Jump to content

Ενυυδρειακι 30λ με νεον???


Recommended Posts

καμια σχεση το ενα ψαρι με το αλλο

InternetEndler.jpg

Γαριδες βαλε καμια 20αρια και θα δεις και απο εκει γεννες ( αρκει το ενυδρειο ) να ειναι καλα στρωμενο

Για ενλερ βαλε 1-2 αρσενικα και 4-5 θηλυκα και ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της :buttrock:

δηλ προτινεις 5-7ενλερ σε ενα 30λ συν τις γαριδες συν τα μωρα...????

δεν ειναι πολλα για ενα 30λ?????? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...πφφφφφφφφφ...πολυ δυσκολ υποθεση το ενυδρειο φιλοι μου.....!!!!!!!!! εχει αρχισει να πριζεται ο εγκεφαλος μου απο τις πολλες πληροφοριες :hysterical::hysterical: ....!!!!!!!!!!....κι ακομα δν εχω βγαλει ακρηηηηη :):buttrock: !!!!!!!

δεν είναι τπτ,απλά δεν έχεις κατασταλάξει στο τι θες....

Link to comment
Share on other sites

δηλ προτινεις 5-7ενλερ σε ενα 30λ συν τις γαριδες συν τα μωρα...????

δεν ειναι πολλα για ενα 30λ?????? :)

είναι και γι'αυτό θα πρέπει να τα διώχνεις τα μικρά όπως και στα guppy

Link to comment
Share on other sites

τα εντλερ οταν γεννησουν και μεγαλωσουν λιγο θα τα χαριζεις ( οπως κανω εγω τωρα ) σε αλλους χομπιστες .

Να προσπαθησεις να κρατησεις μια ισσοροπια στο ενυδρειο σου ( να μην εχεις πολλα ψαρακια ) , οι γαριδες δεν επιβαρυνουν και τοσο το ενυδρειο σου .

Link to comment
Share on other sites

αλλη ορολογια του ενλερ για να βρω πληροφοριες????

Link to comment
Share on other sites

είναι και γι'αυτό θα πρέπει να τα διώχνεις τα μικρά όπως και στα guppy

δηλ μπορω να βαλω και γκαπυ με γαριδουλες????? :)

χωρις να εχω ιδιαιτερο προβλημα?????

Link to comment
Share on other sites

αλλη ορολογια του ενλερ για να βρω πληροφοριες????

Poecilia wingei

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τπτ,απλά δεν έχεις κατασταλάξει στο τι θες....

οχι και δν ειναι τπτ!!!!ειμαι και ξανθια!!!μην το ξεχναμε αυτο!!!!χαχαχαχα :):buttrock::hysterical::ninja:

..ειναι και που προσπαθω να βρω κατι που και να μου αρεσει αρκετα αλλα και να μην το ταλαιπωρησω...επειδη απλα το θελω.... :ninja:

ασε που μεχρι πριν λιγο καιρο η μονη σχεση που ειχα με τα ψαρια...ηταν της θαλασσης μας...που τρωμε και ψαρευουμε.... :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δηλ μπορω να βαλω και γκαπυ με γαριδουλες????? :)

χωρις να εχω ιδιαιτερο προβλημα?????

Έχουν αναφερθεί ότι τα guppy είναι κυνηγοί παρά το μέγεθος και την ειρινικότητα τους έχω διαβάσει ότι πολλές φορές χτυπάνε γαρίδες...

Έγω θα σου πρότεινα 1 χαρέμι endlers όπως σου λένε και οι παραπάνω.. 1 χαρέμι : 1 αρσενικό 3 θυληκά.

Poecilia wingei οι ονομασία που θα ψάξεις πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

δηλ μπορω να βαλω και γκαπυ με γαριδουλες????? :)

χωρις να εχω ιδιαιτερο προβλημα?????

μπορείς απλά θα πρέπει να κρατάς μια ισορροπία στον πληθυσμό

Link to comment
Share on other sites

για να συνοψίσουμε και να ξεμπερδευτείς,μπορείς να βάλεις 1 μονομάχο ή ένα χαρέμι guppy ή ένα χαρέμι endlers ή cpd(αυτό με επιφύλαξη)...αυτά είναι και εύκολα ψάρια για έναν αρχάριο και μπορείς να τα βρεις εύκολα

Link to comment
Share on other sites

να κανω αλλη μια ερωτισουλα που μπορει να ακουστει λιγο ασχετη με το συγκεκριμενο θεμα....????

μου εχουν προτινει κατι βιολογικο για να προσθεσω στα φιλτρακια μου....ειναι μαυρο και μοιαζει με αστερακι....ξερεται πως το λενε και αμα αξιζει τν κοπο...???μου ειπαν οτι ειναι καλυτερο απο το siporax mini...ισχυει???

