Jump to content

ασθένεια με βακτήρια?


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων εδώ και ένα χρόνο περίπου. Μέσα σε αυτό φιλοξενούνται ημιάγρια ψάρια, γκουράμια, σκαλάρια, μπάρμπους κ.λ.π. Το τελευταίο διάστημα έχω χάσει αρκετά ψάρια και χθες έχασα ένα μεγάλο σκαλάρι. Το πρώτο που παρουσιάσε ασθένεια ήταν ένα μπάρμπους το οποίο εμφάνισε ένα κόκκινο στίγμα στην ουρά του. Ρώτησα σε κατάστημα με ενυδρεία και μου είπαν ότι πρόκειται για βακτήριο και ότι έπρεπε να ακολουθήσω θεραπεία με Bactopur. Το έκανα. Φάνηκε ότι συνήλθε αλλά μετά από κανένα μήνα ψόφησε. Έκτοτε έχασα και άλλα ψάρια τα οποία αδυνάτιζαν, φθείρονταν τα πτερύγια τους και τελικά ψοφούσαν. Το σκαλάρι παρουσίασε χθες θολά μάτια. Αν και πάλι έκανα την ίδια θεραπεία καθ΄ υπόδειξη του ίδιου καταστήματος δυστυχώς δεν το πρόλαβα. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε για το τι πρέπει να κάνω γιατί κάθε κατάστημα συστήνει και διαφορετική θεραπεία και δεν ξέρω τι να ακολουθήσω και από τι ακριβώς πάσχουν τα ψάρια μου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απ τα συμπτωματα που μας λες εχεις ερυθροδερματιτιδα, εσωτερικα παρασιτα και fin rot. Εγω θα σου ελεγα να παρεις της g. cure και μελαφιξ και να κανεις θεραπεια και με τα δυο συγχρόνως αφου πρωτα κανεις μια καλη αλλαγη νερου. Κατα τη διαρκεια της θεραπειας θα τους δινεις την τροφη μουλιασμενη με βιταμινες, για την ερυθροδερματιτιδα, και θα συνεχίσεις για αλλες 10 μερες και μετα την θεραπεια. Θα σου ελεγα να ελαττώσεις και την ποσοτητα της τροφης καθ ολη την διαρκεια της θεραπειας.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός όλων των άλλων με την χρήση Bactopur 99,9% κατέστρεψες την βιολογία του φίλτρου σου και κατά πάσα πιθανότητα έχεις αμμωνία εξού και τα θολά μάτια στο ψάρι σου.

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό?Άν ναί τότε ποιές είναι?Άν όχι θα πρέπει να κάνεις άμεσα!

Και φυσικά....... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη mangel καλωσόρισες στο Aquazone .

Η περίπτωση είναι λίγο πολύπλοκη και θα θέλαμε μια παρουσίαση του ενυδρείου και ένα ιστορικό πχ. Για ποσό καιρό πήγαινε καλά , από πότε ξεκίνησαν τα προβλήματα πόσα ψάρια έχουν χαθεί , αν ενδιάμεσα ηρέμησαν τα πράγματα και γενικότερα τους χειρισμούς που κάνεις στο ενυδρείο σου .

Φυσικά οι μετρήσεις των τεστ είναι πολύτιμες .

Όσο περισσότερα στοιχεία έχουμε τόσο περισσότερο μπορούμε να κατανοήσουμε το πρόβλημα που βρίσκεται .

Link to comment
Share on other sites

Εκτός όλων των άλλων με την χρήση Bactopur 99,9% κατέστρεψες την βιολογία του φίλτρου σου και κατά πάσα πιθανότητα έχεις αμμωνία εξού και τα θολά μάτια στο ψάρι σου.

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό?Άν ναί τότε ποιές είναι?Άν όχι θα πρέπει να κάνεις άμεσα!

Και φυσικά....... :lmao:

31830[/snapback]

Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 3 φορες το bactopur direct, στην δοσολογια που προβλεπετε, αλλα και σε μεγαλυτερη.

Καμια απο τις δυο φορες δεν επαθε απολυτος τιποτα η βιολογια του φιλτρου μου.

