Jump to content

Το θαύμα της ζωής και ένας καλλιτέχνης Μονομάχος


filoxenos

Recommended Posts

Κύλησαν ήδη 20 μέρες από τη γέννησή τους και τα 20 μικρά Μονομαχάκια (χθεσινή προσεκτική καταμέτρηση) μεγαλώνουν με ρυθμό εντυπωσιακά γρήγορο! B) Το μεγαλύτερο μετρήθηκε στα 1,8 cm - μάλλον θηλυκό γιατί είναι πολύ ήσυχο - ενώ έχει δημιουργηθεί πλέον ολοκληρωτικά ο λαβύρινθος εδώ και μερικές μέρες σε όλα, κάνοντάς τα να ανεβαίνουν πυκνά-συχνά στην επιφάνεια για ανάσες.

Η πρώτη στρώση του χρώματος - μπλε - έχει αρχίσει πλέον να είναι εμφανώς ευδιάκριτη, ενώ και 4 έχουν βγει αλφινάκια (ροζοκίτρινα). Εχουν σχεδόν όλα μεταλλικό ιριδίζον χρώμα - σε τουλάχιστον 3 τόνους του μπλε - ενώ και η οριζόντια σκούρα γραμμή στη μέση του σώματος μέχρι και το μάτι, είναι αρκετά έντονη. Κάτι μου λέει ότι αυτή η γέννα θα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα από χρωματικής τουλάχιστον άποψης... :thumbup:

Οσο για ουρές, μάλλον είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα, αν και νομίζω ότι φάνηκαν ήδη 2 με διπλή, 1 με τριπλές ακτίνες και ένα με πραγματικά μεγάλη σε σχέση με τα άλλα. Θα δούμε όμως τι θα δείξει ο καιρός...

Το μόνο κακό είναι ότι αυτή η γέννα έχει βγει αρκετά άγρια! Τα μικρά κυνηγιούνται ήδη του σκοτωμού και μοιράζουν δεξιά και αριστερά δαγκωνιές και... τσαμπουκάδες, δημιουργώντας μου το πρόβλημα ότι θα πρέπει να τα χωρίσω αρκετά νωρίς για να μην έχουμε απώλειες... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις φοβερά καλή φωτογραφική!

Olympus είναι ?

Μαλλον πρέπει να γίνει ένα άλλο σχετικό θρέντ για κάμερες και underwater cases!

Πολύ όμορφα και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ντινο (filoxenos) τι να πω ... σου αξιζει ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ οχι μονο για το αποτελεσμα της γεννας αλλα και για το πολυ ομορφο τροπο που βλεπεις αντιλαμβανεσε αλλα και περιγραφεις τη .... ζωη κατω απο το νερο ...

;)B):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...

Οσο για τη μηχανή είναι ΝΙΚΟΝ COOLPIX και όλα οφείλονται στους εξαιρετικούς φακούς που παράγει η συγκεκριμένη εταιρία. Το γεγονός ότι προ αμνημονεύτων χρόνων ήμουν επαγγελματίας φωτογράφος, με δικό μου studio και εργαστήριο, παίζει και αυτό κάποιο ρόλο.

Το σημαντικό στη φωτογράφιση του ενυδρείου νομίζω είναι η υπομονή, η σωστή γνώση και αξιοποίηση του εξοπλισμού που διαθέτει ο καθένας και τέλος οι ΠΟΛΛΕΣ λήψεις... Τι θα πείτε αν σας πω ότι έχω τραβήξει 3.500 φωτογραφίες μέχρι στιγμής στα 2 ενυδρεία με τις γέννες που περιγράφω αυτές τις μέρες...? ;)

Link to comment
Share on other sites

Και το oscar καλυτερης φωτογραφιας παει στονννννννννννννννννννν!!!!!!!!!!!!!

FILOXENOS.

;)B):thumbup::D:D:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Να όμως που ήρθε και η πρώτη δυσκολία στη ζωή των μικρών Μονομάχων... B)

Στον χθεσινοβραδυνό έλεγχο του ενυδρείου, διαπίστωσα ότι έκαναν την εμφάνισή τους Ύδρες και μάλιστα πολλές! Αυτά τα πανέμορφα αλλά και επικίνδυνα ζώα, προφανώς αναπτύχθηκαν από την υπερβολική σίτιση - πρόβλημα που είναι σύνηθες στα τανκ μεγαλώματος μωρών, αν δεν προσέξεις τις ποσότητες τροφής και αν δεν κάνεις συχνό και τακτικό καθαρισμό. Και επειδή το συγκεκριμένο ενυδρείο με την διαρύθμιση και το στήσιμο που έχει δεν είναι εύκολο να καθαρίζεται απόλυτα και συχνά, ήρθαν οι απρόσκλητοι επισκέπτες σαν φυσική συνέπεια...

