Jump to content

Μετρησεις Ph και Nh4,nh3


Recommended Posts

Καλή σου μέρα!

Αντί για 7,5 γράψε 7.5. Δηλαδή με τελεία και όχι κόμμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή σου μέρα!

Αντί για 7,5 γράψε 7.5. Δηλαδή με τελεία και όχι κόμμα...

:thumbup::P:hysterical:

για το νο2 που μου βγηκε μηδενικο τι σημαινει?????ειναι τελειως αστρωτο το ενυδρειο μου....???η πρεπει να κανω και νο3 για να ξερω σιγουρα...???

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

ξαναεκανα αλλαγη....και παλι τεστακια....

με λυπη... :thumbup::P παρα τις αλλαγες δν αλλαξε τπτ.... :hysterical::hysterical:

ΝΗ3...1μ=μγ/λ :hysterical:

και ΝΟ2...0ppm :(:(:(

τι να κανωωωω???? :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δε κάνεις και ένα τεστ σε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο, μήπως το τεστάκι δε μας τα λέει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Δε κάνεις και ένα τεστ σε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο, μήπως το τεστάκι δε μας τα λέει καλά;

:P

εγω θα ελεγα να μην ανοιξεις το καινουριο τεστ. κριμα ειναι. με αυτα τα χρηματα μπορεις να παρεις για ΝΟ3.

επισης:

δεν μου απαντησες στα ερωτηματα μου

εξακολουθεις να εχεις καποιες αποριες, που σημαινει οτι:

δεν διαβασες αυτα που σου εγραψα πριν. αν τα μελετησεις και τα κατανοησεις, θα λυσεις μονη σου το προβλημα.

προσωπικα πιστευω οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο τελειως, αλλα αν δεν μου απαντησεις δεν μπορω να στο πω-πουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δε κάνεις και ένα τεστ σε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο, μήπως το τεστάκι δε μας τα λέει καλά;

η εχεις δικιο και το τεστακι τα χει παιξει η εχω αχρωματοψια....κι εγω κι ο γιος μου!!!! :hysterical::hysterical:

λοιπον....το πρωι πριν φυγω...εκανα και τεστακια στο μονομαχο του γιου μου...και μετα χαρας μας βγηκε 0 η αμμωνια...

αλλα....πριν λιγο..εκανα τεστακι στο νερο της βρυσης....κι εμεινα μλκς...!!!!!!!!0.5?????Γινεται..???δν νομιζω... :hysterical::(

τι παιζει μπορει να καταλαβει κανεις...???? :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

:(

εγω θα ελεγα να μην ανοιξεις το καινουριο τεστ. κριμα ειναι. με αυτα τα χρηματα μπορεις να παρεις για ΝΟ3.

επισης:

δεν μου απαντησες στα ερωτηματα μου

εξακολουθεις να εχεις καποιες αποριες, που σημαινει οτι:

δεν διαβασες αυτα που σου εγραψα πριν. αν τα μελετησεις και τα κατανοησεις, θα λυσεις μονη σου το προβλημα.

προσωπικα πιστευω οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο τελειως, αλλα αν δεν μου απαντησεις δεν μπορω να στο πω-πουμε. :hysterical:

σορυ που δν απαντησα αλλα ειχα ψιλομπερδευτει με τις παραπεμψεις σε αυτα που μου εγραψες...κι εχασα την ερωτηση....σορυ και παλι.. :(

λοιπον...το ενυδρειο τρεχει κανα μηνα το πολυ....

τα πρωτα 2ψαρακια μου τα εβαλα στις 4του μηνα...μετα απο 2μερες εβαλα και τα φυτουλια μου...και 2 γαριδες red cherry την οποια την μια δν την εχω δει απο την μερα που την εβαλα... :(:hysterical: και τα 4θηλυκα γκαπακια.

