Jump to content

Άμμο ή Χαλίκι ;


Recommended Posts

Στο παλιό ενυδρείο είχα χαλίκι. Τώρα που θα μεταφέρω τους ψάρακες στο νέο ενυδρείο ήθελα να αλλάξω λίγο το περιβάλλον και έλεγα για άμμο.

Μετά απο πολλά άρθρα όμως είδα πως η άμμος φθήρει την σιλικόνη (την τρώει).

Ισχύει τελικά, θα έχω πρόβλημα μακροχρόνια; Λέτε να γυρίσω καμια μέρα σπίτ και να βρώ πλημύρα;

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιό ενυδρείο είχα χαλίκι. Τώρα που θα μεταφέρω τους ψάρακες στο νέο ενυδρείο ήθελα να αλλάξω λίγο το περιβάλλον και έλεγα για άμμο.

Μετά απο πολλά άρθρα όμως είδα πως η άμμος φθήρει την σιλικόνη (την τρώει).

Ισχύει τελικά, θα έχω πρόβλημα μακροχρόνια; Λέτε να γυρίσω καμια μέρα σπίτ και να βρώ πλημύρα;

Mηπως παιζει ρολο σε αυτο που λες η ποιοτητα αμμου?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα βρεί και ένα άρθρο πως η σύσταση της άμμου είναι τέτοια που "τρώει" την σιλικόνη

Link to comment
Share on other sites

αν η αμμο ομως ειναι για ενυδρειακη χρηση οπως H carat 6 δεν νομιζω να σου βγαλει προβλημα σε βαθος χρονου .

Εαν λεμε για την αμμο που πουλανε στις μαντρες με υλικα οικοδομων τοτε μπορει και να ισχυει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αναφέρεσαι στο πυριτιο?? :(

Το πετρωμα το περιεχει και οχι μονο η αμμος.

Κυρίως το ασβεστολιθικό και η άμμος θαλάσσης.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο ποσοστό σε πυρίτιο έχει η θαλασσινή άμμο ενώ μικρότερο η άμμο για το γλυκό νερό.

Υπάρχει η πληροφορία ότι το πυρίτιο καταστρέφει την σιλικόνη αλλά δεν βρήκα πουθενά στο παρελθόν ένα επιστημονικό άρθρο που να επιβεβαιώνει την πληροφορία αυτή, ούτε συνάντησα ποτέ κάποιον χομπιστα που να του καταστράφηκε το ενυδρείο από την άμμο συμπεριλαμβανομένου και εμένα που εδώ και 10 χρόνια έχω άμμο και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο ποσοστό σε πυρίτιο έχει η θαλασσινή άμμο ενώ μικρότερο η άμμο για το γλυκό νερό.

Υπάρχει η πληροφορία ότι το πυρίτιο καταστρέφει την σιλικόνη αλλά δεν βρήκα πουθενά στο παρελθόν ένα επιστημονικό άρθρο που να επιβεβαιώνει την πληροφορία αυτή, ούτε συνάντησα ποτέ κάποιον χομπιστα που να του καταστράφηκε το ενυδρείο από την άμμο συμπεριλαμβανομένου και εμένα που εδώ και 10 χρόνια έχω άμμο και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Ουτε κι εγω εχω βρει.... και το ψαχνω καιρο. :(

Link to comment
Share on other sites

Σαν μύθος μου ακούγεται μιας και το SiO2 είναι η πρώτη ύλη

του γυαλιού.

Το γυαλί παρασκευάζεται με σύντηξη χαλαζιακής άμμου, η οποία

αποτελεί το βασικό συστατικό του (διαμορφωτή), ενός ή περισσότερων

συλλιπασμάτων και ενός (ή περισσότερων σταθεροποιητών.

Αν δεν χρησιμοποιηθεί σταθεροποιητής, τότε το γυαλί γίνεται εύθρυπτο

και αποσαθρώνεται από το νερό. Το κοινό γυαλί παρασκευάζεται με σύντηξη

χαλαζιακής άμμου (SiO2) (73,7%), ανθρακικού νατρίου (κοιν. Σόδα, Na2CO3)

(16%), οξειδίου του καλίου (K2O) (0,5%) (συλλιπάσματα) και ανθρακικού

ασβεστίου (κοιν. ασβεστόλιθου (CaCO3)) (5,2%) ανθρακικού μαγνησίου

(MgCO3) (3,6%) και οξειδίου του αργιλίου (Al2O3) (1%) (σταθεροποιητές).