Εχω να δω ανεβασμενη αμμωνια στο ενυδρειο απο το στρωσιμο του, περυσι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας οι οποίες ήρθαν πολύ σύντομα. Το ενυδρείο μου έχει στηθεί περίπου ένα χρόνο τώρα. Τα προβλήματα ξεκίνησαν πριν τρεις μήνες περίπου όταν ένα rosy barb που είχα παρουσίασε κόκκινα στίγματα στην ουρά του. Τότε χρησιμοποίησα bactobur πρώτη φορά. Φαινομενικά όλα πήγαιναν καλά μέχρι που κανένα μήνα μετά το ίδιο μπαρμπ πρίστηκε και μετά από λίγες μέρες ψόφησε. Έκτοτε δεν έκανα θεραπεία παρά μόνο χθες όταν ξαφνικά είδα ένα από τα σκαλάρια μου, το μεγαλύτερο, να έχει θολά μάτια και αστάθεια στην κολύμβηση. Χρησιμοποίησα την ίδια θεραπεία αλλά δεν το πρόλαβα. Στο μεσοδιάστημα ψόφησε ένα δεύτερο μπαρμπ, πάλι πρίστηκε και ψόφησε όπως το πρώτο και μια μελανοταινία, που ψόφησε χωρίς να έχει κανένα δείγμα αρρώστιας. Επίσης ένας πλακόστωμος, που αδυνάτιζε και τελικά ψόφησε, του οποίου μάλιστα δεν βρήκα ούτε κομματάκι, αφού ψόφησε σε περίοδο απουσίας μου. Δεν ξέρω τι δεν πάει καλά, γιατί δεν είναι κάτι συγκεκριμένο που μπορώ να εντοπίσω. Η μέτρηση αμμωνίας είναι καλή. Αυτή τη στιγμή έχω στο ενυδρείο δύο σκαλάρια, δυο γκουράμια, δυο μελανοταινίες, ένα φάντασμα, ένα γλύφτη, δυο μπαρμπ και δύο γατόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να δώσεις ακριβής τιμές για pH, kH, NO2, NO3, NH3-4 καθώς και τα τεστ που χρησιμοποίησες!

Θερμοκρασία νερού και ποσότητα και συχνότητα των αλλαγών νερού!

Τα ψαράκια σου ήταν αρκετά για τα λίτρα σου και αν μπορείς δώσε μια περιγραφή του φίλτρου σου και των υλικών που έχεις μέσα!

Μήπως είχες διαμάχες;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι από το ενυδρείο πέρασε dropsy αυτή η ασθένεια είναι ιός και δεν υπάρχει θεραπεία , μπορεί όμως το ψαράκι μας να ανταπεξέλθει φτάνει να αντέξει το κύκλο του ιου και θα φύγει από μόνος του .Για να αντέξει το ψαράκι μας πρέπει να το βοηθήσουμε και να ενισχύσουμε το ανοσοποιητικό σύστημα του , αυτό γίνεται με καλής ποιότητας τροφές πλούσιες σε βιταμίνες . αυτά για τα ροζυ μπαρμπ .

Για το σκαλαρι θα σου έλεγα εφ όσον σε ένα 24ωρο εντόπισες το θολό μάτι , να κάνεις αμέσως μια αλλαγή νερού από 30- 50 % ως συνήθως το πρόβλημα ξεκινά από τα νεφρά που δυσλειτουργούν ( υπάρχουν βέβαια και άλλες αιτίες) οι θεραπείες με ισχυρά φάρμακα καμιά φορά επιβαρύνουν τη κατάσταση .

Οι πληροφορίες που μας ζητά ο φίλος kouzman είναι πολύ σημαντικές για να δούμε τι μπορεί να συμβαίνει .

Όσο για το Bactopur , πάντα τα ισχυρά φάρμακα κάνουν ζημιά στα βιολογικά φίλτρα , τώρα σε πια επίπεδα ; εξαρτάτε από τη χημική σύσταση του κάθε φαρμάκου .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα και το δεύτερο σκαλάρι μου παρουσιάζει αδυναμία και μάλλον ετοιμάζεται να αποδημήσει και αυτό. Είχε αδυνατίσει πολύ και είχε χάσει το έντονο χρώμα του. Απελπίστηκα! Βοήθεια. Θα δοκιμάσω με την αλλαγή του νερού, μου φαίνεται ότι το φάρμακο έκανε μεγαλύτερη ζημιά. Πάντως τα επίπεδα της αμμωνίας είναι φυσιολογικά. Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο με κάρβουνο και μακαρονάκια (συγνώμη δεν ξέρω πως τα λένε) και ένα φίλτρο βυθού.

Έγινε επεξεργασία - mangel
Link to comment
Share on other sites

Δώσε όσες πληροφορίες μπορείς από αυτές που σου είπα!

Το άνθρακα (κάρβουνο) δεν πρέπει να τον έχεις μόνιμα μέσα στο φίλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα και το δεύτερο σκαλάρι μου παρουσιάζει αδυναμία και μάλλον ετοιμάζεται να αποδημήσει και αυτό. Είχε αδυνατίσει πολύ και είχε χάσει το έντονο χρώμα του. Απελπίστηκα! Βοήθεια. Θα δοκιμάσω με την αλλαγή του νερού, μου φαίνεται ότι το φάρμακο έκανε μεγαλύτερη ζημιά. Πάντως τα επίπεδα της αμμωνίας είναι φυσιολογικά. Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο με κάρβουνο και μακαρονάκια (συγνώμη δεν ξέρω πως τα λένε) και ένα φίλτρο βυθού.

31866[/snapback]

Εβαλες φαρμακο και ταυτοχρονα ειχες και καρβουνο?

Ειναι σαν να μην εκανες θεραπεια.

