Jump to content

Χρειαζομαι τις γνωσεις σας...Ειμαι ΑΡΧΑΡΙΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Εχω ενα ενυδρειο 100 - 120 L... Θερμοστάτη... Οξυγόνο... ΦΙΛΤΡΟ... Μια λάμπα φθοριου...

Επειδη ομως φανταζομαι οτι δεν βαζουμε ετσι απλα τα ψαρια μεσα θα ηθελα να μαθω την διαδικασια...

Αν δεν κανω λαθος το ΣΤΡΩΣΙΜΟ του ενυδρειου...!!!

Δηλαδη...

Αφου πλυνω το ενυδρειο, το χαλικι, καποια διακοσμητικα που εχω (οχι φυτα πλαστικα) μετα τι κανω;;;Θα τα πλυνω μονο με νερο ή πρεπει να τα βρασω;;;Δηλαδη οτι βαλω μεσα στο ενυδρειο πρεπει πρωτα να κανω καποια διαδικασια;;;

Ααα να σας πω ότι στην αρχή δεν με ενδιαφέρει να βάλω ψαρια, θέλω πρωτα το ενυδρειο μου να αποκτησει την εικονα που εχω φανταστει βαζοντας καποια φυτα (οχι ευαισθητα) οπως Java Moss και Κερατοφυλλο αν τα λεω καλα...!!!Και μολις αυτα παρουν τα πανω τους τοτε θα βαλω καποια ΨΑΡΙΑ που μου αρεσουν!!!Και που φυσικα θα ταιριαζουν μεταξυ τους!!!

Αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες και καλο διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να φανω βιαστικος απλα επειδη ειμαι πρακτικος και επειδη δεν καταλαβα και πολλα απο τα links που μου δωσατε...

Θελω να κανω ενα ενα βημα...

Αν μπορειτε (και δεν σας τρωω χρονο) γραψτε εν συντομεια τι πρεπει να κανω...

Δηλαδη...

Το χαλικι και τα αλλα διακοσμητικα (σταμνα, γεφυρα κοχυλακια και πετρουλες) πρεπει πρωτα να τα κανω κατι, δηλαδη να τα πλυνω να τα βρασω; Κατι;;;Πρωτα εαν θελετε απαντηστε μου σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να φανω βιαστικος απλα επειδη ειμαι πρακτικος και επειδη δεν καταλαβα και πολλα απο τα links που μου δωσατε...

Θελω να κανω ενα ενα βημα...

Αν μπορειτε (και δεν σας τρωω χρονο) γραψτε εν συντομεια τι πρεπει να κανω...

Δηλαδη...

Το χαλικι και τα αλλα διακοσμητικα (σταμνα, γεφυρα κοχυλακια και πετρουλες) πρεπει πρωτα να τα κανω κατι, δηλαδη να τα πλυνω να τα βρασω; Κατι;;;Πρωτα εαν θελετε απαντηστε μου σε αυτο...

Σταμνα και γεφυρα εχουν το καθενα το ρολο του,αλλα οχι μεσα σε ενυδρειο.

Θα βαλεις φυσικα πραγματα.....πετρα,ξυλο,αμμο η χαλικι......αναλογα τι ζωντανα θα φιλοξενησεις.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Το χαλικάκι το έχεις μαζέψει από παραλία, ή είναι αγορασμένο από πετ σοπ ή κάποια μάντρα οικοδομικών υλικών;

Link to comment
Share on other sites

Σταμνα και γεφυρα εχουν το καθενα το ρολο του,αλλα οχι μεσα σε ενυδρειο.

Θα βαλεις φυσικα πραγματα.....πετρα,ξυλο,αμμο η χαλικι......αναλογα τι ζωντανα θα φιλοξενησεις.

:)

απο ψαρια εχεις σκεφτει τι θελεις να βαλεις?

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα βαλω το χαλικι (αγορασμενο απο pet shop) και θα βαλω και κατι πετρουλες που εχω... Αυτα τα δυο θα πρεπει ομως να τα πλυνω ή να τα βράσω ή τα βάζο στο ενυδρείο έτσι;;;Ααα επίσης σχετικα με το ξυλο θα μπορουσα να κοψω στη μεση μια καρυδα και να την βαλω μεσα; Καπου το ειχα διαβασει.

Φυσικα για ολα αυτα θα ηθελα να μου πειτε πριν τα βαλω μεσα αν θα πρεπει να τους κανω κατι...

Δηλαδη πρωτα θα στρωσω το χαλικακι, μετα θα βαλω τις πετρουλες και αν μου πειτε οκ την καρυδα στα δυο (επανω στην οποία θα δεσω Java Moss)...

