Jump to content

Πηγαίνω στα τυφλά...


Recommended Posts

Εκτός από το διάβασμα, πήγα και πήρα τα 3 βασικά τεστ να κάνω (PH, NO2, NH3/4) και διαπίστωσα ότι τα ψάρια μου πρέπει να είναι πολύ ανθεκτικά για να ζούνε ακόμα...  :rasp:

Έχω PH 4.5, και τα άλλα δύο, στο τεστη της SERA είναι και τα 2 στο maximum...  :lmao:

Τι κάνω? Μέσα έχω μόνο φυτά, 2 ξύλα και χαλίκι, όλα αγορασμένα από κατάστημα  :lmao:

32169[/snapback]

Είσαι σίγουρος ότι μετράς σωστά? Πες μας τι τιμές σου δείχνουν τα τεστ? Αγόρασε τεστ kH και πες μας τιμή από το ενυδρείο καθώς και από το νερό της βρύσης σου. Αλλαγές νερού καθε πότε κάνεις και από που (βρύση, νερό βροχής)? Επίσης μέτρα το pH του νερού της βρύσης σου. Πόσα ψάρια έχεις αυτή τη στιγμή και σε πόσα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, έκανα τις μετρήσεις μου ξανά και έχουμε και λέμε:

Ενυδρείο 40lt, με ενσωματομένο φίλτρο (σφουγγάρι, biomax, άνθρακα).

Περιέχει χαλίκι, 2 ξύλα, και 3 ρίζες από Hygrophila polysperma.

Ψάρια: 3 τιγράκια, 2 silver shark και 1 γλύφτης

Μετρήσεις:

Ενυδρείο --> kH: 1.75, pH: 4.5, NH3/NH4: 10mg/lt, NO2-N: <0.1mg/lt, NO2: <0.3mg/lt

Βρύση --> kH: 8.5, pH: 7.5, NH3/NH4: 0mg/lt, NO2-N: 0mg/lt, NO2: 0mg/lt

Φυσικά αμέσως μετά τη μέτρηση, έκανα μια μερική (1/3) αλλαγή νερού, ώστε να φέρω τις τιμές σε καλύτερα επίπεδα, αφού το νερό της βρύσης είναι πολύ πιό κοντά στο επιθυμητό από του ενυδρείου :lmao:

Τι κάνω στο μέλλον?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα τις μετρήσεις μου ξανά και έχουμε και λέμε:

Ενυδρείο 40lt, με ενσωματομένο φίλτρο (σφουγγάρι, biomax, άνθρακα).

Περιέχει χαλίκι, 2 ξύλα, και 3 ρίζες από Hygrophila polysperma.

Ψάρια: 3 τιγράκια, 2 silver shark και 1 γλύφτης

Μετρήσεις:

Ενυδρείο --> kH: 1.75, pH: 4.5, NH3/NH4: 10mg/lt, NO2-N: <0.1mg/lt, NO2: <0.3mg/lt

Βρύση --> kH: 8.5, pH: 7.5, NH3/NH4: 0mg/lt, NO2-N: 0mg/lt, NO2: 0mg/lt

Φυσικά αμέσως μετά τη μέτρηση, έκανα μια μερική (1/3) αλλαγή νερού, ώστε να φέρω τις τιμές σε καλύτερα επίπεδα, αφού το νερό της βρύσης είναι πολύ πιό κοντά στο επιθυμητό από του ενυδρείου  :lmao:

Τι κάνω στο μέλλον?

32318[/snapback]

ΒΓΑΛΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

ΒΓΑΛΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

32320[/snapback]

Βασικά τον άνθρακα τον έχω μέσα 1-2 εβδομάδες το μήνα. Μου είπαν να μην τον χρησιμοποιώ συνέχεια γιατί καταστρέφει το σίδηρο που χρειάζονται τα φυτά.

Οκ, τον βγάζω. Αυτό μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τον άνθρακα τον έχω μέσα 1-2 εβδομάδες το μήνα. Μου είπαν να μην τον χρησιμοποιώ συνέχεια γιατί καταστρέφει το σίδηρο που χρειάζονται τα φυτά.

Οκ, τον βγάζω. Αυτό μόνο?

32321[/snapback]

ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΠΑΛΙΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΗΚΑ ΛΙΓΟ .ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΟ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΕ ΝΕΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ .ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Eπαναλαμβάνω: κάνεις σωστά τις μετρήσεις? Αμμωνία 10? κΗ 1.75? Το ΝΟ2-Ν τι είναι? ΝΟ2 και ΝΟ3 τπάρχει... Πως μέτρησες με τόση ακρίβεια το kH? Με αμμωνία 10 (αν μετράς καλά) τα ψάρια σου κινδυνεύουν άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν οι μετρήσεις είναι σωστές, τότε το τελευταίο πράγμα που μας πειράζει είναι ο άνθρακας! Δείτε την αμμωνία, το pH & το kH. O άνθρακας δεν φταίει γι αυτά τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟΝ ISTELLA

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, θεωρώ ότι μετράω σωστά.

