Jump to content

Ζευγάρωμα Μονομάχων


Kouman

Recommended Posts

Χαιρετώ !! :)

Είμαι αρκετά μπερδεμένος με τη διαδικασία ζευγαρώματος των Μονομάχων εξαιτίας ελλιπούς ενημέρωσης των

υπαλλήλων των pet-shops που απευθύνθηκα... :wacko:

Έχω έναν αρσενικό μονομάχο απ'το φθινόπωρο ο οποίος έχει μεγαλώσει από τότε που τον πήρα, τρώει πολύ,

αντέξε το Χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες νερού, δεν καταλαβαίνει τίποτα !!

Πήρα χθες 3 θηλυκές σύμφωνα με τις οδηγίες 2 υπαλλήλων από 2 διαφορετικά pet-shops γιατί όπως μου

είπαν "κάθε αρσενικός θέλει 3 θηλυκιές γιατί τη μία θα τη σκοτώσει". Γύρισα στο σπίτι τις έβαλα μέσα στο

ορθογώνιο ενυδρειάκι αφού πρώτα έβγαλα τον αρσενικό και τις άφησα να εξερευνήσουν το χώρο για καμιά

ώρα.

Μετά έβαλα μέσα και τον αρσενικό μαζί τους και ξεκίνησε ένα αδιάκοπο κυνηγητό. Τις κυνηγούσε, όποτε τις

προλάβαινε τις τσίμπαγε και συνέχισε έτσι. Αυτές είχαν αγχωθεί, αφού η μία έκανε πήδο και βρέθηκε απέξω,

ευτυχώς ήμουν κοντά και την ξανάριξα στο νερό κατευθείαν.

Σήμερα το πρωί, πήρα τηλέφωνο στο pet-shop που αγόρασα τις θηλυκιές να ρωτήσω για πόσο ακόμη θα

συνεχίζεται αυτό το κυνηγητό μέχρι να ζευγαρώσει με κάποια ο αρσενικός.. Μου είπε άλλος υπάλληλος από

χθες ότι οι θηλυκιές πρέπει να είναι σεξουαλικά ώριμες πρώτα ώστε να ζευγαρώσουν και ότι δεν πρέπει να

είναι μαζί με τον αρσενικό.. Να βάλω ένα χώρισμα ή να τις βάλω δίπλα του αλλά να βλέπονται. Έτσι, τις

έβαλα αυτές δίπλα ακριβώς σε μια γυάλα και περιμένω τώρα κάποια από αυτές να εκδηλώσει το ενδιαφέρον

της τριβόμενη στο γυαλί προς τον αρσενικό ώστε να τη βάλω και να ζευγαρώσουν..


Έχω απορίες όμως.. Θα βάλω ξανά και τις 3 μαζί ή μόνο αυτή που εκδήλωσε ενδιαφέρον ?

Για πόσο θα τους αφήσω μαζί ?

Μου τα είπανε σωστά, παρέλειψαν κάτι ?? :unsure:

Φώτος

2gww83p.jpg

102p215.jpg

2vttppx.jpg

Link to comment
Share on other sites

διαβασε αυτο...θα σε βοηθησει αρκετα... :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

και Υ.Γ μην πολυεμπιστευεσαι τους πετ σοπαδες...δεν γνωριζουν και πολλα...και δυστυχως σπανια θα στο πουν... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλέπω ο μονομάχος σου δεν έχει κάνει κάν την φωλιά του με φούσκες στην επιφάνεια οπότε σίγουρα ούτε κι αυτός δεν είναι έτοιμος να ζευγαρώσει!

Link to comment
Share on other sites

διαβασε αυτο...θα σε βοηθησει αρκετα... :hysterical:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

και Υ.Γ μην πολυεμπιστευεσαι τους πετ σοπαδες...δεν γνωριζουν και πολλα...και δυστυχως σπανια θα στο πουν... :thumbup:

Πωπωωωω, δύσκολα τα λέει !!!! :hysterical: Για να δούμε, θα τα καταφέρω..? :P

Απ'οτι βλέπω ο μονομάχος σου δεν έχει κάνει κάν την φωλιά του με φούσκες στην επιφάνεια οπότε σίγουρα ούτε κι αυτός δεν είναι έτοιμος να ζευγαρώσει!

