Jump to content

"Ασυντήρητα" ενυδρεία...


Recommended Posts

Σκοπός αυτού του τόπικ είναι να κάνουμε μία κουβέντα πάνω στη συντήρηση των ενυδρείων μας.

Θέλω να τονίζω εξ αρχής πως όσα πιθανόν ειπωθούν εδώ μέσα δεν αποτελούν κανόνα ή κανόνες που μπορεί ο οποιοσδήποτε να τους ακολουθήσει. Κάθε ενυδρείο είναι εντελώς ξεχωριστό και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ!

Επί του θέματος...

Υπάρχουν διαφόρων ειδών ενυδρεία. Ενυδρεία που θέλουν συχνή συντήρηση και καθημερινή σχεδόν επίβλεψη και υπάρχουν ενυδρεία που θέλουν σε πιο αραιά διαστήματα συντήρηση. Υπάρχουν όμως κι ενυδρεία που θέλουν σχεδόν μηδενική συντήρηση.

Κατ'αρχήν θα πρέπει να δούμε τα σημεία/στοιχεία ενός ενυδρείου. Δηλαδή, ένα ενυδρείο αποτελείται από την δεξαμενή νερού (τζάμια), τον εξοπλισμό (φίλτρο, λάμπες, τροφές, βιταμίνες, λιπάσματα, θερμοστάτης, κυκλοφορητής κ.ο.κ.), τον διάκοσμο (βυθός, φυτά, ξύλα, πέτρες κ.ο.κ.) και φυσικά το νερό.

Θα ήθελα να καταγραφή η άποψή σας αλλά και η πιθανή εμπειρία σας σε κάποιο πιθανόν "ατημέλητο" ενυδρείο σας.

Και για να το συγκεκριμενοποιήσω στην αρχή ώστε να ξεκινήσει η κουβέντα, ποια από τα παραπάνω στοιχεία εξοπλισμού και διακόσμησης θεωρείται απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία ενός υγιούς ενυδρείου και κάτω από ποιες συνθήκες?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ε το πιο σημαντικο νομιζω ειναι το φιλτρο και ο βυθος. αλλα ολα μαζι ειναι σημαντικα και αναλογα τα ψαρια και τα φυτα μας.

παντως γενικα πιστευω πως με τη συντηρηση πρεπει να ειμαστε φιδολοι. ακριβως οταν χρειαζεται για πολλους λογους. και ας πουμε στο φιλτρο για να μην διαταρασεται η βιολογια μας, και να μην ενοχλουμε τα ψαρια κτλ κτλ.

οταν και οσο χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

για μένα ( το έχω δοκιμάσει και σε ενα 100ρι που είχα) ένα τέτοιο ενυδρείο πρέπει να αποτελείτε από:

* Πολλά και εύκολα φυτα μέτριας ανάπτυξης (για τα ΝΟ3)

* σύνθεση ψαριών (όχι τσαμπουκάδες, όχι ευαίσθητα είδη, οπωσδήποτε κάποιο αλγοφάγο είδος μέσα και οπωσδήποτε κάποιο ψάρι που ανακατεύει το βυθό)

* φίλτρο οπωσδήποτε εξωτερικό τουλάχιστον 4 φορές μεγαλύτερο από αυτό που προτείνει η κατασκευάστρια εταιρεία για το ενυδρείο ώστε να μπουκώσει και να θέλει καθάρισμα μετά από πολύυυυυ καιρό

* νορμάλ τάισμα μια φορά την ημέρα

Ένα τέτοιο ενυδρείο πραγματικά το ξεχνάς... δεν ασχολείσαι καθόλου μαζί του. Το μόνο που κάνεις είναι να το χαζεύεις και να του αλλάζεις μια φορά το μήνα λίγο νερό :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Για μένα ένα ενυδρείο που θέλει κάθε μέρα προσοχή και πολλές ωρες ασχολείας είναι μια αποτυχία.Αυτό γιατί τις περισσότερες φορές οταν επεμβένει συνέχεια ο ιδιοκτήτης σημαίνει πως δεν υπάρχει μια φυσική ροή λειτουργείας και επομένος ο τεχνιτός βιότοπος είναι κατα κάποιο τρόπο προβληματικός.πχ δεν θεωρώ απαραίτητες διαδικασίες την αφαίρεση άλγης και το σκούπισμα του βυθού που έχω ακούσει πως πολοί το κάνουν συστηματικά

Νομίζω λίγο πολύ όλοι μας έχουμε ονειρευτεί να έχουμε ενα αυτοσυντηρούμενο ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βυθό δεν κάνω καθόλου !!! Σε κανένα απο τα ενυδρεία που είχα !!! Χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! :)

Τα παρακάτω δεν είναι για αρχάριους και μη φυτεμένα ενυδρεία

Ενδιαφέρον θέμα εγώ συντηρώ ατημέλητα ενυδρεία με αλλαγές νερού όποτε θυμηθώ ύστερα από αυτό το πείραμα.