Ανάλογα με τον τύπο και το ποσοστό των συλλιπασμάτων και των σταθεροποιητών

λαμβάνονται και οι διάφοροι τύποι γυαλιού.

Αν δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα το πυρίτιο στη σιλικόνη δεν θα κολλούσαμε

τα τζάμια με αυτή πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Με ΠΕΙΣΑΤΕ !!! :(

Κάντε μου και μία πρόταση...

Στα χρυσοψαράκια μου να βάλω χαλίκι ή αμμο;

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

Με ΠΕΙΣΑΤΕ !!! :)

Κάντε μου και μία πρόταση...

Στα χρυσοψαράκια μου να βάλω χαλίκι ή αμμο;

:(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=44615&st=0

Link to comment
Share on other sites

εγω αν ειχα χρυσοψαρα θα εβαζα σηγουρα χαλικι να κρυβοντε και λιγες ακαθαρσιες γιατι με αυτα που βγαζουν τα χρησοψαρα αν βαλεις αμμο μεσα σε μια βδομαδα απο ασπρη θα γηνετε μαυρη

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι σκουρο το σκευτομουν κι αν ειναι ετσι χοντρη η αμμος ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα!!! Αναφορικά με την άμμο, σου λέω ανεπιφύλακτα carat 6. Την πήρα και εγώ και είναι όντως η καλύτερη. Είναι ενυδρειακή άμμος και τελικά είχαν δίκιο που με συμβούλευαν και εμένα να πάρω αυτή , παρόλο που είναι ακριβή. Πλένεται αφάνταστα εύκολα. Η άμμος αυτή είναι καθαρός χαλαζίας και δεν έχει πυρίτιο.

Link to comment
Share on other sites

@cyberalan

Φίλε καλημέρα!!! Αναφορικά με την άμμο, σου λέω ανεπιφύλακτα carat 6. Την πήρα και εγώ και είναι όντως η καλύτερη. Είναι ενυδρειακή άμμος και τελικά είχαν δίκιο που με συμβούλευαν και εμένα να πάρω αυτή , παρόλο που είναι ακριβή. Πλένεται αφάνταστα εύκολα. Η άμμος αυτή είναι καθαρός χαλαζίας και δεν έχει πυρίτιο.

Δεν διαβάζονται όλα τα ποστ και λυπούμαι γι αυτό. :)

Οξείδιο πυριτίου

Χαλαζίας

Σίγουρα είναι από τις καλύτερες και ακριβότερες για πολλούς λόγους υφής, σταθερή κοκομετρία και λόγο

μεγάλης σκληρότητας (Οξείδιο του πυριτίου) δεν δημιουργείτε σκόνη στη σακούλα από την τριβή.

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργηθηκε μια απορια διαβαζωντας μια λεπτομερεια που μου ειχε διαφυγει.

Λειε για το χαλαζια οτι "Εμφανίζει πιεζοηλεκτρικές ιδιότητες".

Piezo pickups χρησιμοποιουμε στις ακουστικες κιθαρες για τη μετατροπη του ηχου σε ρευμα.

Κoινως κατι σαν τους "μαγνητες" της ηλεκτρικης κιθαρας αλλα στηριζομενοι σε αλλη τεχονολογια αυτη του πιεζοηλεκτρισμου.

Η απορια ειναι η εξης, υπαρχει περιπτωση να επιρρεαζεται με καποιο τροπο που εχει σχεση με τον ηλεκτρισμο το ενυδρειο με τον χαλαζια? :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα παράγει κάποια διαφορά δυναμικού (τάση) αλλά δεν νομίζω να

είναι μετρήσιμη λόγο χαμηλής διέγερσης.

Φαντάσου ότι θα φερθεί σαν δίπολο ο κάθε κόκκος και όχι όλη η μάζα σαν

ένα μεγάλο δίπολο.

Μπορούμε βέβαια να ρίξουμε μερικές σφυριές στο βυθό και να πάρουμε

κάποια μέτρηση. :)

Τα επαγωγικά από τα μοτέρ είναι πολλά περισσότερα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ψιλο χαλικι μαυρο - καφε θα δειξει ωραια.

Τέτοιο πήρα τελικά, άντε να δω το τελικό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι από τις καλύτερες και ακριβότερες για πολλούς λόγους υφής, σταθερή κοκομετρία και λόγο

μεγάλης σκληρότητας (Οξείδιο του πυριτίου) δεν δημιουργείτε σκόνη στη σακούλα από την τριβή.

