώσει αίμα ή οχι.

30965[/snapback]

Εγώ θα συμφωνήσω με το φίλο SW1IXC. Περιέγραψε ολόσωστα την έννοια του εθελοντισμού. Οπως επίσης περιέγραψε ολόσωστα την αμοιβή των εθελοντών στην αιμοδοσία. Προτεραιότητα στην λήψης αίματος. Φίλε SW1IXC, θα έπρεπε να δίνεις αίμα χωρίς να διαθέτεις κάρτα εθελοντή, και να περιμένεις σαν όλους τους άλλους αν ήθελες να μιλάς για τον απόλυτο εθελοντισμό όπως ολόσωστα τον περιέγραψες πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω έναν και αν θέλεις σου δίνω πλήρες στοιχεία να πας να το ελέγξεις.

Και αυτό διότι αυτοί που δίνουν συχνά 'ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ' αίμα και όχι μια φορά το χρόνο επειδή υπάρχει κίνητρο έχουν πρώτη προταιρεότητα όταν το χρειασθούν απο την Τράπεζα αίματος.

Προφανώς δεν το ξερες.

Φαντάρος ναι έχω πάει και υπηρέτησα 23 μήνες και 12 μέρες.

Και όχι αιμοδοτική άδεια δεν πήρα ποτέ.

Τέλος θα πρέπει φίλε Nidal να ρίξεις μια ματιά στο λεξικό για την ερμηνεία της λέξης ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ

Για να μην κουράζεσαι όμως το κάνω εγω για σένα και για όλους όσους νομίζουν οτι αν πάνε να δώσουν είναι Εθελοντές.

"ο) ουσ. εθελοντής ο θεληματικά προσφερόμενος να κάνει κάτι...

Εθελοντής εννοείτε ο πολίτης ο οποίος προσφέρει τις υπηρεσίες του στο κοινωνικό σύνολο και την χώρα του χωρίς απολύτως καμμία αμοιβή"

Η αιμοδοσία είναι κάτι που πρέπει να γίνεται απο τον κάθε άνθρωπο επειδή τον προστάζει η συνείδηση του και όχι γιατί μυρίστηκε κάτι στον αέρα.

Χειραγωγήσεις του στυλ "Ελάτε να δώσετε και θα πάρετε άδεια" έρχεται ενάντια με τις δικές μου αρχές.

Και επειδή θα θεωρεί στο τέλος ότι έχω προσωπική αντιπάθεια με τον Ηλία το ξαναλέω.

Δεν επικροτώ την ιδέα του.

Θα την επικροτούσα αν δεν εμπλεκόταν η κλήρωση ασχέτως αν θα πατούσε κάποιος να δώσει αίμα ή οχι.

30965[/snapback]

Βαγγέλη όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ που μάλλον το αγνόησες όποιος θέλει να μιλήσει για κίνητρα να το κάνει σε άλλο πόστ.

Δέν θα ενεχτώ από κανέναν άλλο εκτροχιασμό σε αυτό το πόστ!

Το βασικό θέμα είναι ένα!

Περισσότεροι αιμοδότες για το καλό όλων μας!

END OF STORY!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω έναν και αν θέλεις σου δίνω πλήρες στοιχεία να πας να το ελέγξεις.

Και αυτό διότι αυτοί που δίνουν συχνά 'ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ' αίμα και όχι μια φορά το χρόνο επειδή υπάρχει κίνητρο έχουν πρώτη προταιρεότητα όταν το χρειασθούν απο την Τράπεζα αίματος.Αυτο δηλαδη δεν ειναι αμοιβη???

Προφανώς δεν το ξερες.

Φαντάρος ναι έχω πάει και υπηρέτησα 23 μήνες και 12 μέρες.

Και όχι αιμοδοτική άδεια δεν πήρα ποτέ.

