Jump to content

Ψεκαζουμε για ζωύφια το καλοκαιρι ή όχι?


Ψεκαζουμε για ζωύφια το καλοκαιρι ή όχι?  

39 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ψαροκαμμμμενοι....

Οι περισσοτεροι απο εμας αντιμετωπίζουμε το θεμα με τα ζωίφια τωρα το καλοκαιρι. Κυριως με τα σιχαμενα καφε υπτεμενα τραγανιστα ζωύφια... τις κατσαριδες!!

Δεν λεμε οτι εχουν κανει φωλια σπιτι μας... αλλο ολο και καμια βόλτα κανουν.

Ετσι λοιπόν θετω το ερωτημα... φωναξουμε συνεργειο να ψεκασει ή οχι?? Ψεκαζουμε μονοι μας ή οχι??

Υπαρχουν και τα κουνουπια έτσι....

Παρακαλω όσοι ψηφησετε... να γραψετε τι και γιατι.....

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου απαντηση λοιπον... ειναι ΔΕΝ ξερω τι να κανω.

Υπαρχουν και φαρμακα που ΔΕΝ πειραζουν τα αωα, οπως σκυλους.... αλλα με ανοιχτο ενυδρειο.... ρισκαρεις??

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τοτε που εχω ενυδρεια στο σπιτι, εχω ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ τη χρηση τετοιων ουσιων, που περα απο τα ενυδρεια ειναι (κατα τη γνωμη μου) επιβαρυντικα και για εμας...

Link to comment
Share on other sites

Κυριως με τα σιχαμενα καφε υπτεμενα τραγανιστα ζωύφια... τις κατσαριδες!!

Συγγνώμη κι όλας... Το ότι είναι τραγανιστά πως το ξέρεις??? :P

Νομίζω πως είναι ένα γενικότερο θέμα και δεν αφορά μόνο τα ενυδρεία. Πέραν της ύπαρξης των ζωυφίων και της ενοχλητικής παρουσίας τους, η οποία πιθανόν γίνεται πιο αισθητή στις περιοχές γύρω από το ενυδρείο λόγο τροφών ή υγρασίας, υπάρχουν και οικολογικά παρακλάδια!

Ενδιαφέρον θέμα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω βαζω εδω και χρονια στην πριζα υγρο εντομοαπωθητικο χωρις καποια παρενεργεια για το ενυδρειο.

βεβαια φετος εβαλα σιτες και ξενοιασα εντελως.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κι όλας... Το ότι είναι τραγανιστά πως το ξέρεις??? :P

Παιδικο τραύμα.... :hysterical:

Νομίζω πως είναι ένα γενικότερο θέμα και δεν αφορά μόνο τα ενυδρεία. Πέραν της ύπαρξης των ζωυφίων και της ενοχλητικής παρουσίας τους, η οποία πιθανόν γίνεται πιο αισθητή στις περιοχές γύρω από το ενυδρείο λόγο τροφών ή υγρασίας, υπάρχουν και οικολογικά παρακλάδια!

Ενδιαφέρον θέμα... :thumbup:

Απο μενα τι περίμενες?? :hysterical:

Επαναλαμβάνω....

ΔΕ θελω μονο ψηφο... αλλα και αιτιολογία...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψεκάζω κανονικά και με το νόμο :thumbup::P:hysterical:

Από φίλο που εργάζεται σε εταιρεία απολυμάνσεων, προμηθεύομαι οικολογικό, άοσμο, άγευστο, φιλικό με το περιβάλλον και τα κατοικίδια, υγρό και περί τα τέλη Μάιου μια Παρασκευή απόγευμα αρχίζω την επιχείριση.

Ψέκασμα σε όλα τα σιφόνια (μπαλκόνι, τουαλέτες), περιμετρικά σε όλα τα παράθυρα και εξωτερικές πόρτες.

Στέλνω τα παιδιά στους παππούδες(για τον φόβο των Ιουδαίων) για ΠΣΚΔ και Δευτέρα απόγευμα πέφτει το ανάλογο σφουγγάρισμα/καθάρισμα.

Με αυτή την τακτική, δεν έχω δει ζωντανή κατσαρίδα μέσα/έξω από το σπίτι εδώ και 10 χρόνια :hysterical::hysterical::(:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια δεν κανω τιποτα αν δω κατι αραια και που το χειριζομαι πατροπαραδοτα οσο αναφορα τις κατσαριδες. Υγρο και ταμπλετα για τα στουκας εξυπακουεται περισοτερο για τα παιδια.Κοντα στο ενυδρειο βεβαια τιποτα. Σπρευ δεν χρησιμοποιω .

