Jump to content

γενικο προβλημα με βακτηρια


Recommended Posts

σε ενα απο τα ενυδρεια μου ενα ωραιο πρωινο παρατηρω οτι το ζευγαρι μου managuense συνεχεια εμεναν στην "φωλια" τους ... καποια στιγμη βγαινει το θηλυκο και παρατηρω κατι σαν λευκες μικρες και χοντρουλικες ινες να ξεπεταγονται απο το κεφαλι της... πηγα στο πετ σοπ μου εδωσε καποια φαρμακα (νομιζω και μελαφιξ) και εκανα τις θεραπειες.. μετα απο λιγες μερες αντι να δω βελτιωση και η 2η θηλυκια παρουσιασε το ιδιο προβλημα.. μετα και τα οσκαρ και τα σαλβινι και τα νικαραγκουενς.. ΟΛΑ τελικα τα ψαρια ειχαν αυτο το προβλημα εκτος απο τα σεβερουμ και τα τζακ ντεμσυ.

αφου ξεπατωθηκα με τις αλλαγες νερου και τις θεραπειες το μονο που καταφερα ηταν να χασω ολα τα ψαρια μου εκτος απο τα σεβερουμ και τα τζακ ντεμσυ...

τα οποια και χαρισα. το αποτελεσμα ηταν να μεινει πολυ καιρο το ενυδρειο χωρις ψαρια ΔΕΝ μπορω σε καμια περιπτωση να αδειασω ολο το νερο το ενυδρειο ειναι πολυ μεγαλο και τα εναπομειναντα ΛΙΓΑ 300-400 λιτρα που εχουν μεινει στον "πατο" 20 εκ υψους περιπου.. δεν γινετε να τα "ρουφιξω" και δεν χωραω κιολας να τα αδειασω με κουβα.

λοιπον εχω την φοβια οτι μπορει το μικροβιο το οποιο παρασιτισε στα ψαρια μου να βρισκετε ακομα στο νερο.. δωστε μου τα φωτα σας και βοηθηστε με στο να τεθει και παλι σε λειτουργια το ενυδρειο μου :lmao:

p.s σκεφτηκα να αγορασω μια κιχλιδα να την βαλω στο ενυδρειο σαν δοκιμη για να δω αν υπαρχει ακομα το μικροβιο.. αλλα δεν αντεξα στην σκεψη οτι θα χρησιμοποιουσα ενα ψαρι σαν ινδικο χοιριδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου!

Ποια ακριβώς φάρμακα σου έδωσε το petshop;

Όταν λες ότι έκανες «τις θεραπείες» μπορείς να μας εξηγήσεις την αγωγή που ακολούθησες;

Ποια φάρμακα έβαλες, τι συνδυασμό έκανες, τη δόση και τη διάρκεια της θεραπείας!

Η ασθένεια που περιγράφεις μοιάζει με Columnaris, απλά θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες από την συμπεριφορά των ψαριών τις τελευταίες τους μέρες!

Αν μιλάμε πάντως για Columnaris είναι πολύ μεταδοτική ασθένεια και είναι λογικό να κόλλησαν τα υπόλοιπα ψάρια!

Μια λύση για να καθαρίσεις το ενυδρείο σε αυτή την περίπτωση είναι η πτώση του pH (οδηγίες Sera) κάτω από 7 μια και τα βακτηρίδια προτιμούν αλκαλικό νερό!

Το φίλτρο σου και τα υλικά τι τα έκανες τώρα που άδειασες το ενυδρείο;

Αν έχεις αφήσει το φίλτρο να αδρανοποιηθεί τότε μπορείς να κάνεις και άλλες δυνατές θεραπείες (sera baktopur direct κ.α.) αν και δεν είμαι ο κατάλληλος για να σε διαφωτίσω πάνω σε αυτό το ζήτημα!

Δοκιμή με ψάρια φυσικά και δεν προτείνετε να κάνεις!

