Jump to content

Αντιχλωριο


Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω ποση δοση αντιχλωριου πρεπει να βαζουμε στο νερο που προσθετουμε στο ενυδρειο.

Στο αντιχλωριο της Tetra που εχω γραφει οτι η αναλογια ειναι 100ml ανα 100 λιτρα νερου, αυτο ομως κατα ποσο ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα?

Μπορει το νερο που εχουμε εδω να εχει περρισοτερο ή λιγοτερο χλωριο απο καπου αλλου.

Πως μπορουμε να ξερουμε αν η δοση που βαζουμε ειναι επαρκης για να δεσμευσουμε το χλωριο?

Ο λογος που κανω το ερωτημα ειναι οτι κανοντας μια αλλαγη νερου κατα 30% περιπου το νερο παλι εγινε θολο, ενω σε αλλο ποστ αναφερατε οτι το χλωριο μπορει να καταστρεψει τα βακτηρια του φιλτρου, οποτε ξαναγυρναμε στην αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αντιχλωρια τα οποία σου λένε ανάλογα τη ποσότητα σε χλώριο που έχεις βάζεις την ανάλογη δόση οπότε βάζεις αυτό που αναλογεί για την αλλαγή νερού που έκανες .

Το αντιχλωριο της ΤΕΤΡΑ δουλεύει με τη συνολική ποσότητα των λίτρων του νερού άσχετα από τη ποσότητα χλωρίου που μπορεί να έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή το θέμα με είχε απασχολήσει πρόσφατα και το είχαμε συζητήσει με κάποιους φίλους θα σου πω τι γίνεται και τι θα έπρεπε θεωρητικά να γίνεται. Κάποια σκευάσματα αναφέρουν ότι η ποσότητα αντιχλωρίου πρέπει να αντιστοιχεί με τη ποσότητα "νέου" νερού που προσθέτουμε στα ενυδρεία μας βάση με τις οδηγίες του εκάστοτε σκευάσματος. Κάποια άλλα αναφέρουν ότι η ποσότητα αυτή αντιχλωρίου εξαρτάται ανάλογα με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου μας. Η απάντηση κατά τη γνώμη μου μία: Ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες του εκάστοτε κατασκευαστή για το ανάλογο σκεύασμα που χρησιμοποιούμε.

Θεωρητικά τώρα τι θα έπρεπε να κάνουμε.... Υπάρχουν κάποια σκευάσματα όπως της ΑΡΙ Stress coat τα οποία αναφέρουν ότι κάθε ml από την ποσότητα του σκευάσματος αδρανοποιεί x ppm χλωρίνης, χλωραμίνης και βαρέων μετάλλων. Έτσι θα μπορούσαμε να μετρήσουμε με ένα τεστ χλωρίου/χλωραμίνης την διαλυτότητα στο νερό που προσέθουμε και να χρησιμοποιήσουμε βάση των μετρήσεών μας την αντίστοιχη ποσότητα σκευάσματος.

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η πρακτική αντιμετώπιση του προβλήματος είναι η προσθήκη περίπου +50% ποσότητας αντιχλωρίου από το απαιτούμενο, στο νερό που ετοιμάζουμε, ώστε να εξουδετερώνεται και η τυχόν επιπλέον ποσότητα χλωρίου ή άλλων ουσιών. Αυτό το επιπλέον χημικό δεν κάνει κακό ούτε στο νερό, ούτε στα ψάρια, οπότε μπορούμε άφοβα να το βάζουμε και να έχουμε το κεφάλι μας σχετικά ήσυχο.

Το θέμα της θολότητας του νερού που αναφέρεις (kostas RS), δεν έχει καμία σχέση με το αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω φίλε φιλόξενε.

Έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι κάνει δουλειά.

Το μόνο κακό όμως είναι ότι έτσι κάνουμε κατάχρηση εις βάρος της τσέπης μας.