Το 1.75 προκύπτει ως εξής:

Έβαλα διπλάσια ποσότητα νερού, οπότε κάθε σταγόνα είναι 0.5. Από την άλλη, στις 3 σταγόνες άρχισε αμυδρά να κιτρινίζει, ενώ στις 4, ήταν αρκετά κίτρινο. Οπότε έδωσα την ενδιάμεση τιμή.

Σημείωση: Με τις 2 πρώτες σταγόνες, δεν είχε γίνει μπλέ, όπως της βρύσης, αλλά περέμενε διάφανο :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΜΠΑ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ CO2 GIA POLY MEGALO XRONIKO DIASTHMA?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Wizard,

1. Ο άνθρακάς μπαίνει στο ενυδρείο μόνο όταν έχεις κάνει φαρμακευτική αγωγή στα ψάρια για να σου καθαρίσει γρηγορότερα (μαζί με τις αλλαγές) το νερό.

2. Αναφέρεις τιμές kH: 1.75, pH: 4.5 στο ενυδρείο σου (υποθέτοντάς πάντα ότι δεν χρησιμοποιείς Α/Ο και CO2) δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει πέσει τόσο χαμηλά είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις σου? έχεις μπουκάλα CO2 ή χρησιμοποιείς DIY CO2 αυτό μπορεί να σου φέρει αστάθεια στο PH.

3. Μεγάλη Προσοχή με αλλαγές σου, αν οι τιμές του ενυδρείου σου είναι πραγματικές και κάνεις μεγάλες αλλαγές τα ψάρια θα πάθουν οσμωτικό σοκ. Η άποψη μου είναι να κάνεις μικρές αλλαγές δύο φορές την ημέρα και πάντα να μετράς –τουλάχιστον- ΚΗ, PH και μετά την αλλαγή, για να διασφαλίσεις ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση στις τιμές, προσωπικά θα χρησιμοποιούσα για τις αλλαγές ένα μέρος απιονισμένου νερού.

4. Παρεμπιπτόντως το τελικό μέγεθος του silver shark είναι 35 εκατοστά έχεις σκεφτεί τι θα τα κάνεις ?

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/321.htm

Φιλικά,

Εύα

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΜΠΑ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?

32331[/snapback]

Nope...

ΜΗΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ CO2 GIA POLY MEGALO XRONIKO DIASTHMA?

32332[/snapback]

Ποτέ δεν έχω βάλει CO2...

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε τις μικρές αλλαγές (1-2 φορές τη μέρα) μετρώντας μετά τις αλλαγές το kH, pH ώστε η αύξησή τους να είναι σταδιακή και πολύ μικρή κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μικρές αλλαγές? Τι ποσοστό περίπου του συνόλου?

Επίσης: Πως μπορεί να προκληθεί αυτό? Ρωτάω για να μην το ξαναπάθω :lmao: Τι δεν έχω κάνει σωστά? (προφανώς τίποτα δεν έχω κάνει σωστά, αφού ρωτούσα σε μαγαζιά που μάλλον τα έχουν άσχετοι... :rasp: )

Edit: υγ. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι όλα τα μαγαζιά τα έχουν άσχετοι, αλλά τα μαγαζιά που απεθυνόμουν τόσο καιρό :lmao:

Έγινε επεξεργασία - Wizard!
Link to comment
Share on other sites

λίγο ακόμα διάβασμα για σένα :lmao::lmao:

http://www.bestfish.com/oldtank.html

αυτό εξηγεί επίσης γιατί δεν έχουν πεθάνει ακόμα τα ψάρια σου

The same processes that reduce ammonia to nitrite to nitrate also produce an abundance of hydrogen ions, which, if left to their own accord, acidify the water. In water from some sources that contain few "buffers" (ions that help stabilize pH by combining with excess hydrogen or hydroxyl ions), pH will tend to decline steadily just as the nitrate increases, and again regular pH testing may help alert the aquarist to impending trouble. However, in more heavily buffered water, an interesting but more threatening phenomenon occurs. As hydrogen ions are produced, they are immediately tied up by the buffer ion, and the pH remains roughly the same - until all the buffer ions are used up. At this point, the pH drops rapidly, and this sudden "pH crash" can be very damaging to fish.

If this process is allowed to continue (and a few, very hardy fish survive), another interesting biochemical phenomena occurs. At a pH of about 5.5 or less, the bacteria that usually convert ammonia to nitrite are inhibited, so ammonia levels begin to rise. Strangely, though, the low pH actually protects the remaining fish by keeping the ammonia in the non-toxic ammonia (molecular) form instead of the very toxic ammonium (ionic) form! It is not uncommon to see an old, neglected tank with a pH reading off the bottom of the chart, ammonia and nitrate off the top, and a couple of old-timer fish still swimming about.