Περίμενε και τις απόψεις των υπόλοιπων που ξέρουν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω κι εγώ τη γνώμη μου, σε μια προσπάθεια να βοηθήσω.

1. Τα Columnaris δεν έχουν αυτή την εμφάνιση αλλά φαίνονται σαν λευκή μεμβράνη στο κεφάλι ή στο σώμα.

2. Βάση της περιγραφής, μοιάζει ή με Λερναία ή με Βδέλλες ψαριών, νομίζω. Αλλά είναι ελλιπής.

3. Μόνο με απολύμανση της δεξαμενής θα καθαρίσεις στα σίγουρα. Αυτό σημαίνει άδειασμα όλο, ξέπλυμα-απολύμανση ότι υπάρχει μέσα και ξαναστήσιμο από την αρχή. Δεν ξέρω αν κάποιο σκεύασμα μπορεί να εξοντώσει ολοκληρωτικά ότι έχει μείνει. Ισως μια εναλακτική είναι να βάλεις πολύ ζεστό νερό για μερικές μέρες και να κάνεις πολύ καλό ανακάτεμα στο χαλίκι. Φυσικά ξεχνάς όποιες βιολογίες, τυχόν φυτά κλπ. Δες και ότι άλλες γνώμες προκύψουν, ίσως κάποιος να ξέρει καλύτερα.

4. "...και τα εναπομειναντα ΛΙΓΑ 300-400 λιτρα που εχουν μεινει..." Περιττό να σου πω ότι έπεσα από την καρέκλα διαβάζοντάς το... Σίγουρα κάπου έγινε λάθος με τα μηδενικά...

Με ένα λάστιχο-σωλήνα μπορείς να το αδειάσεις τελείως, ώστε να μείνει μόνο υγρασία μέσα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειξατε.

το ενυδρειο εχει διαστασεις 250χ70χ70 και περιποθ 25 ποντοι νερου σε υψος εχουν μεινει και σας διαβεβαιω με λαστιχο ΔΕΝ βγαινουν σταματαει ι ροη .. το δοκιμασα...

να αδειασει το ενυδρειο δεν υπαρχει περιπτωση. δε γινετε να αδειασει το νερο + πως θα βγαλω 100 κιλα λαβας που εχει μεσα?

το φιλτρο ναι το αδρανοποιησα.

τα φαρμακα που χρησιμοποιησα ηταν melafix , sera bactopur και hexamita .

δε θυμαμαι τις δοσεις αλλα ηταν ΠΟΛΛΑ τα λεφτα για τα φαρμακα καθως πολλα τα λιτρα του ενυδρειου.. (παει ενας χρονος κοντα! :/ )

τα ψαρια κατα τη διαρκεια της ασθενειας ηταν αντικοινωνικα και δεν τρεφοταν καθολου...

το περιεργο ειναι οτι μερικα ψαρια οπως προ-ειπα δεν κολλησαν καθολου την ασθενεια.. ενω καποια αλλα που την κολλησαν καποιες φορες υποχορουσε και μετα επανερχοταν χειροτερα...

το θεμα τωρα ειναι τι γινετε με το νερο?

Έγινε επεξεργασία - chriskousis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε chriskousis από όταν ξεκίνησες αυτό το θέμα προσπαθώ να σου βρω μια λύση για την απολύμανση . Απολυμαντικά υπάρχουν πολλά αλλά υπάρχει μια δυσκολία στη περίπτωση τη δικιά σου ότι δεν μπορεί να φύγει όλο το νερό μετά την απολύμανση και να ξεπλυθεί .

Κατέληξα στη χρήση οζονιστήρα 200mg/l ο οποίος θα λειτουργεί για 10 ημέρες συνέχεια και καθημερινά θα ανακατεύεις όσο μπορείς καλύτερα το βυθό να έρθουν τα πάνω κάτω .