Εκεί που θα μας έβγαζε για x αλλαγές με το +50 % θα μας βγάλει x / 2

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Υπάρχει επιβάρυνση η οποία είναι πολύ μικρή όμως, σε σχέση με τα ωφέλη, αλλά μικρή και σαν λεφτά. Θα δώσω ένα παράδειγμα:

Ας πάρουμε το StressCoat της ΑΡΙ, τη συσκευασία των 240 ml.

Μου κoστίζει 11,80 ευρώ αγορά και φτάνει για 1.820 λίτρα νέου νερού.

Βάζοντας κάθε φορά + 50% στη δόση μας, έχουμε: αντί για 5 ml στα 40 λίτρα, θα βάζουμε ας πούμε, 7,5 ml. Ετσι θα μας βγάλει για 32 δόσεις των 40 λίτρων (αντί για 48 δόσεις κανονικές) => 1.280 λίτρα νέου νερού. Η κάθε αλλαγή 40 λίτρων μας έρχεται σαν κόστος σε αντιχλώριο = 0,37 ευρώ = 130 δραχμές περίπου.

Εγώ αλλάζω περί τα 200 λίτρα την εβδομάδα, δηλαδή περίπου 1,85 ευρώ την εβδομάδα (έναντι 1,20 ευρώ με κανονικές δόσεις). Προσωπικά το θεωρώ μηδαμινό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον φιλόξενο.

Όμως πρέπει να μην ξεχνάμε και κάτι ακόμη πολύ σημαντικό. Το χλώριο και οι χλωραμίνες σκοτώνουν τα μικρόβια και διάφορα άλλα που είναι περισσότερο επικίνδυνα από το ίδιο το χλώριο. Άρα κατά τη γνώμη μου καλό είναι να υπάρχει μια μικρή ποσότητα στο ενυδρείο για να απολυμαίνει τα σημεία που δεν μπορούμε να καθαρίσουμε.

Τώρα πολλοί θα πουν οτι το χλώριο είναι δηλητήριο για τους ζωντανούς οργανισμούς. Μην ξεχνούν οτι κι εμείς κατά τη διάρκεια όλης της ζωής μας πίνουμε καθημερινά χλώριο, σε μικρές ποσότητες. Αν κάτι τέτοιο γίνει και στο ενυδρείο μας πιστεύω οτι θα είναι καλύτερο από το να μην υπάρχει καθόλου χλώριο.

Τώρα αν χρησιμοποιούμε συσκευή αντίστροφης όσμωσης που καταστρέφεται από το χλώριο και θέλουμε να το απομακρύνουμε 100%, περνάμε το νερό μέσα από ενεργό άνθρακα. Είναι το ίδιο φθηνό με τη χρήση αντιχλωρίου και δεν αναγκαζόμαστε να γίνουμε χημικοί.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι πολύ σωστό αυτό που λες, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι επιστήμονας για να το ξέρω ακριβώς.

Το χλώριο χρησιμοποιήται από την ΕΥΔΑΠ για να σκοτώνει διάφορα που είναι στο νερό και που είναι βλαβερά για τον ανθρώπινο οργανισμό, όχι για τα ψάρια.

Απ όσο ξέρω και μικρές ποσότητες χλωρίου και χλωραμινών, είναι δολοφονικές μακροπρόθεσμα στα ψάρια. Επίσης το χλώριο, εξοντώνει και τα χρήσιμα βακτηρίδια του ενυδρείου. Δεν νομίζω ότι λειτουργεί απολυμαντικά σε οτιδήποτε βλαβερό υπάρχει στο ενυδρείο, ή προστατευτικά, σε καμία ποσότητα.

Η χρήση του είναι καθαρά για τον άνθρωπο.

Αλλά αν κάποιος ξέρει τεκμηριωμένα κάτι σχετικό, ας το καταθέσει.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, κι εγω σκεφτομουν να ριξω παραπανω αντιχλωριο, ομως φοβομουν μηπως δεν ειναι σωστο.

Το θολο νερο μηπως ειναι παλι απο τα βακτηρια που πολλαπλασιαζονται στο νεο νερο?

Σε εσας συμβαινει αυτο καθε φορα που αλλαζετε νερο στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Και παραπάνω να βάλεις όπως σου είπαν και οι άλλοι δεν κάνεις κανένα κακό!