Γενικά όσο παραμελώ το ενυδρείο μου τόσο πιο καλά βαδίζει απλά πρέπει να κάνω κάποιους συμβιβασμούς στην ποικιλία των φυτών κα να μην ενοχλούμε από την παροδική εμφάνιση της αλγης ανά διαστήματα. Μην φανταστείτε όμως ότι γεμίζει το ενυδρείο άλγη.

Δεν κάνω μετρήσεις νερού παρά μόνο που και που (όταν δεν έχω τη να κάνω) μετρώ το TDS

Αλλάζω λάμπες μόνο όταν βλέπω ότι δεν αναπτύσσονται τα φυτά όπως θέλω εγώ.

Καθαρίζω το φίλτρο μόνο όταν πέσει η ροή αισθητά.

Δεν ρίχνω ποτέ φάρμακο στο ενυδρείο μου δεν έχω άρρωστα ψάρια δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο αφού βάζω νερό μόνο από ΑΟ

Όποτε θυμηθώ σε ακανόνιστα διαστήματα ρίχνω διάφορα ξερά φύλα πχ καρύδια.

Ταΐζω τα ψάρια σε μη σταθερή ώρα και τα αφήνω τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα ατάιστα

Χρησιμοποιώ μόνο την βασική τροφή για τα ψάρια και τίποτα επιπρόσθετα η εξειδικευμένες τροφές.

Αν πιάσω καμιά μύγα την ρίχνω στο ενυδρείο και την τρώνε τα ψάρια.

Αν λέω αν ψοφήσει κάποιο ψάρι δεν το αφαιρώ.

Βασικά ρίχνω μόνο τροφή λιιιιιιγο λίπασμα συμπληρώνω νερό και κλαδεύω για να έχουν χώρο.

Αυτά ελπίζω να μην σοκαριστήκατε. :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

για μένα ( το εφαρμόζω στο RIO 125 που έχω)

* Πολλά και εύκολα φυτα μέτριας ανάπτυξης (για τα ΝΟ3)

* σύνθεση ψαριών (όχι τσαμπουκάδες, όχι ευαίσθητα είδη, οπωσδήποτε κάποιο αλγοφάγο είδος μέσα και οπωσδήποτε κάποιο ψάρι που ανακατεύει το βυθό)

* φίλτρο οπωσδήποτε εξωτερικό τουλάχιστον 4 φορές μεγαλύτερο από αυτό που προτείνει η κατασκευάστρια εταιρεία για το ενυδρείο ώστε να μπουκώσει και να θέλει καθάρισμα μετά από πολύυυυυ καιρό (τρία φίλτρα στο ΡΙΟ125)

* νορμάλ τάισμα μια φορά την ημέρα

Ένα τέτοιο ενυδρείο πραγματικά το ξεχνάς... δεν ασχολείσαι καθόλου μαζί του. Το μόνο που κάνεις είναι να το χαζεύεις και να του αλλάζεις μια φορά το μήνα λίγο νερό (και αργότερα) :blink:

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! :)

Τα παρακάτω δεν είναι για αρχάριους και μη φυτεμένα ενυδρεία

Κάνω κάποιους συμβιβασμούς στην ποικιλία των φυτών

Δεν ενοχλούμαι από την παροδική εμφάνιση της αλγης ανά διαστήματα.

Δεν κάνω μετρήσεις νερού παρά μόνο που και που

Αλλάζω λάμπες μόνο όταν βλέπω ότι δεν αναπτύσσονται τα φυτά όπως θέλω εγώ.

Καθαρίζω το φίλτρο μόνο όταν πέσει η ροή αισθητά.

Δεν ρίχνω ποτέ φάρμακο στο ενυδρείο μου δεν έχω άρρωστα ψάρια

Ταΐζω τα ψάρια σε σταθερή ώρα μία φορά την ημέρα

Που και που ρίχνω κάποιες άλλες τροφές για ποικιλία

Αν, λέω ΑΝ ψοφήσει κάποιο ψάρι δεν το αφαιρώ απλά γιατί δεν το βρίσκω.