Βασικά... Εάν οι φουσκαλίτσες που βγάζει είναι η φωλιά που φτιάχνει, εδώ και ενάμιση μήνα τις μαζεύω γιατί νόμιζα ότι βρωμίζει γρήγορα το νερό.. Όχι ότι φτιάχνει φωλιά !!!!!! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Kouman
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις φουσκάλες θα τοποθετηθουν τα γονιμοποιημένα αυγά

Link to comment
Share on other sites

μια απορια.... οι αχινοι,το αυτι κ το κοχυλι..ηταν καιρο εκει...η ειναι καινουργια διακοσμιση??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ποσα λιτρα ειναι η γυαλλα και η μια και η αλλη? εχεις θερμοστατη ή φιλτρο και αν ναι τι? τι ταιζεις? σε τι θερμοκρασια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

επισης οι μονομαχοι θελουν καπακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ο μονομάχος σου, μπορεί να κυνηγήσει μέχρι θανάτου τις μονομαχίνες!

Και τα λίγα λίτρα που έχεις βοηθούν πολύ σε αυτό!!! :thumbup:

Η μονομαχίνα, μπαίνει στο ενυδρείο, όταν ο μονομάχος έχει φτιάξει φωλιά και είναι έτοιμος για αναπαραγωγή! Αμέσως μετά ξαναβγαίνει.

Βέβαια εξαρτάται και από την πρωσοπικότητα του ψαριού.

Πριν ξεκινήσεις αναπαραγωγή, σκέψου για παράδειγμα τι θα κάνεις μετά τα μικρά???

Σημειωτέον, πρέπει μετά από λίγο καιρό να τα χωρίσεις, γιατί θα αρχίσουν να πέφτουν δαγκωνιές.

Διάβασε εδώ αναπαραγωγές από άλλα μέλη εδώ στο forum, ίσως να σου φανεί αρκετά χρήσιμο.

Ενδεικτικά παραθέτω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42497

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38125

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Η θηλυκια απο την άλλη είναι ωριμη για αναπαραγωγή όταν φουσκώσει πολύ η κοιλιά της (αυγά) και όταν σχηματιστουν κάθετες άσπρες λωρίδες στην κοιλια της

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εκτος οτι εχεις πολυ λιγα λιτρα για αναπαραγωγη, χρειαζεσαι θερμοστατη, φιλτρο και πολλους χωρους για τα ενυδρεια μετα. 3 θηλυκιες αλλοι πετ σοπαδες λεγανε οτι θα τον διαλυσουν το μονομαχο και να παρω 2! σε καθε περιπτωση αυτες δεν της πηρες για αναπαραγωγη! για αναπαραγωγη περνεις 1!! σου εδωσαν 3 για να μενουν συνεχεια μαζι σε ενα ενυδρειο. πραγμα που για μενα χρειζαται τουλαχιστον 80 λιτρα και πολλες κρυψωνες και παλι εξαρτασαι απο το χαρακτηρα τον μονομαχων. καλυτερα να τις πας πισω τις θηλυκιες και να κανεις καλυτερες τις συνθηκες για το μονομαχο σου. ετσι θα τον χαρεις περισσοτερο και μετα βλεπεις και την αναπαραγωγη.

σου ευχομαι να επιλεξεις το σωστο και να δεις τα ψαρια σου οπως τα θες!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε Kouman, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, με τον εξοπλισμό που βλέπω πως διαθέτεις, θεωρώ αδύνατη την επιτυχημένη αναπαραγωγή μονομάχων. Και το να μη σου πετύχει μία αναπαραγωγή δεν είναι κάτι τρομακτικό, αλλά πολύ φοβάμαι μη θρηνήσεις ψαράκια.

Χρειάζεσαι λίγη μελέτη και λίγη βοήθεια από εμάς για να μπορέσεις να στήσεις ένα σωστό ενυδρείο και σιγά σιγά, αν σε ενδιαφέρει να πεις και στην λογική της αναπαραγωγής!