Link to comment
Share on other sites

να κανω αλλη μια ερωτισουλα που μπορει να ακουστει λιγο ασχετη με το συγκεκριμενο θεμα....????

μου εχουν προτινει κατι βιολογικο για να προσθεσω στα φιλτρακια μου....ειναι μαυρο και μοιαζει με αστερακι....ξερεται πως το λενε και αμα αξιζει τν κοπο...???μου ειπαν οτι ειναι καλυτερο απο το siporax mini...ισχυει???

θα αναφέρεσαι γενικά στο βιολογικό υλικό που πρέπει να βάλεις,υπάρχουν πάρα πολλά στην αγορά αυτό που αναφέρεις το μαύρο δεν το ξέρω και δεν μπορώ να φανταστώ πιο εννοείς.....πάντως και το siporax mini μια χαρά είναι και θα σου κάνει τη δουλεία και με το παραπάνω για λίτρα τα δικά σου,απλά δεν ξέρω άμα μπορείς να βρεις κάτι πιο οικονομικό και αρκετά καλό για τα δικά σου λίτρα και με βάση το φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

θα αναφέρεσαι γενικά στο βιολογικό υλικό που πρέπει να βάλεις,υπάρχουν πάρα πολλά στην αγορά αυτό που αναφέρεις το μαύρο δεν το ξέρω και δεν μπορώ να φανταστώ πιο εννοείς.....πάντως και το siporax mini μια χαρά είναι και θα σου κάνει τη δουλεία και με το παραπάνω για λίτρα τα δικά σου,απλά δεν ξέρω άμα μπορείς να βρεις κάτι πιο οικονομικό και αρκετά καλό για τα δικά σου λίτρα και με βάση το φίλτρο σου.

βασικα αυτο που λεω ειναι λιγο ποιο ακριβο νομιζω απο το siporax(τουλαχιστον αυτο τις σερα)...και μου ειπαν οτι επειδη ειναι μικρα τα φιλτρα μου και αυτο ειναι ποιο ισχυρο...ειναι καλυτερα απο το σιποραξ.... :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προτείνουν διάφορα βιολογικά προιόντα για να βγάζουν λεφτά.

Κράτα αυτά που έχεις.

Και μην τους ακούς που σου λένε αν σου λένε να τα αλλάζεις κάθε 6μηνο κλπ!

Ότι βιολογικό υλικό έχεις καλό είναι..!! Το φίλτρο δεν το πειράζουμε.

Το πειράζουμε μόνο αν μειωθεί η ροή και τότε κοιτάμε τι δεν πάει καλά.

Στο σφουγκάρι κλπ.

Αν το σφουγκάρι φταει τότε το στίβουμε λίγο με νερό από το ενυδρείο (όχι μες στο ενυδρείο αυτό εννοείτε!) .

γενικά μην πειράζεις τα βιολογικά υλικά..

Θα χαλάσεις την βιολογία του ενυδρείου σου...

Link to comment
Share on other sites

εαν μιλαμε για τα αστερια της Api ειναι καλυτερα απο το σιποραξ αλλα και ποιο ακριβα , εαν εχεις μικρο φιλτρο βαζεις Η σιποραξ Η σιποραξ μινι , δεν ειναι αναγκη να βαλεις αστερια , ναι μεν ειναι απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα αλλα ποιανουν χωρο :)

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση το ενα ψαρι με το αλλο

InternetEndler.jpg

Γαριδες βαλε καμια 20αρια και θα δεις και απο εκει γεννες ( αρκει το ενυδρειο ) να ειναι καλα στρωμενο

Για ενλερ βαλε 1-2 αρσενικα και 4-5 θηλυκα και ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της :)

Τα εντλερ είναι ουσιαστικά υβρίδια από γκάπυ και επίσης δεν τοποθετούντε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω καμια σχεση εννοω ως προς την εμφανιση , το μεγεθος και το χαρακτηρα :)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνουν διάφορα βιολογικά προιόντα για να βγάζουν λεφτά.

Κράτα αυτά που έχεις.

Και μην τους ακούς που σου λένε αν σου λένε να τα αλλάζεις κάθε 6μηνο κλπ!

Ότι βιολογικό υλικό έχεις καλό είναι..!! Το φίλτρο δεν το πειράζουμε.

Το πειράζουμε μόνο αν μειωθεί η ροή και τότε κοιτάμε τι δεν πάει καλά.

Στο σφουγκάρι κλπ.

Αν το σφουγκάρι φταει τότε το στίβουμε λίγο με νερό από το ενυδρείο (όχι μες στο ενυδρείο αυτό εννοείτε!) .