Ρίχνω λιιιιιιγο λίπασμα όταν συμπληρώνω νερό και κλαδεύω για να έχουν χώρο.

Αυτά ελπίζω να μην σοκαριστήκατε επίσης. :helpsmilie:

Τα παραπάνω περιγράφουν και το δικό μου φυτεμένο τα τελευταία τρία χρόνια περίπου με τις επισημάνσεις και αλλαγές που έχω κάνει στα κείμενα των φίλων.

Ειδικά μάλιστα τον τελευταίο χρόνο, και μετά τη μείωση της Christmas moss που από την υπερανάπτυξη με κούραζε με τα αναγκαστικά κλαδέματα, πραγματικά το ενυδρείο θα το χαρακτήριζα ενυδρείο αυτόματου πιλότου χαλάρωσης και απόλαυσης :):blink: .

Επαναλαμβάνω αυτό που έγραψε ο Χρήστος: ΠΡΟΣΟΧΗ!!! :helpsmilie:

Τα παραπάνω δεν είναι για αρχάριους και μη φυτεμένα ενυδρεία

(αν και ΚΑΙ στα αφρικάνικα, θα έλεγα ότι από ένα σημείο και μετά, δηλαδή μετά από κανένα χρόνο λειτουργίας τουλάχιστον και ισορροπίας του συστήματος και με υπερφίλτρανση, μπορεί κανείς να έχει ανάλογα αποτελέσματα με τις αλλαγές νερού όμως σίγουρα συχνότερα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γράψω τίποτα απλά θέλω να πω στους φίλους ,μέλη και συντονιστές που γράφουν σε αυτό το θέμα χίλια μα χίλια μπράβο ,εγώ και άλλοι φίλοι σας παρακολουθούμε με πολύ ενδιαφέρον.

Ενα θέμα που αφορά έμπειρους χομπίστες και έχει κατά τη γνώμη μου εξαιρετικό ενδιαφέρον και με καλύπτει.

Και πάλι χίλια μπράβο :):helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα καποιος να εξηγησει τι εννοητε με τον ορο εμπειρος χομπιστας. το θεμα ειναι πολυ ιδιαιτερο και μπορει να βγαλει εσφαλμενα συμπερασματα, γιατι ο καθενας μετραει την εμπειρια με διαφορετικο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα καποιος να εξηγησει τι εννοητε με τον ορο εμπειρος χομπιστας. το θεμα ειναι πολυ ιδιαιτερο και μπορει να βγαλει εσφαλμενα συμπερασματα, γιατι ο καθενας μετραει την εμπειρια με διαφορετικο τροπο.

Οι χομπίστες που ασχολούνται 20 και 25 χρόνια με το χόμπυ εχουν αναπτύξει από τη πείρα τους και το διάβασμα τους ενα δικό τους τρόπο συντήρησης και αντιμετώπισης των ενυδρείων τους.

Οι διαδικασίες που ακολουθούν ενδιαφέρουν πολύ μα παρά πολύ κάποιους χομπίστες και έχει ενδιαφέρον να καταθέσουν τις εμπειρίες τους.Οσον αφορά τους φίλους αρχάριους θα έλεγα να ακολουθήσουν τις πιο κλασσικές μεθόδους και ρουτίνες μέχρι να ξεφύγουν από το άγχος του αρχάριου που όλοι περάσαμε κάποτε.

Δεν θέλω να συνεχίσω περισσότερο την κουβέντα αυτή στο συγκεκριμένο θέμα γιατί αισθάνομαι οτι σπαμάρω , και περιμένω από τους φίλους χομπίστες που έχουν αποκτήσει την απαιτούμενη πείρα να μας καταθέσουν τις απόψεις τους για τα ''ασυντήρητα'' ενυδρεία.

Και κάτι άλλο για να μην παρεξηγηθώ , υπάρχουν φίλοι που την εμπειρία την απέκτησαν πολύ σύντομα γιατί έδειξαν ενδιαφέρον για το χόμπυ ,διαβάζοντας και ρωτώντας παλιότερους χομπίστες.

Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα καποιος να εξηγησει τι εννοητε με τον ορο εμπειρος χομπιστας. το θεμα ειναι πολυ ιδιαιτερο και μπορει να βγαλει εσφαλμενα συμπερασματα, γιατι ο καθενας μετραει την εμπειρια με διαφορετικο τροπο.

Σωστή η ερώτηση Θανάση και γι αυτό από την αρχή ορθά τέθηκε η ιδιαιτερότητα του θέματος.

Νομίζω ότι είμαστε off topic αν γυρίσουμε τη συζήτηση στο να βρούμε τον ορισμό του έμπειρου ενυδρειόφιλου όπως σωστά ανέφερε και ο Σωκράτης παραπάνω.

Παρ' όλα αυτά ας μου επιτραπεί να γράψω κάτι πάνω σε αυτό και αν είναι να συνεχίσουμε τη συζήτηση ας μεταφερθεί αλλού καλύτερα με κατάλληλο τίτλο (αν και νομίζω ότι κατά καιρούς έχει γίνει συζήτηση πάνω σε αυτό).

Η εμπειρία είναι πολυσύνθετη έννοια. Ας δούμε μερικά κριτήρια που θα μπορούσαν κατά τη γνώμη μου να μετρήσουν άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο στο να σκιαγραφήσουμε έναν σχετικά έμπειρο ενυδρειόφιλο με τυχαία σειρά τοποθετημένα.

1. Χρόνος ενασχόλησης

2. Ποικιλία ενυδρείων που έχει στήσει ή διατηρήσει ως προς είδη ψαριών, κατηγορίες ή βιότοπους

3. Αλλά και αντίθετα με το παραπάνω, επίσης η εξειδίκευση σε μία συγκεκριμένη κατηγορία (πχ δεν είναι απαραίτητο να έχεις περάσει από δεκάδες κατηγορίες για να είσαι έμπειρος αφρικάνος αν αυτή η κατηγορία σε ενδιαφέρει ή να είσαι εξαιρετικός χομπίστας με κόλλημα μόνο στις γαρίδες)

4. Διατήρηση με επιτυχία πιο απαιτητικών ψαριών και φυτών μέσα από μια εξελικτική πορεία βελτίωσης

5. Αναπαραγωγή ψαριών (για τα φυτά θα λέγαμε ανθοφορία ? :) )

6. Αντιμετώπιση κρίσιμων καταστάσεων (σε τεχνικά προβλήματα αλλά κυρίως σε προβλήματα με την υγεία των ψαριών)

7. Πόσο συχνά εμφανίζει ασθένειες (όχι ο χομπίστας :helpsmilie: )

8. Η πιθανή ανάπτυξη διαφόρων κατασκευών και ή πιθανή χρήση μεγάλης γκάμας συσκευών για τη βελτίωση του ενυδρείου και των συνθηκών διαβίωσης των οργανισμών

9. Φυσικά η μελέτη σχετικής βιβλιογραφίας και υλικού στο διαδίκτυο και οι γνώσεις που συγκεντρώνει κάποιος καταρχήν θεωρητικά αλλά και με εφαρμογή σε δικά του ενυδρεία.

Η συστηματική μελέτη και συγκέντρωση πληροφοριών από όλες τις πιθανές πηγές μπορεί να μειώσει το χρόνο που απαιτείται για να θεωρηθεί κάποιος έμπειρος (συχνά γινόμαστε πιο έμπειροι επειδή απλά σπάμε συχνότερα τα μούτρα μας, δυστυχώς σε βάρος και των ψαριών μας και όποιος δεν το παραδέχεται ότι το έχει κάνει και αυτό μάλλον δεν έχει σχέση με το χόμπυ μας :helpsmilie: ).

10. Μέλος του Aquazone :):blink::blink::hysterical::hysterical:

Δεν θα σπαμάρω άλλο,

καλό ξημέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθω στο θέμα αν και το "σπαμάρισμα" που έγινε ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο κι εποικοδομητικό... :)

Αναφέρθηκαν πιο πάνω το φίλτρο, ο βυθός, τα φυτά.

Με τη σειρά λοιπόν...

- Γιατί ένα φίλτρο είναι απαραίτητο? Αν εγώ υποστηρίξω πως ένα ενυδρείο μπορεί να στηθεί και χωρίς καθόλου φίλτρο είμαι λάθος...?

- Βυθός... Υπάρχουν ψάρια που πιθανόν δεν βλέπουν τον βυθό του βοιότοπού τους ποτέ ή και να τον βλέπουν, ποτέ δεν τον πλησιάζουν/αξιοποιούν. Παρ'όλα αυτά είναι όντως ένα προαιρετικό στοιχείο?