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια δεν κανω τιποτα αν δω κατι αραια και που το χειριζομαι πατροπαραδοτα οσο αναφορα τις κατσαριδες. Υγρο και ταμπλετα για τα στουκας εξυπακουεται .

+1

Το σπρεϊ βεβαια υπαρχει αλλα σπανιως το χρησιμοποιω...

Link to comment
Share on other sites

και σπρέυ και φιδάκια και παγίδες και παντόφλα! ότι δω μπροστά μου το ρίχνω!

Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω χάσει ψάρι από ψεκασμούς και τα συναφή

Link to comment
Share on other sites

και σπρέυ και φιδάκια και παγίδες και παντόφλα! ότι δω μπροστά μου το ρίχνω!

Δηλαδή αν δεις κατσαρίδα της ρίχνεις σπρέι ή φιδάκια? Σε συμβουλεύω να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

τπτ...δν βαζω τπτ κι ο θεος βοηθως... :thumbup:

η παντοφλα θα μας σωσει φετος...!!!! :P

Παλιοτερα εβαζα ενα υγρο περιμετρικα απο το σπιτι..αλλα φετος....τπτ...εχω κ μικρο σκυλακι εκτος του ενυδρειου!!!!οσο για τα σπρευ..γενικα ειμαι κατα :hysterical: ...δν τα εισπνεουν μονο τα εντομα..αλλα κι εμεις... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για τα ιπτάμενα, ευτυχώς, το σπίτι έχει σίτες, οπότε ξένοιασα.

Για κατσαρίδες, και πάλι ευτυχώς, η πολυκατοικία στην οποία μένω είναι καινούργια και έτσι δεν έχω, τουλάχιστον ακόμα, πρόβλημα.

Στο μπαλκόνι που έχω διάφορους άλλους "επισκέπτες", δεν έχω κάνει τίποτα φοβερό μιάς και είμαι και εγώ κατά των πολλών σπρέι και συναφών ειδών.

Τα παραπάνω βέβαια δεν σημαίνουν πως εάν αντιμετωπίσω πρόβλημα δεν θα ψεκάσω. Θα ψεκάσω αλλά με πολλή προσοχή και μέτρο. Για τον λόγο αυτό ψήφισα πως θα ψεκάσω μόνος μου.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Η ψηφοφορία δεν είναι σωστή :hysterical:

Δεν έχει ''απλά δεν ψεκάζω ανεξαρτήτως του ενυδρείου''. :thumbup:

Σε χωριό μένω..., :P σήμερα να ψεκάσω αύριο ζουζούνια θα έχω. :hysterical:

Εκτός αυτού συνήθως τα σπίτια στα χωριά δεν έχουν κατσαρίδες έχουν όμως άλλες λιχουδιές. Η σήτες στο χωριό επιβάλλονται αλλιώς στο τραπέζι δεν θα τρως ποτέ μόνος σου, πάντα θα έχεις παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Η ψηφοφορία δεν είναι σωστή :hysterical:

Δεν έχει ''απλά δεν ψεκάζω ανεξαρτήτως του ενυδρείου''. :thumbup:

Θα συμφωνησω με τον Χρηστο!!!ηθελε κι αυτο μεσα για να ναι οκ... :P

Link to comment
Share on other sites

K-othrine για έντομα, κατσαρίδες, κουνούπια!

Δεν εμφανίζεται τίποτα για τουλάχιστον μερικούς μήνες. Σιφόνια, περιμετρικά τα παράθυρα και περάσματα!

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε η απαντηση του όχι....

Γιαυτο ζηταω και την αιτιολογια σας!! :thumbup:

Να θεσω εγω ενα άλλο θεμα.... μετακόμησα σε χωριο... στο Μεγάλο Πευκο...

Ετσι λοιπον... εχει και κηπο και δεντρα και διαφορα ιπταμενα και μη ζωύφια.

Σπιτι εχω και κλειστα και ανοιχτα ενυδρεια.

Κατσαριδες ΔΕΝ εχει το σπιτι... απλα μπορει ολοκαι καμια να ερθει πετωντας.

Ετσι λοιπον σκφτηκα και ειπα σε ειδικο να ψεκασει...

Πριν έρθει ομως... μου ειπε οτι οταν η κατσαριδα περασει απο το σημειο ψεκασμου... θελει 25 περιπου λεπτα για να μας αφησει με αποτελεσμα να μην ξερεις που θα καταληξει.

Απαντησα οτι σιγα μην παει μεσα στο ενυδρειο.

Χθες... πριν ακομα ερθει να ψεκασει... ανακάλυψα οτι στο ενα ενυδρειο μου επεπλεε μια μισοφαγωμενη κατσαριδα!!