..προχθες εβαλα αλλο ενα αρσενικο(που δν μπορουσα να του αντισταθω-το χα βαλει στο ματι απο την μερα που πηρα τα φυτα :( )θηλυκα δν βρηκα αλλα...και εχθες μου ηρθαν 3γαριδες αμανο(αν και ειχα παραγγειλει 2)και ενα apple snail που τα εβαλα αναγκαστικα γτ δν ειχα τι να τα κανω..... :hysterical::(

...ξερω..θα μου πεις βιαστικα..σε ολες της παραμετρους...κ θα χεις χιλια δικια...αλλα το θεμα μου τωρα εκτος απο το να χαλιεμαι απο την βιασυνη μου..και την απειρια μου...ειναι να προσπαθησω να διορθωσω τα λαθη μου...οσο γινεται τουλαχιστον... :(

ποια ετοιμα βακτηρια προτεινεται???? :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Τα sera διαφερουν νομιζω στη μετρηση.

Θα δεις στις οδηγιες αναλογα τι σου λεει.

Αν λεει ΝΗ3/ΝΗ4 δεν ειναι η τοξικη αμμωνια, ειναι η ολικη.

Κανεις τον υπολογισμο κλπ

Το ζητουμενο ειναι οτι δεν εχει στρωσει ακομα το φιλτρο, ή οτι εχεις μεγαλυτερη ιχθυοφορτωση απο οτι καλυπτει το φιλτρο, ή δεν εχεις καταλληλη ποσοτητα βιλογικου υλικου (αν και αστερακι της rena ειναι απο τα καλυτερα υλικα αν οχι το καλυτερο. Τα Biochem stars πρεπει να εχεις)

Ελεγξε αν ειναι σωστη η ιχθυοφορτωση, και αν ολα ειναι ειναι ΟΚ τοτε ριξε βακτηρια να βαηθησεις να επιταχυνθει ο κυκλος του αζωτου. (ή βρες υγειες μπολι).

Μεχρι τοτε μικρες αλλαγες με καλο αντιχλωριο καθε μερα ή μερα παρα μερα αναλογα, για να μενει καθαρο το νερο.

Οι τιμες που επιβεβαιωνουν οτι ειναι στρωμενο το φιλτρο ειναι:

NH3 μηδεν, NO2 μηδεν, NO3 μεγαλυτερο απο μηδεν.

(Τα νιτρικα καλο ειναι να ειναι μεχρι 20ppm για να μη εχεις προβλημα και με αλγες κλπ ιδανικα.

Ιδανικα για φυτεμενο καλο ειναι να υπαρχει η παρουσια τους μεχρι 5-15ppm.

Για μη φυτεμενο, οσο πιο κοντα στο μηδεν ειναι, ακομα καλυτερα.

Η αμμωνια ΝΗ3 και τα νιτρωδη ΝΟ2 παντα στο απολυτο μηδεν).

Link to comment
Share on other sites

Τα sera διαφερουν νομιζω στη μετρηση.

Θα δεις στις οδηγιες αναλογα τι σου λεει.

Αν λεει ΝΗ3/ΝΗ4 δεν ειναι η τοξικη αμμωνια, ειναι η ολικη.

Κανεις τον υπολογισμο κλπ

Το ζητουμενο ειναι οτι δεν εχει στρωσει ακομα το φιλτρο, ή οτι εχεις μεγαλυτερη ιχθυοφορτωση απο οτι καλυπτει το φιλτρο, ή δεν εχεις καταλληλη ποσοτητα βιλογικου υλικου (αν και αστερακι της rena ειναι απο τα καλυτερα υλικα αν οχι το καλυτερο. Τα Biochem stars πρεπει να εχεις)

Ελεγξε αν ειναι σωστη η ιχθυοφορτωση, και αν ολα ειναι ειναι ΟΚ τοτε ριξε βακτηρια να βαηθησεις να επιταχυνθει ο κυκλος του αζωτου. (ή βρες υγειες μπολι).

Μεχρι τοτε μικρες αλλαγες με καλο αντιχλωριο καθε μερα ή μερα παρα μερα αναλογα, για να μενει καθαρο το νερο.

Οι τιμες που επιβεβαιωνουν οτι ειναι στρωμενο το φιλτρο ειναι:

NH3 μηδεν, NO2 μηδεν, NO3 μεγαλυτερο απο μηδεν.

(Τα νιτρικα καλο ειναι να ειναι μεχρι 20ppm για να μη εχεις προβλημα και με αλγες κλπ ιδανικα.