όσον αφορά τις αλλαγές πάντα ΙΜΟ (και παρακαλώ να με διορθώσουν οι παλαιότεροι αν κάνω λάθος) άρχισε με 2-3 λίτρα την φορά, μέτρα και εάν δεν έχεις δραματικές αλλαγές συνέχισε με λίγο παραπάνω την επόμενη μέρα. Πάντα με προσοχή για να μην έχεις μεγάλες διαφοροποιήσεις στις τιμές από την μία μέρα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ξαναείπα μπορείς να αλλάζεις καθ’ όλη τη διάρκεια της μέρας από ένα ποτήρι νερό και να έχεις μια σταδιακή αλλαγή στις τιμές σου!

Δυστυχώς λόγο του pH δεν μπορείς να επέμβεις άμεσα στο θέμα της Αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τις συμβουλές σας και μετά από 6 μικρές αλλαγές νερού (3-4lit τη φορά) εχθές οι μετρήσεις είχαν ως εξής:

pH: 6.5

NH3: <0.5mg/lt

NH4: <0.5mg/lt

Στις μετρήσεις ΝΗ3 & ΝΗ4, το χρώμα δεν ήταν κίτρινο (0), αλλά ούτε και στο επόμενο βήμα (0.5), οπότε θεωρώ ότι η τιμή είναι κάπου στο ενδιάμεσο.

Θετικά:

Τα 3 τιγράκια και τα δύο silver έχουν ζωντανέψει ιδιαίτερα και κυνηγιούνται όλη την ώρα :lmao:

Αρνητικά:

Ο pleco μου, κάθεται ακούνητος, προσκολημένος σε ένα ξύλο και δεν κάνει τίποτα... Τον σκούντηξα λίγο με την απόχη, έφυγε και μετά από 10-15'' πήγε ακριβώς στο ίδιο σημείο και παρέμεινε ακούνητος... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τις συμβουλές σας και μετά από 6 μικρές αλλαγές νερού (3-4lit τη φορά) εχθές οι μετρήσεις είχαν ως εξής:

pH: 6.5

NH3: <0.5mg/lt

NH4: <0.5mg/lt

Στις μετρήσεις ΝΗ3 & ΝΗ4, το χρώμα δεν ήταν κίτρινο (0), αλλά ούτε και στο επόμενο βήμα (0.5), οπότε θεωρώ ότι η τιμή είναι κάπου στο ενδιάμεσο.

Θετικά:

Τα 3 τιγράκια και τα δύο silver έχουν ζωντανέψει ιδιαίτερα και κυνηγιούνται όλη την ώρα  :lmao:

Αρνητικά:

Ο pleco μου, κάθεται ακούνητος, προσκολημένος σε ένα ξύλο και δεν κάνει τίποτα... Τον σκούντηξα λίγο με την απόχη, έφυγε και μετά από 10-15'' πήγε ακριβώς στο ίδιο σημείο και παρέμεινε ακούνητος...  :lmao:

32577[/snapback]

To NH3 & NH4 τα μετράμε με το ίδιο τεστ. Εσύ έχεις διαφορετικό? Από ΝΟ2 πως είσαι?

Για τον pleco μην σε ανυσηχεί.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στον Pleco ανάλογα το είδος μπορεί να έχει πρόβλημα (μου έχει φύγει πλεκο αδιάβαστο από οσμωτικό σοκ πριν 7 μήνες ακόμα το κλαιω). :lmao:

Η συμπεριφορά του πλέκο πριν τις αλλαγές πως ήταν ? Αν νομίζεις ότι χειροτέρεψε συνέχισε τις αλλαγές αλλά πρόσεχε να μην ανέβει απότομα το PH άστον να συνηθίσει λίγο (μία δύο μέρες) τις νέες συνθήκες και μετά ανέβασε το PH και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, με το ίδιο τεστ τα μετράω, απλά τα γράφω τυπικά χωριστά.

Ο pleco άρχισε να κάνει έτσι, από τη μέρα που άρχισα τις τακτικές αλλαγές....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τυπικότητα σε αυτό το τεστ. Το τεστ μετράει αμμώνιο & αμμωνία μαζί. Αν τα γράφεις ξεχωριστά σημαίνει ότι μπορείς να υπολογίσεις συγκεντρώσεις αμμώνιου & αμμωνίας ξεχωριστά. ΝΟ2 πόσο μετράς?

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 πόσο μετράς?

32590[/snapback]

Δεν τα μέτρησα εχθές... :lmao: Ήμουν στην Ακρόπολη μέχρι τις 2:00 και όταν γύρισα έκανα μόνο pH και NH3/4 στα γρήγορα... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε, τάισμα, αλλαγή νερού και μετρήσεις μετά από 3 ώρες:

pH: 6.5->7 (ενδιάμεση ένδειξη)

NH3/NH4: 0->0.5 mb/lt (ενδιάμεση ένδειξη)

NO2: <0.3mg/lt

NO2-N: <0.1mg/lt

kH: 1.5

Δεν είδα μεγάλες διαφορές, περισσότερο σταθερές είναι οι τιμές τις τελευταίες 2 ημέρες.

Ερώτηση: Θα λείψω για διακοπές 15 μέρες. Με το τάισμα, πήρα ταΐστρα... Με το νερό το κάνουμε? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ PH ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ NH3-NH4 TO KH XAMHLOΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...