Jump to content

λερωμενη αμμος...


Recommended Posts

τα γκαπακια μου εχουν κανει την αμμο...μανταρα.... :hysterical::hysterical:

απο την μια πλευρα του ενυδρειου δν ειναι τοσο χαλια...αλλα απο την μερια του φιλτρου... :hysterical: να προσθεσω

οτι το φιλτρο το εχω αρκετα ψηλα..

..τι μπορω να κανω γι αυτο....??? :thumbup::P

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

μπορείς με λίγη προσοχή να σιφωνάρεις στο σημείο που είναι χάλια η άμμος όταν αλλάζεις νερό

και σιγά σιγά θα καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς με λίγη προσοχή να σιφωνάρεις στο σημείο που είναι χάλια η άμμος όταν αλλάζεις νερό

και σιγά σιγά θα καθαρίσει.

οταν λες να σιφωναρω??τι ακριβως εννοεις...και ποιο συγκεκριμενα...με τιιι????εχω δει κατι μηχανικα στο εμποριο..που ειναι για τετοιες δουλειες...αλλα φοβαμαι οτι θα γινει η αμμος ανω κατω.... :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εγινε "χαλια" η αμμος τι εννοεις ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

οπως κανεις τις αλλαγες νερου με ενα λαστιχο, ξερεις η μια πλευρα μεσα στο ενυδρειο και η αλλη σε ενα κουβα, ρουφα και αμμο απο την επιφανεια και μετα που θα ειναι στο κουβα μπορεις να την καθαρησεις και να τη ριξεις προσεκτικα μεσα. τωρα με σκουπα βυβου καλο θα ηταν αλλα δε νομιζω να μην ρουφαει και την αμμο... αν ειχες ψαρια βυθου οπως κορυ δεν θα ειχες προβλημα αλλα με τα γκαπι δεν γινεται ευκολα... εχουξμε ξαναναφερθει σε αυτο το θεμα με τον καθαρισμο της αμμου, οποτε οποιος ξερει θα σε βοηθησει ακριβως πανω στο προβλημα σου αυτο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εγινε "χαλια" η αμμος τι εννοεις ακριβως?

εχει ''μαυρακια'' απο τα γκαπακια.... :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

οπως κανεις τις αλλαγες νερου με ενα λαστιχο, ξερεις η μια πλευρα μεσα στο ενυδρειο και η αλλη σε ενα κουβα, ρουφα και αμμο απο την επιφανεια και μετα που θα ειναι στο κουβα μπορεις να την καθαρησεις και να τη ριξεις προσεκτικα μεσα. τωρα με σκουπα βυβου καλο θα ηταν αλλα δε νομιζω να μην ρουφαει και την αμμο... αν ειχες ψαρια βυθου οπως κορυ δεν θα ειχες προβλημα αλλα με τα γκαπι δεν γινεται ευκολα... εχουξμε ξαναναφερθει σε αυτο το θεμα με τον καθαρισμο της αμμου, οποτε οποιος ξερει θα σε βοηθησει ακριβως πανω στο προβλημα σου αυτο... :(

δν νομιζω να το επιχειρησω καν αυτο με το λαστιχο στο στομα....ουτε να το σκεφτομαι δν θελω να χω κανα ''ατυχημα'' :hysterical::hysterical:

καμοια αλλη λυση???.... η εστω να με παραπεμψετε σε κανα θεμα που να αναφερετε σ αυτο....

ευχαριστω παντως οπως και να χει :thumbup::P:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο εμπόριο ειδικά εξαρτήματα που γίνετε εύκολο το έργο, και δεν χρειάζετε να επιχειρείς με το στόμα και να κινδυνεύεις με ατύχημα. Παρακάτω σου βάζω μά φώτο απο το συγκεκριμένο εξαρτηματάκι (φούσκα). Βάζεις τη άκρη του λάστιχου μέσα στο ενυδρείο, και στη άλλη ακρη χρησιμοποιείς τη φουσκίτσα αυτή και το νερο αρχίζει εύκολα να τρέχει. Μόνο που πρέπει να είναι σε χαμηλότερό ύψος από το ύψος που βρίσκετε το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο. Μέ λίγη υπομονή θα καταφέρεις να καθαρίσεις την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

plaYgirl θα πας σ' ενα βενζινάδικο και θα πάρεις αντλία αναρόφησης βενζίνης! Έχει μια απλή πλαστική τρόμπα που θα προσαρμόσεις στην άκρη της σκούπας σου πιέζοντας μερικές φορές καταφέρνεις να τραβήξεις νερό, οπότε αρχίζει η ροή.