Ιδανικα για φυτεμενο καλο ειναι να υπαρχει η παρουσια τους μεχρι 5-15ppm.

Για μη φυτεμενο, οσο πιο κοντα στο μηδεν ειναι, ακομα καλυτερα.

Η αμμωνια ΝΗ3 και τα νιτρωδη ΝΟ2 παντα στο απολυτο μηδεν).

ναι της σερα εσι λεει...και τα 2...ολικη....

τα αστερια ειναι της ρενα...αλλα και αργησα να μαθω οτι επρεπε να τα βαλω...και αργησε να ερθει η παραγγελια μ...και τα εβαλα μολις σημερα το πρωι!!!! :P

πως μπορωνα ελενξω την ιχθυοφορτωση???? :thumbup:

και ποια βακτηρια προτεινεις ως καλυτερα..???

νο2 μου βγαινει 0...που αν εχω καταλαβει καλα...η ειναι αστρωτο τελειως...η πρεπει να ελενξω και το νο3 για να καταλαβω...(Δευτερα παω να το παρω....χθες μου φεραν αλλαν νταλλον...)

οσο για το ΝΗ3/ΝΗ4 που μου βγαινει 0.5 απο την βρυση????????τι εχεις να πεις???? :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

1. πως μπορωνα ελενξω την ιχθυοφορτωση???? :thumbup:

2. και ποια βακτηρια προτεινεις ως καλυτερα..???

3. νο2 μου βγαινει 0...που αν εχω καταλαβει καλα...η ειναι αστρωτο τελειως...η πρεπει να ελενξω και το νο3 για να καταλαβω...(Δευτερα παω να το παρω....χθες μου φεραν αλλαν νταλλον...)

4. οσο για το ΝΗ3/ΝΗ4 που μου βγαινει 0.5 απο την βρυση????????τι εχεις να πεις???? :P:hysterical:

1. Ο δικος μου τροπος ελεγχος της ιχθυοφορτωσης ειναι μια μιξη απο διαφορους αλλους.

Ο γενικος στο περιπου τροπος (που εχει εξαιρεσεις ομως) ειναι να υπολογιζεις να υπαρχει 1.5-2 λιτρα νερο για καθε εκατοστο ψαριου που υπαρχει στο ενυδρειο.

Και ενα αλλος βασικος ειναι να μη γεμιζει νιτρικα, φωσφορικα κλπ οργανικα το νερο, πριν συμπληρωθει ο χρονος που μπορω να κανω ανανεωση του νερου.

Το να υπαρχει καταλληλη ποιοτητα/ποσοτητα βιολογικου υλικου στη φιλτρανση ετσι ωστε τα ΝΗ3 και ΝΟ2 να ειναι μηδενικα, ειναι απολυτο δεδομενο για οποια ιχθυοφορτωση υψηλη ή χαμηλη.

2. Τα ζωντανα (μπολιασμα) φυσικα.

Απο τα εμποριου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε, εκτος απο οταν αρχιζα το χομπι χρησιμοποιησα καποια και βαση των μετρησεων μου δεν εκαναν κατι ιδιαιτερο στην επιταχυνση του στρωσιματος αν και ακολουθησα σωστα τις οδηγιες τους.

Ισως ειχε λιγο πιο χαμηλες τιμες τοξικων (ΝΗ3 ΝΟ2) απο οτι θα ειχε χωρις τα βακτηρια εμποριου, και αυτο ομως ειναι πολυ καλο βοηθημα ετσι κι αλλιως.

Με στενη παρακολουθηση και συχνες αλλαγες δεν εχασα ουτε ενα ψαρι παντως.

Θα σου προτεινα να δεις τα Tropical - Bacto active, Tetra - Safe start, Sera - Βio nitrivec.

3. Ετσι οπως το λες ειναι.

Ή ειναι τελειως αστρωτο το φιλτρο και δεν εχει ανεβασει ακομα ΝΟ2

Ή υπαρχει καποια διαταραχη στο κυκλο του αζωτου και χανεις βακτηρια του πρωτου ειδους που δεσμευουν αμμωνια, ενω υπαρχει ικανος αριθμος βακτηριων του δευτερου ειδους που δεσμευουν νιτρωδη και γιαυτο δεν μετρας νιτρωδη και μετρας μονο αμμωνια.