Το νερό σου θολώνει κάθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού;

Μήπως μπορείς να μας περιγράψεις αναλυτικά τι κάνεις στις αλλαγές νερού και κατά τον καθαρισμό του φίλτρου σου;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει δυο αλλαγες νερου (περιπου 30%) η τελευταια πριν 3 μερες.

Στην 1η το νερο ετσι κι αλλιως ηταν θολο, καθαρισε ομως μετα απο 3-4 μερες.

Στην τελευταια αλλαγη το νερο θολωσε παλι μετα απο μια μερα.

Η διαδικασια της αλλαγης ειναι:

Πρωτα αφαιρω 3 κουβαδες νερο με ενα λαστιχο.

Κατοπιν γεμιζω 3 κουβαδες αφου βαλω αντιχλωριο μεσα και η θερμοκρασια να ειναι ιδια με του ενυδρειου.

Επειτα βαζω ενα bactozym στο φιλτρο. (stresszyme, ή κατι αλλο δεν εχω βρει εδω).

Το φιλτρο δεν το καθαριζω καθολου προς το παρων, οπως μου προτεινατε σε αλλο τοπικ.

Επισης παραλληλα με την αλλαγη του νερου εβαλα μεσα στο ενυδρειο και ενα μικρο καστρο, (αναμενεται να βαλω κι ενα μεγαλο, μολις ερθει απο αμερικη), ειναι δυνατον να εχει καποια σχεση και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Από τι υλικό είναι το κάστρο;

Πλαστικό φαντάζομαι!

Θύμισε μου αν έχεις υαλοβάμβακα στο φίλτρο σου!

Αν δεν έχεις να βάλεις σαν πρώτο υλικό για να καθαρίζει το νερό μηχανικά!

Ο υαλοβάμβακας πρέπει να αλλάζει τουλάχιστον κάθε εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καστρο ειναι πλαστικο, οσο για υαλοβαμβακα δεν εχω, το φιλτρο εχει μονο σφουγγαρι μεσα.

Γινεται να βαλω και υαλοβαμβακα μεσα ή να βαλω δευτερη αντλια με εξωτερικο φιλτρο που να εχει μονο υαλοβαμβακα?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε φίλτρο πρέπει να έχεις υαλοβάμβακα στην είσοδο του νερού για να κρατάει τα πολλά και να μην βουλώνει το σφουγγάρι σου και τα άλλα υλικά που μπορεί να έχεις μέσα (αν πάρεις και εξωτερικό)!

Link to comment
Share on other sites

...Επισης παραλληλα με την αλλαγη του νερου εβαλα μεσα στο ενυδρειο και ενα μικρο καστρο, (αναμενεται να βαλω κι ενα μεγαλο, μολις ερθει απο αμερικη)...

31378[/snapback]

Να ξέρεις πάντως ότι τέτοιου είδους διακοσμητικά, δεν συμβάλλουν στη δημιουργία φυσικού περιβάλλοντος στον μικρόκοσμο του ενυδρείου και καλό θα ήταν να αποφεύγονται. Ασε που μπορεί να δημιουργήσουν - σε τραβηγμένες περιπτώσεις - και πρόβλημα...

Γνώμονάς μας θα πρέπει να είναι η καλύτερη διαβίωση των ψαριών, με τη δημιουργία όσο γίνεται καλύτερων συνθηκών διαβίωσης και όσο το δυνατόν πιο κοντά στις πραγματικές τους ανάγκες. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου φιλε filoxenos, ο λογος που αποφασισαμε (με τη γυναικα μου) να παρουμε το μεγαλο καστρο ειναι οτι ειναι πανεμορφο (δεν μπορεσα να αντισταθω), τουλαχιστον εχει απο κατω πολλα ανοιγματα σαν σπηλιες, που πιστευω οτι θα αρεσει στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πάντως ότι τέτοιου είδους διακοσμητικά, δεν συμβάλλουν στη δημιουργία φυσικού περιβάλλοντος στον μικρόκοσμο του ενυδρείου και καλό θα ήταν να αποφεύγονται. Ασε που μπορεί να δημιουργήσουν - σε τραβηγμένες περιπτώσεις - και πρόβλημα...

