Jump to content

Ενυδρεία και αιχμαλωσία


Recommended Posts

Μα γιατί κάνεις αυτή την ερώτηση?

Ποιος βάζει τέτοιο δίλλημα?

Φυσικά και δεν το προτιμάμε!

Μπαίνει θέμα ή το ένα ή το άλλο..?

31571[/snapback]

Ναι και εχει αναφερθει παραπανω.... Το συναλλαγμα απο τις εξαγωγες των ζωντανων αυτων εχει δωσει δουλεια σε χιλιαδες ανθρωπους και προσθετα εσοδα σε κυβερνησεις με αποτελεσμα την προστασια των υφαλλων ωστε να εχουν ζωντανα να εξαγουν...αυτο εχει σαν αποτελεσμα την εξευρεση αλλων λυσεων για κατασκευες κτλ

Διαβασε το παρακατω και ειμαι σιγουρος οτι ισως σκεφτεις αλλιως τα πραγματα:

Ένα κιλό ψαριών ενυδρείου από τις Μαλδίβες κοστίζει περίπο $500 ενώ εάν πρόκειτε για τροφή κοστίζει μόλις $6 το κιλό!!

Ασβεστολιθικός βράχος που βγένει από τη θάλασσα για κατασκευαστικά υλικά έχει αξία $40 - 60 $ ο τόνος ένω το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ υλικό για ζωντανό βράχο για ενυδρεία κοστίζει $4000 - $8000 ό τόνος!!!!!! (Πηγή: Delbeek, Sprung - The Reef Aquarium vol.3 αλλά είναι παράθεση από Wabnitz, Taylor, Green, Razak 2003 - From Ocean to Aquarium: The Global trade in marine ornamental species )

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Βρε Μάνο μου, δεν εννοώ γενικά, αλλά για μας. Εδώ.

Εσύ έκανες reef για να συμβάλλεις στη διάσωση των κοραλιών? Ή για να βοηθήσεις τον δοκιμαζόμενο πλυθησμό στις Μαλδίβες?

Τα κίνητρα ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ με ενδιαφέρουν και όχι τα οικονομικοπολιτικά στοιχεία και οι μελέτες... Ή τα όποια οικονομοτεχνικά αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μάνο μου, δεν εννοώ γενικά, αλλά για μας. Εδώ.

Εσύ έκανες reef για να συμβάλλεις στη διάσωση των κοραλιών? Ή για να βοηθήσεις τον δοκιμαζόμενο πλυθησμό στις Μαλδίβες?

Τα κίνητρα ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ με ενδιαφέρουν και όχι τα οικονομικοπολιτικά στοιχεία και οι μελέτες... Ή τα όποια οικονομοτεχνικά αποτελέσματα...

31577[/snapback]

Φανταζομαι ο καθε ενας εχει εντελως αλλα κινητρα για τη δημιουργια ενος ενυδρειου. Ομως δεν πιστευω οτι ειναι θεμα κινητρων αλλα θεμα αποτελεσματος... αν δηλαδη απο την ενασχοληση χιλιαδων χομπιστων διεθνως εχουμε θετικα ή αρνητικα αποτελεσματα οσο αφορα την ιδια τη φυση και το περιβαλλον γενικοτερα...

Η ειρωνια περι του γιατι εκανα εγω reef καλο θα ειναι να λειπει αφου πιστευω οτι σε ολες τις απαντησεις μου κρατησα αρκετα υψηλο επιπεδο και δεν προχωρησα σε καμια προσωπικη επιθεση... Όσο βλεπω οτι η ασχολια μου με το χομπι δεν προκαλει περισσοτερο κακο απο οτι καλο θα συνεχιζω...

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι ο καθε ενας εχει εντελως αλλα κινητρα για τη δημιουργια ενος ενυδρειου. Ομως δεν πιστευω οτι ειναι θεμα κινητρων αλλα θεμα αποτελεσματος... αν δηλαδη απο την ενασχοληση χιλιαδων χομπιστων διεθνως εχουμε θετικα ή αρνητικα αποτελεσματα οσο αφορα την ιδια τη φυση και το περιβαλλον γενικοτερα...

