Jump to content

ΑΜΜΟΣ για βυθο ΓΛΥΚΟΥ ενυδρειου


Recommended Posts

Χερεται.

Σκευτομαι να βαλω αμμο για βυθο στο ενυδρειο μου μιας και ειναι πολυ πιο εντυπωσιακη και ομορφη απο το χαλικακι.

Απο ψαρια εχω gourami , pangasius, silvershark, κλοουν, dollar, ramirezi, angelfish, guppy, catfish και γλυφτες.

Απο φυτα εχω μια πολυ μεγαλη Egeria densa, ενα Myriophyllum tuberculatum (Red), μια Anubias heterophylla και μια δρακαινα και μια πρασσιναδα την οποια την εχω βαλει και μεγαλωνει πανω σε μια πετρα.

Θα επηρεασει καποιο απο τα παραπανω η αλλαγη του βυθου απο λεπτο χαλικι που εχω τωρα, σε αμμο?

Επισης θελω να μαθω και απο που μπορω να προμηθευτω αμμο και αν η αμμος απο ενα ποταμι ειναι καταλληλη?

Ακομη με τον καθαρισμο τι ακριβως θα πρεπει να κανω? :excl:

Σας ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου φιλε μου;

Πριν βαλεις τα ψαρια ενημερωθηκες τι συνθηκες θελουν και αν ταιριαζουν μεταξυ τους;

Φιλικα :excl:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δες το προφιλ ολων των ψαριων, ειδικα τα γκαπι δεν ταιριαζουν. αμμο βαλε χαλαζιακη γιατι απο ποταμι κατα ενα μεγαλο ποσοστο θα βαλεις ασβεστολιθικη και τα ψαρια που βλεπω δεν το θελουν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Θανο γεια σου! :excl: Θα τα πω λιγο συνοπτικα... το ενυδρειο σου ειναι ο ορισμος τις "ψαροσαλατας"!!!! Τα ψαρακια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους(χρειαζονται διαφορετικης ποιοτητας νερο) κ καποια δεν κανουν καν για ενυδρειο(πανγκασιους),Οπως κ το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για εναν τετοιο αριθμο ψαριων....Οι κλοον θελουν ομαδα τουλαχιστον 5-6 ατομων κ ενυδρειο κατα πολυ μεγαλυτερο μιας κ γινονται μεγαλα ψαρια κ ειναι κ πολυ κινητικα. Τι ειδους catfish εχεις κ τι πλεκοστομους(γλειφτες)?! καποια ειδοι απο αυτα γινονται θηρια ...

Συνεπως καποια απο αυτα θα πρεπει να τα δωσεις αμεσα γιατι ταλαιπωρουνται κ να διαλεξεις το με ποιο ειδος θα ηθελες να ασχοληθείς(Οτι σου αρεσει κ σε βολευει...αλλα κ οτι κ ειναι σωστο για τα ψαρακια σου! πχ μαλακο νερο ή σκληρο νερο? :excl: )

Θα ηταν καλο,αν θελεις βεβαια, να μας δωσεις κιαλλες πληροφοριες για το ενδυρειο οπως φιλτράρισμα,υλικα κ μετρησεις....

Για την αμμο τωρα...Καταρχην να πουμε οτι το θεμα αλλαγης υποστρωματος-βυθου ειναι κατι δυσκολο!!! Γιατι πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο απο -ΤΑ ΠΑΝΤΑ- κ να το ξαναγεμισεις απο την αρχη! δλδ να αδειασεις το νερο σε καποιο μεγαλο δοχειο-βαρελι προετοιμασιας πχ αν εχεις ,να βαλεις τα οποια ψαρια εχεις μεσα στο βαρελι πχ ή σε καποιο αλλο δοχειο με νερο του ενυδρειου,εννοειτε κτλ.......

Δυσκολη η αμμος παντως - στον καθαρισμο της....θελει προσοχη στο συφωναρισμα ή στο σκουπισμα γιατι ειναι φυσικο λογο του μεγεθους της να αναρροφάτε ευκολα. Απο ποταμι δεν ξερω αν κανει.....αν δεν ειναι μολυσμενα τα νερα κ η περιοχη μετα απο εναν καλο καθαρισμο μπορει κ να κανει....αλλα περιμενε να σου πει κ κανενας εμπειροτερος για σιγουρια...

Link to comment
Share on other sites

για αμμο φιλε μου που ρωτας...

http://pangea.gr/ (Θεσσαλονικη περιοχη θερμη)

εχει φοβερη χαλαζιακη μπεζ. 6.50€ τα 25 κιλα...

για οτιδηποτε αλλες συμβουλες θα σου δωσουν τα παιδια απο εδω μεσα.....

Η αληθεια ειναι οτι εβαλες οτι ψαρακια σου αρεσαν, αλλα ολα μαζι δεν μπορουμε να τα εχουμε. και εγω θελω βραζιλιανα γκομενα αλλα.......μετα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...