Μολις κανω αυτά, μπορω να το γεμισω με νερό...;;;Και να το βαλω σε λειτουργια;;;Να αναψω και θερμοστατη, οξυγονο, φιλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Οσο για ψαρια θελω πρωτα να πρασινισει το ενυδρειο μου και μετα να βαλω καποια ψαρακια...Πρωτα θελω να μεγαλωσουν τα φυτα και να επεκταθουν (οσο χρονο και να παρουν) και μετα τα ψαρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα βαλω το χαλικι (αγορασμενο απο pet shop) και θα βαλω και κατι πετρουλες που εχω... Αυτα τα δυο θα πρεπει ομως να τα πλυνω ή να τα βράσω ή τα βάζο στο ενυδρείο έτσι;;;Ααα επίσης σχετικα με το ξυλο θα μπορουσα να κοψω στη μεση μια καρυδα και να την βαλω μεσα; Καπου το ειχα διαβασει.

Φυσικα για ολα αυτα θα ηθελα να μου πειτε πριν τα βαλω μεσα αν θα πρεπει να τους κανω κατι...

Δηλαδη πρωτα θα στρωσω το χαλικακι, μετα θα βαλω τις πετρουλες και αν μου πειτε οκ την καρυδα στα δυο (επανω στην οποία θα δεσω Java Moss)...

Μολις κανω αυτά, μπορω να το γεμισω με νερό...;;;Και να το βαλω σε λειτουργια;;;Να αναψω και θερμοστατη, οξυγονο, φιλτρο;;;

Λοιπόν. Το χαλικάκι μάλλον θα χρειάζεται πλύσιμο. Αν θες πες μας ακριβώς ποιο είναι για να σου πούμε.

Τις πέτρες, επειδή πιθανόν να είναι ασβεστολιθικές ΜΗΝ τις βάλεις μέσα στο ενυδρείο, αν δεν κάνεις πρώτα το test με το ακουαφόρτε για να ελέγξεις αν είναι ασβεστολιθικές.

Για την καρύδα, κοίτα εδώ την κατασκευή του Freeman και πάρε ιδέες.

Πρώτα λοιπόν θα βάλεις το χαλικάκι, μετά θα γεμίσεις με νερό, μέχρι τη μέση περίπου το ενυδρείο, και θα φυτέψεις τα φυτά. Υπόστρωμα δεν έχεις, έτσι???

Αφού λοιπόν γεμίσεις μέχρι πάνω το ενυδρείο, στη συνέχεια θέτεις σε λειτουργία το φίλτρο.

Θερμοστάτης δεν χρειάζεται τώρα το καλοκαίρι. Αντιθέτως, συνήθως χρειάζεται κάποιο σύστημα ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες καλο διαβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά, βάζεις αντιχλώριο στο νερό. Την ποσότητα θα την υπολογίσεις, ανάλογα με τη δοσολογία που γράφει πάνω η συσκευασία. Στη συνέχεια, προσθέτεις βακτήρια(κυκλοφορούν στο εμπόριο σε μπουκαλάκια), ωστόσο μερικοί αμφιβάλουν για την ποιότητα αυτών(ο καθένας έχει τη γνώμη του). Τέλος, αν έχεις αγοράσει υγρό λίπασμα για τα φυτά, ρίξε λίγο. Καλό είναι να μην ακολουθήσεις τη δοσολογία που αναφέρουν πάνω οι συσκευασίες.

Για τις μεθόδους στρωσίματος ξέρουμε τίποτα, ή θες να σε βοηθήσουμε???

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε George!

Αν δεν βιαζεσαι τοσο για τα ψαρια, δεν σε απασχολει κ τοσο ο κυκλος του αζωτου κ το στρωσιμο του ενυδρειου...Αλλα πριν αποφασισεις να βαλεις και ψαρια θα πρεπει να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο σου κ μετα να τα βαλεις...Δες κ εδω. οπως κ εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι λίπανση φυτών σε φρεσκοστημένο ενυδρείο. Δώσε χρόνο στα φυτά σου να προσαρμοστούν από το σοκ της αλλαγής. Όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν και να αναπτύσονται ανάλογα με το είδη των φυτών που έχεις και τις απαιτήσεις τους, τότε θα μπορούσες ίσως να προσθέσεις κάποιο λίπασμα. Έτσι και αλλιώς τα φυτά σου θα σου πουν μόνα τους αν έχουν ανάγκη από κάτι. Αρκεί να τα παρατρείς και να μπορείς να διαβάσεις τα "μυνηματα" που στέλνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας :)

τα πάντα τα πλένεις με μπόλικο νερό χωρίς απορρυπαντικά ,

την άμμο ή χαλίκι μέσα σε κουβά με νερό και αλλάζεις το νερό μέχρι να παψει να είναι θολό τότε είναι έτοιμο για το ενυδρείο.