Η μετρηση των ΝΟ3 θα επιβεβαιωνε τη λειτουργια του κυκλου του αζωτου

4. Να δεις πρωτα μηπως κανεις καποιο λαθος στη μετρηση (πχ μια φουρνια απο μπουκαλακια της sera ειχε βγει με λαθος διαγραμμιση και τα ml που βαζεις μπορει να μην ειναι ακριβως σωστα, πχ δοκιμασε με δοσομετρικη συριγγα απο φαρμακειο).

Μετα μπορεις να μετρησεις το νερο της βρυσης σου και με αλλης εταιρειας (δανεικο) τεστ ή να μετρησεις με το δικο σου τεστ το νερο απο μια αλλη βρυση, οχι της περιοχης σου.

Αν παρολα αυτα σιγουρευτεις οτι εχεις αμμωνια στη βρυση, πρεπει να λυσεις το προβλημα οχι μονο για το ενυδρειο αλλα και για εσας τους ιδιους που πινετε το νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Ο δικος μου τροπος ελεγχος της ιχθυοφορτωσης ειναι μια μιξη απο διαφορους αλλους.

Ο γενικος στο περιπου τροπος (που εχει εξαιρεσεις ομως) ειναι να υπολογιζεις να υπαρχει 1.5-2 λιτρα νερο για καθε εκατοστο ψαριου που υπαρχει στο ενυδρειο.

Και ενα αλλος βασικος ειναι να μη γεμιζει νιτρικα, φωσφορικα κλπ οργανικα το νερο, πριν συμπληρωθει ο χρονος που μπορω να κανω ανανεωση του νερου.

Το να υπαρχει καταλληλη ποιοτητα/ποσοτητα βιολογικου υλικου στη φιλτρανση ετσι ωστε τα ΝΗ3 και ΝΟ2 να ειναι μηδενικα, ειναι απολυτο δεδομενο για οποια ιχθυοφορτωση υψηλη ή χαμηλη.

2. Τα ζωντανα (μπολιασμα) φυσικα.

Απο τα εμποριου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε, εκτος απο οταν αρχιζα το χομπι χρησιμοποιησα καποια και βαση των μετρησεων μου δεν εκαναν κατι ιδιαιτερο στην επιταχυνση του στρωσιματος αν και ακολουθησα σωστα τις οδηγιες τους.

Ισως ειχε λιγο πιο χαμηλες τιμες τοξικων (ΝΗ3 ΝΟ2) απο οτι θα ειχε χωρις τα βακτηρια εμποριου, και αυτο ομως ειναι πολυ καλο βοηθημα ετσι κι αλλιως.

Με στενη παρακολουθηση και συχνες αλλαγες δεν εχασα ουτε ενα ψαρι παντως.

Θα σου προτεινα να δεις τα Tropical - Bacto active, Tetra - Safe start, Sera - Βio nitrivec.

3. Ετσι οπως το λες ειναι.

Ή ειναι τελειως αστρωτο το φιλτρο και δεν εχει ανεβασει ακομα ΝΟ2

Ή υπαρχει καποια διαταραχη στο κυκλο του αζωτου και χανεις βακτηρια του πρωτου ειδους που δεσμευουν αμμωνια, ενω υπαρχει ικανος αριθμος βακτηριων του δευτερου ειδους που δεσμευουν νιτρωδη και γιαυτο δεν μετρας νιτρωδη και μετρας μονο αμμωνια.

Η μετρηση των ΝΟ3 θα επιβεβαιωνε τη λειτουργια του κυκλου του αζωτου

4. Να δεις πρωτα μηπως κανεις καποιο λαθος στη μετρηση (πχ μια φουρνια απο μπουκαλακια της sera ειχε βγει με λαθος διαγραμμιση και τα ml που βαζεις μπορει να μην ειναι ακριβως σωστα, πχ δοκιμασε με δοσομετρικη συριγγα απο φαρμακειο).