Γνώμονάς μας θα πρέπει να είναι η καλύτερη διαβίωση των ψαριών, με τη δημιουργία όσο γίνεται καλύτερων συνθηκών διαβίωσης και όσο το δυνατόν πιο κοντά στις πραγματικές τους ανάγκες.  :lmao:

31423[/snapback]

Ετσι ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φίλτρα νερού, που μπαίνουν στη βρύση και εξαφανίζουν το χλώριο.

Το καλύτερο που γνωρίζω είναι το E-Spring που δε θα το βρείτε όμως στα καταστήματα αλλά μόνο από διανομείς. Κοστίζει ~800€ και έχει ετήσια συντήριση ~100€

Είναι εξαιρετικό για τα ψάρια αλλά και για τη δική μας υγεία :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Επειτα βαζω ενα bactozym στο φιλτρο. (stresszyme, ή κατι αλλο δεν εχω βρει εδω).

Το φιλτρο δεν το καθαριζω καθολου προς το παρων, οπως μου προτεινατε σε αλλο τοπικ.

Επισης παραλληλα με την αλλαγη του νερου εβαλα μεσα στο ενυδρειο και ενα μικρο καστρο, (αναμενεται να βαλω κι ενα μεγαλο, μολις ερθει απο αμερικη), ειναι δυνατον να εχει καποια σχεση και αυτο?

31378[/snapback]

Φίλε Kostas RS το ενυδρείο σου με μεγάλη πιθανότητα

θολώνει γιατί βάζεις bactozym

σε κάθε αλλαγή νερού. To bactozym θολώνει το νερό

(υποθέτω ότι προκαλεί μεγαλη παραγωγή βακτηριδίων - bacteria bloom)

περισσότερο από τo stresszyme ή άλλα αντίστοιχα προϊόντα.

κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το nitrigon 1 της Aquarium Munster.

To bactozym είναι πολύ καλό προϊόν για αρχικό στρώσιμο,

για μεγάλες αλλαγές νερού ή μετά από θεραπείες που επηρεάζουν τις αποικίες

των βακτηριδίων ή και κυρίως μετά από "πλύσιμο" του υλικού του φίλτρου.

Αν χρησιμοποιήσεις stresszyme δεν θα έχεις θολούρα.

Πάντως δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε κάθε αλλαγή νερού

να προσθέτεις πάντα και ενισχυτικό ανάπτυξης των βακτηριδίων, εκτός

αν "πλύνεις" το υλικό του φίλτρου σου φυσικά (εννοείται απλό

ξέπλυμα στο νερού του ενυδρείου που αλλάζεις).

Σταμάτησε το bactozym στις αλλαγές και χρησιμοποίησε το

μόνο όταν ξεπλένεις το υλικό του φίλτρου.

Για το διακοσμητικό κάστρο θα συμφωνήσω απολύτως με filoxeno

μια και η δημιουργία "πραγματικών" συνθηκών

νομίζω είναι πολύ μεγαλύτερη πρόκληση

από την προσθήκη όμορφων διακοσμητικών. Πάντως αυτό αφορά

και τον καθένα προσωπικά (αλλά και τα ψαράκια μην ξεχνάμε)

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να αφήσεις τα ψαράκια χωρίς τροφή για 3 ημέρες .

Πιστεύω ότι βάζεις πολύ τροφή και θολώνει το νερό .

Το Bactozym δεν θολώνει το νερό το αντίθετο μάλιστα .

Αλήθεια από πότε έχει μπει σε λειτουργία το ενυδρείο με το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να αφήσεις τα ψαράκια χωρίς τροφή για 3 ημέρες .

Πιστεύω ότι βάζεις πολύ τροφή και θολώνει το νερό .

Το Bactozym δεν θολώνει το νερό το αντίθετο μάλιστα .