Οτι φαρμακο εριχνες, αυτοματα το ρουφαγε το καρβουνο-ανθρακας.

Προσωπικα ειχα και εγω παρομοια εμπειρια. Ψαρια να πεθαινουν χωρις συμπτωματα κατα βάση.

Με μια τεραστια αλλαγη νερου (80%) , θεραπεια για 2 μερες και οχι 3 οπως λεει στις οδηγιες με bactopur direct σε δοση τουλαχιστον οσο λεει στις οδηγιες, ξανα τεραστια αλλαγη νερου. και αλλον εναν τετοιο ιδιο κυκλο, τα πραγματα ηρεμουσαν.

Απο τοτε δεν αγορασα το παραμικρο ψαρι, και χτυπα ξυλο δεν εχει εμφανιστει κανενα προβλημα.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι καποιο βακτηριο. Υποψιν οτι μερικες φορες σε εμενα εμφανιζοντουσαν και αλλα προβληματα εκεινη την περιοδο. Συμπτωματα finrot, fungus κλπ.

H Βιολογια των φιλτρων μου δεν επαθε τιποτα μετρησιμο.

Υ.γ Στην αρχη ειχα ξεκινησει με Melafix και pimafix. Δεν εκαναν απολυτος τιποτα, περα απο το να μου αδειασουν το πορτοφολι απο 20 ευρω.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα επίπεδα της αμμωνίας είναι φυσιολογικά.

31866[/snapback]

Τι σημαίνει φυσιολογικά??? :lmao: Δώσε μας τιμές αμμωνίας και νιτρωδών....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είχα βγάλει το κάρβουνο πριν αρχίσω την θεραπεία. Το διάβασα στις οδηγίες. Έχω ένα τεστ PH και ένα αμμωνίας. Έκανα το πρωί της αμμωνίας και δείχνει 0,0. Είναι ένα σωληνάριο στο οποίο προσθέτεις νερό και οκτώ σταγόνες από ένα υγρό που εμπεριέχεται στη συσκευασία. Έχει έναν χρωματικό δείκτη και αριθμητικές ενδείξεις, εφόσον κιτρινίσει σημαίνει ότι έχει αμμωνία. Το δικό δεν κιτρίνισε καθόλου και αντιστοιχούσε στην ένδειξη 0,0. Ελπίζω να σας διαφώτισα. Τεστ νιτρωδών δεν έχω πάρει. Ph test θα κάνω το απόγευμα αφού αλλάξω το νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικά μετά από δύο μεγάλες αλλαγές νερού και την φυσιολογική πτώση της θερμοκρασίας λόγω εποχής οι απώλειες περιορίστηκαν στα δύο αγαπημένα μου αγγελόψαρα. Μόλις πρόσφατα όμως ανακάλυψα δύο μικρές σαν από καρφίτσα τρυπούλες στο κάτω πτερύγιο από ένα γκουράμι μου. Αν κανείς γνωρίζει τι μπορεί πάλι να είναι αυτό δέχομαι συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη συμβουλή είναι να μην αφήνεις να φτάνει το ενυδρείο σε τέτοια κατάσταση... Αμα αρχίσουν αυτά, δύσκολα ξεμπερδεύεις.

Μην υπερφορτίζεται τα ενυδρεία σας με περισσότερα ψάρια από αυτά που "σηκώνουν", για να μην έχετε προβλήματα...

Μην βάζετε ασύμβατα ψάρια να ζουν μαζί...

Προσοχή μεγάλη στις συνθήκες του ενυδρείου, στις μετρήσεις του νερού, στη θερμοκρασία και στο τάισμα...

Αυτοί είναι οι κανόνες.

Τους ακολουθείς και δεν έχεις προβλήματα. ;) Αλλοιώς... τρέχεις. B)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς πολλές φορές ή μάλλον τις περισσότερες δεν μπορούμε να αποφύγουμε τις ασθένεις από τα ενυδρεία μας όσο προσεκτικοί και να είμαστε. Κάπως έτσι την έπαθα και εγώ γιατί αν και είμαι ιδιαίτερα προσεκτικά σε ότι αφορά στη φροντίδα του, δυστυχώς την έπαθα. Έχω συγκεκριμένο παράδειγμα φίλου μου που κάνει στην κυριολεξία καθημερινή μπουγάδα στο ενυδρείο του και τα ψάρια του ζουν και βασιλεύουν. Αν μπορεί κανείς να μου πει τι να κάνω με τις τρυπούλες που εμφανίστηκαν στα πτερύγια του γκουράμι μου θα είμαι ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι απο ελειψη βιταμινων. Αυτο που θα σου λεγα να κανεις ειναι να του δινεις τροφες πλουσιες σε βιταμινες και να τις ενισχυεις με υγρες βιταμινες, εχει η ΣΕΡΑ και η ΚΕΝΤ, θα μουλιαζεις την τροφη για 2-3΄και μετα θα το ριχνεις στο ενυδρειο

Αλλαγες κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...