Jump to content

Η αλλαγή έγινε


Recommended Posts

Και το επιχείρημα έγινε. Μετά από πολύ κόπο (έβγαλα άμμο μέσα από την θάλασσα), πολύ βράσιμο (3 κουβάδες ήταν 2 μέρες έβραζα - στέγνωνα) και πολύ άγχος (από της 22.00 έως της 00.00) έφτιαξα το 200αρι μου.

Τα 3 χρυσόψαρα (δανεικά) είναι για την συντήρηση του φίλτρου μέχρι να έρθουν οι μόνιμοι κάτοικοι του (Κιχλίδες Τανγκανίκας, προτάσεις δεκτές για το είδος τους).

Αφαίρεσα το χαλίκι, έβαλα την άμμο και τις πέτρες. Μετρήσεις θα πάρω αύριο να δω πως είναι το φίλτρο μου. Κατά την διάρκεια της «επιχείρησης» το φίλτρο βρισκόταν σε λειτουργία μέσα στο 60λιτρο ενυδρείο. Το νερό είναι κατά το 70% καινούριο (με το ανάλογο και παραπάνω αντιχλωριακό φυσικά) και 30% του ενυδρείου.

Η θολούρα είναι αναμενόμενη πιστεύω μέχρι αύριο να είναι οκ

Παρακαλώ προτάσεις παρατηρήσεις συμβουλές

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-1548-1154296467_thumb.jpg

post-1548-1154296484_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μετρήσεις 2 ώρες μετά

Ammonia :0

NO2 : 0

NO3 : 12,5

PH : 8

GH : 21

KH : 13

Θερμοκρασία στους 25 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόλο την αλλαγή του ενυδρείου η άλγη ξαναεμφανίστηκε. To νερό παραμένει πράσινο εδώ και 2 περίπου βδομάδες. Συνεχίζω να κάνω αλλαγές νερού πιο κοντινές από την προκαθορισμένη βδομάδα (2-3 μέρες). Από προχθές κολυμπούν μέσα 5 κιχλίδες Malawi. Η άλγη είναι πλέων πολύ εμφανής μέσα στο νερό. Έχουνε πιάσει ακόμα και οι πέτρες. Το ενυδρείο δεν το χτυπάει το φως και έχει 2 λάμπες από 30 watt η κάθε μία. Θα σας ποστάρω και μία φωτογραφία μπας και βοηθήσει. Από μετρήσεις είμαι οκ

Ammonia 0

NO2 0

NO3 12,5

PH 8

Καμία ιδέα κανείς?

post-1548-1155309940_thumb.jpg

post-1548-1155310066_thumb.jpg

post-1548-1155310178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη που αντιμετωπίζεις είναι "Chlorella, Euglenoids" ή "Flagellates & Ciliates"!

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αν και νομίζω η πρώτη!

Γενικά για την αντιμετώπιση της μπορείς να βάλεις μια λάμπα UV και θα σκοτώσεις τουλάχιστον ότι επιπλέει στο νερό!

Για την χρήση της δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1283

Οι πέτρες που έχεις μπορούν να καθαριστούν και με το χέρι!

Πάρε τεστ και μέτρησε τα PO4 & NO3!

Αυτά από εμένα και σύντομα θα έχεις και άλλες πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μην σε στεναχωρεί η άλγη στις πέτρες, αντίθετα να χαίρεσαι. Οσο για την αιωρούμενη, συμβαίνει καμιά φορά και οφείλεται σε διάφορους παράγοντες.

Για να έχεις όμως βοήθεια, θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου. Θα βοηθήσει περισσότερο να τα έχεις συγκεντρωμένα, κάπως έτσι:

Λίτρα

Φίλτρο (αναλυτικά)

Λάμπες (αναλυτικά)

Φωτοπερίοδος

Μετρήσεις νερού (αναλυτικά)

Θερμοκρασία

Ψάρια και φορές/ποσότητες ταϊσματος

Φυτά

Χημικά - όλων των ειδών - που χρησιμοποιείς

Αλλαγές νερού (αναλυτικά)

Καθώς και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον εξ αποστάσεως που χωρίς να ξέρει το συγκεκριμένο ενυδρείο, να καταλάβει τι μπορεί να συμβαίνει και να προσπαθήσει να σε βοηθήσει.

Μάντης δεν είναι κανείς... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μην σε στεναχωρεί η άλγη στις πέτρες, αντίθετα να χαίρεσαι. Οσο για την αιωρούμενη, συμβαίνει καμιά φορά και οφείλεται σε διάφορους παράγοντες.

Για να έχεις όμως βοήθεια, θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου. Θα βοηθήσει περισσότερο να τα έχεις συγκεντρωμένα, κάπως έτσι:

Λίτρα

Φίλτρο (αναλυτικά)

Λάμπες (αναλυτικά)

Φωτοπερίοδος

Μετρήσεις νερού (αναλυτικά)

Θερμοκρασία

Ψάρια και φορές/ποσότητες ταϊσματος

Φυτά

Χημικά - όλων των ειδών - που χρησιμοποιείς

Αλλαγές νερού (αναλυτικά)

Καθώς και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον εξ αποστάσεως που χωρίς να ξέρει το συγκεκριμένο ενυδρείο, να καταλάβει τι μπορεί να συμβαίνει και να προσπαθήσει να σε βοηθήσει.

Μάντης δεν είναι κανείς... :lmao:

32722[/snapback]

Για την άλγη στις πέτρες δεν έχω πρόβλημα.

Λοιπών ξεκινάω

Λίτρα --> 200

Φίλτρο (αναλυτικά) --> Sera 1100

Λάμπες (αναλυτικά) --> 2 λάμπες από 30 watt (μία λευκού φωτισμού sera και μία μπλε φωτισμού για ενυδρειακή χρήση )

Φωτοπερίοδος --> από τις 15.00 έως 22.30

Μετρήσεις νερού (αναλυτικά)

Ammonia : 0

NO2 : 0

NO3 : 0

PH : 8

GH : 17

KH : 11

Θερμοκρασία --> σταθερά 25-26 βαθμούς

Ψάρια και φορές/ποσότητες ταϊσματος --> 4 κιχλίδες Malawi/ μια φορά κάθε μεσημέρι και η τροφή καταναλώνετε όλη

Φυτά --> οχι

Χημικά - όλων των ειδών - που χρησιμοποιείς --> Μόνο αντιχλώριο της Sera

Αλλαγές νερού (αναλυτικά) --> Κάθε βδομάδα το 30-40 % ( τώρα με την άλγη κάθε 2-3 μέρες )

Ελπίζω να βοήθησα και να είναι αυτά που μου ζήτησες.

Έγινε επεξεργασία - Tzo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...