Βασικα... μονο τα φτερα και το κεφαλι ειχε μεινει αφαγωτο απο τα ψαρακια!!

Το ενυδρειο... κλειστο με καπακι... η μονο εισοδος απο κει που ειναι οι σωληνες του φιλτρου...

Φανταζεστε να ειχα ψεκασει και να επεφτε μετα στο ενυδρειο?? :P

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να αποφεύγουμε τη χρήση αυτών των χημικών γιατί περιέχουν ουσίες επιβαρυντικές όχι μόνο για τα ενυδρεία μας αλλά και για εμάς και αυτό κάνω. Αρα η δική μου απάντηση στο ερώτημα είναι όχι.

Link to comment
Share on other sites

K-othrine για έντομα, κατσαρίδες, κουνούπια!

Δεν εμφανίζεται τίποτα για τουλάχιστον μερικούς μήνες. Σιφόνια, περιμετρικά τα παράθυρα και περάσματα!

Αρχηγέ με τα κουνούπια τα πάει καλά αυτό το φάρμακο? Που το βρίσκουμε για περισσότερες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεις κατσαρίδα της ρίχνεις σπρέι ή φιδάκια? Σε συμβουλεύω να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης :P

Είπαμε... έχει και παντόφλα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν χρησιμοποιώ κανενος είδους τέτοια χημικά σκευασματα. Δε παν να λενε φυσικά και αλλες μπούρδες....

Είχα υγρο, απο αυτά που μπαίνουν στην πρίζα αλλα το κατηργησα. Γενικά δεν με πολυενοχλούν τα κουνούπια. Φαίνεται οτι απο τα ποτάμια ιδρώτα που ρίχνω το βράδυ (δεν έχουμε A/C) δεν μπορούν να πλησιασουν τα κουνούπια.

Κατσαρίδες δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα.

Μύγες και μέλισσες καμια που και που αλλα βαριεμαι να την κυνηγαω και την αφήνω. Μονο μια φορά είχε μπεί μια μελισσα απο τις μεγάλες (5-6 εκατοστα) και σε αυτη την περίπτωση εκανα σκοποβολή με ενα αεροβολο πιστόλι που έχω :hysterical: (δεν χρειαζεται να πουμε πως ηταν η κουρτινα στην οποία είχε καθησει μετα :thumbup:. Ποδαρακια, φτερουγες, τα σκληρα κομματια της αλλα και εντεριες! :P

Σημερα πάντως για κάποιο λόγο είχαν μαζευτεί υπερβολικά πολλα μυρμήγκια στην είσοδο. Η σκουπα λειτούργησε μια χαρά. (οχι για να τα σκοτώσεις αλλα για να τα δίωξεις)

Γενικά οπως είπαν και αλλοι ολα αυτά τα φάρμακα, και είδικά τα σπρεϋ τα εισπνεουμε και εμεις. Αφου είναι φτιαγμένα για να σκοτώνουν, πως μπορεί να μην επιρρεάζουν καθόλου τον ανθρωπο;

Link to comment
Share on other sites

Για τα εντομα υπαρχουν παγιδες και φυσικοι τροποι αντιμετωπισης*. Δεν ειναι αναγκη να ψεκαζουμε το παντα με δηλητηρια.

Ως γνωστον ενα δηλητηριο αναλογα τη δοσολογια μπορει να επιφερει μικρη ζημια εως και αμεσο θανατο.

Παντως το να μη προκαλεσει το παραμικρο κακο ειναι αδυνατον. Ειναι απλη λογικη.

Απλα δεν θα το καταλαβουμε οτι εγινε.

Παλιοτερα ειχα προβλημα με τα κουνουπια και εβαζα υγρο εντομοαπωθητικό μπαιγκον την νυχτα. Δεν ειχα ενυδρειο στο χωρο.

Το προιον ειναι γερμανικο και ως γνωστον οι γερμανοι ειναι παραδοσιακα οι μεγαλυτεροι φιλοι και γνωστες του ενυδρειου.

Καποια μερα αγοραζοντας το αναταλακτικο προσεξα στο κουτι ενα μεγαλο σημα με ενα ψαρι και ενα Χ επανω του. Τι να σημαινε αραγε?

Κοιταξα τις οδηγιες αλλα εψαξα και γενικα και βρηκα στο ιντερνετ πληροφοριες για τα εντομοκτονα σε σχεση με τα ενυδρεια.

Για να μη λεμε οτι μας κατεβαινει λοιπον ας δουμε τα στοιχεια καθεαυτου.

- IV. ENVIRONMENTAL CONSIDERATIONS

Some hazard to birds, fish and beneficial insects.