για την ακρίβεια είναι διοξείδιο του πυριτίου... :)

Μου δημιουργηθηκε μια απορια διαβαζωντας μια λεπτομερεια που μου ειχε διαφυγει.

Λειε για το χαλαζια οτι "Εμφανίζει πιεζοηλεκτρικές ιδιότητες".

αυτή του η ιδιότητα χρησιμοποιείται στα ρολόγια (quartz = χαλαζίας)

Κάποια στιγμή είχα βρει μία χημική αντίδραση όπου φαινόταν η επίδραση του πυριτίου που περιέχεται στην χαλαζιακή άμμο, ή γενικά σε οποιαδήποτε άμμο που περιέχει πυριτικές ενώσεις, στην σιλικόνη. Εάν το ξαναβρώ θα το ποστάρω...

Η άμμος θαλάσσης περιέχει κάποιο ποσοστό ενώσεων του πυριτίου, η καθαρή χαλαζιακή άμμος είναι καθαρό διοξείδιο του πυριτίου...

Από όσο θυμάμαι όμως, παρόλο που οι αντιδράσεις (εάν θυμάμαι καλά) ευνοούνται λόγω της ύπαρξης του νερού, θέλει πάρα πολύ χρόνο για να δούμε επίδραση στην σιλικόνη...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι όμως, παρόλο που οι αντιδράσεις (εάν θυμάμαι καλά) ευνοούνται λόγω της ύπαρξης του νερού, θέλει πάρα πολύ χρόνο για να δούμε επίδραση στην σιλικόνη...

Ποσο περιπου? θα ηταν χρησιμη μια πληροφορηση.

Τι αλλες επιγραμματικα επιπτωσεις μπορει να εχει στο ενυδρειο και στα ζωντανα?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η ενώσεις του πυρίτιου και άλλο το καθαρό πυρίτιο. Αυτού που απλά φημολογείται ότι προκαλεί ζημιά στην σιλικόνη είναι το καθαρό πυρίτιο που θα μπορούσε να υπάρξει σε μια άμμο.

Απόψεις αχώ διαβάσει πολλές αλλά επιστημονικά κατοχυρωμένης καμία οπότε έως ότου βρω κάτι το αξιόλογο που να επιβεβαιώνει την βλάβη του πυριτίου σε σιλικόνη θα θεωρώ μύθο ότι το πυρίτιο έχει αρνητικές επιπτώσεις στην σιλικόνη.

Το επαναλαμβάνω 15 χρόνια έχω άμμο και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, αν είναι να έχω μετά από 50 χρόνια χαλάλι τότε στην άμμο για τα θετικά που μου πρόσφερε. :)

Link to comment
Share on other sites

αμμος χρησιμοποιητε εδω και πολλα χρονια σε ενυδρεια παγκοσμιος αν δημιουργουσε καποιο σοβαρο προβλημα πηστευετε οτι δεν θα γηνοταν γνωστο ιδιος στην εποχη του διαδικτυου που ζουμε με τοση πληροφωρηση με τοσα φορουμ πηστευω οτι θα ειχαι βγει βρωμα οποτε μαλον πολυ κακο για το τιποτα και οτι μερικες φορες το παρακανουμε και προσπαθουμε να αναλυσουμε σε υπερβολικο βαθμο καποια πραγματα

υ.γ. χωρις να μηλαω για καποιον πρωσοπικα

Link to comment
Share on other sites

μερικες φορες το παρακανουμε και προσπαθουμε να αναλυσουμε σε υπερβολικο βαθμο καποια πραγματα

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.

Οσο υπαρχουν επιχειρηματα η συζητηση πρεπει να συνεχιζεται.

Και να το ψαχνουμε υπερβολικα γιατι οχι?

Φορο θα πληρωσουμε? Εκτος κι αν τον θεσπισουν κι αυτον.

ΦΥΨ

(φορος υπερβολικου ψαξιματος)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.

Οσο υπαρχουν επιχειρηματα η συζητηση πρεπει να συνεχιζεται.

Και να το ψαχνουμε υπερβολικα γιατι οχι?

Φορο θα πληρωσουμε? Εκτος κι αν τον θεσπισουν κι αυτον.

ΦΥΨ

(φορος υπερβολικου ψαξιματος)

χαχαχαχαχαχαχ :):buttrock::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::rasp:

ΦΥΠ πολυ καλοοοο!!!!!!!!!!!!!!!

αλλα προσεχε τι λες....θα σ ακουσει κανεις...και βλεπω να μας τν βαζουν κι αυτον!!!!!! :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::ninja::ninja::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...