Μετά την άμμο προσθέτεις τα διακοσμητικά που θες γεμίζεις μέχρι την μέση, με νερό με αντιχλώριο, προσθέτεις τα φυτά που θες , φουλάρεις με νερό , ρίχνεις υγρά βακτηρίδια ή κάψουλες και θέτεις σε λειτουργία το φίλτρο . μεχρι την επόμενη μέρα το νερό θα έχει καθαρίσει …

καλή αρχή και καλο διάβασμα :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού πλύνω (χαλικια διακοσμητικα) και αφου βαλω νερο μεχρι την μεση και βαλω και τα φυτα το γεμιζω μεχρι πανω και μετα βαζω τα βακτηρια...!!!

Στη συνεχεια πρεπει να κανω καποιες μετρησεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια γενική μέτρηση για να έχεις ένα σημείο αναφοράς.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να κάνεις υπομονή με το στρώσιμο του ενυδρείου 2 με τρεις εβδομάδες τουλάχιστον πριν βάλεις κάποιο ψάρι μέσα. Όταν ο κύκλος του αζώτου τελειώσει θα πρέπει να μετράς ΝΟ2, ΝΗ3 και ΝΗ4 μηδέν και μετά τα ψάρια θα πρέπει να μπουν σταδιακά δυο ανά εβδομάδα πχ για να δίνεις τον χρόνο στα βακτήρια στις καινούργιες συνθήκες που θα πρέπει να προσαρμόζονται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια γενική μέτρηση για να έχεις ένα σημείο αναφοράς.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να κάνεις υπομονή με το στρώσιμο του ενυδρείου 2 με τρεις εβδομάδες τουλάχιστον πριν βάλεις κάποιο ψάρι μέσα. Όταν ο κύκλος του αζώτου τελειώσει θα πρέπει να μετράς ΝΟ2, ΝΗ3 και ΝΗ4 μηδέν και μετά τα ψάρια θα πρέπει να μπουν σταδιακά δυο ανά εβδομάδα πχ για να δίνεις τον χρόνο στα βακτήρια στις καινούργιες συνθήκες που θα πρέπει να προσαρμόζονται.

Σιγα Σιγα Καταλαβαινω...Τελικα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζα...Δηλαδη παιρνεις ενα ενυδρειο βαζεις οτι θες και γινεται...ΛΑΘΟΣ

Λοιπον...Μεχρι εδω εχω καταλαβει τα περισσότερα αλλα τι εννοεις να μετραω ΝΟ2, ΝΗ3 και ΝΗ4 μηδέν πως με τι;;;

Link to comment
Share on other sites

Σιγα Σιγα Καταλαβαινω...Τελικα δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζα...Δηλαδη παιρνεις ενα ενυδρειο βαζεις οτι θες και γινεται...ΛΑΘΟΣ

Λοιπον...Μεχρι εδω εχω καταλαβει τα περισσότερα αλλα τι εννοεις να μετραω ΝΟ2, ΝΗ3 και ΝΗ4 μηδέν πως με τι;;;

Τα τεστ για να κάνεις μετρήσεις τα βρίσκεις στα pet shop, είτε σε μορφή στικ ή σε υγρά ακόμα καλύτερα. Καλό είναι να διαβάσεις τα παρακάτω λινκ περί στρωσίματος του ενυδρείου και του κύκλου του αζώτου και μετά ότι απορία έχεις εδώ είμαστε και τα λέμε ξανά. :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=41074

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Παιδια σιγα σιγα αρχιζω και καταλαβαινω πληρως πως μπορω να "στρωσω" το ενυδρείο μου, φυσικά δεν βιάζομαι καθόλου για να εχω ενα ΔΥΝΑΤΟ αποτελεσμα.

Θελω να ρωτησω κατι ακομα. Για να εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο το υποστρωμα πως το τοποθετω και απο που το αγοραζω(εννοω το λιπασμα) και ακομα τι λαμπα να παρω και ποσες ωρες να την εχω αναμμενη; εχω μια 12ww...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Παιδια σιγα σιγα αρχιζω και καταλαβαινω πληρως πως μπορω να "στρωσω" το ενυδρείο μου, φυσικά δεν βιάζομαι καθόλου για να εχω ενα ΔΥΝΑΤΟ αποτελεσμα.

Θελω να ρωτησω κατι ακομα. Για να εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο το υποστρωμα πως το τοποθετω και απο που το αγοραζω(εννοω το λιπασμα) και ακομα τι λαμπα να παρω και ποσες ωρες να την εχω αναμμενη; εχω μια 12ww...!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3461

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4644

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3458

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι ακομα. Για να εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο το υποστρωμα πως το τοποθετω και απο που το αγοραζω(εννοω το λιπασμα) και ακομα τι λαμπα να παρω και ποσες ωρες να την εχω αναμμενη; εχω μια 12ww...!!!

Υπαρχουν παντως πολλα ομορφα φυτα που δεν χρειαζονται τιποτα αν δεν θελεις να ασχοληθεις στην αρχη με λιπασματα υποστρωματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...