Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά γυρίζωντας από τη βραδυνή μου βόλτα χτύπησα μια μικρή κουκουβάγια :lmao: την οποία μάζεψα και θέλω να περιθάλψω ή αν υπάρχει κάποιος οργανισμός για άγρια ζώα να την περιθάλψει... Μέχρι τότε τι τρώει και τι άλλο μπορώ να κάνω????? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Είπα να την αφήσω ελεύθερη στο μπαλκόνι και αν είναι σε θέση να πετάξει να φύγει, το ζήτημα όμως είναι να μην κάνει καμιά "βουτιά" και την αρπάξει καμιά παλιόγατα την καημένη... Προς το παρόν την έβαλα σε ένα κλουβάκι με νεράκι περιμένοντας τις δικές σας γνώσεις. Παραθέτω και μια φώτο (με κινητό, μην πεθάνει από την τρομάρα της με το φλας) να τη δείτε και εσείς. Η αριστερή φτερούγα φαίνεται να μην κλείνει καλά...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει οργανισμος προστασιας αγριων ζωων και πουλιων ηταν παλια στις πρωην φυλακες τις αιγινας. τωρα εχει μεταφερθει αλλου ξερω οτι δεχονται τραυματισμενα ζωα για περιθαλψη και μετα τα απελευθερωνουν στο φυσικο τους περιβαλλον. δυστυχως δεν γνωριζω που εδρευει τωρα. καλυτερα παρε το 11888 και ρωτα σχετικα. αν θυμαμαι καλα λεγεται κεντρο προστασιας αγριων ζωων και πουλιων δεν ειμαι σιγουρος ομως. το σιγουρο ειναι πως θα δεχτουν την κουκουβαγια χωρις εξοδα για εσενα το μονο που θα πληρωσεις ειναι τα μεταφορικα.

περιμενω εν'αγωνιως την συνεχεια..............

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το κέντρο προστασίας άγριων πουλιών στην Αίγινα γνωρίζω, αλλά δεν ήξερα ότι έχει μεταφερθεί.

Μήπως έχουν κάποιο site?

Όσον αφορά την τροφή της δοκίμασε με κατεψυγμένο ποντικάκι που θα βρεις στα pet shop, αφού το ξεπαγώσεις πρώτα. Νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο να την ταΐσεις το βράδυ αργά, αφού σαν νυκτόβιο δραστηριοποιείται κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Πιστεύω να πάνε όλα καλά. Ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η σοφή μας κυρία είναι στα χέρια ενός καλού παιδιού (ιδιοκτήτης pet shop ο οποίος έχει πάθος με τα πουλιά) το οποίος θα τη φροντίσει έως ότου ανακτήσει τις δυνάμεις της και μπορεί να πετάξει ελεύθερη και πάλι....

Να πω το κρίμα μου δεν τις χωνεύω, μια φορά μας είχαν φάει ένα καναρίνι, αλλά αυτήν τη λυπήθηκα να την παρατήσω. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την άλλη πιστεύω ότι είσαι τυχερός και η κουκουβάγια απο την άλλη άτυχη :lmao:

Και αυτό το λέω γιατί είχες την ευκαιρία να δείς απο κοντά ενα υπέροχο πουλί που στις Μεγαλοπόλεις λίγοι ως έλαχιστοι έχουν την δυνατότητα να δούν ελεύθερο και απο κοντά.

Μου κάνει εντύπωση που έπεσε θύμα.

Μήπως είναι άρωστη και δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο ατύχημα ;

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

Και αυτό το λέω γιατί είχες την ευκαιρία να δείς απο κοντά ενα υπέροχο πουλί που στις Μεγαλοπόλεις λίγοι ως έλαχιστοι έχουν την δυνατότητα να δούν ελεύθερο και απο κοντά.

31312[/snapback]

αν θελετε να σας στελνω κουκουβαγιες με το τσουβαλι...πειτε μου....τις εχω παρατηρησει απο υπερβολικη κοντινη αποσταση,και αυτο γινεται πολλα χρονια γιατι απλα εχουν δυο φωλιες πανω απο το κεφαλι μου στα κεραμιδια του σπιτιου μου,και καταλαβαινετε τωρα...εχω εξοικιωθει μαζι τους,λες και βλεπω σπουργιτακια......βεβαια μιλαμε για ενα απο τα πιο απολυτα αρπαχτικα,και τον απολυτο νυχτερινο φονια......εδω και χρονια εχουν σχεδον εξαφανιστει ποντικια,φιδια ,και εγω δεν ξερω τι αλλο..ασε που ο συνδιασμος του ηχου της κουκουβαγιας με το οπτικο θεαμα των δισκων...σε μεταφερει.......καπου περιεργα-εξωτικα....... :lmao:
Link to comment
Share on other sites

:lmao:

Ακούστε περιστατικό μιας και ανέφερε ο φίλος klaz για τις φωλιές πάνω απο το κεφάλι του.

Εχω μεγαλώσει στην επαρχία και ένας γείτονας που είχα λόγω δυσιδαιμονικών πεποιθήσεων όταν τα βράδυα τύχαινε να εμφανίζεται μια κουκουβάγια έβγαινε ο βλάκας με το δίκανο και τις πυροβολούσε.

Πίστευε ότι όταν ακούσεις μια κουκουβάγια κάποιος στην γειτονιά θα πεθαίνε τις επομένες ημέρες.

Έτσι μου είχε κάνει την κεραία κόσκινο χωρίς βέβαια ευτυχώς να πετύχει ποτέ καμμία. :rasp::rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά γιατί ο τύπος ήταν πάαααααααααααρα πολύ χαζός ώστε να προσπαθεί να σκοτώσει ένα τέτοιο πανέμορφο πλάσμα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως πιστευω οτι και στο Αττικο ΠΑρκο θα μπορουσες να βρεις βοηθεια για το συγκεκριμενο πουλι ...

Link to comment
Share on other sites

Εχει σπασει το φτερο της;

Αν ναι τοτε καλυτερα να απευθυνθεις στο κεντρο που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω γιατι αν δεν δεθει για να δεσει ή δεσει στραβα δεν θα μπορεσει να ξαναπεταξει.

Τρωνε και σκουλικια απ αυτα που τρωνε οι σαυρες οπως και κρεας

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΠΑΖ - Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων

http://www.ekpazp.gr

ΕΚΠΑΖ - Αίγινα

Διεύθυνση:

Τ.Θ 57

Αίγινα

Ελλάδα

18010

E-Mail: ekpaz@ekpazp.gr

Τηλέφωνο: +30 22970 31338

Fax: +30 22970 28214

Πληροφορίες: Το ΕΚΠΑΖ βρίσκεται 10 χλμ από το λιμάνι της Αίγινας

http://www.ekpazp.gr/multi/index.php?optio...emid=34〈=el

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...