Μεταφραση: Επικινδυνο για πουλια ψαρια και χρησιμα εντομα.

πηγη: propoxur (Baygon) Chemical Profile 3/85

- Do not apply to animals. Remove pets and cover fish bowls before spraying. Do not spray plants.

PRECAUTIONS: KEEP

Μεταφραση: Μη το χρησιμοποιείτε σε ζωα. Απομακρυνετε τα ζωα και σκεπαστε τα ενυδρεια πριν τον ψεκασμο. Μη ψεκαζετε φυτα.

πηγη: GARDEX 1% BAYGON RESIDUAL INSECTICIDE

- Environmental hazards

This product is toxic to fish

Μεταφραση: Το προιον ειναι τοξικο για τα ψαρια.

πηγη: 205-O BAYGON Ant&RoachGal NY

- Precautions

Children and pets should not be in vicinity during treatment and not allowed in the area until the spray has dried. Also, remember to remove birds and cover fish tanks during spray applications.

Remember ... Good flea control cannot be achieved overnight. Be patient and be persistent.

πηγη: Suggestions for Indoor and Outdoor Flea Control by James V. Robinson Extension Entomologists Texas Agricultural Extension Service, and Roger Meola Professor Department of Entomology

Μεταφραση:

Προφυλάξεις

Τα παιδιά και τα κατοικίδια ζώα δεν πρέπει να βρίσκονται κοντά κατά τη διάρκεια της θεραπείας και δεν επιτρέπεται η παρουσία τους στην περιοχή μέχρι το σπρέι να στεγνώσει. Επίσης, θυμηθείτε να απομακρύνετε τα πτηνά και να καλύψετε τις δεξαμενές των ψαριών κατά τις εφαρμογές ψεκασμού.

Να θυμάστε ... Ο καλός έλεγχος δεν μπορεί να επιτευχθεί εν μία νυκτί. Να έχετε υπομονή και επιμονή.

Ας μη βαλω αλλα.

* Εντομοκτόνα – φυσικοί τρόποι αντιμετώπισης των εντόμων

1. Βασιλικός για μύγες και κουνούπια

2. Λάδι λεβάντας για τα μυρμήγκια

3. Βόρακας, δάφνη και φλούδες αγγουριού για τις κατσαρίδες

4. Λεβάντα για το σκώρο

Πηγη: oikologio.gr Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΧΗΜΙΚΩΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗ-ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ

Επισης παγιδες

Παγιδες κουνουπιων

Παγιδες κατσαριδας

Ηλεκτρικα http://www.google.gr/images?um=1&hl=el...q=&gs_rfai=

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=racket+...3286.m270.l1313

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μα το λέει και το β' συνθετικό της λέξης:

εντομοκτόνα

Δηλαδή σκοτώνουν. Και φυσικά όχι μόνο βλάπτουν, τα ψάρια, τα άλλα κατοικίδια που πιθανόν να έχουμε, αλλά τον ίδιο τον ευαυτό μας!

Φυσικά δεν το καταλαβαίνουμε, γιατί οι συνέπειες δεν είναι άμεσες, αλλά μακροχρόνιες.

Πιστεύω ότι είναι μόνο τοξικά δηλητήρια, και γι' αυτό δεν τα έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ στο σπίτι.

Για τις φυσικές μεθόδους, έχω ακούσει και εγώ διάφορα θετικά, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ!

Είναι όντως αποτελεσματικές???

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σκοτώνουν. Και φυσικά όχι μόνο βλάπτουν, τα ψάρια, τα άλλα κατοικίδια που πιθανόν να έχουμε, αλλά τον ίδιο τον ευαυτό μας!

Δυστυχως καποιοι δεν το καταλαβαινουν.

Πριν 15 μερες πεθανε στα χερια μου το σκυλακι του γειτονα.

Με φωναξε μηπως μπορεσω να βοηθησω.

Ευτυχως εφυγε γρηγορα χωρις να παιδευτει πολυ.

Λιγο πριν φυγει τυφλωθηκε και μετα οι σιελογονοι του εγινα κατασπροι.

Οξεια δηλητηριαση.

Κατι ειπε για φολα.

Το σκυλι του δεν τρωει ομως απεξω τιποτα.

Κανενα αλλο κρουσμα στη γειτονια δεν ακουστηκε, γιατι τα προσεχω αυτα και για τη σκυλα μου.

Η μονη διαφορα με το δικο μου σκυλι ειναι οτι εγω δεν φωναξα να μου κανουν εξτρα απολυμανση στα μπαλκονια για κατσαριδες με το σκυλο να κυκλοφορει ελευθερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...