Αμέσως λοιπόν σήμανε συναγερμός και αφού έκατσα πρώτα λίγο και θαύμασα την παρουσία τους στα τζάμια αλλά και πάνω στα φυτά - παρατήρησα για καμιά ώρα την υπέροχη κίνησή τους και το κομψό τους σώμα με μεγάλο μεγενθυτικό φακό και τράβηξα και μερικές φωτογραφίες για το αρχείο μου - έτρεξα μετά στη βιβλιοθήκη σε αναζήτηση σχετικών πληροφοριών, αλλά και τρόπων αντιμετώπισης. Μετά από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο, κατέληξα στη λύση του ενυδρειακού αλατιού, γιατί ομολογώ ότι με τα φάρμακα δεν έχω και τόσο καλή σχέση... (και ειδικά με τον χαλκό που προτείνεται για την αντιμετώπισή τους).

Υπολογίστηκε λοιπόν ο όγκος του καθαρού νερού, προστέθηκε το ανάλογο αλάτι (0,3%) σε μια κανάτα νερό με αντιχλώριο για να διαλυθεί πρώτα καλά και μετά μπήκε αργά στο ενυδρείο, σαν πρώτη δόση για τώρα και με προοπτική να μπει και αύριο άλλο τόσο, ώστε στις επόμενες 48 ώρες να γίνει μια γεναία αλλαγή νερού και - ελπίζω - το πρόβλημα να αντιμετωπισθεί (αυτό για να μην έχουν πρόβλημα τα μικρά με την πρώτη τους επαφή κατευθείαν με μεγάλη ποσότητα αλατιού, αλλά σταδιακά).

Δυστυχώς γι' αυτές - τις Ύδρες - η ζωή τους θα είναι πολύ σύντομη...

Η σημαντικότητα των 20 μικρών μου Μονομάχων είναι μεγαλύτερη... ;)

Υ.Σ.: Αν κάποιος έχει αναλυτικές πληροφορίες για τις Ύδρες, ας τις καταθέσει. Οτιδήποτε σχετικό που δεν γνωρίζουμε, είναι χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να βαλεις g. cure αλλα δεν ξερω πως θα αντιδρασουν τα μωρα σου. Αν θες δοκιμασε πρωτα με το αλατι και βλεπουμε.

Ποσο ημερων ειναι τα μωρα σου;

Link to comment
Share on other sites

Το General Cure έχει χαλκό (copper sulfate) και δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω. Εχω αλλά μόνο για μεγάλες ανάγκες...

Πιστεύω ότι το αλάτι θα κάνει τη δουλειά του... ;)

Σήμερα κλείνουν 3 εβδομάδες που έσκασαν από τα αυγά.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω πως εχει χαλκο γι αυτο και στο ειπα αλλα και παλι σου λεω πως το θεωρω επικινδυνο γιατι ειναι πολυ μωρα, εγω το εχω χρησιμοποιησει σε πλατακια 2 ημερων και δεν παθαν τιποτα αλλα τα βεττακια ειναι πολυ ποιο ευαισθητα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε , τώρα διάβασα το θέμα σου και ομολογώ εντυπωσιάστηκα και από τις φωτό και από την περιγραφή σου.Δεν περίμενα ένα τόσο συγκλονιστικό θέαμα από τους μονομάχους που προσωπικά δεν τους έχω , μάλλον είχα σε εκτίμηση.

Συγχαρητήρια και εύχομαι να μεγαλώσουν γρήγορα χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και τρίτη δόση αλάτι χθες το βράδυ - συνολικά μπήκε δηλαδή 3 φορές από 0,3% τη κάθε φορά = 0,9 στο σύνολο του νερού - αφού είδα ότι δεν ενοχλήθηκαν τα μικρά.

Το αποτέλεσμα σήμερα το πρωί ήταν να μην καταφέρω να εντοπίσω καμία Ύδρα στο ενυδρείο, όσο και να έψαξα με το φακό... Θα μείνει άλλη μια μέρα μέσα και μετά αλλαγή και καλό καθάρισμα και τέλος. B)

Οσο για τα Μονομαχάκια, μέτρησα στα 2,5 cm το μεγαλύτερο, νομίζω ότι μάλλον τα περισσότερα θα είναι αρσενικά και το τι γίνεται από κυνηγητά μέσα στο νερό, δεν λέγεται...! :thumbup:

Αυτή την εβδομάδα θα ξεκινήσω τα χωρίσματα, αναγκαστικά πλέον, για να μην έχουμε τραυματισμούς... ;)

Link to comment
Share on other sites

Filoxenos

Μετά από τόσες ημέρες που έχει βγει το θέμα τώρα μόλις το είδα από την αρχή για πρώτη φορά και πραγματικά σου αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια, τη στοργή με την οποία φρόντισες το ζευγάρι και τα μικρά και τέλος την ποιητική παρουσίαση.