Μετα μπορεις να μετρησεις το νερο της βρυσης σου και με αλλης εταιρειας (δανεικο) τεστ ή να μετρησεις με το δικο σου τεστ το νερο απο μια αλλη βρυση, οχι της περισοχης σου.

Αν παρολα αυτα σιγουρευτεις οτι εχεις αμμωνια στη βρυση, πρεπει να λυσεις το προβλημα οχι μονο για το ενυδρειο αλλα και για εσας τους ιδιους που πινετε το νερο.

μου φεραν καταλαθος και της απι...και σκεφτομουν να τα επιστρεψω...λες να τα δοκιμασω να δω...???

οσο για δανεικο...λιγο δυσκολο....δν εχω καποιον να ασχολειται με το χομπυ διαθεσιμο... :thumbup:

οσον αφορα τα ml το δοκιμασα με την μετρηση της απι για το ΝΟ2 και ειναι οκ....

υπαρχει περιπτωση να εχει αμμωνια η βρυση????? :hysterical::hysterical::hysterical:

αααα...και για το safe start...το ειχα βαλει μια μερα πριν βαλω τα πρωτα ψαρακια....να ξαναπαρω...να βαλω????

για μπολι παλι δυσκολο... :P

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

1. μου φεραν καταλαθος και της απι...και σκεφτομουν να τα επιστρεψω...λες να τα δοκιμασω να δω...???

2. οσο για δανεικο...λιγο δυσκολο....δν εχω καποιον να ασχολειται με το χομπυ διαθεσιμο... :hysterical:

3. οσον αφορα τα ml το δοκιμασα με την μετρηση της απι για το ΝΟ2 και ειναι οκ....

4. υπαρχει περιπτωση να εχει αμμωνια η βρυση????? :hysterical::(:(

5. αααα...και για το safe start...το ειχα βαλει μια μερα πριν βαλω τα πρωτα ψαρακια....να ξαναπαρω...να βαλω????

6 .για μπολι παλι δυσκολο... :hysterical:

1. Φυσικα, και το ρωτας? Αμμωνιας ειναι? απο τα πιο αξιοπιστα τεστ :( Αν επιβεβαιωσει τις μετρησεις θα εχεις δυο τεστ μαζι με της sera.

Θα τρελαθεις στις μετρησεις. Δεν τελειωνουν ποτε αυτα τα υγρα. Ακομα εχω τα πρωτα μου και ληγουν οπου να'ναι :thumbup: )

2. Στο Αγιο Ορος κατοικεις? Γιατι δεν βαζεις εδω καμια αγγελια ή να κανονισεις να να σου φερουν σε κανενα καφε του ΑΖ?

3. ΟΚ τοτε.

4. Φυσικα. Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=332886

και κοιτα και ποσο ευκολα το ελυσε το προβλημα, σε περιπτωση που εχεις κατι παρομοιο.

5. Δεν μπορω να σε βοηθησω με τα βακτηρια εμποριου, δεν εχω ασχοληθει.

6. Απαντω ....οτι εγραψα και στο 2 :P

Link to comment
Share on other sites

1. Φυσικα, και το ρωτας? Αμμωνιας ειναι? απο τα πιο αξιοπιστα τεστ :thumbup: Αν επιβεβαιωσει τις μετρησεις θα εχεις δυο τεστ μαζι με της sera.

Θα τρελαθεις στις μετρησεις. Δεν τελειωνουν ποτε αυτα τα υγρα. Ακομα εχω τα πρωτα μου και ληγουν οπου να'ναι :( )

2. Στο Αγιο Ορος κατοικεις? Γιατι δεν βαζεις εδω καμια αγγελια ή να κανονισεις να να σου φερουν σε κανενα καφε του ΑΖ?

3. ΟΚ τοτε.

4. Φυσικα. Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=332886

και κοιτα και ποσο ευκολα το ελυσε το προβλημα, σε περιπτωση που εχεις κατι παρομοιο.

5. Δεν μπορω να σε βοηθησω με τα βακτηρια εμποριου, δεν εχω ασχοληθει.

6. Απαντω ....οτι εγραψα και στο 2 :(

1.ειναι αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4(δν ξερω αν εχει και αλλα η απι...)