- Φυτά... Εκτός από το να στολίζουν το ενυδρείο μας, τι άλλο προσφέρουν?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν αρχαριος μεσα σε τοσους εμπειρους συνχομπιστες δεν εχω να πω και πολλα.Απλα καταθετω την δικημου εμπειρια,για να μην το κανουν οι επομενοι.Εχω βαλει χονδρο βοτσαλο και εαν δεν το καθαρισω καθε εβδομαδα με σκουπα και αλλαγες νερου ολλα θα πανε στα υψη.Μια εβδομαδα δεν το εκανα και τα Νο3 εφτασαν στα 40+.

Υ.Γ --Επειδη το θεμα ειναι παρα πολυ σοβαρο και αφορα κυριος εμας τους καινουργιους πιο πολυ θα παρακαλουσα πολυ οι συμμετεχοντες στο θεμα, οταν αναφερονται σε προλαλησαντες συνχομπιτες να τους αποκαλουν με τα Nick name ονοματα τους,γιατι ειλικρινα δυσκολευομαι να ανκαλυψω ποιος ειναι ποιος.Αναγκαζωμαι να ξαναδιαβασω καποια πραγματα ,και απο τα συμφραζωμενα να βγαλω συμπερασμα.

Με ολο τον σεβασμο

:)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τέτοιο που δεν γίνεται να μην γραφτούν κάποια διευκρινιστικά σπαμ.

Έχω ενυδρείο χωρίς φίλτρο αλλά απαραίτητο είναι ο κυκλοφορητής και τα φυτά. Τα ψάρια δεν πρέπει να είναι πολλά και θέλει εμπειρία να ισορροπήσουμε τα φυτά με τα ψάρια. Ώστε να μην υπάρχει μηδενικό ΝΟ3.

Επίσης αν έχουμε φυτά επιφάνειας η φυτά που της ρίζες της έχουν περισσότερο για στήριξη τότε δεν χρειαζόμαστε και βυθό αλλά είναι αντιαισθητικό και η αναλογία φυτά ψάρια αλλάζει καθώς στον βυθό αναπτύσσετε ένας αξιόλογος αριθμός βακτηρίων και λειτουργεί σαν φίλτρο.

Δεν υπάρχουν στάνταρ καθώς το κάθε ψάρι έχει διαφορετικές αποβολές και μεταβολισμό όπως και τα φυτά έχουν διαφορετικές απατήσεις και μεταβολισμό.

Τώρα για το αν χρειάζονται τα φυτά ή όχι θα έλεγα εξαρτάτε από κάποιους παράγοντες.

Πχ ένα ενυδρείο χωρίς φυτά χωρίς φίλτρο και χωρίς βυθό δεν μπορεί να λειτουργήσει πάρα μόνο με πολλή συχνές αλλαγές νερού και πολύ πολύ λίγα ψάρια.

Ένα ενυδρείο με βυθό χωρίς φίλτρο και φυτά μπορεί να λειτουργήσει υπό προϋποθέσεις, πολλή λίγα ψάρια και όχι ψάρια που ανακατεύουν τον βυθό. Η αλλαγές νερού ανά διαστήματα θεωρώ πως είναι απαραίτητες.

Όλα είναι εφικτά αρκεί να βρούμε τον τρόπο τους.

Μην ξεχνάμε ότι αρκετή είχαν χρυσόψαρα σε γυάλα και το μόνο που έκαμναν ήταν να αλλάζουν κάθε μέρα νερό και τα ψάρια τους έζησαν 5-10 χρόνια.

Θεωρώ πως κάθε αρχάριος αρχίζει με της κλασικές μεθόδους των αλλαγών μετρήσεις κτλ.

Όσο περνά ο καιρός τόσο αυξάνεται η εμπειρία του και κάποια πράγματα πλέον θα θεωρεί περιττά έτσι μετά από χρόνια ενασχόλησης έχει μάθει να βλέπει το ενυδρείο του και να ξέρει αν όλα οδεύουν καλά ή όχι.

Δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει ενυδρείο 10 χρόνια και να μετρά κάθε εβδομάδα το Ph, Kh, Gh κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ας συγκεκριμενοποιήσω ακόμα περισσότερο τις σκέψεις μου... :)

Τι θα λέγατε για ένα ενυδρείο, χωρίς φίλτρο, με βυθό όπου θα υπάρχει κυκλοφορία νερού μέσα σε αυτόν (δεν μιλάω για φίλτρο βυθού), με ελάχιστες ή και μηδαμινές αλλαγές νερού (και σκέτο το συμπλήρωμα νερού μπορεί να είναι αρκετό) και με μηδενική τροφή προς τα ψάρια...

Μοιάζει εφικτό ή απίθανο? :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι λίγο αόριστη η ερώτησή σου.

Δεν μας λες αν έχεις μέσα φυτά ή όχι, και τη είδους ψάρια θα έχεις πχ αλγοφάγα ή σαρκοφάγα;

Επίσης με πια μέθοδο θα σκοπεύεις να έχεις ροή και όχι ανακύκλωση του βυθού, πόσα εκατοστά θα είναι ο βυθός και τα ψάρια θα σκάβουν τον βυθό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο φαντάζομαι ότι η ιδέα του Νίκου είναι για ένα βαρυφυτεμένο με έυκολα φυτά, με καλώδιο θέρμανσης στο βυθό, με κάποιους κυκλοφορητές ίσως, με μερικά αλγοφάγα και ελαφρά ιχθυοφόρτωση αλλά στο κάτω κάτω ανάλογη της χλωρίδας.

Σε ένα τέτοιο, κατά τη γνώμη μου μπορεί τελικά να λείπει το φίλτρο (ΠΡΟΣΟΧΗ!!), ο βυθός θα μπορούσε να ήταν ψιλό βοτσαλάκι και τα φυτά λειτουργούν ως καταναλωτές ΝΟ3 και παραγωγοί οξυγόνου. Τα βακτήρια όπως είπες αναπτύσσονται παντού.

Link to comment
Share on other sites

1. Ένα ενυδρείο με βυθό χωρίς φίλτρο και φυτά μπορεί να λειτουργήσει υπό προϋποθέσεις, πολλή λίγα ψάρια και όχι ψάρια που ανακατεύουν τον βυθό.

2. Δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει ενυδρείο 10 χρόνια και να μετρά κάθε εβδομάδα το Ph, Kh, Gh κτλ.

1. Θα ηθελα μια εξηγηση

2. Ετυχε. Ξερω παλιους που μετρανε pH (αλλα και αλλες τιμες) οχι μονο εβδομαδιαια, αλλα με συνεχες monitoring ή πολλες φορες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάσατε το πνεύμα μου... :) Μη προσπαθείτε να μου βγάλετε πληροφορίες. Εγώ έχω τις σκέψεις μου. Αυτό που θέλω να διαβάσω είναι τις δικές σας σκέψεις για κάτι τέτοιο. Τροφή για σκέψη δίνω γιατί μπορεί να ακουστούν καλές ιδέες. Ο καθένας ας ορίσει τις συνθήκες που χρειάζεται για να λειτουργήσει ένα ενυδρείο χωρίς φίλτρο και χωρίς να ταΐζουμε εμείς τα ψάρια.

Θα ήθελα να διαβάσω τις σκέψεις κι άλλων. Ας είναι και λάθος ή πρακτικά μη εφικτές. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ακουστούν ιδέες και από κει και πέρα θα βρεθούν λύσεις στα πιθανά "προβλήματα" που θα προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

2. Ετυχε. Ξερω παλιους που μετρανε pH (αλλα και αλλες τιμες) οχι μονο εβδομαδιαια, αλλα με συνεχες monitoring ή πολλες φορες την ημερα.

Το θεωρείς σωστό/πρακτικό? Ποιος ο λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρείς σωστό/πρακτικό? Ποιος ο λόγος να γίνεται κάτι τέτοιο?

Εγω ειπα απλα οτι ξερω παλιους (πανω απο 10 χρονια) που μετρανε.

Η αποψη μου (χωρις να ειμαι παλιος) για την ερωτηση που θετεις ειναι οτι ειναι πιο σωστο απο τα να μη μετραμε και πρακτικοτατο οταν μετραμε με ενα ηλεκτονικο πεχαμετρςο (χειρος ή μονιμο).

Ο λογος γιατι να μετραμε πεχα με ρωτας?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα απλα οτι ξερω παλιους (πανω απο 10 χρονια) που μετρανε.