Αλήθεια από πότε έχει μπει σε λειτουργία το ενυδρείο με το φίλτρο;

31861[/snapback]

Αγαπητέ φίλε Σταμάτη

το Bactozym προκαλεί την πρώτη ημέρα εφαρμογής του

ένα βαθμό θολώματος (μεγαλύτερο ή μικρότερο)

λόγω bacteria bloom (μοιάζει με σύννεφο).

Στη συνέχεια καθαρίζει και γίνεται κρυστάλλινο. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να είναι θολό το νερό όπως και πολλά διαφορετικά είδη θολώματος. Το γεγονός ότι η λεγόμενη θολούρα εμφανίζεται μετά από αλλαγή νερού και τη χρήση bactozym είναι σημαντική ένδειξη που συνηγορεί κατά την ταπεινή μου άποψή μου σε αυτό.

Βεβαίως μπορεί ο φίλος να να τα αφήσει και ατάϊστα για λίγες ημέρες καλό θα τους κάνει.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, η γνώμη μου είναι οτι δεν χρειάζεται να κάνεις χρήση Bactozyme όποτε αλλάζεις νερό γιατί αυτόείναι που σου θολώνει το νερό.Το bactozyme να το χρησιμοποιείς εφόσον εγκαθιστάς απ΄την αρχή ενυδρείο και θέλεις να βοηθήσεις την ωρίμανση του φίλτρου σου.Διάβασε και το κουτάκι του BACTOZYME το ανάφερει περί θολούρας . Να προτιμάς βακτηρίδια σε υγρή μορφή οπως το stress zyme ή αλλες μάρκες και να ακολουθείς τις οδηγίες.Τώρα στη περίπτωση που ανοίγεις ήδη ενα ώριμο φιλτρο για να το καθαρίσεις τότε χρησιμοποίησε bactozyme για να το βοηθήσεις να ανακτήσει το χαμένο βιολογικό του φορτίο.

Τώρα οσο αφορά τα διακοσμητικά αυτά θα έλεγα είναι θέμα γούστου.

Καλο καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Το Bactozym το χρησιμοποιησα επειδη το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο ακομα, -εχουν περασει 3 εβδομαδες-, stresszym δεν εχω προς το παρων.(αναμενεται)

Επειδη δεν μπορεσα να κανω κατι για τη θολουρα (περεμενε για 5η μερα), εκανα ακομη μια αλλαγη 1/3 του νερου.

Αμεσως το νερο του ενυδρειου εγινε πολυ πιο καθαρο, και παραμενει ετσι σημερα για 3η ημερα!

Παραλληλα με την αλλαγη ΔΕΝ εβαλα bactozym, ενω γυρισα και το φιλτρο να κανει ροη κατα μηκος του ενυδρειου (το ειχα στο πλαι και η ροη γινοταν κατα πλατος). Επειδη ειμαι πολυ ασχετος δεν ξερω αν αυτο συνεβαλε σε κατι ή δεν εχει σημασια.

Οσο για την ποσοτητα της τροφης, δεν εχω ψαρια μεσα προς το παρων, θα τα βαλω αυτες τις μερες.

Επισης προμηθευτικα μακαρονακι κι ενεργο ανθρακα σκεπτομενος να τα βαλω στο φιλτρο... Τελικα η επιχειρηση απετυχε παταγοδως γιατι δεν υπαρχει χωρος μεσα στο φιλτρο, και δεν ηθελα να κοψω το σφουγγαρι που ειναι γεματο με αποικιες βακτηριων.

Τωρα προσανατολιζομαι να φτιαξω μονος μου ενα εξωτερικο φιλτρο, στα μαγαζια ειναι πολυ ακριβα (120 ευρω και βαλε).

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις καμία κίνηση να αφήσεις το ενυδρείο ως έχει .

Δεν είχα καταλάβει ότι το ενυδρείο είναι σε κατάσταση στρωσίματος .

Ζωντανά βακτήρια να χρησιμοποιείς από οποιαδήποτε εταιρία και τώρα που είναι αρχή και λίγο πιο συχνά καλό κάνει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...