2.χααχαχαχα.... καλο... :(:( αμα εχεις ιδεα απο ζηλιαρη συντροφο....αστα.. :(

4.αμα μου δειξει τα ιδια το απι για την βρυση μετακομισα αυριο κιολας!!!!εχει σχεση με τις σωληνωσεις αυτο ....η γενικα το νερο μας το ποτιζουν ετσι????χω και παιδιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!! :angry2::angry2:

5κριμα :(

6.κι εγω απαντω οτι κ στο 2... :hysterical::hysterical:

7...ευχαριστωωωω για ολαααα :thumbup::P:hysterical:

αυτο το τεστ εχω της απι http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=69

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι εχει ολη τη σειρα. Πολυ καλα τεστ εκτος του gh kh που ειναι λιγο δυσδιακριτη η αλλαγη χρωματος.

2. Παρτον μαζι. :thumbup:

3, Τσεκαρε πρωτα και μη πανικοβαλεσαι, ολα λυνονται.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι εχει ολη τη σειρα. Πολυ καλα τεστ εκτος του gh kh που ειναι λιγο δυσδιακριτη η αλλαγη χρωματος.

2. Παρτον μαζι. :P

3, Τσεκαρε πρωτα και μη πανικοβαλεσαι, ολα λυνονται.

1.εννουσα απο αμμωνιας αμα εχει κι αλλο... :thumbup: .

2.δν εχει και μεγαλη διαφορα το θεμα...αν και επειδη θελω πολυ να ερθω..εστω μια φορα..καπως ετσι θα το κανω... :hysterical:

3.σε 10 τσεκαρω και γραφω αποτελεσματα(με μοναδικη ευχη τα τεστακια της σερα να λεγαν τα δικα τους...κι ετσι ολα οκ...κ απο ενυδρειο και απο μετακομιση :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

..οσον αφορα το σπιτι με χαρα ανακαλυψα 0ppm

αλλα στο ενυδρειο μου... :thumbup::P 0.25-0.50 :hysterical::hysterical: δν ειμαι σιγουρη....οπως και να χει δν ειναι καθολου καλο... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

..οσον αφορα το σπιτι με χαρα ανακαλυψα 0ppm

αλλα στο ενυδρειο μου... :P:hysterical: 0.25-0.50 :hysterical::hysterical: δν ειμαι σιγουρη....οπως και να χει δν ειναι καθολου καλο... :(

και με τα νεα αλλα ιδια αποτελεσματα...(οσον αφορα το ενυδρειο)καταλληγουμε οτι πρεπει να κανω...πολυ συχνες αλλαγες..να παρω ετοιμα βακτηρια...να μην ταισω ουτε σημερα(αυριο????θα ειναι 3η μερα αταιστα)και να βρω και το τεστακι του ΝΟ3που θα μου δειξει αν εχει καποιο βαθμο...στρωσιμο...αν οχι αστρωτο ενυδρειο...

διορθωστε οπου κανω λαθη....γτ οσον αφορα αριθμους και χημεια(που παλι περιεχει αριθμους :thumbup: )εχω μεγααααλο προβλημα κατανοησης.... :( ειμαι του πρακτικου...αν δν ειναι χειροπιαστα αργω να τα εμπεδωσω... :(

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

παρε το συντροφο παρεα και να πατε στο Aquazone meeting point στο Αιγαλεω την Τεταρτη, αφου συνενοηθεις με καποιον απο εδω να σου φερει λιγο μπολι. Θα γνωριστειτε και με τα παιδια, θα αποκτησεις γνωσεις και ισως φιλους με κοινα ενδιαφεροντα για τον αντρα σου! και που ξερεις, ισως τον καταφερουν τα παιδια να κολησει και αυτος μετα!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παρε το συντροφο παρεα και να πατε στο Aquazone meeting point στο Αιγαλεω την Τεταρτη, αφου συνενοηθεις με καποιον απο εδω να σου φερει λιγο μπολι. Θα γνωριστειτε και με τα παιδια, θα αποκτησεις γνωσεις και ισως φιλους με κοινα ενδιαφεροντα για τον αντρα σου! και που ξερεις, ισως τον καταφερουν τα παιδια να κολησει και αυτος μετα!!!! :thumbup:

:P:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

παρε το συντροφο παρεα και να πατε στο Aquazone meeting point στο Αιγαλεω την Τεταρτη, αφου συνενοηθεις με καποιον απο εδω να σου φερει λιγο μπολι. Θα γνωριστειτε και με τα παιδια, θα αποκτησεις γνωσεις και ισως φιλους με κοινα ενδιαφεροντα για τον αντρα σου! και που ξερεις, ισως τον καταφερουν τα παιδια να κολησει και αυτος μετα!!!! :hysterical:

πολυ ωραια προταση...και συμφερουσα...να σωσω το ενυδρειο μου ποιο συντομα..αλλα...δυσκολο παιδι ο συντροφος μου... :hysterical:

δν ξερω αμα θα τον ψησω να ερθει την Τεταρτη... :(

παντως ευχαριστω :thumbup::P και ελπιζω να ακαταφερω να ερθω...αν οχι σ αυτη...συντομα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

και με τα νεα αλλα ιδια αποτελεσματα...(οσον αφορα το ενυδρειο)καταλληγουμε οτι πρεπει να κανω...πολυ συχνες αλλαγες..να παρω ετοιμα βακτηρια...να μην ταισω ουτε σημερα(αυριο????θα ειναι 3η μερα αταιστα)και να βρω και το τεστακι του ΝΟ3που θα μου δειξει αν εχει καποιο βαθμο...στρωσιμο...αν οχι αστρωτο ενυδρειο...

διορθωστε οπου κανω λαθη....γτ οσον αφορα αριθμους και χημεια(που παλι περιεχει αριθμους :P )εχω μεγααααλο προβλημα κατανοησης.... :hysterical: ειμαι του πρακτικου...αν δν ειναι χειροπιαστα αργω να τα εμπεδωσω... :hysterical:

οσον αφορα τα παραπανω...??? :hysterical::(:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι.

Μια χαρα τα εχεις καταλαβει τα βασικα νομιζω :thumbup:

ΥΓ ριξε 2-3 φυλαρακια να τα φανε αμεσως ομως μη μεινει τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι.

Μια χαρα τα εχεις καταλαβει τα βασικα νομιζω :P

ΥΓ ριξε 2-3 φυλαρακια να τα φανε αμεσως ομως μη μεινει τιποτα.

:hysterical: αν θελεις μια δευτερη γνωμη, αν και οτι πει ο δελτα ειναι νομος! :thumbup:

προσεξε στη περιπτωση που πας στο αιγαλεω να παρεις εγκαιρα την αποφαση, γιατι πρεπει να βρεις και το δοτη για το μπολι και μαλιστα να ειναι να παει και αυτος.

ενα καλο σκευασμα με βακτηρια ειναι το SERA NITRIVEC. προσωπικα ομως δεν εχω δει κατι αξιολογο. αφηνω το ενυδρειο να παρει μπρος μονο του ή με μπολι. εσυ βεβαια εχεις ηδη τα ψαρακια μεσα και σε στριμωχνει αυτο.

καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

:( αν θελεις μια δευτερη γνωμη, αν και οτι πει ο δελτα ειναι νομος! :hysterical:

προσεξε στη περιπτωση που πας στο αιγαλεω να παρεις εγκαιρα την αποφαση, γιατι πρεπει να βρεις και το δοτη για το μπολι και μαλιστα να ειναι να παει και αυτος.

ενα καλο σκευασμα με βακτηρια ειναι το SERA NITRIVEC. προσωπικα ομως δεν εχω δει κατι αξιολογο. αφηνω το ενυδρειο να παρει μπρος μονο του ή με μπολι. εσυ βεβαια εχεις ηδη τα ψαρακια μεσα και σε στριμωχνει αυτο.

καλη τυχη!

thanks :thumbup::P:hysterical:

αυτο ειναι το κακο...παιδι..συντροφος.σκυλι (ασχετο! :hysterical: )ενυδρεια(κι αυτο :( αλλα μπας και φανουν πολλα :( )

δυσκολο να μπορω να το ξερω εγκαιρα... :(

μαλλον θα ακολουθησω τα βακτηρια...Δευτερα αν τα βαλω ειναι αργα??? :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...