Αυτή είναι η γνώμη και συγγνώμη αν σε απογοητεύω...

Link to comment
Share on other sites

μια απορια.... οι αχινοι,το αυτι κ το κοχυλι..ηταν καιρο εκει...η ειναι καινουργια διακοσμιση??? :hysterical:

Χαχαχαχ, είναι θησαυροί της Θάλασσας :-P Γιατί να αγοράζω στολίδια εάν μου τα προσφέρει απλόχερα η Θαλασσίτσα μας ..???

φιλε μου ποσα λιτρα ειναι η γυαλλα και η μια και η αλλη? εχεις θερμοστατη ή φιλτρο και αν ναι τι? τι ταιζεις? σε τι θερμοκρασια ειναι?

επισης οι μονομαχοι θελουν καπακι :thumbup:

Αααααα, δε τα γνωρίζω τα λίτρα, πολύ " λεπτομέρειες " για μένα ! Όπως και ο επιπλέον εξοπλισμός, έχω σκοπό να μείνω σε low budget καταστάσεις :hysterical:

Bloodworm τα ταίζω, αλλά τους δίνω που και που και ψαροτροφή για χρυσόψαρα, την τρώνε και αυτή !!

Το νερό έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος !!! Καπάκι δε βάζω, ειν'άσχημοοο ! Άδειασα λίγο νερό. :hysterical:

Πριν ξεκινήσεις αναπαραγωγή, σκέψου για παράδειγμα τι θα κάνεις μετά τα μικρά???

Τα μικρά θα μπουν σε 2η γυάλα που έχω προμηθευτεί και σε κατάλληλη ηλικία θα μοιραστούν σε κάθε ενδιαφερόμενο !!!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας και τη βοήθεια που μου δώσατε !! Το εκτιμώ.

Καταλαβαίνω ότι δε διαθέτω τον κατάλληλο εξοπλισμό για εξασφαλισμένη επιτυχία της αναπαραγωγής

αλλά σύμφωνα με όσα διάβασα εάν κάποια στιγμή είναι έτοιμα τα ψάρια, θα δοκιμάσω την τύχη μου και

θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα !!! :P

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση... ωμός μου φέρνετε ότι ο μονομάχος σου είναι πολύ "κοντός"... που ωφελείται στο γενετικό πρόβλημά... αν ζευγαρώνουμε για παράδειγμά δυο Duble Tails.....

Αν όντος είναι έτσι και δεν με ξεγελάει η φωτογραφία, θα σου πρότεινα να μη το ζευγαρώσεις... θα σου βγάλουν άσχημα μωρα, που πιθανόν θα πεθαίνουν.

Ο δικός μου μονομάχος ζευγάρωσε μονο με μια θηλυκια... την αγαπάει και δεν θέλει άλλες... Μέχρι και φωλιά μαζί χτιζουνε. Όλα εξαρτάται από το χαρακτήρα του.

Η αναπαραγωγή μπορει να γίνει και στα 10 λίτρα καλά φυτεμένο... ωμός μετα θα χρειαστείς πιο μεγάλο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Η αναπαραγωγή μπορει να γίνει και στα 10 λίτρα καλά φυτεμένο... ωμός μετα θα χρειαστείς πιο μεγάλο ενυδρείο...

Ας αποσαφηνίσουμε κάποια πράγματα...

Η διαδικασία της αναπαραγωγής χωρίζεται σε στάδια:

Καταρχήν έχουμε να κάνουμε με το ζευγάρωμα και την γέννα των αυγών.

Μετά έχουμε να κάνουμε με την εκκόλαψη.

Τέλος έχουμε να κάνουμε με την διατήρηση και το μεγάλωμα των μικρών.

Κάθε στάδιο έχει τις ιδιαιτερότητές του, αλλά φυσικά αυτό που κρίνει την επιτυχία της όλης προσπάθειας είναι το τελευταίο στάδιο.

Το ζευγάρωμα και η γέννα αυγών είναι μία διαδικασία ιδιαίτερη μεν, αλλά όχι δύσκολη.