Φιλε μου πολυ βιαζεσαι.Ειμαι εθελοντης αιμοδοτης απο τα 17.5 χρονια μου.Αρα το συμπερασμα σου ειναι ατοπο!Και αν θελεις να ξερεις πως ξεκινησα θα δεις οτι βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος.Ειμουν μαθητης της 3ης Λυκειου και οργανωσε το Ιπποκρατειο Εθελοντικη αιμοδοσια στο σχολειο μας(Ε.Π.Λ Αιγαλεω 5/94).Εγω εβλεπα βελονα και κιτρινιζα!Κινητρο να δωσω ηταν 2ημερη δικαιολογημενη απουσια και δωρεαν εκδρομη για ενα ΣΚ!Ολη η 3η ταξη εδωσε πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.Σε πληροφορω οτι απο τοτε σχεδον καθε τριμηνο δινω.Κατι απεδωσε τελικα το τοτε δελεαρ ετσι?Παψε λοιπον να εισαι κοντοφθαλμος και κοιτα την ουσια του πραγματος και πανω απο ολα μη βγαζεις βιαστικα συμπερασματα. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη κανε μεταφορα του τοπικ περαν της προσφορας του Ηλια γιατι του το ******* του ανθρωπου :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη κανε μεταφορα του τοπικ περαν της προσφορας του Ηλια γιατι του το ******* του ανθρωπου :lmao:

30979[/snapback]

Δεν το βρίσκω απαραίτητο. Οσο περισσότερος θόρυβος γίνεται τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ που μάλλον το αγνόησες όποιος θέλει να μιλήσει για κίνητρα να το κάνει σε άλλο πόστ.

Δέν θα ενεχτώ από κανέναν άλλο εκτροχιασμό σε αυτό το πόστ!

Το βασικό θέμα είναι ένα!

Περισσότεροι αιμοδότες για το καλό όλων μας!

END OF STORY!!!!

30976[/snapback]

Συγνωμη τωρα αλλα γιατι γινετε παρατηρηση μονο στο ΒΑγγελη ( αν πρεπει να γινει ) δε το συνεχισε αυτος ... απαντησαν καποιοι (αρκετοι) πριν απο αυτον και λογικο ηταν μετα και αυτος να απαντησει ... Δε το συνεχισε αυτος το θεμα ..

Link to comment
Share on other sites

Έκπληκτος παρατηρώ ότι τελικά ο μόνος ο οποίος καταλαβαίνει τι θέλω να πώ είναι αυτός ο οποίος δέχεται σε εισαγωγικά πάντα, τα πυρά μου.

Και αναφέρομαι στον Ηλία.

Δημήτρη μου θα σεβαστώ την επιθυμία σου και θα το τελειώσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έκπληκτος παρατηρώ ότι τελικά ο μόνος ο οποίος καταλαβαίνει τι θέλω να πώ είναι αυτός ο οποίος δέχεται σε εισαγωγικά πάντα, τα πυρά μου.

Και αναφέρομαι στον Ηλία.

Δημήτρη μου θα σεβαστώ την επιθυμία σου και θα το τελειώσω εδώ.

30982[/snapback]

Δέν θέλω να κλείσει Βαγγέλη γιαυτό σου είπα να μεταφερθεί αλλού όπως και έκανα! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη τωρα αλλα γιατι γινετε παρατηρηση μονο στο ΒΑγγελη ( αν πρεπει να γινει ) δε το συνεχισε αυτος ... απαντησαν καποιοι (αρκετοι) πριν απο αυτον και λογικο ηταν μετα και αυτος να απαντησει ... Δε το συνεχισε αυτος το θεμα ..

30981[/snapback]

Αντώνη μάλλον δέν διάβασες όλα μου τα πόστ γιαυτό και απαντάς μονομερός.

Θέλοντας να συνεχίσω την συζήτηση,Θεωρώ και συμφωνώ ότι ο εθελοντισμός δέν θα πρέπει να εξαρτάται από διάφορα κίνητρα καθώς αυτομάτος ακυρώνεται η έννοια του αλλά εξετάζοντας τελείως υποκειμενικά την εν λόγο περίπτωση θεωρώ ότι μπορεί (καλός ή κακώς) κάποιοι να ενεργοποιηθούν για το 'έπαθλο' αλλά το μοναδικό κέρδος είναι η σωτηρία ενός ανθρώπου και μόνο.

Επίσης όπως έφερε παράδειγμα και ο Nidal μπορούν νέοι πραγματικοί εθελοντες να προκύψουν μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...