Jump to content

Ψεκαζουμε για ζωύφια το καλοκαιρι ή όχι?


Ψεκαζουμε για ζωύφια το καλοκαιρι ή όχι?  

39 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μα το λέει και το β' συνθετικό της λέξης:

εντομοκτόνα

Δηλαδή σκοτώνουν. Και φυσικά όχι μόνο βλάπτουν, τα ψάρια, τα άλλα κατοικίδια που πιθανόν να έχουμε, αλλά τον ίδιο τον ευαυτό μας!

Φυσικά δεν το καταλαβαίνουμε, γιατί οι συνέπειες δεν είναι άμεσες, αλλά μακροχρόνιες.

Πιστεύω ότι είναι μόνο τοξικά δηλητήρια, και γι' αυτό δεν τα έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ στο σπίτι.

Για τις φυσικές μεθόδους, έχω ακούσει και εγώ διάφορα θετικά, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ!

Είναι όντως αποτελεσματικές???

συμφωνο με αυτα που λες. για τις φυσικες μεθοδους να σου πω: εξαρταται απο πολλους παραγοντες αν θα δουλεψουν. ο βασιλικος που λεει για μυγες και κουνουπια δοκιμαστηκε και στο παρελθον εδω στο σπιτι αλλα και την προηγουμενη βδομαδα που ειμουν σε ενα χωριο της θεσσαλονικης και δεν ειχε αποτελεσμα. και αλλα που βρικαμε στο νετ. πχ καυτο ξιδι σε ενα ποτηρακι για να διωχνει τις μυγες. σε δευτερολεπτα εξαφανιστηκαν, ομως σε 4-5 λεπτα που κρυωσε το ξιδι μπηκαν ακομα και μεσα στο ποτηρι. ψεκαζαμε για ζιζανια με φαρμακο και ειπαμε να το κανουμε οικολογικα. αντι για φαρμακο βαλαμε λαδι και σοδα. τα ζιζανια τρωνε το λαδι και μαζι με τη σοδα σκανε! αυτο λειτουργησε. τωρα οποιος χρησιμοποιει και ξερει αλλες φυσικες μεθοδους που να δουλευουν ας μας πει!!

ωραιο θεμα οπως εξελισεται... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο με τι σόδα κάνει και το βορικό οξύ μπορούμε να το αναμίξουμε

με ζάχαρη και ότι άλλο μπορεί να προσελκύσει τα έντομα και να φτιάξουμε

παγίδες. Με λίγο προσοχή στα παιδιά και στα κατοικίδια μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποψε πήρα τη μεγάλη αποφαση να ψεκασω...

Λογω εκτακτης απουσιας μας απο το σπιτι..... ηρθαν να κατοικησουν αυτές...

Έτσι λοιπον μετα απο τη συμβουλη ειδικου σε αυτου ειδους ψεκασμου.... ψεκασα με ενα φαρμακο φιλικό προς τα ζωα.

Το φαρμακο ΔΕΝ το γνωριζα μεχρι σημερα. Γνωριζω ομως την εεταιρεια που το βγαζει.

Ειναι το fendona της BASF.

Πιστεψτε με.... μεσα σε 5 λεπτα τα αποτελεσματα ηταν αμφανεστατα!!!

Εστιασα στο σημειο που θεωρουσα οτι ειχαν φωλια....

Μεσα σε 5 λεπτα... μετρουσα πτωματα!!!!!!

Ακομα μετραω!!!!

Ελπιζω να μην επηρεαστούν τα ενυδρεια μοου..... ρισκαρω τη ζωη των ψαριων μου... για την υγεια τη δικη μου και της οικογένειας μου.... νομιζω πως κι εσυς το ιδιο θα κανατε.....

Γιατι η οικογενεια μας ειναι το καλυτερο αγαθο που εχουμε.... κι εμεις οι ελληνες ξερουμε πραγματικα τι ειναι οικογενεια!!! Οσο την εχουμε... οφειλουμε να την προσεχουμε............

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψέμματα! Φιλικό εντομοκτόνο, παρασιτοκτόνο, βιοκτόνο κτλ ΔΕΝ υπάρχει!

Να θυμάστε όλοι πως για την καταπολέμηση εντόμων ΠΡΩΤΑ υπάρχει ο Μηχανκός τρόπος και κατόπιν ο Χημικός!

Μηχανικός τρόπος:

Δηλαδή πρώτα κλείνουμε καλά τα φρεάτιά μας, βάζουμε σίτες, καπάκια που κλείνουν τελείως στα σιφώνια και ελέγχουμε γενικά το σπίτι για πιθανές εισόδους εντόμων(πχ.τρυπες, κενά) κοντά στις σωληνώσεις του μπανιου της κουζινας κτλ.Τρύπες και κενα μπορείτε να τα κλείσετε με σιλικόνη ή πολυουραιθάνη ή γυψο.

Αν πάλι υπάρχουν έντομα εντος σπιτιού σημαίνει οτι κάποια προσβαση εξακολουθεί να υπάρχει.Τοτε μπορούμε να κανουμε χρήση σε όσα πολύ σωστά ανφέρει delta66 παραπάνω!

Ο Χημικός τρόπος:

Γίνεται με την εφαρμογή εντομοκτόνων, που καλό είναι να γίνετε απο γνώστες!ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χρησιμοποιούμαι γάντια και μάσκα και ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ, είτε το φαρμακο ειναι το K-othrine, είτε το fedona ειτε το icon είτε το imperator ή οποιοδήποτε!!!

Το πρόβλημα πάντα ξεκινάει απο κάτω προς τα πάνω γι'αυτο οταν χρησιμοποιείτε χημικά ξεκινήστε εξωτερικά στο σπίτι και σε υπογειο, ισόγειο.Χρησιμοποιήστε τα εντός σπιτιού οταν θα υπάρχει πραγματικά πρόβλημα!

Όσοι έχετε κατοικίδια πρεπει να τα απομονώσετε απο τους χώρους που ψεκάζονται και καλό θα είναι για οσους έχουν σκύλο να έχουν πάντα στο σπίτι ενα εμετικό διαλυμα, αν εχετε σκοπο να κανετε χρηση χημικών!

Link to comment
Share on other sites

εκανα απολυμανση στο ολο το σπιτι και στην αυλη πριν απο τρεις βδομαδες , πριν ερθει ο μυγοσκοτοστρας τον ενημερωσα οτι εχω ενυδρεια και αν γινει κατι θα εκανε μπανιο στη λιμνη , μεχρι τωρα τα ψαρια ζουν και οι κατσαριδες οχι :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα σε ολα οσο λεει ο PRINCE!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ σε οποιον χρησιμοποιει φαρμακα!!!

Παρτε ολες τις απαραιτητες προφυλαξεις!!!!

Αλλά ψαροκαμμενοι..... ακομα μετραω πτωματα απο την τερεζα και τις φιλες της!!! :)

Πουθενα ζωντανη.... και τα ενυδρεια προς το παρόν ανεπαφα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εντομοκτονα δεν χρησιμοποιω...για τα κουνουπια εχω τον ανεμιστηρα...για τις κατσαριδες τις γατες.. αλλα η αληθεια ειναι οτι το τζαμι του ενυδρειου(απε3ω ετσι) το κανω με καθαριστικο..με πολυ προσοχη μεν αλλα με καθαριστικο δε...και χωρις προβληματα μεχρι σημερα

α επισης να αναφερω οτι 2 χρονια σιτες εχω...2 χρονια τα κουνουπια και τα λοιπα ζουζουνια αλωνιζουν μες στο σπιτι

Έγινε επεξεργασία - abebablom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...