Jump to content

Τεστς


Recommended Posts

καλησπερα.ειμαι ο λιγο νεος στην παρεα Fotse.φιλε Kouzman σε προηγουμενο ποστ με ρωτησες για τη θερμοκρασια.εκπληκτος ειδα το θερμομετρο καπου στους 32.εριξα μεσα 2 παγοκυστες και εβαλα εναν ανεμιστηρα απο πανω.εχει αρχισει και πεφτει και τα ψαρακια ζωηρεψαν.εχουν περασει 2 ημερες απο την τελευταια μου απωλεια...ολα φαινονται καλα.τα υγρα τεστ που μου εγραψες δεν τα ειχα ξανακουσει να σου πω την αληθεια...θα το ψαξω παντως.τα γκαπις ειναι καμια εβδομαδα μεσα στο ενυδρειο.ο τυπος στο πετ σοπ μου ειπε στην εβδομαδα θα μπορεσω να εμπλουτισω ζωικα το ενυδρειο μου.μετα απο αυτεσ τισ 2 απωλειες ομως...τι λετε να κανω?για οποια εξελιξη θα σας ςνημερωσω εκ νεου.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να μην βάλεις άλλα ψάρια ακόμα!

Δες τι γίνεται με το ενυδρείο σου πρώτα και μετά πράττεις!

Αν εννοείς ότι έβαλες πάγο μέσα στο νερό για να πέσει η θερμοκρασία τότε δεν νομίζω ότι έκανες καλά μια και έτσι αλλάζει τοπικά και απότομα η θερμοκρασία!

Αντίθετα η λύση του ανεμιστήρα είναι πολύ σωστή (αν και θα έχεις αρκετή εξάτμιση)!

Εγώ προσωπικά δουλεύω με τον κλιματισμό!

Τεστ θα βρεις σε στικ και σε υγρά!

Τα υγρά δείχνουν με μεγαλύτερη ακρίβεια, ενώ τα στικ όχι!

Υγρά τεστ έχουν οι περισσότερες γνωστές εταιρίες όπως η Sera, Tetra κ.α και όλα τα μεγάλα petshop.

Θα πάρεις τεστ για kH, gH, pH, NO2, NO3, NH3-4!

NO2 & NH3-4 πρέπει να έχεις 0, αν όλα πάνε καλά με το φίλτρο σου!

NO3 περίπου 10 με 20!

Τα υπόλοιπα καθορίζονται από τα είδη που φιλοξενείς!

Ζήτησε από τους διαχειριστές να μεταφέρουν το θέμα σου στην κατηγορία «Χημεία Γλυκού Νερού» ή «Τεστ Νερού», ανάλογα με το που κρίνουν ότι θα πρέπει να είναι!

Στις συζητήσεις θα βρεις θεματικές για όλα και θα ανοίγεις τα θέματα σου στην ανάλογη κατηγορία!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Kouzman για ο,τι νεο θα στειλω σε νεο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...