Jump to content

μωρακια platy! Βοήθεια


zero

Recommended Posts

Συγνώμη αν διαβάσετε πολλά άσχετα αλλα δυστυχώς είμαι αρχάριος. Πριν 5 μερες η μαμα platy γέννησε 20 μικρα σε γεννήστρα. 24 ωρες μετα την βγάλαμε απο τη γεννήστρα αφήνοντας τα μικρά μέσα. Δυστυχώς μια μερα αργότερα η μαμα πέθανε. Μέχρι τώρα τα μικρά βρίσκονται ακόμη μέσα.

Στο ενυδρείο έχω ακόμη ένα μολλυ 5 tetras 5 ροδόστομα 2 corydoras albino.

Ως άσχετος δεν χρησιμοποίησα ποτέ αλάτι. έπρεπε? Εχω σκληρότητα 20 dgh! Τι ρόλο παίζει γενικά? (ρωτώ γιατί είχα την εντύπωση ότι τέτοιες τιμές ειναι ανεκτές για ζωοτόκα)

Ο συνδιασμός των ψαριών ? (μάλλον χάλια τα εχω κάνει) :lmao:

Πρέπει να κρατήσω τα μικρά έτσι απομονωμένα? Τι άλλη φροντίδα χρειάζονται?

Με ρωτούν και δεν ξέρω τι να τους απαντήσω:

"Μπαμπά γιατί πέθανε η μαμά?"

(Ο μπαμπάς σε κατάθλιψη)

Η θερμοκρασία παίζει στους 29-30 τελευταία.

Αυτά! Ούφ!

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά χρειάζομαι βοήθεια.

Ευχαριστώ πολύ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έβγαλες τη μαμά!

Λυπάμαι πολύ που πέθανε!

Πόσες μέρες ήταν στη γεννήστρα;

Καλύτερα να την αφήνεις να γεννάει στο ενυδρείο και μετά να βάζεις τα μωρά στη γεννήστρα!

Για τα τέτρα μπορώ να σου πω ότι δεν ταιριάζουν με τα ζωοτόκα!

Οι ροδόστομοι δεν ξέρω πώς ονομάζονται επιστημονικά για να σου πω περισσότερα!

Τα γατόψαρα είναι οκ!

Για το αλάτι δεν ξέρω κάτι μια και δεν το χρησιμοποιώ!

Η σκληρότητα νομίζω ότι είναι σχετικά μεγάλη ακόμα και για τα ζωοτόκα!

Τα μικρά θα μείνουν μέσα στη γεννήστρα μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά (2 cm) ώστε να μην γίνουν μεζές!

Θα τα ταΐζεις 3 φορές τη μέρα (πολύ λίγο) ειδική τροφή για μωρά (σε σκόνη) ή τριμμένη σε σακούλα τροφή flaces (το ίδιο αποτέλεσμα και περισσότερη οικονομία)!

Θα κάνεις καθημερινά μικρές αλλαγές νερού (10 %) για να μην επιβαρύνεται καθόλου το νερό σου!

Τι τιμές έχεις τώρα και με τι τεστ (υγρό ή στικ);

Η θερμοκρασία σου είναι οριακή και πρέπει να κάνεις κάτι!

Δεν υπάρχει κλιματισμός στο δωμάτιο του ενυδρείου;

Αν το έχεις μόνιμα στους 26 κρύο, για τον Αύγουστο τουλάχιστον, θα είσαι μια χαρά και δεν θα έχεις τρελή κατανάλωση ρεύματος!

Αλλιώς κάνε πατέντα με ανεμιστήρα!

Αυτά από εμένα και σύντομα θα έχεις και άλλες πιο έμπειρες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα μην τα βγαλεις ακομα απο την γεννηστρα,οχι πριν γινουν τουλαχιστον 1cm.

οσο για την σκληροτητα μαλλον εχεις κανει λαθος,εκτος αν χρησιμοποιεις καποιο φιλτρο ἠ ρυτινες αποσκλυρηνσης του νερου.

Για τα μικρα αν μπορεσεις να τα ταϊζεις με artemia θα μεγαλωσουν πιο γρηγορα.

Αλατι καλο ειναι να μην το χρησιμοποιεις,στο τελος θα "καψεις"τις βλενογονους των ψαριων σου και θα πεθανουν απο ασυτια.