Βέβαια αν μπορείς να χρησιμοποίησης ένα όργανο μέτρησης redox θα έκανες τη δουλειά σου τέλεια και θα είσαι σίγουρος ότι η απολύμανση έχει γίνει τέλεια , χωρίς να ακούσεις εμένα που υποθετικά σου λέω για 10 ημέρες .

Link to comment
Share on other sites

...και σας διαβεβαιω με λαστιχο ΔΕΝ βγαινουν σταματαει ι ροη .. το δοκιμασα...

να αδειασει το ενυδρειο δεν υπαρχει περιπτωση. δε γινετε να αδειασει το νερο + πως θα βγαλω 100 κιλα λαβας που εχει μεσα?...

32109[/snapback]

Επειδή δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μη βγαίνει το νερό, έκανες αυτό που δείχνει το σχήμα που έφτιαξα? Εάν το λάστιχο είναι γεμάτο νερό και το βάλεις έτσι όπως στο σχέδιο, κρατώντας κλειστή τη μεριά της λεκάνης, μόλις την ανοίξης θα αρχίσει να τρέχει... και ΔΕΝ θα σταματήσει παρά μόνο όταν αδειάσει...

Οσο για το χαλίκι, απλά βγάλτο... Μάλλον έχεις μπροστά σου ένα πρόβλημα που θα πρέπει να κάνεις κάτι για να το λύσεις, αλλιώς θα βλέπεις ένα άδειο ενυδρείο. Εγώ θα το έβγαζα, θα το έβραζα λίγο-λίγο και μετά θα ξαναέστηνα όλο το ενυδρείο, αφού πρώτα το είχα απολυμάνει όλο πολύ καλά. Μιλάμε για 1250 λίτρα..! Δεν αφήνεις τέτοιο ενυδρείο έτσι... Αφιέρωσέ του ένα Σαββατοκύριακο και κάντο.

Καλή τύχη πάντως, σε ότι επιλέξεις. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

σε ενα απο τα ενυδρεια μου ενα ωραιο πρωινο παρατηρω οτι το ζευγαρι μου managuense συνεχεια εμεναν στην "φωλια" τους ... καποια στιγμη βγαινει το θηλυκο και παρατηρω κατι σαν λευκες μικρες και χοντρουλικες ινες να ξεπεταγονται απο το κεφαλι της... πηγα στο πετ σοπ μου εδωσε καποια φαρμακα (νομιζω και μελαφιξ) και εκανα τις θεραπειες.. μετα απο λιγες μερες αντι να δω βελτιωση και η 2η θηλυκια παρουσιασε το ιδιο προβλημα.. μετα και τα οσκαρ και τα σαλβινι και τα νικαραγκουενς.. ΟΛΑ τελικα τα ψαρια ειχαν αυτο το προβλημα εκτος απο τα σεβερουμ και τα τζακ ντεμσυ.

αφου ξεπατωθηκα με τις αλλαγες νερου και τις θεραπειες το μονο που καταφερα ηταν να χασω ολα τα ψαρια μου εκτος απο τα σεβερουμ και τα τζακ ντεμσυ...

τα οποια και χαρισα. το αποτελεσμα ηταν να μεινει πολυ καιρο το ενυδρειο χωρις ψαρια ΔΕΝ μπορω σε καμια περιπτωση να αδειασω ολο το νερο το ενυδρειο ειναι πολυ μεγαλο και τα εναπομειναντα ΛΙΓΑ 300-400 λιτρα που εχουν μεινει στον "πατο" 20 εκ υψους περιπου.. δεν γινετε να τα "ρουφιξω" και δεν χωραω κιολας να τα αδειασω με κουβα.

