Jump to content

Αναδιαμορφωση ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους!

Ειμαι σχετικα νεος με το χομπι, εχω ενα διακοσαλιτρο ενυδρειο ενα χρονο τωρα, με μονιμους κατοικους δυο μικρους πλεκο εδω και εναν χρονο και επτα σκαλαρια γυρω στους εξι μηνες, ενω πριν κανα μηνα εβαλα και 8 γκουπι για λιγο χρωμα..

Αρχικα το ενυδρειο πηγαινε για λιγο πολυ φυτεμενο...οχι τιποτα το ιδιαιτερο, ευκολα, σκληρα και δυσπεπτα φυτα.

Δοκιμασα αρχικα anubia nana, barteri anubia, vallisneria, java fern και bacopa australis. Το bacopa australis εφυγε σχεδον αμεσως απο τα πεινασμενα σκαλαρια... και τους τελευταιους μηνες εχουν φαγοθει ακομα και οι περισσοτερες valisneries.

Οποτε αποφασησα να κανω μια βραχοσυνθεση και να χρησιμοποιησω κυριως anubias και java fern.

Το θεμα μου λοιπον ειναι... υπαρχει καπια φθηνη λυση οσον αφορα τις πετρες? γιατι τισ πρωτες πετρες μου τισ πληρωσα χρυσες και δεν ηταν και πολλες, σιγουρα παντως οχι αρκετες για να μια μεγαλη, ψηλη συνθεση.

Επισης υπαρχει καμια προταση για κανα εξισου ανθεκτικο φυτο? κατι που να μην ακουμπανε τα σκαλαρια?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε.μπορεις να παρεις πετρες θαλασσης να τις βρασεις μετα να τις αφησεις μια μερα σε νερο με χλωρινη,μετα τις ξαναβραζεις σε καθαρο νερο,μια μερα σε καθαρο νερο μετα,και αν θελεις τις ξαναβαζεις αλλη μια μερα σε νερο και χλωρινη ξαναβραζεις και τις ξανααφηνεις σε καθαρο νερο κλπ.ετσι καθαριζουν και ειναι σχετικα καταλληλες για ενυδρειο...εχει σιζητηθει κι'αλλες φορες αυτο το θεμα και φανηκε πως δεν επηρεαστικε το νερο των ενυδρειων που τις ειχαν μεσα...ας απαντησει και καποιος πιο εμπειρος αν κανω καπου λαθος η αν μου ξεφηγε κατι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες! :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε.μπορεις να παρεις πετρες θαλασσης να τις βρασεις μετα να τις αφησεις μια μερα σε νερο με χλωρινη,μετα τις ξαναβραζεις σε καθαρο νερο,μια μερα σε καθαρο νερο μετα,και αν θελεις τις ξαναβαζεις αλλη μια μερα σε νερο και χλωρινη ξαναβραζεις και τις ξανααφηνεις σε καθαρο νερο κλπ.ετσι καθαριζουν και ειναι σχετικα καταλληλες για ενυδρειο...εχει σιζητηθει κι'αλλες φορες αυτο το θεμα και φανηκε πως δεν επηρεαστικε το νερο των ενυδρειων που τις ειχαν μεσα...ας απαντησει και καποιος πιο εμπειρος αν κανω καπου λαθος η αν μου ξεφηγε κατι.. :)

Κάποιες διορθώσεις...

Πρέπει να δοθεί προσοχή στο αν οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές.

Αυτό μπορούμε να το δούμε ρίχνοντας λίγο ξύδι ή καλύτερα aquaforte.αν αφρίσουν τότε είναι.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ανεβούν οι σκληρότητες στο νερό του ενυδρείου.

Ανάλογα με τις απαιτήσεις των κατοίκων επιλέγουμε και τις πέτρες.

Η σωστή διαδικασία καθαρισμού με χλωρίνη απαιτεί στη δεύτερη φάση (ξέπλυμα) το καθαρό νερό να έχει αρκετή ποσότητα αντιχλώριου ώστε να εξουδετερώσει τη χλωρίνη που θα υπάρχει.

Οπότε αφήνουμε τις πέτρες σε ένα κουβά με διάλυμα χλωρίνης και την επόμενη μέρα αφού τις ξεβγάλουμε στο χέρι τις βάζουμε σε κουβά με νερό και αντιχλώριο.Ένα τελικό ξέπλυμα την επόμενη μέρα και είναι αστέρι. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

'υχαριστω για το καλωσορισμα,

Ποοοο φωτη και τζιμ...με σκοτωνετε...μολις γυρισα απο σκιαθο και ειχε κατι φοβερες κοτρωνες!... :)

παιδια και γω το σκεφτηκα αλλα μπηκα στο νετ και ειδα οτι γενικα ειναι καπως επικινδυνο να το πω? να μαζευεις πετρες απο δω και απο κει... μν εχουν βαρεα μεταλλα και αλλα διαφορα..(?) περαν αυτου οτι πετρα δω στην παραλια την μαζευω? κατι ωρεες ασπρες μαρμαρινες κανουν? ή συγκεκριμενες πετρες μονο?...επισης διαβασα και κατι για πετρες κηπου η οποιες ειναι απλουστατα πανφθηνες και δν νιωθεις να σου πιανουν τον κ@#ο...