Το άκρο βέβαια θα πρέπει να είναι συνέχεια σε χαμηλότερο σημείο από το ενυδρείο σου.

Κόστος: 8€

Link to comment
Share on other sites

η πιο απλα με 10-15 ευρω αγορασε μια σκουπα βυθου που εχει επανω δικια της φουσκα για να τρομπαρεις και να ερχεται το νερο και την αμμο που θα τραβας την ξεπλενεις και την ξαναριχνεις μεσα οπως λεει ο pozeras.Δεν ειναι δυσκολη διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites

και η χαρα του τσαμπα ....

ενα κομματι διαφανο λαστιχο του ποτισματος , στοματακι , ρουφηγματακι , βλεματακι στο νερακι μην μας μπει στο στοματακι , και ετοιμο το σκουπακι με τα νερα στο λεκανακι

:thumbup:

y.g : εδωσε ρεστα η περιγραφη μου παλι .......

Link to comment
Share on other sites

και η χαρα του τσαμπα ....

ενα κομματι διαφανο λαστιχο του ποτισματος , στοματακι , ρουφηγματακι , βλεματακι στο νερακι μην μας μπει στο στοματακι , και ετοιμο το σκουπακι με τα νερα στο λεκανακι

:thumbup:

y.g : εδωσε ρεστα η περιγραφη μου παλι .......

... Μαμαλάκης!

:P

Link to comment
Share on other sites

η πιο απλα με 10-15 ευρω αγορασε μια σκουπα βυθου που εχει επανω δικια της φουσκα για να τρομπαρεις και να ερχεται το νερο και την αμμο που θα τραβας την ξεπλενεις και την ξαναριχνεις μεσα οπως λεει ο pozeras.Δεν ειναι δυσκολη διαδικασια..

Ή αν θέλει να δώσει τόσα λεφτά, μπορεί να πάρει μια αντλία, ώστε να ανεβάζει κιόλας το νερό στο ενυδρείο

@mizu: Εγώ την αντλία την πλήρωσα 10 ευρώ και το μετάνιωσα...

Link to comment
Share on other sites

Ή αν θέλει να δώσει τόσα λεφτά, μπορεί να πάρει μια αντλία, ώστε να ανεβάζει κιόλας το νερό στο ενυδρείο

Σαν ιδεα ειναι καλη .

Αλλα....

στα λεφτα που λες παμε σε αντλια κινεζια οπου οι περισσοτερες αν οχι ολες που εχω δει η εισαγωγη τους ποιανει σχεδον ολη τη μουρη της αντλιας πραγμα που δεν σε αφηνει να σιφωναρεις ΚΑΙ δεν ειναι οτι καλυτερο να περνανε σκουπιδια μεσα απο μια τετοια αντλια .Προσωπικα τετοια αντλια εχω για να κανω τις αλλαγες νερου μου αλλα την αντλια την βαζω στη μεση του ενυδρειου για να μην ρουφαει τις βρωμιες απο το πατο .

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέχασα να το πω!

Εννοείται ότι δεν θα την βάλει στον πάτο, γιατί θα ρουφήξει και άμμο + ένα σωρό σκουπίδια.

Το πόσα λεφτά θα δώσει, εξαρτάται και από το τι χαρακτηριστικά θέλει (μανομετρικό ύψος).

Αλλά και πάλι 15+ ευρώ :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Το πόσα λεφτά θα δώσει, εξαρτάται και από το τι χαρακτηριστικά θέλει (μανομετρικό ύψος).

Αλλά και πάλι 15+ ευρώ :thumbup:

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?o...d=1〈=el

εγω εχω την 1141 ( μια χαρα κανω τη δουλιτσα μου ) :P

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την 1141 ( μια χαρα κανω τη δουλιτσα μου ) :thumbup:

Μήπως ξέρεις τι μανομετρικό ύψος έχει??