λοιπον εχω την φοβια οτι μπορει το μικροβιο το οποιο παρασιτισε στα ψαρια μου να βρισκετε ακομα στο νερο.. δωστε μου τα φωτα σας και βοηθηστε με στο να τεθει και παλι σε λειτουργια το ενυδρειο μου :lmao:

p.s σκεφτηκα να αγορασω μια κιχλιδα να την βαλω στο ενυδρειο σαν δοκιμη για να δω αν υπαρχει ακομα το μικροβιο.. αλλα δεν αντεξα στην  σκεψη οτι θα χρησιμοποιουσα ενα ψαρι σαν ινδικο χοιριδιο.

32092[/snapback]

ΦΙΛΕ CHRISKOUSIS,

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ.ΠΑΝΤΩΣ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΕΡΜΑΓΓΑΝΙΚΟ ΚΑΛΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟ ΑΠΟΛΛΥΜΑΝΤΙΚΟ ΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΛΥΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ.ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ Η ΔΡΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ (PH,ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ,ΣΤΑΔΙΟ ΜΟΛΥΝΣΗΣ,ΣΠΟΡΟΓΟΝΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ,ΕΠΙΜΟΛΥΝΣΜΑΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ,κ.α.)ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕΣ.ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στη χρήση οζονιστήρα 200mg/l ο οποίος θα λειτουργεί για 10 ημέρες συνέχεια και καθημερινά θα ανακατεύεις όσο μπορείς καλύτερα το βυθό να έρθουν τα πάνω κάτω .

Βέβαια αν μπορείς να χρησιμοποίησης ένα όργανο μέτρησης redox θα έκανες τη δουλειά σου τέλεια και θα είσαι σίγουρος ότι η απολύμανση έχει γίνει τέλεια , χωρίς να ακούσεις εμένα που υποθετικά σου λέω για 10 ημέρες .

Δωσε μου οτι πληροφοριες μπορεις και χρειαζομαι! δεν γνωριζω τπτ για τους οζονιστηρες και το redox .

filoxenos εννοειται πως τωρα που εχω χρονο θα το κοιταξω διεξοδικα. απλα προτιμο αν υπαρχει λυση που δε θα με ξεπατωσει να χρησιμοποιηθει ^^

κατι ακομα που μου ηρθε στο μυαλο τωρα! με χλωριο δε γινεται να καταστραφουν τα τυχων μικροβια?

Έγινε επεξεργασία - chriskousis
Link to comment
Share on other sites

Ο οζονιστηρας είναι μια συσκευή που συνδέεται σε σειρά με την αεραντλία και μετατρέπει το Ο2 σε Ο3 αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις να σκοτώνει οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό .

Το redox είναι το όργανο που μετρά τις συγκεντρώσεις αυτές .

Ακριβό σαν σύστημα αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι με μια αλλαγή νερού και κάρβουνο δεν αφήνει κατάλοιπα .

Με το χλώριο σαφώς και μπορείς να κάνεις δουλειά αλλά επειδή χρειάζεται να το χρησιμοποίησης σε υψηλές συγκεντρώσεις πρέπει να κάνεις πολλές αλλαγές νερού ολικές συν ότι θα είναι δύσκολο να φύγει από τη λάβα που έχεις στο βυθό .

Και με το υπερμαγγανικό κάλιο κάνεις τη δουλειά σου και με άλλα υλικά το πρόβλημα είναι η ολική αλλαγή νερού .

Εκτός και εάν βάλεις ένα κυκλοφοριτη να σου πετά το νερό έξω και από την άλλη να προσθέτεις νερό .

Δεν γνωρίζω όμως για το κάθε υλικό που θα χρησημοποιηθη για την αποστείρωση κατά πόσο θα αφαιρεθή από τη λάβα .

Η λάβα είναι ένα δύσκολο υλικό .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τον κοπο και τον χρονο σας!

Σημερα το αδειασα το ενυδρειο μετα βασανων :lmao:

Απο αυριο ξεκιναω να το ξαναφτιαξω απο την αρχη και τελειο! θα το κανω ενυδρειο για δισκους! wish me luck! \m/

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο νέο στήσιμο του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...