Jump to content

Εθελοντισμός και κίνητρα


Recommended Posts

Αντώνη μάλλον δέν διάβασες όλα μου τα πόστ γιαυτό και απαντάς μονομερός.

30990[/snapback]

Οχι τα post δε τα διαβασα μονομερος ... αυτο ειναι σιγουρο ... δεν εγραψα τπτ πιο πριν αλλα αυτο δε παει να πει οτι δεν εχω εξετασει τα post ...

Εγω το θεωρησα καπως αυτο το post γιατι το πας επι προσωπικου επιπεδου ενω εχουν συνεχισει πολυ πιο πριν απο το εν λογω ατομο αλλοι να μιλανε για το συγκεκριμενο θεμα ...

Μετα τη πρωτη σου παρατηρηση εχουν γραψει 5 ατομα πριν τον Βαγγελη ...

Αυτα εννοειτε εντελως φιλικα και επειδη στη ζωη μου παντα μαχομαι για το δικαιο ...

Αυτα απο μενα ...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω, να καταργηθεί η προσφορά δωρεάν πορτοκαλάδας στους αιμοδότες, ως ιδιοτελές κίνητρο απέναντι σε μία ανιδιοτελή πράξη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η αιμοδοσία είναι ένα υπέρτατο δείγμα ανθρώπινης αλληλεγγύης. Ειδικά όταν προσφέρεις ένα κομμάτι του εαυτού σου, χωρίς να γνωρίζεις αν ο συνάνθρωπος που θα το πάρει τι φύλο έχει, σε τι θεό πιστεύει, κτλ.

Θα ήταν όμορφο άν η κοινότητα μας, δημιουργούσε ομάδα αιμοδοσίας.

Τώρα άν κάποια μέλη της κοινότητας επιθυμουν να παρακινήσουν άλλους καί με υλικά κίνητρα δεν το βρίσκω ανήθικο, γιατί διαπίστωσα ηθικούς ενδιασμούς περί τούτου..

Όταν προσφέρεις (όχι «δώσεις» για να τιμούμε και τα ελληνικά μας) αιματάκι, το συναίθημα που σε κυριαρχεί δεν περιγράφεται εύκολα.

Μόλις σήμερα μπήκα και διάβασα το θέμα, και λυπάμαι που διαπιστώνω οτι μπλέξαμε τους μηρούς μας ιδεολιγικά και πνίγηκε σε 2 μέρες μιά ευγενική ιδέα.

Προτιμώ αγαπητά μέλη της κοινότητας αυτής να γίνει δημοσκόπηση επί των προθέσεων δημιουργίας ομάδας αιμοδοτών, παρά περι της ταχύτητας σύνδεσης μου στο Ι.νετ και του σκληρού μου δίσκου.

Με αγάπη

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ αγαπητά μέλη της κοινότητας αυτής να γίνει δημοσκόπηση επί των προθέσεων δημιουργίας ομάδας αιμοδοτών, παρά περι της ταχύτητας σύνδεσης μου στο Ι.νετ και του σκληρού μου δίσκου.

Νίκο και τα δύο είναι θεμιτά και πρέπει να υπάρχουν.

Μπορείς να κάνεις εσύ την αρχή ή να συνεχίσεις την όμορφη προσπάθεια του κου Λογοθέτη :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πραγματικά χαίρομαι και νοιώθω περήφανη σαν μέλος αυτού του forum όταν διαβάζω κάποια ποστ που αφορούν θέματα προσωπικής και κοινωνικής ευαισθητοποιησης και διαπιστώνω αυτή την απίθανη πολυπλοκότητα και ποικιλία στις απόψεις..την απολυτοποίηση στις θέσεις..την προσπάθεια επιχειρηματολογιας για την στήριξη των απόψεων......γεννάει πολλά ο νους τελικά..

Είναι πραγματικά άξιο αναφοράς και λόγου..και είναι αληθινό..

Αυτό μας αρέσει..και μας αρέσει πολύ!

Τελικά αναρωτιέμαι τι να απέγινε η ιδέα περί τράπεζας αίματος..

Είμαι εθελοντής αιμοδότης..και αν αυτή μου η στάση μου εξασφάλιζε και

κανα skimmeraki, δε θα'λεγα όχι..χε <_<

Να'μαστε όλοι καλά.. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ξαναγίνει αιμοδοσία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...