Συγχαρητήρια και για τα kribensis που έχεις σε άλλο post.

Πάντα τέτοια

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι τα δυσκολα καλο κουραγιο για τον χωρισμο τους και τα νεα τους σπιτακια.

Παντως πολυ χαιρομαι για τα μωρακια σου και κυριως για τ αγορακια που θα ειναι κουκλοι ;) Αντε να τους καλοπαντρεψεις και το ποιο σημαντικο να τους βρεις καλα σπιτια που θα τ αγαπανε και θα νοιαζονται γι αυτα B)

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος χωρισμός είναι γεγονός... Αναγκάστηκα να βγάλω 7 μικρά και να τα βάλω μόνα τους προσωρινά σε ένα πυκνοφυτεμένο 30άρι, γιατί γινότανε χαμός από δαγκωνιές. Αυριο θα βγάλω άλλα 7 και θα τα βάλω σε άλλο ένα ίδιο 30άρι και αυτά.

Τώρα που αραίωσε λίγο ο πληθυσμός, πιστεύω να ηρεμήσουν λίγο, τουλάχιστον μέχρι την Τρίτη που αδειάζουν τα συστήματα από την προηγούμενη γέννα και θα μπουν τα πιο άγρια σε δικά τους διαμερίσματα.

Είναι εντυπωσιακό πάντως το πόσο γρήγορα μεγάλωσαν - 3,5 εβδομάδες και το μεγαλύτερο μετρήθηκε σήμερα 3 πόντοι γεμάτοι! - αλλά και το πόσο πολύ άγρια είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και φθάνοντας στο τέλος και αυτής της αναπαραγωγής - τώρα που τα 19 τελικά αδελφάκια, μεγαλώνουν χωρισμένα στα διαμερίσματά τους και διανύοντας τον τρίτο μήνα ζωής τους - κάνοντας τον απολογισμό, έχουμε:

- 7 φανταστικούς αρσενικούς, με βελούδινο μπλε ιριδίζον χρώμα...!

- 2 ροζ θηλυκιές με κόκκινα φτερά..!

- 1 ροζ θηλυκιά με μπλε φτερά..!

- 8 υπέροχες μπλε θηλυκιές, άγριες και... τσαχπίνες!

- Και τέλος, έναν πανέμορφο μακρυπτέρυγο τρίχρωμο αρσενικό (το ομορφότερο ψάρι της γέννας!!!) με ανοιχτό ροζ σώμα, βελούδινα μπλε με κόκκινες ανταύγειες μακρυά φτερά και την μεγαλύτερη φωλιά που έχει κάνει Μονομάχος στα ενυδρεία μου...!

Προς το παρόν δεν μπορώ να βάλω φωτογραφίες τους να δείτε, αλλά σύντομα θα κλείσω αυτό το ποστ, με την τελική παρουσίασή τους...

19 υπέροχα ψάρια..!

19 Halfmoon μακρυπτέρυγοι Μονομάχοι..! ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με ανυπομονησία να δώ φωτογραφίες με τους πανέμορφους , συμφωνα με την περιγραφή, μονομάχους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με ανυπομονησία να δώ φωτογραφίες με τους πανέμορφους , συμφωνα με την περιγραφή, μονομάχους. ;)

Ο Ντίνος είναι εγγύηση στους μονομάχους. Θα μας εντυπωσιάσει όλους πάλι.

;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μάλλον θα αργήσει λίγο η κανονική φωτογράφησή τους (θέλω να την προετοιμάσω σχολαστικά), σας βάζω δύο βιαστικές, για να πάρετε μια γεύση - κυρίως ουράς και ειδικά στην δεύτερη... Δαντέλα σκέτη!!! και όταν την ανοίγει όλη, είναι γεμάτες 180 μοίρες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μάλλον θα αργήσει λίγο η κανονική φωτογράφησή τους (θέλω να την προετοιμάσω σχολαστικά), σας βάζω δύο βιαστικές, για να πάρετε μια γεύση - κυρίως ουράς και ειδικά στην δεύτερη... Δαντέλα σκέτη!!! και όταν την ανοίγει όλη, είναι γεμάτες 180 μοίρες! ;)

Μπράβο Ντίνο!!!!

Η ποιότητα των απογώνων είναι εκπληκτική!!!!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μάλλον θα αργήσει λίγο η κανονική φωτογράφησή τους (θέλω να την προετοιμάσω σχολαστικά), σας βάζω δύο βιαστικές, για να πάρετε μια γεύση - κυρίως ουράς και ειδικά στην δεύτερη... Δαντέλα σκέτη!!! και όταν την ανοίγει όλη, είναι γεμάτες 180 μοίρες! ;)

Εντυπωσιακο πλασματακι!Μπραβο και απο εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα και έβγαλα μερικές πρόχειρες ακόμα... :)

Είναι φοβερά κουκλιά τα μωρά μου..! ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...