Η εκκόλαψη ίσως είναι η ευκολότερη διαδικασία, καθότι εμείς δεν κάνουμε τίποτα και αφήνουμε τον πατέρα να κάνει την όλη δουλειά.

Το τελευταίο όμως στάδιο είναι το δυσκολότερο όλων καθότι απαιτεί χρόνο, εμπειρία και σωστό εξοπλισμό.

Προσωπικά είμαι αρνητικός στο να μπαίνουν αρχάριοι σε αυτή τη διαδικασία χωρίς να έχουν μελετήσει πρώτα τα συγκεκριμένα ψάρια και πολύ περισσότερο την εποχή που έχουμε τώρα, όπου λίαν συντόμως οι περισσότεροι θα βρίσκονται σε διακοπές. Οι μονομάχοι το πρώτο τρίμηνο θέλουν καθημερινό έλεγχο, πολύ συχνή διατροφή και πολύ καλές συνθήκες διαβίωσης!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ, είναι θησαυροί της Θάλασσας :-P Γιατί να αγοράζω στολίδια εάν μου τα προσφέρει απλόχερα η Θαλασσίτσα μας ..???

Οτι μπαινει στο νερο δε το στολιζει μονο, επηρρεαζει και τις παραμετρους του.

Αυτα ειναι ασβεστολιθικα υλικα.

Σκληραινουν το νερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οτι μπαινει στο νερο δε το στολιζει μονο, επηρρεαζει και τις παραμετρους του.

Αυτα ειναι ασβεστολιθικα υλικα.

Σκληραινουν το νερο.

:thumbup::excl: με προλαβες!!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χωρίς παρεξήγηση... ωμός μου φέρνετε ότι ο μονομάχος σου είναι πολύ "κοντός"... που ωφελείται στο γενετικό πρόβλημά... αν ζευγαρώνουμε για παράδειγμά δυο Duble Tails.....

Αν όντος είναι έτσι και δεν με ξεγελάει η φωτογραφία, θα σου πρότεινα να μη το ζευγαρώσεις... θα σου βγάλουν άσχημα μωρα, που πιθανόν θα πεθαίνουν.

Ο δικός μου μονομάχος ζευγάρωσε μονο με μια θηλυκια... την αγαπάει και δεν θέλει άλλες... Μέχρι και φωλιά μαζί χτιζουνε. Όλα εξαρτάται από το χαρακτήρα του.

Η αναπαραγωγή μπορει να γίνει και στα 10 λίτρα καλά φυτεμένο... ωμός μετα θα χρειαστείς πιο μεγάλο ενυδρείο...

Καλά, δεν τον βλέπω για πολύ ζωηρό κιόλας, μπορεί να γέρασε, παπούλης. :) Οι θηλυκιές έχουν πολύ πλάκα, όποτε πάω κοντά τρελαίνονται. Μέχρι και άλματα κάνουν και μου τσιμπάνε το δάκτυλο, πολύ λαίμαργες !!!

Οτι μπαινει στο νερο δε το στολιζει μονο, επηρρεαζει και τις παραμετρους του.

Αυτα ειναι ασβεστολιθικα υλικα.

Σκληραινουν το νερο.

Εεεε εντάξει, το αλλάζω πολύ συχνά... :helpsmilie:

Να ρωτήσω τώρα, ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο μέρος για να προμηθευτώ μονομάχους εντός Αττικής..?

Θέλω να βρω έναν πράσινο για το πρόσωπο.. Οποιοδήποτε υποείδος.

Ένας που βρήκα από εξωτερικό και μου αρέσει είναι στο link:

http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/auction.cgi?fwbettasdt&1281077839

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - Kouman
Link to comment
Share on other sites

Εεεε εντάξει, το αλλάζω πολύ συχνά... :)

Ααα, αν αλλαζεις το νερο συχνα δεν επηρεαζει?

Ποσο συχνα το αλλαζεις?

Σε τι ποσοστο?

Τι μετρησεις gH και pH εχεις?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ααα, αν αλλαζεις το νερο συχνα δεν επηρεαζει?