Η αποψη μου (χωρις να ειμαι παλιος) για την ερωτηση που θετεις ειναι οτι ειναι πιο σωστο απο τα να μη μετραμε και πρακτικοτατο οταν μετραμε με ενα ηλεκτονικο πεχαμετρςο (χειρος ή μονιμο).

Ο λογος γιατι να μετραμε πεχα με ρωτας?

Φυσικά και υπάρχει λόγος μέτρησης pH. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο να μετριέται καθημερινά ή πάνω από μία φορά την ημέρα. Εντάξει για να δούμε τις διακυμάνσεις και να τις σημειώσουμε και να έχουμε έναν μπούσουλα. Αλλά αν αυτό γίνεται επί καθημερινής βάσεως, κάτι δεν μου κάθεται καλά. Το monitoring είναι άλλο πράγμα και αφορά τον εξοπλισμό.

Εγώ αυτό που μπορώ να διαβεβαιώσω είναι πως στη φύση τα ψάρια έχουν μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές του νερού τους και, το κυριότερο, τις έχουν απότομα. Οπότε δε βρίσκω λογική στη μανία να κρατήσουμε τις τιμές σε πλήρως σταθερά επίπεδα. Φυσικά δεν μιλάμε να γίνεται αυτό καθημερινά και με τεράστιες αποκλίσεις. Και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε νέα ενυδρεία, υπερφορτωμένα και με λάθος συνδυασμούς ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

1. Θα ηθελα μια εξηγηση

2. Ετυχε. Ξερω παλιους που μετρανε pH (αλλα και αλλες τιμες) οχι μονο εβδομαδιαια, αλλα με συνεχες monitoring ή πολλες φορες την ημερα.

Έχω κάνει πάρα πολλά πειράματα γιατί δεν με γεμίζει μόνο να κοιτάζω το ενυδρείο μου. :helpsmilie:

Τα πειράματα που μπορούμε να κανούμε είναι πολλά και μπορεί να τα κάνει ο κάθε ένας.

Εγώ αναφέρω ένα σχετικό με την ερώτηση σου.

Ενυδρείο 80 λίτρα

Βυθός άμμος 6 εκατοστά και σε μια γωνία 20 εκατοστά.

Φυτά γρήγορης και αργής ανάπτυξης.

Ψάρια 10 Danio rerio και σαλιγκάρια

Για το νερό είχα μόνο Κυκλοφορητή.

Φάση 1

Το ενυδρείο έστρωσε χαρείς ψάρια μόνο με τροφή και σαλιγκάρια για ένα μήνα. Συγκεκριμένα έβαλα 30 ενήλικα σαλιγκάρια. Με το σκεπτικό ότι 3 σαλιγκάρια έχουν τόσα απόβλητα όσο ένα μικρό Danio rerio. Δεν το διάβασα πουθενά απλά έτσι μου ήρθε. :)

Στόχος την ομοιόμορφη κατανομή των βακτηρίων σε όλο τον βυθό προτού μπουν τα ψάρια.

Φάση 2

Μπήκαν τα ψάρια και γίνονταν μετρήσεις νερού πρώτη αλλαγή νερού μετά από δυο μέρες δεύτερη μετά από 5 μέρες. Ένα μήνα μετά δεν έκαμνα αλλαγή νερού.

Φάση 3

Στο σημείο με το παχύ στρώμα άμμο υποθέτω ότι γίνονταν μερική απονιτροποιηση μέσο τον αναερόβιων περιοχών.

Φάση 4

Προσπάθησα να ρίχνω λίγο παραπάνω τροφή για να τροφοδοτήσω τα φυτά με θρεπτικά συστατικά. Απότυχα και αναγκάστηκα να ρίξω λίπασμα καθώς τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης μαράζωναν και δεν λειτουργούσαν πλέον θετικά στην βιολογία του ενυδρείου με το να καταναλώνουν το ΝΟ3.

Φάση 5

Δυο μήνες μετά αναγκάστηκα να μειώσω κατά πολλή την μάζα των φυτών γιατί δεν είχα μετρήσιμο ΝΟ3.

Άλογες νερού δεν έκαμαν πάρα μόνο συμπλήρωμα αφού το ΝΗ ΝΟ ήταν μη μετρήσιμα.

Το ενυδρείο λειτούργησε στην ύπαιθρο από Μάιο μέχρι τον Σεπτέμβριο τα ψάρια μπήκαν τον Ιούνιο, δηλαδή για 4 μήνες μετά δωριστήκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...