Jump to content

Μεσογειακά Ψαράκια


Recommended Posts

Αυτα τα ψαράκια τα είδα προχτες σε έναν ύφαλλο

και ένας φίλος μου τα έχει βγάλει σε φωτογραφία!

Είναι πανέμορφα! Και πάνε κοπαδακι και είναι μόλις 2cm

post-1185-1154112234_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι κοινότατες καλόγριες σε πολύ νεαρή ηλικία..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα φιλοξενήσεις σε Μεσογειακό ενυδρείο, όπου προσαρμόζονται τέλεια, μέχρι να ενηλικιωθούν. Μόλις μεγαλώσουν αρκετά μπορείς να τα επιστρέψεις και πάλι στη θάλασσα.

Την περίοδο Ιουνίου-Ιουλίου θα βρεις άφθονες νεαρές καλόγριες, όπου μπορείς να τις πιάσεις σχετικά εύκολα με μία ενυδρειακή απόχη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα φιλοξενήσεις σε Μεσογειακό ενυδρείο, όπου προσαρμόζονται τέλεια, μέχρι να ενηλικιωθούν. Μόλις μεγαλώσουν αρκετά μπορείς να τα επιστρέψεις και πάλι στη θάλασσα.

Την περίοδο Ιουνίου-Ιουλίου θα βρεις άφθονες νεαρές καλόγριες, όπου μπορείς να τις πιάσεις σχετικά εύκολα με μία ενυδρειακή απόχη.

31266[/snapback]

:lmao:

Να ρωτήσω (φυσικα) επι την ευκαιρία!

Το ροζ σφουγγαροειδές - άλγη - χορταράκι (Δεν ξερω πως να το περιγράψω)

που φαινεται στην φωτό πως μπορεί κάποιος να το μεταφέρει στο ενυδρείο?

Χωρίς φυσικά να βάλει δυναμίτη στο βράχο :lmao:

Απλα έχω την περιέργεια πως "κολάνε" τα διάφορα όντα στους βράχους

που δεν έχουν εγκοπές? Πως τα στερεώνετε δλδ!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τους ροζ σχηματισμούς στο βράχο, πρόκειται για ασβεστιακή μικροάλγη, που ονομάζεται κοραλλίνα.

Αυτή δεν μεταφέρεται μόνη της στο ενυδρείο, αλλά μαζί με τον βράχο.

Ο σχηματισμός της και η ανάπτυξή της όμως, σε ένα σωστά ισορροπημένο ενυδρείο είναι εξασφαλισμένη από μόνη της.

Αν τώρα εννοείς κάτω αριστερά στ φωτογραφία, διακρίνω δύο ειδών μακροάλγης. Η μία είναι είδος πράσινης άλγης με χλωροφύλλη και η άλλη ασβεστοειδής πιθανά με ζουξανθήλη. Αυτά τα είδη μπορείς να τα κόψεις και να τα τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ορίστε άλλα δύο από πόρτο κατσίκι

δεν είναι ψάρια αλλά σε είναι πολύ όμορφα!

post-1185-1155544898_thumb.jpg

post-1185-1155544937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη photo δεν διακρίνω κατι.Αν μπορείς να την παραθέσεις μεγαλύτερη Στέφανε θα βοηθήσει αρκετά. ;)

Στην δεύτερη είναι μια όμορφη μέδουσα(Cotylorhiza tuberculata ) με κάποια συμβιωτικά ψαράκια. Λογικά όσο είναι juv ζούνε δίπλα της για προστασία. Την έχω συναντήσει και εγώ στην Μήλο αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα πως λέγονται τα ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη photo δεν διακρίνω κατι.Αν μπορείς να την παραθέσεις μεγαλύτερη Στέφανε θα βοηθήσει αρκετά. ;)

Στην δεύτερη είναι μια όμορφη μέδουσα(Cotylorhiza tuberculata ) με κάποια συμβιωτικά ψαράκια. Λογικά όσο είναι juv ζούνε δίπλα της για προστασία. Την έχω συναντήσει και εγώ στην Μήλο αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα πως λέγονται τα ψάρια..

32897[/snapback]

Βασικά ήταν ωραία η φωτο στο συγκεκριμένο "κοραλοειδες" και για αυτό το έδιεξα

η μέδουσα θα πρέπει να πω ότι ήταν περί τα 20+cm !

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Σε μια παραλία κοντα στην πάργα έχει μέσα αρκετές 10άδες από

τέτοια κόκκινα σκουλικια!

post-1185-1155989021_thumb.jpg

Orange Fireworm

(Eurythoe complanata)

The fireworms get their name from the extremely painful stings they can deliver from the feathery bristles along their sides. After the sting, the pain and itching can last for weeks. Fireworms can usually be found under rocks and coral heads on the reef and generally reach a size of 6 inches in length.

Πηγή!!!

Πανέμορφα αλλά παιδιά να τα προσέχετε!

Εγώ ο μόνος λόγος που δεν τα ακούμπησα είναι επειδή έχουν έντονο χρώμα

οπότε και φύλλαξα μια "πατινή"!

πανέμορφα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το συγκεκριμένο σκουλήκι το θυμάμαι από μικρός και υπάρχουν σε αφθονία στα ρηχά νερά και σε πετρώδης βυθούς είναι ένας από τους καλλίτερος φυσικούς καθαριστές, αξίζει να μπει σε μεγάλο ενυδρείο, δεν είναι επιθετικό προς τα αλλά ψαριά εκτός αυτά αν είναι χτυπημένα…… θυμάμαι μικρότερος ότι τις πιάναμε τις βγάζαμε στην στεριά επιβεβαιώνοντας την θεωρία όπου αναφέρει ότι το σάλιο του ανθρώπου είναι σαν οξύ!!!!! Απλά φτυστέ το στη μέση και αυτή θα κοπεί στη μέση …. Απίστευτο αλλά αληθινό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το συγκεκριμένο σκουλήκι το θυμάμαι από μικρός και υπάρχουν σε αφθονία στα ρηχά νερά και σε πετρώδης βυθούς είναι ένας από τους καλλίτερος φυσικούς καθαριστές, αξίζει να μπει σε μεγάλο ενυδρείο, δεν είναι επιθετικό προς τα αλλά ψαριά εκτός αυτά αν είναι χτυπημένα…… θυμάμαι μικρότερος ότι τις πιάναμε τις βγάζαμε στην στεριά επιβεβαιώνοντας την θεωρία όπου αναφέρει ότι το σάλιο του ανθρώπου είναι σαν οξύ!!!!! Απλά φτυστέ το στη μέση και αυτή θα κοπεί στη μέση …. Απίστευτο αλλά αληθινό!!!!!

Τα μικρά ψάρια στην μέδουσα είναι ή τα υπέροχα μοβ stromateus fiatola ή μικρά μαγιάτικα. Αυτή η κάμπια, που ονομάζεται "μουσμούθι", έχει δηλητήριο και ρποσοχή μην την ακουμπίσετε, γιατί είναι χειρότερη και από σκορπίνα. Υπάρχει και σε μπλε απόχρωση. Δεν θα την έβαζα στο ενυδρείο μου. Είναι νεκροφάγη, αλλά επιτίθεται και σε κοχύλια και άλλους οργανισμούς. Υπάρχει και στα τροπικά νερα (παρόμοια είδη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...