Ποσο συχνα το αλλαζεις?

Σε τι ποσοστο?

Τι μετρησεις gH και pH εχεις?

Κοίτα, απ'την αρχή έδωσα σε όλους να καταλάβετε ότι δεν ξέρω πράγματα πολλά και μετέπειτα ότι ούτε έχω σκοπό να εμβαθύνω στο αντικείμενο. Περνάει η ώρα μου απλά, έχω άλλα χόμπι πιο σημαντικά για μένα. Οπότε αυτά που μου γράφεις τα χαρακτηρίζω "επιστημονικά" για έναν αδαή. :) Όσο μου ζήσουν τα ψαράκια, με τους μονομάχους έχω μεγαλύτερη επιτυχία από χρυσόψαρα που μου πέθαιναν πολύ γρήγορα. Είμαι και ψαράς στη θάλασσα, μη μου ζητάς να μεταχειριστώ ψάρια πολύ καλύτερα από αυτά που πιάνω. (black humor)

Φιλικά.

Ορίστε η φώτο του πράσινου μονομάχου γιατί το link δεν ισχύει πια.

30mpn39.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, απ'την αρχή έδωσα σε όλους να καταλάβετε ότι δεν ξέρω πράγματα πολλά και μετέπειτα ότι ούτε έχω σκοπό να εμβαθύνω στο αντικείμενο. Περνάει η ώρα μου απλά, έχω άλλα χόμπι πιο σημαντικά για μένα. Οπότε αυτά που μου γράφεις τα χαρακτηρίζω "επιστημονικά" για έναν αδαή. :) Όσο μου ζήσουν τα ψαράκια, με τους μονομάχους έχω μεγαλύτερη επιτυχία από χρυσόψαρα που μου πέθαιναν πολύ γρήγορα. Είμαι και ψαράς στη θάλασσα, μη μου ζητάς να μεταχειριστώ ψάρια πολύ καλύτερα από αυτά που πιάνω. (black humor)

Φιλικά.

Ολοι εδω στην αρχη δεν ξεραμε τιποτα.

Εδω τα μαθαμε.

Δεν προσεξα ομως και δεν καταλαβα οτι δεν εχεις σκοπο να "εμβαθυνεις" μαθαινοντας 2 πραγματα για το νερο που ζουνε μεσα ζωντανοι οργανισμοι, και γιαυτο εγραψα στο θεμα σου.

Συγνωμη.

Ευχομαι τα ψαρακια να "ξεμπλεξουν" οσο πιο ανωδυνα γινεται και εσυ να ασχοληθεις με χομπυ που θελεις να "εμβαθυνεις", αλλα και που δεν εχει να κανει με ζωες.

Εντελως φιλικα.

:helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον delta66..

Ένας κρυφός μου πόθος είναι να φτιάξω κάποια στιγμή ένα ενυδρείο για να βάζω μέσα τα όμορφα ψάρια που πιάνω.. Γύλους, γαϊτανούρια, πέρκες, χάνους, σαλιάρες αλλά και υποδεέστερα σε ομορφιά. Να φτιάξω μια απεικόνιση πλούσιου μεσογειακού βυθού.

Πολλά χρήματα το project και υλοποιήσιμο σε 10 χρόνια από τώρα να'μαστε καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, σήμερα ο μονομάχος με τη μονομαχίνα τη μία ζευγαρώνουν! ;) Τους έχω στη γυάλα.. Αυτός έχει φτιάξει σε μια πλευρά τη φωλιά με τις φουσκάλες. Αγκαλιάζονται και αφού γονιμοποιήσει τα αυγά, αυτά πέφτουν, τα μαζεύει στο στόμα του και τα τοποθετεί στις φουσκάλες! Τους έχω βάλει αρκετές μέρες μαζί και την κυνηγούσε μέχρι χθες πολύ, την έχει δαγκώσει κιόλας και λείπουν λέπια.

Οι άλλες δύο απεβιώσαν αφού πήδηξαν έξω απ'το νερό και τις βρήκα στο πάτωμα μετά από ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...