γενικά μην πειράζεις τα βιολογικά υλικά..

Θα χαλάσεις την βιολογία του ενυδρείου σου...

δν εχω βιολογικο υλικο στα φιλτρα μου εκτος απο το σφουγκαρακι που ειχαν... :):buttrock:

..και αυτο που μου ειπαν 1ον δν το ειχαν(ειχαν μονο μεγαλη συσκευασια..)και επρεπε να παραγγειλω την μικρτερη γτ οντως θα το αλλαξω μετα απο πααααρα πολυ καιρο....χρονια μου ειπαν συγκεκριμενα... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δν εχω βιολογικο υλικο στα φιλτρα μου εκτος απο το σφουγκαρακι που ειχαν... :):buttrock:

..και αυτο που μου ειπαν 1ον δν το ειχαν(ειχαν μονο μεγαλη συσκευασια..)και επρεπε να παραγγειλω την μικρτερη γτ οντως θα το αλλαξω μετα απο πααααρα πολυ καιρο....χρονια μου ειπαν συγκεκριμενα... :hysterical:

τι φιλτρο εχεις ?

Εγω ειμαι της γνωμης να βαλεις μεσα 1-2 σακουλακια σιποραξ μινι ( εαν ειναι μικρο το φιλτρο σου ) και αν ειναι μεγαλο να βαλεις σιποραξ χυμα ( για να γλιτωσεις λεφτα )

Μιλαμε για 30 λιτρα ενυδρειο δεν ειναι αναγκη να παμε σε xtreme (θεωριτικα ) βιολογικο υλικο οπως ειναι τα αστερια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εαν μιλαμε για τα αστερια της Api ειναι καλυτερα απο το σιποραξ αλλα και ποιο ακριβα , εαν εχεις μικρο φιλτρο βαζεις Η σιποραξ Η σιποραξ μινι , δεν ειναι αναγκη να βαλεις αστερια , ναι μεν ειναι απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα αλλα ποιανουν χωρο :)

δεν ξερω αν ειναι της api η καποιας αλλης εταιριας....το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι αστερια και μαυρα....

και επισης μου ειπαν οτι μππορω να τα κοψω...ισχυει...??? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα θα πρέπει να υπολογίσεις τα καθαρά σου λίτρα που θα είναι πολύ λιγότερα από 30 (γύρω στα 20-25). Σε αυτά τα λίτρα πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις μόνο μονομάχο από ψάρι και κανα σαλιγκάρι ή γαρίδες (εφόσον στρωθεί ο βυθός για τουλάχιστον κανά τρίμηνο).

Link to comment
Share on other sites

με το siporax mia χαρά θα είσαι...είναι υπεραρκετό για τα λίτρα σου..βάλε αυτό,έχω ακριβός το ίδιο φίλτρο(έχει πολύ μικρό κάδο)της μάνας του και λογικά θα έχεις και εσύ το ίδιο.Είχα μεγάλο πρόβλημα με το βιολογικό υλικό γιατί είχα βάλει το μακαρόνι και έβαλα αυτό χύμα πάνω από του σφουγγαράκι για να βάλω όσο πιο πολύ μπορώ και βρήκα την ησυχία μου...πάρε τη μικρή συσκευασία αυτή έχω και εγώ και θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για τα 60l άμα έχεις εσωτερικό φίλτρο που λογικά επίσης δεν θα έχεις μεγάλο κάδο

Link to comment
Share on other sites

δηλ..με βλεπω να καλατηγω με μονομαχο εξ αναγκης... :):buttrock::hysterical:

τελικα οσον αφορα το βιολογικο καλυτερα δν ειναι να παρω τα αστερακια...αν εξαιρεσουμε την τιμη...???? :hysterical:

(το εχω ηδη παραγγειλει.... ¨να το ακυρωσω δηλ αν μπορω....η να το παρω για καλυτερο???)

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

δηλ..με βλεπω να καλατηγω με μονομαχο εξ αναγκης... :):buttrock::hysterical:

τελικα οσον αφορα το βιολογικο καλυτερα δν ειναι να παρω τα αστερακια...αν εξαιρεσουμε την τιμη...???? :hysterical:

(το εχω ηδη παραγγειλει.... ¨να το ακυρωσω δηλ αν μπορω....η να το παρω για καλυτερο???)

θα δωσεις στη καλυτερη 20 ευρο για να παρεις 15 αστερια απο τα οποια δεν θα χρεισιμοποιησεις ουτε τα μισα και θα τα κοψεις οπως λες .

Αξιζει να κανεις ολη αυτη τη μανουρα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...