Έγινε επεξεργασία - oranda
Link to comment
Share on other sites

Στα ζωοτοκα μπορουμε να χρεισημοποιουμε αλατι κυριως οταν εχουν μεγαλωσει σε ενυδρεια που γινοταν χρηση. Αλατι να ξερεις θελουν τα μολλυ και τα γκαπυ οχι ομως τα πλατυ αλλα απ την στιγμη που δεν τα ειχαν ή τα εχεις μην βαλεις δεν χρειαζεται ουτε στα μωρα σου. Τα μωρα θα πρεπει να τα αφησεις τουλαχιστον 2-3 μηνες για να μεγαλωσουν ή μεχρι να γινουν 1-2εκ που δεν θα μπορουν να τα φανε. Θα ηταν καλο να τα εβαζες σε ενα ενυδρειακι μονο τους για να μεγαλωσουν γρηγοροτερα. Θα παρεις απ το πετ σοπ τροφη ειδικη για μωρακια, παρε αυτη που εχει και βιταμινες, και θα τους δινεις 3-4 φορες την ημερα πολυ λιγο. Μην ξεχνας να την μουλιαζεις 3 φορες την βδομαδα με βιταμινες και μετα να ταϊζεις.

Λυπαμε για την μανουλα αλλα δυστυχως ειναι κατι που συμβαινει :lmao:

Ελπιζω να σε βοηθησα οτι αλλο θες ρωτα

Αααααααααααα και καλως ηρθες στο φορουμ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας .

Μόνο για τη σκληρότητα δεν έχω καταλάβει πολύ καλά τις σημειώσεις σου oranda. Εχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές υγρό τεστ κατά περιόδους και πάντα πέρνω τιμές ολικής σκληρότητας 20 dGH. Μήπως κάνω κάτι λάθος? Τι είναι οι ρυτίνες? :lmao:

Μάλλον όμως έχω βγει ήδη εκτός θέματος. Συγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος έχει κάνει στη διατύπωσή του.

Η σκληρότητά σου (20) είναι μεγάλη, όχι μικρή. Αν ήταν μικρή, θα ίσχυε η ερώτηση για τύρφες κλπ.

Αλλά το 20 είναι μεγάλο ακόμα και για ζωοτόκα, κατά τη γνώμη μου. μια τιμή γύρω στο 10-12 είναι καλά.

Οσο γαι τα μικρά, άστα 1 μήνα στη γεννήστρα με 3 φορές την ημέρα τάισμα, άλλαγμα το νερό μέρα κάθε μέρα (ρίχνε πολύ αργά 2 ποτήρια νερό από το ενυδρείο μέσα στη γεννήστρα για να ανανεώνεται) και μετά θα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος έχει κάνει στη διατύπωσή του.

Η σκληρότητά σου (20) είναι μεγάλη, όχι μικρή. Αν ήταν μικρή, θα ίσχυε η ερώτηση για τύρφες κλπ.

Αλλά το 20 είναι μεγάλο ακόμα και για ζωοτόκα, κατά τη γνώμη μου. μια τιμή γύρω στο 10-12 είναι καλά.

Οσο γαι τα μικρά, άστα 1 μήνα στη γεννήστρα με 3 φορές την ημέρα τάισμα, άλλαγμα το νερό μέρα κάθε μέρα (ρίχνε πολύ αργά 2 ποτήρια νερό από το ενυδρείο μέσα στη γεννήστρα για να ανανεώνεται) και μετά θα είναι οκ.

32115[/snapback]

Εκτος του αν οντως δεν εχω καταλαβει κατι,η σκληροτητα του νερου στο εν προκειμενω τεστ ειναι σε Γερμανικους βαθμους σκληροτητας,κι επειδη το ενυδρειο βρισκεται στη Μεσσηνια οπου το νερο ειναι παρα πολυ σκληρο,η γνωμη μου ειναι οτι η μετρηση ειναι λαθος.

Ρυτινες ειναι υλικο που οταν το νερο περνα αργα απο μεσα τους,εχουν την δυνατοτητα να δινουν νερο με μηδενικη σκληροτητα.ειναι δυο ειδων αυτες που χρησιμοποιουνται στα ενυδρεια,αυτες που αναζωογονουνται με αλατι,και αυτες με υδροχλωρικο οξυ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Oranda θα φροντίσω να πάρω καινούρια τεστ σκληρότητας και θα ενημερωθώ λίγο καλύτερα σχετικά για να μπορέσω να την ρίξω αν όντως τελικά είναι υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος του αν οντως δεν εχω καταλαβει κατι,η σκληροτητα του νερου στο εν προκειμενω τεστ ειναι σε Γερμανικους βαθμους σκληροτητας,κι επειδη το ενυδρειο βρισκεται στη Μεσσηνια οπου το νερο ειναι παρα πολυ σκληρο,η γνωμη μου ειναι  οτι η μετρηση ειναι λαθος...

32116[/snapback]

Ενδιαφέρον! Αν είναι έτσι έχεις δίκιο, δεν το γνώριζα. Δηλαδή για τι σκληρότητα μιλάμε στο νερό της Μεσσηνίας?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως δεν ξερω....στις 50 σταγονες βαρεθηκα να μετρω.

το τεστ εγινε χειμωνα,που υποτιθετε οτι λογω των πολλων και συχνων βροχοπτωσεων οτι τα νερα θα "μαλακωναν",αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...