Jump to content

Γεννα Green Terror


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους σας

Ειχα γεννητουρια απο το ζευγαρι green terror που εχω και αυτη την εβδομαδα τα μικρα μου κλεινουν ενα μηνα ζωης ειναι περιπου 30 ψαρακια αυτα που επιβιωσανε.

Οι γονεις και ειδικα η μανα ειναι υπερ προστατευτικη δεν αφηνουν τιποτα να πλησιασει.

Χθες επιτελους εκανα κανονικα αλλαγη νερου με σκουπα βυθου βεβαια με πολυ προσωχη και εβγαλα και τα καλσον που ειχα βαλει στα εξωτερικα φιλτρα αφου πλεον ειναι αρκετα καλοι κολυμβητες και μπορουν να αποφυγουν τυχον αναροφηση τους απο το φιλτρο.

Τα μωρα αναπτησονται μεχρι στιγμης πολυ καλα χωρις να ριχνω καποια ειδικη τροφη ισως τρεφωνται με μικρα υπολειμματα τροφης η απο τις αλγες του ενυδρειου.

Γνωριζει κανεις αν μπορω να τους ριχνω καποια ειδικη τρωφη και πια ειναι αυτη?

Τις επομενες μερες θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο η καποιο βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια.

Πετυχες δυσκολη αναπαραγωγη.

Ακομα και το ταιριασμα ειναι δυσκολο. Τα αρσενικα μπορουν και να σκοτωσουν τα θυληκα.

Τα μωρα στην αρχη τρεφονται απο το λεκιθικο σακο τους και 6-10 μερες μετα την εκκολαψη των αυγων και αφου αρχισουν να κολυμπανε ελευθερα τρωνε νεοεκκολαυθεισα αρτεμια. (πολλα μικρα γευματα την ημερα)

Προμηθευσου αυγα αρτεμιας και ξεκινα καλλιεργια.

Επισης ειναι ευαισθητα στην καθαροτητα του νερου (νικτρικα σχεδον μηδενικα ή τουλαχiστον κατω απο 10 ppm κλπ)

Για εναμιση μηνα μενουν μαζι με τους γονεις μετα τα δινεις.

Μετα την απομακρυνση των μικρων χρειαζεται πολυ προσοχη, γιατι ο αρσενικος θα θελει πιθανως να ξαναζευγαρωσει και αν δεν ειναι ετοιμη η θηλυκια μπορει να γινει πολυ επικινδυνα επιθετικος.

Περιμενουμε φωτο.

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω κατι...οτι εαν παρεισ του εμποριου(αρτεμια) να την ανακινησεισ καλα και να κλινεισ το φιλτο σε καθε ταισμα τουσ.....σου ευχομαι καλη συνεχεια χαζομπαμπα :thumbup::P

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

πρωτότυπη γέννα! Ωραίος!

περιμένουμε φώτο! :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες . :thumbup:

εγω επειδη βαριεμαι τα εκκολαπτηρια της αρτεμιας ταιζω κουνουπονυμφες και γινονται θηρια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι σας χρωσταω φωτο αλλα ειχα πολλα τρεξιματα αυτες τις μερες δεν το εχω ξεχασει ομως.

Πηγα προχθες στο watterinn για αρτεμια αλλα μαλλον δεν ειχε μικρες που μου ειπατε εσεις αν καταλαβα καλα ειναι αυγα και ηθελε να μου δωσει μεγαλες που σε μεγεθος ηταν περιπου οσο τα ψαρακια. Τελικα πηρα τροφη για μωρα ειναι κατι σαν σκονη με πρωτεινες και οποτε ριχνω φαινεται να την τρονε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε φωτογραφιες απο τα μικρα :thumbup:

:P:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους σας

Ειχα γεννητουρια απο το ζευγαρι green terror που εχω και αυτη την εβδομαδα τα μικρα μου κλεινουν ενα μηνα ζωης ειναι περιπου 30 ψαρακια αυτα που επιβιωσανε.

Οι γονεις και ειδικα η μανα ειναι υπερ προστατευτικη δεν αφηνουν τιποτα να πλησιασει.

Χθες επιτελους εκανα κανονικα αλλαγη νερου με σκουπα βυθου βεβαια με πολυ προσωχη και εβγαλα και τα καλσον που ειχα βαλει στα εξωτερικα φιλτρα αφου πλεον ειναι αρκετα καλοι κολυμβητες και μπορουν να αποφυγουν τυχον αναροφηση τους απο το φιλτρο.

Τα μωρα αναπτησονται μεχρι στιγμης πολυ καλα χωρις να ριχνω καποια ειδικη τροφη ισως τρεφωνται με μικρα υπολειμματα τροφης η απο τις αλγες του ενυδρειου.

Γνωριζει κανεις αν μπορω να τους ριχνω καποια ειδικη τρωφη και πια ειναι αυτη?

Τις επομενες μερες θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο η καποιο βιντεο

Τα συγχαρητήριά μου , πέτυχες πολύ δύσκολη αναπαραγωγή , εγώ πάλευα για μήνες να μου ζευγαρώσουν , το οποίο και κατάφερα πολλές φορές αλλά η θηλυκιά τα έτρωγε συνέχεια......

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες . :D

εγω επειδη βαριεμαι τα εκκολαπτηρια της αρτεμιας ταιζω κουνουπονυμφες και γινονται θηρια.

που μπορούμε να βρούμε αυτές τισ κουνουπονυμφεσ??και τι διαδικασία χρειάζονται???έχω μικρά πολλά που θέλω να τα κάνω θεριά..ευχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...