Jump to content

Απορείες αρχάριου


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΡΧΑΡΙΟΣ. ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Μ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΞΥΠΝΗΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΑΝΑΤΕΘΗΚΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΜΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΛΙΜΝΟΥΛΑ ΜΕ ΨΑΡΙΑ.. ( ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΤΗΣ ΛΙΜΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΣΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ) ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΒΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΝΙΔΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΕΝΙΔΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ??? ΠΧ. ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΕΝΙΔΡΙΟ ΜΕ ΠΛΕΞΙΓΚΛΑΣ Η ΤΖΑΜΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ.. ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΓΗ ΝΑ ΔΩΣΩ 500ε??? ΕΙΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ???

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιαξεις ενυδρειο μονος σου - μπες στις DIY κατασκευες για να δεις τεχνικες κλπ.

το τι παραπάνω θα έχει ειναι νομιζω υποκειμενικο - Θα το εχεις φτιαξει εσυ αρχικά :excl:

Στην λιμνη της μακετας θα μπουν και ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :excl: ,

Κατ' αρχήν, σε μια λιμνούλα 20 λίτρα, η οποία όπως λες θα έχει μεγάλη επιφάνεια (δηλ. μικρό βάθος), δεν θα υπάρχει χώρος για τα ψάρια να κολυμπήσουν ούτε για δείγμα, Εκτός του ότι δεν θα έχει φίλτρο κτλ, τα ψάρια πιστεύω θα βασανιστούν πάρα πολύ!

Γνώμη μου:

Άσε τις λίμνες πάνω σε μακέτα, και φτιάξε ένα σωστό και λειτουργικό ενυδρείο αν σου αρέσει.

Τα DYI ενυδρεία, δεν έχουν κάποια διαφορά από τα έτοιμα, αρκεί να ξέρεις να τα φτιάχνεις. (και να είσαι σίγουρος ότι ξέρεις :excl: )

Και δεν χρειάζεται όπως λες για ένα έτοιμο να δώσεις 500 μόνο για τη γυάλα! Εξαρτάται και από τα λίτρα!

Και τέλος, υπολόγισε και το κόστος των τζαμιών του ενυδρείου που θες να φτίαξεις μόνος σου! Μπορεί να είναι περιισότερο!

Αν λοιπόν σε ενδιαφέρει να αρχίσεις με ένα νέο ενυδρείο, εδώ θα είμαστε να σε βοηθήσουμε!

Και γράφε με πεζούς και όχι κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες.

Είναι κανονισμός του forum!

Αυτά!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΡΧΑΡΙΟΣ. ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Μ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΞΥΠΝΗΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΑΝΑΤΕΘΗΚΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΜΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΛΙΜΝΟΥΛΑ ΜΕ ΨΑΡΙΑ.. ( ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΣΚΕΥΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΤΗΣ ΛΙΜΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΣΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ) ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΒΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΝΙΔΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΕΝΙΔΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ??? ΠΧ. ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΕΝΙΔΡΙΟ ΜΕ ΠΛΕΞΙΓΚΛΑΣ Η ΤΖΑΜΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ.. ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΓΗ ΝΑ ΔΩΣΩ 500ε??? ΕΙΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ???

οσον αφορα κατασκευες diy θα δεις μερικες εδω

το κοστος τωρα εξαρταται απο τις διαστασεις αρχικα και κατα ποσο καλη ερευνας αγορας θα κανεις για τα υλικα

σου :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...