Η ειρωνια περι του γιατι εκανα εγω reef καλο θα ειναι να λειπει αφου πιστευω οτι σε ολες τις απαντησεις μου κρατησα αρκετα υψηλο επιπεδο και δεν προχωρησα σε καμια προσωπικη επιθεση... Όσο βλεπω οτι η ασχολια μου με το χομπι δεν προκαλει περισσοτερο κακο απο οτι καλο θα συνεχιζω...

31610[/snapback]

!!!!!!!!

Μα καλά, γιατί υπάρχει τόση τάση για περεξήγηση, βρε παιδιά?

Ποια ειρωνία, βρε Μάνο? Μόνο αυτή την πρόθεση δεν είχα, άσε που δεν βλέπω από που μπορεί κάποιος να εκλάβει σαν ειρωνικό αυτό που έγραψα!!!

Προς θεού! Δεν συνηθίζω να ειρωνεύομαι και πολύ περισσότερο ανθρώπους που δεν τους γνωρίζω!

Σε παρακαλώ πολύ, κατάλαβες εντελώς λάθος τον τρόπο που το είπα.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ειρωνικό. Μην παρεξηγείς χωρίς λόγο κάτι που ούτε τέτοια πρόθεση είχε, ούτε έτσι γράφτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Administrator Note:

Θεωρώ ότι το θέμα έχει καλυφθεί και έχουν καταγραφεί οι απόψεις και θέσεις όλων των συνομιλητών.

Περαιτέρω ανάπτυξη, πιθανόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις που δεν είναι επιθυμητό να δημιουργούνται εντός του Aquazone.

Μην αμελούμε ότι υπάρχουν και οι συναντήσεις του Aquazone όπου δια ζώσης μπορούν όλοι να τα πουν.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!

Μα καλά, γιατί υπάρχει τόση τάση για περεξήγηση, βρε παιδιά?

Ποια ειρωνία, βρε Μάνο? Μόνο αυτή την πρόθεση δεν είχα, άσε που δεν βλέπω από που μπορεί κάποιος να εκλάβει σαν ειρωνικό αυτό που έγραψα!!!

Προς θεού! Δεν συνηθίζω να ειρωνεύομαι και πολύ περισσότερο ανθρώπους που δεν τους γνωρίζω!

Σε παρακαλώ πολύ, κατάλαβες εντελώς λάθος τον τρόπο που το είπα.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ειρωνικό. Μην παρεξηγείς χωρίς λόγο κάτι που ούτε τέτοια πρόθεση είχε, ούτε έτσι γράφτηκε.

31661[/snapback]

Αυτο που θεωρησα ειρωνικο ειναι το:

Εσύ έκανες reef για να συμβάλλεις στη διάσωση των κοραλιών? Ή για να βοηθήσεις τον δοκιμαζόμενο πλυθησμό στις Μαλδίβες?

Οπως ισως καταλαβαινεις το παραπανω ανετα μπορει να θεωρηθει ειρωνικο ειδικα οταν απευθυνετε σε καποιον που εχει πολυ περισσοτερα ενδιαφεροντα σχετικα με τη θαλασσα απο οσα αφηνεις να εννοηθουν.

Επειδη ομως γνωριζω παρα πολυ καλα το πως πολλες φορες παρεξηγουνται τα γραφομενα σε fora δεχομαι την εξηγηση σου και το οτι δεν ειχες καμια προθεση ειρωνιας.

Για να επανελθει η συζητηση εκει που ηταν πριν πιστευω οτι αυτο που πρεπει να μας ενδιαφερει δεν ειναι τα κινητρα του καθε ενα αλλα το αν το συνολικο αποτελεσμα της ενασχολησης παγκοσμιως προσφερει περισσοτερα θετικα απο αρνητικα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...