τι λετε?

α επιπλεον...ανησυχω λιγο και για το βαρος τους ... δν πιστευω να μου κανουν ζημια ετσι?

Έγινε επεξεργασία - abebablom
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσουν τόσο πολύ και θες να τις βάλεις τόσο πολύ στο ενυδρείο σου, πρώτα κάνεις το test με το ακουαφόρτε, για να δεις αν είναι ασβεστολιθικές, και μετά ακολούθησε τη διαδικασία που σου είπαν οι παραπάνω.

Ε τώρα για το βάρος τους... δεν θα κουβαλήσεις και κανα βράχο από τη θάλασσα.

Τώρα βέβαια ίσως και να εννοείς αν υπάρξει πρόβλημα με το έπιπλο πάνω στο οποίο θα στηρίζεται το ενυδρείο.. Αυτό είναι που πρέπει να προσέξεις λίγο...

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

οκ 'υχαριστω παιδια.. απλα μια τελευταια διευκρινηση.. κανω το τεστ. αν αφρισει η πετρα ειναι ασβεστολιθικη... αν ειναι την βαζω και αν δεν ειναι οχι? η το αναποδο?

βασικα οσο για το βαρος ενοω οτι σκοπευω να κανω μαι συν8εση 25 εκατοστα περιπου υψος..δν φοβαμαι για το επιπλο αλιμονο..καινουριο ειναι! για το γυαλι φοβαμαι αλλα υποθετω αντεχει.

και κατι τελευταιο...δν θα χρειαζεται να τις βγαζω μαι φορα τον μηνα ξερω γω για καθαρισμα απο κατω ετσι?

τελικα δν ηταν μια διευκρινηση :)

Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο.

Αν οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές δεν τις βάζεις στο ενυδρείο.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να τις βγάζεις έξω για καθάρισμα. Λογικά θα χάνουν και αυτές ότι βιολογία έχουν αποκτήσει πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

ααα...οκ

'υχαριστω πσαρουκλα, τζιμ, φωτη.. την επομενη φορα που θα παω παραλια θα γεμισω το αμα3ι..θα κανω το ξεχωρισμα σπιτι και οι ακαταλληλες πανε κηπο :)

Αν εχει κανεις οτιδηποτε αλλο να προσθεσει..καμια συμβουλη η τπτ αλλο παρακαλω! ελευθερα

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες!! ενημερωνε μας και με φωτος για τις προσπαθειες σου :)

Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο.

Αν οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές δεν τις βάζεις στο ενυδρείο. Εξαρταται τι ψαρια θα μπουν :)

Δεν νομίζω ότι πρέπει να τις βγάζεις έξω για καθάρισμα. Λογικά θα χάνουν και αυτές ότι βιολογία έχουν αποκτήσει πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!

Ειμαι σχετικα νεος με το χομπι, εχω ενα διακοσαλιτρο ενυδρειο ενα χρονο τωρα, με μονιμους κατοικους δυο μικρους πλεκο εδω και εναν χρονο και επτα σκαλαρια γυρω στους εξι μηνες, ενω πριν κανα μηνα εβαλα και 8 γκουπι για λιγο χρωμα..

Αρχικα το ενυδρειο πηγαινε για λιγο πολυ φυτεμενο...οχι τιποτα το ιδιαιτερο, ευκολα, σκληρα και δυσπεπτα φυτα.

Δοκιμασα αρχικα anubia nana, barteri anubia, vallisneria, java fern και bacopa australis. Το bacopa australis εφυγε σχεδον αμεσως απο τα πεινασμενα σκαλαρια... και τους τελευταιους μηνες εχουν φαγοθει ακομα και οι περισσοτερες valisneries.

Οποτε αποφασησα να κανω μια βραχοσυνθεση και να χρησιμοποιησω κυριως anubias και java fern.

Το θεμα μου λοιπον ειναι... υπαρχει καπια φθηνη λυση οσον αφορα τις πετρες? γιατι τισ πρωτες πετρες μου τισ πληρωσα χρυσες και δεν ηταν και πολλες, σιγουρα παντως οχι αρκετες για να μια μεγαλη, ψηλη συνθεση.

Επισης υπαρχει καμια προταση για κανα εξισου ανθεκτικο φυτο? κατι που να μην ακουμπανε τα σκαλαρια?

Thanx

Μάλλον δεν πρόσεξες αυτό :)

Αν και τα guppies......

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πρόσεξες αυτό :)

Αν και τα guppies......

Εγω το προσεξα.

Εσυ δεν ανεφερες τη λεξη""συγκεκριμενο"" ενυδρειο :helpsmilie:

Εγω γενικα μιλησα :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

sory που δν το διευκρινισα παιδια.. αν και τα γκουπι...γενικα δν εχω πολυ τυχη με την κατηγορια των livebearers.. φαινεται να αρρωσταινοθν και να πεθαινουν... μαλλον το ενυδρειο θα καταλλη3ει species only.

παντως ναι τις πετρες τις θελω για το ενυδρειο που ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...