Γιατί δεν το γράδφει στο link.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις τι μανομετρικό ύψος έχει??

Γιατί δεν το γράδφει στο link.

δεν θυμαμαι ( δεν την εχω μπροστα μου )το πρωι που θα ειμαι σπιτι σου λεω , αλλα .......

φαντασου οτι το βαρελι αλλαγης νερου ειναι 5 -6 μετρα μακρια απο το ενυδρειο μου και το λαστιχο ανεβαινει 1.5 μετρο πανω και κανω τις αλλαγες μου , οποτε θεωρητικα μια χαρουλα τραβαει η αντλια

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ( δεν την εχω μπροστα μου )το πρωι που θα ειμαι σπιτι σου λεω , αλλα .......

φαντασου οτι το βαρελι αλλαγης νερου ειναι 5 -6 μετρα μακρια απο το ενυδρειο μου και το λαστιχο ανεβαινει 1.5 μετρο πανω και κανω τις αλλαγες μου , οποτε θεωρητικα μια χαρουλα τραβαει η αντλια

ΟΚ μια χαρά είναι!!

Άστο μην παιδεύεσαι και το ψάχνεις. Κατάλαβα περίπου.

Μάλλον θα πάρω μια ίδια να ξεμπερδεύω!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ μια χαρά είναι!!

Άστο μην παιδεύεσαι και το ψάχνεις. Κατάλαβα περίπου.

Μάλλον θα πάρω μια ίδια να ξεμπερδεύω!

Ευχαριστώ πολύ!

εαν παρεις την ιδια με μενα (1141) να εχεις νου σου οτι χρειαζεσαι λιγο ποιο μεγαλο ( σε διαμετρο ) λαστιχο απο το κοινο του ποτισματος , φαντασου οτι το κοινο λαστιχο του ποτισματος χωραει μεσα στην τρυπα της εξοδου της αντλιας πραγμα που μειωνει τη ροη της - αποδοση της ...

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστωωωωωωωω :thumbup::P:hysterical::hysterical::hysterical::(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας τροπος για να ΜΗΝ βαζουμε στοματακι στο λαστιχακι κτλ ειναι να κλεινουμε την μια ακρη του λαστιχου με εναν φελο ή το δαχτυλο μας - το γεμιζουμε νερακι (το λαστοιχο) απο την αλλη, βαζουμε "την ανοιχτη" μερια στο ενυδρειο κ την αλλη στον κουβα...βγαζουμε τον φελο κ εχουμε ροη.....ουτε βλεματακι ουτε τπτ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας τροπος για να ΜΗΝ βαζουμε στοματακι στο λαστιχακι κτλ ειναι να κλεινουμε την μια ακρη του λαστιχου με εναν φελο ή το δαχτυλο μας - το γεμιζουμε νερακι (το λαστοιχο) απο την αλλη, βαζουμε "την ανοιχτη" μερια στο ενυδρειο κ την αλλη στον κουβα...βγαζουμε τον φελο κ εχουμε ροη.....ουτε βλεματακι ουτε τπτ! :thumbup:

ετσι μου χαλας το ποιημα ομως :P:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το κανα με το στομα....αλλα οχι χαμηλα στην αμμο το σωληνακι.....κι οταν αρχισε και τραβαγε το πηγαινα οπου ηθελα...χαμηλα...και τα ρουφαγε ολα σαν σκουπα(..ηλεκτρικη). :hysterical::hysterical:

απο αμμο ελαχιστο χασιμο...ανακατοσουρα στο 0...ολα σουπερ!!!!!! :hysterical::(

ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!!!!!!! :(:thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

τελικα το κανα με το στομα....αλλα οχι χαμηλα στην αμμο το σωληνακι.....κι οταν αρχισε και τραβαγε το πηγαινα οπου ηθελα...χαμηλα...και τα ρουφαγε ολα σαν σκουπα(..ηλεκτρικη). :hysterical::hysterical:

απο αμμο ελαχιστο χασιμο...ανακατοσουρα στο 0...ολα σουπερ!!!!!! :hysterical::(

ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!!!!!!! :(:thumbup::P

Ο παραδοσιακος τροπος :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...